Oddajemy wam do rąk, drodzy czytelnicy, dzieło unikatowe! Jedenastu najwybitniejszych twórców fantasy napisało specjalnie na potrzeby tego zbioru utwory osadzone w wymyślonej przez siebie rzeczywistości. W ten sposób powstały nowe i nigdzie dotąd nie publikowane minipowieści o najsłynniejszych światach fantasy. Wartość tego tomu podnoszą wstępy będące przewodnikami po poszczególnych cyklach, mapki światów oraz kompletne bibliografie poszczególnych cykli, a także przedmowa laureata nagród Jupiter, Hugo i Nebula - Roberta Silverberga. Zbiiór został uhonorowany nagrodą Locusa za 1999 rok w kategorii antologia.

źródło opisu: Rebis, 1999

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wkp | 2015-11-20
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

MISTRZOWIE FANTASY

Jedenastu współczesnych mistrzów gatunku Fantasy, jedenaście mini-powieści napisanych specjalnie na potrzeby tej antologii i jedenaście oryginalnych światów, w których historia przeplata się z fantastyką. A wszystko to w jednym, znakomitym tomie.

O tych pisarzach słyszał każdy. Nawet jeśli ktoś nie czyta fantastyki w ogóle, trudno by nie kojarzył takich nazwisk, jak Stephen King, jeden z najpopularniejszych autorów na świecie, zmarły niedawno Terry Pratchett, ceniony Orson Scott Card czy święcący triumfy dzięki sukcesowi książkowej i serialowej „Gry o Tron” George R. R. Martin. Ci ludzie są tak na ustach czytelników i echem odbijają się w (pop) kulturze, jak i na listach bestselerów, a ich twórczość od lat zdobywa uznanie krytyki. „Legendy” zatem to doskonała okazja do poznania ich wyobraźni, pomysłów i stylów, i wszystkiego tego, co zdecydowało o ich sukcesie.

Nowele zaprezentowane na blisko 750 stronach trzymają bardzo dobry poziom i pomimo różnorodności...

Józef Śliwiński | 2011-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Tomiki opowiadań różnych autorów czytam zazwyczaj, by sprawdzić nad jakim twórcą warto się zastanowić. Nie każdy jednak, kto przywykł do pisania wielostronicowych serii (a niemal sami tacy zostali wybrani do zbioru) potrafi pisać zwięzłe opowiadania. Z 740 stron tomu, podobały mi się dwa. Postaram się jednak krótko zrecenzować wszystkie miast tytułów podając to co bardziej rozpoznawalne, czyli nazwiska (przy 2 upodobanych stawiam wykrzyknik):
1. Stephen King - Opowiadanko będące żywcem zerżnięte z drugiej opowieści I tomu Thorgala.
2. Terry Pratchett - Być może przez nieznajomość kontekstu aluzji, być może przez własne ograniczenie, nie potrafię zrozumieć tego autora. Ani tego, dlaczego ludzie śmieją się z jego opowiadań.
3. Terry Goodkind - Problem z większością epickich powieści polega na tym, że w sposób ogólnikowy i krótki autor podejmuje próbę opisania wielkiego wydarzenia. No i nie wyszło.
4. Orson Scott Card (!) - Tak chciałbym pisać! Napisana w sposób pokręcony, dowcipny, a...

Antoniuss | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Spis treści ,,Legend" wręcz onieśmiela. Jego autorami są najbardziej znani pisarze fantasy. W większości przypadków, są to specjalnie w tym celu napisane fragmenty monstrualnych sag w dziejach gatunku, chociaż zawsze stanowią one samodzielną całość i chociaż znam tylko dwie sagi z występujących w zbiorze, wcale nie przeszkadzało mi to w lekturze. Opowiadania zostały dobrały w losowy sposób - jedynym kryterium była sława autora. Skutkuje to sporymi zmianami klimatu, chociaż w większości dominuje heroic fantasy.

