The Science of Discworld II: The Globe

Na planecie ziemia zalękła się pasożytnicza forma życia elfy. Przenikają wszędzie. I wolą, żeby ludzie byli zabobonni, strachliwi, i bali się piorunów. Chcą zapanować nad naszą przyszłością i trzeba je powstrzymać... Ale kto tego dokonaa Na scenę wkraczają magowie z Niewidocznego Uniwersytetu, którzy w znakomitej Nauce świata Dysku niechcący stworzyli ziemię i nasz wszechświat. Wtedy jakoś nie zdołali zauważyć ludzkości (cóż, w końcu istniejemy tylko jakiś milion lat, więc łatwo nas przeoczyć). Ale teraz w końcu nas znaleźli. W Nauce świata Dysku II dwóch naukowców, Ian Stewart i Jack Cohen, łączą siły z autorem fantasy, Terrym Pratchettem, by pokazać, co się dzieje, gdy magowie toczą walkę z elfami. Na przykład Renesans zostaje pchnięty do przodu, a w miejscu Londynu pojawia się senna neandertalska wioska. Grube kobiety zaczynają odgrywać ważną rolę w malarstwie. Pewien bardzo sławny dramatopisarz przychodzi na świat i pisze Sztukę. To wyjątkowa książka, łącząca szybką akcję noweli ze świata Dysku z naukowym komentarzem na temat ewolucji, rozwoju myśli ludzkiej, kultury, języka, sztuki i nauki. Rezultatem jest gdy magowie mocują się z naturą Dobra i zła, a historia zostaje kilka razy napisana od nowa fascynujące, błyskotliwe i oryginalne spojrzenie na świat, w którym żyjemy. Okładka: miękka, Rok wydania: 2009,

Autumn_Witch | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Magowie z Niewidocznego Uniwersytetu przez przypadek trafiają do wnętrza Świata Kuli i odkrywają tam ślady działalności elfów. A w międzyczasie autorzy opowiadają, jak mogła przebiegać ewolucja gatunku ludzkiego i szukają odpowiedzi na pytanie, co czyni człowieka człowiekiem (kultura? religia? sztuka? nauka?).
Kolejna świetnie napisana książka, a rozdziały popularnonaukowe są niemalże ciekawsze niż perypetie magów ;)

Gwathgor | 2014-12-12
Przeczytana: 08 grudnia 2014

W poprzedniej części poznaliśmy wraz z magami początki i rozwój Świata Kuli, od Wielkiego Wybuchu poprzez powstanie Układu Słonecznego i ewolucję życia na Ziemi aż po chwilę zniszczenia wind kosmicznych, dzięki którym ludzkość uciekła z planety. Samych ludzi jednak nie spotkaliśmy, a magowie w większości pozostali przy przekonaniu, że tajemniczy gatunek, który stworzył tak zaawansowaną technikę, wywodził się zapewne od niedźwiedzi.
Tym razem cofamy się do czasów, gdy Kulę wciąż zamieszkiwali przedstawiciele gatunku Homo sapiens (bądź też, jak chcą autorzy, Pan narrativus). Podczas kiedy w rozdziałach nieparzystych magowie starają się pokonać panoszące się w stworzonym przez nich świecie elfy, w parzystych zapoznajemy się z naukowymi wywodami na tematy różne. Jak w części pierwszej głównym tematem pozostawały dzieje wszechświata i Ziemi, tak tutaj są nim różne aspekty ludzkiej cywilizacji (choć zdarzają się też oczywiście wzmianki o takich sprawach jak drugie prawo termodynamiki)....

Leelunia | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Narzekałam, że za mało elfów i voila! Elfów w nadmiarze! W nadmiarze również popularnonaukowego ględzenia. Jakieś 300 stron, powinnam to bardzo szybko przeczytać, a tymczasem czytałam ją 2 tygodnie, co od 2 lat jest moim najdłuższym czasem książkowym. Nawet "Nędznicy" byli łatwiej przyswajalni. Dlaczego jej nie odłożyłam? Bo... to była moja ambicja: przebrnąć przez to.
Ale... Bleee, nie chcę trzeciej części!!!

Maczadro | 2015-07-04

Podobnie jak poprzednia część książka pochłonęła mnie tak bardzo, że nie wiem jak straciłem kilka dni prawie nic nie jedząc tym bardziej, że im więcej Rincewinda i Ridculy tym lepiej dla każdej książki :)

Sebastian | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Może nie tak porywająca jak część pierwsza ale nadal pełna celnych uwag i ciekawych historii.

Arieen | 2010-01-06

Przykład książki, która zarówno bawi i uczy w najlepszym stylu.

Raduss | 2016-02-25

Po bardzo ciekawej pierwszej części Nauki Świata Dysku i sporych oczekiwaniach, duuuuuuże rozczarowanie. Panów Stewarta i Cohena poniosła ambicja i z książki popularnonaukowej z domieszką fantasy zrobili nudną pracę naukową. Dla mnie w większości niezrozumiały bełkot. Dodatkowo Pratchett dostosował się do poziomu kolegów i przygody magów są krótkie, przewidywalne a w związku z tym nudne. Szkoda.
Zobaczymy co panowie przygotowali w części trzeciej.

krasnylud | 2015-05-29

Dobrze napisane, acz części naukowe trochę się gubią. Doceniam parcie na naukę

Alumfelga | 2013-11-02

Wszystkie książki Pratchetta powinny mieć takie komentarze!

bazylia | 2013-03-09
Przeczytana: 2011 rok

Jeśli sięgając po tę książkę spodziewacie się znaleźć dalsze perypetie bohaterów znanych z cyklu powieści "Świat Dysku" , rozczarujecie się. To nie jest powieść. W każdym rozdziale w bardzo przystępny sposób autorzy książki przybliżają nam historię zmian postrzegania wszechświata przez ludzi. Bo to nie jest książka o płaskim świecie dysku, to opowieść o świecie kuli. Biologia, historia, fizyka i wiele innych dziedzin ciekawie i mądrze zaprezentowanych czytelnikowi. Polecam