Hiszpańska romanca

1993-01-01
1993-01-01
837001707X
romans IX wiek Hiszpania Polska

Kolejna powieść historyczna Haliny Popławskiej przenosi nas w pierwszą połowę XIX wieku najpierw do Hiszpanii po inwazji napoleońskiej, następnie do Polski po powstaniu listopadowym. Oba kraje łączy i jednocześnie dzieli zakazana miłość żołnierza armii francuskiej i pięknej Hiszpanki. Owocem tego uczucia jest Trini, która po śmierci matki najpierw pozostaje z dziadkami, potem z wujostwem, traktowana jak bękart - z odrazą i lekceważeniem, upokorzona całą winę przypisuje ojcu i jej nienawiść do niego potęguje.
Smutna i samotna dziewczyna zaprzyjaźnia się z zakonnikiem, który jako jedyny traktuje ją życzliwie. Wkrótce jednak ta przyjaźń wali się, bo nagle okazuje się, że ojciec Hieronim jest przeklętym Polakiem.
Pisarka podzieliła powieść na dwie części:
1. Pod świetlistym niebem Hiszpanii
2. Pod chmurnym niebem Rzeczpospolitej
Ogromny nacisk położyła na historię, jej istotę i znaczenie. W pierwszej części przeszłość Hiszpanii przybliża dziewczynie ojciec Hieronim, w drugiej już sama Trini opisuje polskiej rodzinie malowniczą egzotykę swojej ojczyzny.

Bardzo dawno czytałam tę książkę, ale mam do niej sentyment i mile ją wspominam.
Bohaterowie interesujący, losy ciekawe. Fabuła nie zanudza.
Bardzo dobra na spokojny wieczór, aby się zrelaksować i na chwilę znaleźć się w innych czasach.
Polecam.

Bohaterowie interesujący, losy ciekawe. Fabuła nie zanudza.
Polecam.

Książki Haliny Popławskiej,to książki, które przypominają mi moje naście lat, i te do których wciąż wracam. Autorka warta poznania, którą czyta się jednym tchem...

Co do książki mam nieco mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo ciekawa historia. Nieszablonowa. Wszystko toczy się swoim, niezwykłym tempem, a akcja potrafi od czasu do czasu zaskoczyć. Na końcu poczułam prawdziwy niedosyt. Chciałabym znacznie więcej.
"Zabicie" dwójki bohaterów, których polubiłam, którzy mnie intrygowali i którzy mogliby jeszcze wiele wnieść do powieści, uznałam za zwyczajną bezduszność ;).
Za to jest happy end, co mnie bardzo cieszy, i to świetnie napisany. Zabrakło jednak perypetii miłosnych. Mnie nie wystarcza przeczytanie, że widywali się codziennie przez tydzień/miesiąc/rok i w tym czasie się sobie przyglądali. Nie muszą robić niczego szczególnego, ale odrobina dobrego napięcia nigdy nie jest zła.
Z powieści dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. I to było fajne, ale... Wywody historyczne i historyczno-literackie spowalniają akcję. Osobiście jestem zwolenniczką przemycania informacji. Hurtowe wtłaczanie akceptuję z uśmiechem na ustach tylko wówczas, jeśli to ja jestem osobą wtłaczającą (moi biedni uczniowie ;)).
Tak więc momentami bywałam "wessana" w książkę tak, że nie potrafiłam się od niej oderwać, ale bywały też i chwile, kiedy bez żalu odkładałam ją na bok. Ogólnie rzecz ujmując powieść jest godna polecenia.

fajna książka przygodowa

fajna książka przygodowa

Miła lektura, ciekawie w losy bohaterów wpleciona prawdziwa historia. Dobra rozrywka mimochodem dostarczająca sporo wiedzy.

Książka ciekawa jeśli lubi się czasy napoleońskie. Zresztą ja lubię książki tej autorki historia i roman fajne połączenie.

• Z historią w tle
  • Romans