,,Siostrzyczki z Elurii" Stephena Kinga to mroczne i bardzo klimatyczne opowiadanie z cyklu ,,Mroczna wieża". Jest to historia samotnego rewolwerowca podróżującego przez Dziki Zachód opanowany przez mutanty i tajemne moce - w tym przypadku, zapomnianą przez Boga i ludzi misję. Fabuła nie rzuca na kolana, ale dzięki klimatowi, da się przeczytać.
,,Rybki małe ze wszystkich mórz" to jeden z najlepszych przykładów twórczości Terrego Pratchetta. To zabawna historia o tym, co...

Autumn_Witch | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Zbiór opowiadań, z których każde jest osadzone w świecie znanym z jakiegoś cyklu powieściowego. Standardowo - utwory autorów lubianych przeczytałam z przyjemnością, nielubianych - z mniejszym lub większym zniecierpliwieniem (a czasem przyjemnym zaskoczeniem), nieznanych - z zainteresowaniem. Przed każdym opowiadaniem znajdziemy wstęp wprowadzający w odpowiedni świat. Największy zarzut wobec tej antologii, to że niektóre z tych wprowadzeń zawierają spojlery! I to zupełnie niepotrzebne, zwłaszcza, jeśli akcja opowiadania toczy się wiele lat przed pierwszą powieścią serii.

Wouldoo | 2014-06-19

Świetny zestaw! Ileż inspiracji tutaj jest, opowiadań wprowadzających do znanych cykli...dawno już to czytałem, a nadal miło wspominam "Grinning Man" by O.S. Card czy "Błędnego rycerza" George R.R. Martina. Również świetni są "Posłańcy", nie pamiętam już czyjego pióra, natomiast cykl polecam z całego serca. Po przeczytaniu opowiadania S. Kinga umiejscowionego w świecie "Mrocznej Wieży" już wiedziałem, że cykl muszę przerobić prędzej czy później. Pozdrowienia.

astaldohil | 2011-10-09
Przeczytana: 09 października 2011

Zbiór opowiadań o podobnie zróżnicowanym poziomie, jak czytany przeze mnie wcześniej drugi tom niniejszej antologii. Obok świetnych, dających apetyczny przedsmak (dla tych, którzy z poszczególnymi autorami nie mieli wcześniej się okazji zapoznać) i jednocześnie poszerzających wiedzę o uniwersach przez nich stworzonych (dla osób, które twórczość pisarzy publikujących w "Legendach" znają doskonale) nowel Terry'ego Pratchetta, Stephena Kinga, Orsona Scotta Carda czy Georga R. R. Martina, znajdują się tu opowiadania zaledwie dobre i często nazbyt sztampowe, zwłaszcza jeśli oczekujemy od fantasy czegoś więcej niż skleconej od linijki opowieści o czarodziejach i rycerzach.

Historie, które mają zachęcić do sięgnięcia po któryś z reprezentowanych tu cykli powinny pokazać wszystko, co dana seria ma najlepszego do zaoferowania. Tymczasem większość z nich po prostu nudzi, albo wyświechtaną fabułą, albo ocierającą się o infantylizm formą. Najsłabiej wypada tu, po raz kolejny, Anne McCaffrey...

Octopus | 2016-01-24
Przeczytana: październik 2011

same wielkie nazwiska,
bardzo różnorodna tematyka o poziomie powyżej przeciętnej,

smakoszom przedstawiać nie trzeba,

polecam nowicjuszom w "dziale" fantasy/fantastyka będą mogli odnaleźć twórców, których pokochają

Firstlight OftheDay | 2015-10-02

Grube tomisko z opowiadaniami... Nie przepadam za tą formą pisaną, ale dla entuzjastów gratka:-)

Aries | 2013-09-19

Opinia jest zależna od opowiadania o którym bym pisał... Większość opowiadań jest naprawdę niezłych jednak nie wszystkie mnie "wciągnęły", pozostawiam do oceny indywidualnej.

Maciej | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, KSPL2, Posiadam

Różny poziom opowiadań, ale w sumie cieszę się z przeczytania i posiadania.

Powrót do Ziemiomorza

Ursula Le Guin podpisała umowę z Saga Press (imprint Simon & Schuster) na trzy książki, w tym na wydanie kompletne „Ziemiomorza” z ilustracjami Charlesa Vessa.