Flamenco

Psychoskok
2020-10-15
2020-10-15
9788381197113
kariera kompozytor kryminał muzyka sensacja taniec zabójstwo życie osobiste

„Flamenco” to powieść o umiejętności wybaczania, pogodzenia się z losem ale też o uczuciach i zawiłych ścieżkach losu. Niestety, nie poczułam emocji ani dreszczyku jakiegokolwiek zagrożenia.Nie ma w niej porywających zwrotów akcji, lecz raczej całość toczy się wolno i jednostajnie. Początkowo trudno mi było zorientować się, kto jest kim, gdyż autorka niewiele wyjaśnia i pozostawia dużo niedomówień, pozostawiając czytelnikowi rozwikłanie, kto jest kim i jakie łączą ich więzy. Wbrew pozorom, mało jest w niej muzyki i trochę zabrakło mi tego motywu jako jednego z wiodących ale za to poznajemy kulturę hiszpańską i szwedzką, codzienne życie zwykłych ludzi, ich zwyczaje i tradycje.

Większa część fabuły toczy się wokół postaci Manuela i Justyny, dziewczyny, która przyczyniła się do wypadku. Obserwujemy ich emocje, przemyślenia, frustracje i relacje. To jedna z tych książek, które posiadają styl, do który trzeba poczuć. Sposób prowadzenia fabuły i przedstawiania poszczególnych wydarzeń bazuje na niedomówieniach, pokazywania sytuacji tylko z jednej strony i urywanych wątkach. Z pewnością nie jest to typowy kryminał, gdyż nie ma tu śledztwa, w którym czytelnik bierze udział. Autorka skupiła się bardziej na emocjach, które nie pozwalają spokojnie funkcjonować bohaterom i budowaniu wzajemnych relacji. To książka, która pokazuje jak ważne jest zrozumienie tego, co los nam przynosi i docenienie każdej chwili życia.

Recenzja na blogu: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/01/707-flamenco.html

,,Flamenco” Małgorzata Chaładus

,,Flamenco” to krótka bardzo specyficzna książka, której akcja toczy się na terenie Hiszpanii oraz w Polsce.

Z autorką, Małgorzatą Chaładus i jej twórczością spotykam się po raz pierwszy i szczerze niestety nie wiem, czy będą następne.

,,Flamenco” to powieść, która przestawia historię pewnego mężczyzny zawodowego tancerza, który pragnie rozwiązać zagadkę związaną z jego wypadkiem samochodowym sprzed kilku lat. Podczas próby rozwikłania tajemnicy odkrywa też inne tajemnice swojej rodziny oraz znajomych. ,,Flamenco to opowieść o umiejętności przebaczania, poczuciu odpowiedzialności, trudnych decyzjach.

Wybaczanie jest bardzo trudną umiejętnością i nie zawsze przychodzi to z łatwością, czasem musimy się tego uczyć, a czasami uczą nas tego wydarzenia, jakich doświadczyliśmy w swoim życiu. Sztuka wybaczania ma swoje etapy i zanim wybaczymy, musimy przejść je wszystkie, czasami jednak dzieje się tak, że zatrzymujemy się, na którymś etapie nie przechodząc następnych, podobnie dzieje się z akceptacją negatywnych zmian w naszym życiu jak np. choroba, przymusowa zmiana pracy/zawodu, strata.

Powyższa powieść jest bardzo specyficzna. Kiedy przeczytałam, opis z tyłu okładki bardzo mnie to zachęciło do sięgnięcia po nią i szczerze spodziewałam się czegoś innego i znacznie lepszego, przez co ostatecznie jestem mocno rozczarowana tą pozycją. Książka ,,Flamenco” zaskoczyła mnie negatywnie, ponieważ oprócz pomysłu na historie oraz dwoma fragmentami w całej historii jak dla mnie w opowieści nie było, nic zachwycającego. Cała książka mnie wynudziła i po prostu ją "zmęczyłam” Jak dla mnie powieść jest bardzo jednostajna mało się w niej dzieje, dla mnie całość jest chaotyczna i nie do końca spójna.

Jeśli mam być szczera to osobiście nie polecam tej pozycji dla mnie, co gorsza, czytanie jej było trochę stratą czasu i nie zdecydowałabym się na nią po raz kolejny. Ponadto gdybym miała, ją ocenić w skali dałabym jej ocenę 3/10 i to tylko dlatego, że dwa fragmenty były ciekawe, ale brakowało mi w jednym z nich, jakby kontynuacji, rozwinięcia i powiązania z całością.
"Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl".

,,Flamenco” Małgorzata Chaładus

• Przeczytam 52 książki w 2021 roku