Jadwiga i Jagienka

Cykl: Jadwiga i Jagienka (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
historyczna
Katarzyna

Głównym nurtem tej książki są dzieje naszego kraju po śmierci Kazimierza Wielkiego i wypadki związane z objęciem tronu przez młodziutką królewnę węgierską - Jadwigę Andegaweńską i jej małżeństwem z Władysławem Jagiełłą. Na tle wydarzeń historycznych pokazana została przyjaźń królowej z jej imienniczką i służką - prostą, wiejską dziewczyną, Jagienką. Młodziutka królewna węgierska Jadwiga...

Młodziutka królewna węgierska Jadwiga przyjeżdża do Polski, aby objąć tron. Na Wawelu czeka ją wiele dramatycznych przeżyć. Jak 12-letnia królowa poradzi sobie z nimi? Kto okaże jej przyjaźń i uchroni przed samotnością?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1997

"W komnacie królowej na Wawelu okna błyszczały długo w noc. Jadwiga, król Polski, siedziała na brzegu szerokiego łoża i w zamyśleniu splatała czarny warkocz".

"Jadwiga i Jagienka" to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Opowiada ona historię wiejskiej dziewczyny, którą przypadkowo spotkana przyszła królowa zabiera ze sobą na Wawel. Nie zabraknie jej tam ani przygód, ani obowiązków. Jadwiga Jagnieszka Królówna nie boi się jednak pracy, bo w domu była najstarsza, a chłopaka w obejściu brakowało, więc musiała pomagać w gospodarstwie od najmłodszych lat. Jadwiga Andegaweńska również musiała opuścić dom rodzinny i udać się w nieznane strony. Miała zostać królową, chociaż była jeszcze dzieckiem. Szybko musiała dorosnąć, bo jej poukładane życie zostanie wywrócone do góry nogami.

Piękna opowieść przeznaczona raczej dla dziewcząt, pełno w niej uroczych opisów życia na zamku, prac przy hafcie, czy przygotowań do Bożego Narodzenia. Nawet wątek miłosny się znajdzie...

Koronczarka | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Wydaje mi się, że wiele ocen tej książki, to oceny miłych wspomnień, które się z nią wiążą. Jakim cudem ja tej książki w dzieciństwie nie przeczytałam, to nie mam pojęcia. Perfidnie zwalę winę na panią bibliotekarkę w szkolnej bibliotece, co się sama będę obwiniać. Przeczytałam ją teraz, by sprawdzić, czy należy ją dołączyć do gromadzonej od pewnego czasu biblioteczki dla wnuków, których jeszcze nie mam:). I dochodzę do wniosku, że ją tam włączę, ale nie zdziwię się, jeśli nie zdobędzie serca tej dzieweczki albo chłopczyka, którzy, mam nadzieję, narodzą się kiedyś tam. Książka się chyba zestarzała. Prosty język powinien do dziecka przemówić, ale mało dynamiczna akcja może je znudzić. Choć kto wie. W dzieciństwie kochałam wielką miłością fabularyzowaną opowieść o Janie Kochanowskim "Kto mi dał skrzydła" Janiny Porazińskiej. "Jadwiga i Jagienka" to ten sam rodzaj literatury. Książka o pierwszych latach pobytu w Polsce królowej Jadwigi i jej dwórce, wiejskiej dziewczynie,...

FannyBrawne | 2015-11-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka mojego dzieciństwa, wielokrotnie czytana i za każdym razem odbierana inaczej. Nawet na bierzmowaniu przyjęłam imię Jadwiga, wiadomo po kim.
Książka opisuje życie Jadwigi Andegaweńskiej, która jako niespełna jedenastoletnia dziewczynka opuszcza Węgry i wyjeżdża do Polski, by zostać królową. Spotyka tam wiejską dziewczynę Jagienką i zabiera ją na Wawel.
Książka została oznaczona jako seria ,,O dziewczynach dla dziewczyn" i w sumie to prawda. Jadwiga mimo, że od dzieciństwa jest wychowana na królową, pozostaje młodziutką dziewczyną, która naiwnie marzy o ślubie ze swoim księciem. Życie szykuje jednak dla niej wiele niespodzianek. Powieść pokazuje, jak szybko musiały dorastać dziewczynki w tamtych czasach i dokonywać trudnych wyborów, dla dobra większości. Zachęcam do lektury i zastanawiania się, jak postąpiłoby się na miejscu Jadwigi.
,,Miło jest też tęsknić, jak się ma do kogo."

hela2121 | 2012-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Książka opowiada o losach dziewczyny ze wsi zabranej przez królową na Wawel.Poznaje Jagna dużo ciekawych ludzi i histori.

Carmen | 2010-11-17

Czytałam bardzo dawno temu, ale pamiętam, że mi sie bardzo podobała :) Druga część nazywa się "Te same gwiazdy"

Świetna książka historyczna dla dzieci.

Nacia900 | 2012-12-01
Przeczytana: 11 września 2012

Hm, książka niestety nie powaliła mnie na kolana. Dosyć ciekawa, lecz niestety nie wciągnęła mnie ;/

Lucy1704 | 2016-10-20
Joanna | 2016-10-14