Ruchome obrazki

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 10)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Moving Pictures
Yonkou

Kolejna powieść mistrza literatury fantastycznej poświęcona „Światu Dysku”. Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na celuloidowej taśmie. Świat Dysku odkrywa magię Srebrnego Ekranu! Nie wystarczy jednak usiąść w kinowym fotelu i z przejęciem śledzić losy bohaterów "Porwanego wiatrem", najdziwniejszego filmu o Wojnie Domowej, jaki kiedykolwiek powstał. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, jaką tajemnicę skrywa wzgórze Świętego Gaju (czyli Holy Woodu), nie przejmując się tym, że Gaspode, Cudowny Pies, ma wielką ochotę na to, by uratować świat...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: https://3.bp.blogspot.com/-rBAc4DmTxMo/WBt_uHiBMgI...»

pszemeksz | 2019-07-20
Przeczytana: 2016 rok

Tym razem Pratchett wziął na tapetę przemysł filmowy. Bardzo dobrze wyśmiane zostały wszystkie typowe motywy jakie wiążą się z tym tematem. I na tym kończą się pozytywy. Brakuje tutaj wyraźnych bohaterów, sama fabuła również nie zachwyca. Fan twórczości Pratchetta może i znajdzie tu coś dla siebie, ale jeśli ktoś rozpoczyna swoją przygodę ze Światem Dysku od tej książki, może się zniechęcić do innych powieści z tego cyklu.

Expugnis | 2019-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2019

Czemu wielki ekran tak wszystkich ekscytuje? Czemu możemy oglądać jeden film cały czas, raz za razem? Czemu możemy oglądać różne filmy o tej samej fabule, często z tymi samymi aktorami, podobnymi scenami?
Za tym wszystkim stoi Idea. Odwieczna Idea znana w całym multiwersum. Atakuje podatne umysły i tworzy magię tam gdzie jej nie ma.
Ludzie zaczynają wierzyć, że to co jest na ekranie jest prawdziwe. W skupieniu obserwują losy bohaterów. To właśnie zaczyna być niebezpieczne. Jeśli wiele osób uwierzy, że nierzeczywiste jest rzeczywiste, świat zaczyna się dostosowywać. Czy aktor z ruchomych obrazków to rzeczywiście bohater, który wbiegnie do sceny walki dosłownie w ostatniej chwili? No cóż, wygląda na to, że tak.

ampH | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

A oto i kolejny miesiąc, w którym sięgam po Pratchetta! Sukcesywnie poszczególne tomy kolekcji wydanej przez Edipresse oraz Prószyński i S-ka znikają (chociaż nie z biblioteczki!) i pojawiają się w mojej głowie. Tym razem miałem przyjemność przeczytać „Ruchome obrazki”, traktujące o sztuce filmu! Jak to u każdego autora, czasem bywa lepiej, a czasem gorzej i niektóre z książek są o wiele lepsze niż inne. Trafiają się również nieco słabsze, chociaż wciąż trzymające poziom. Taka jest naturalna kolej rzeczy, jeśli ktoś wydaje kilkadziesiąt książek w ciągu swojego życia – nie wszystkie z nich okażą się być arcydziełami (a u niektórych autorów lub autorem wręcz żadna z powieści nim nie będzie). Jak jest w przypadku „Ruchomych obrazków”? Ta książka niestety zdecydowanie nie należy do arcydzieł.

Oktoceluloza – cóż to za wspaniały materiał! Alchemicy chyba jeszcze nigdy nie byli z czegoś tak dumni, jak właśnie z niej. No, ewentualnie z kilku wybuchów, które wstrząsnęły całym miastem....

Ryoukotsu | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Troszeczkę za bardzo rozciągnięta moim zdaniem. Ciekawa historia ale tak jakby napisana tak na szybko, bez redagowania własnego przez autora. Nie jest źle ale to ciągle nie to.

Po za tym, uff...
W końcu dotarłem do celu.
10 tomów Pratchetta, pod rząd. Czas na odpoczynek, ale zdecydowanie do niego wrócę kiedyś na kolejne 10 tomów.

Fenrir | 2019-03-28

Czy ktoś wie, jak czyta się imię psa - Gaspode?

bettysolo | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Co tu pisać :)
Najlepiej oddaje recenzje znaleziony gdzieś w necie cytat

"Niedoszły czarodziej, marząca o sławie dziewczyna,
cudowny pies, no i oczywiście "Gardło Sobie Podrzynam" Dibbler we własnej osobie!
A wszystko to w Świecie Ogarniętym Szaleństwem. I 1000 słoni!

Jak dla mnie jedna z fajniejszych powieści Pratchetta :)
Holy Wood przedstawiony w krzywym zwierciadle
I jak to w książkach o Świecie Dysku otrzymujemy sporą dawkę humoru
dozę życiowej mądrości,nieprzeciętnych bohaterów i gadającego psa :)
Acha no i pukane ziarna też

Szymon | 2019-01-07

Przyjemna lektura. Prosta historia, przerysowany świat i lekki humor. Dobra książka na przerwę pomiędzy ambitniejszymi tytułami.

anika | 2018-09-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2018
Przeczytana: 27 września 2018

Można przeczytać, ja nawet musiałam-jako fanka Pratchetta, ale nie jest to powalająca lektura. Owszem, było sporo humoru, odwołania do rzeczywistego dorobku filmowego czy parę rzeczy do przemyśleń, ale momentami po prostu się nudziłam przy lekturze i miałam ochotę przerzucić parę stronic bez czytania.

Monika | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

W miejscu, gdzie Okrągłe Morze spotyka się z Oceanem Krawędziowym, w skleconej byle jak drewnianej chacie na plaży umiera ostatni Strażnik Wrót. Tara rara rara ra – Ghost Busters!

Pratchettowski Strażnik Wrót (trochę podobny do wujka Oswalda, jak statuetka Oskara do wujka pewnej pani) był rzeczywiście równie nieogarnięty, co postać grana w „Pogromcach duchów” przez Ricka Moranisa. Pustelnicze życie i dwa obowiązki na krzyż okazały się dla niego tak wyczerpujące, że nie zdążył wyszkolić ucznia. To niedopatrzenie wykorzystała dzika idea, radosna i samolubna pozostałość po zatopionym mieście, która opuściła pozbawiony strażnika tajemniczy pagórek i wyruszyła na poszukiwanie głów do opętania. Tak właśnie do Świata Dysku powróciło dawno zapomniane kino.
(...)
„Ruchome obrazki” Terry`ego Pratchetta to doskonała, wielopiętrowa kpina z przemysłu filmowego, pełna odniesień do popkultury i przekomicznych scen. Autor, daleki od dydaktyzmu, ale celujący we wnikliwej satyrze, postawił...

Adrian Jeżak | 2018-09-18
Przeczytana: 16 września 2018

Cały rozwój kinematografii w wersji Świata dysku. Zawody takie jak aktorstwo, producenci filmowi, reżyserzy, ochrona oraz wiele powiązanych wynalazków bez których nie byłoby kina np popcorn. ;) Wszystko to znajdziecie w tej książce, którą polecam z czystym sumieniem. Okazjonalnie pojawiają się tacy bohaterowie jak Yeti, Śmierć czy jak się okazuje największy fan ruchomych obrazków jakim okazał się Bibliotekarz.
Przeczytajcie sami.
Adrian Jeżak