Jadwiga i Jagienka

Okładka książki Jadwiga i Jagienka Czesława Niemyska-Rączaszkowa
Okładka książki Jadwiga i Jagienka
Czesława Niemyska-Rączaszkowa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Jadwiga i Jagienka (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Jadwiga i Jagienka (tom 1)
Nasza Księgarnia
1986-01-01
1975-01-01
historia Polski średniowiecze Władysław Jagiełło Królowa Jadwiga

Powieść o losach młodziutkiej Jadwigi Andegaweńskiej i jej słuźki, Jagny.
Książka składa się z trzech części: 1. Przyjazd jedenastoletniej Jadwigi (wraz z Jagną) do Polski i jej koronacja; 2. Dzieje Jadwigi i przygody Jagny na dworze królewskim w Krakowie; 3. Tęsknota Jadwigi za księciem Wilhelmem, jej początkowa niechęć do ślubu z Władysławem Jagiełłą, wreszcie ślub Jadwigi i Jagiełły oraz koronacja Władysława na króla Polski. Równolegle do tych wydarzeń toczą się dzieje roztrzepanej i urokliwej Jagny szukającej swego rycerza.
Powieść jest bardzo ciekawa ze względu na jej tło historyczne. Widać, że autorka wnikliwie analizowała źródła, dzięki czemu czytelnik otrzymuje ciekawy i wierny historii obraz czternastowiecznej Polski. Język jest przystępny, co sprawia, że książkę czyta się szybko i bez wysiłku - w sam raz dla tych, którzy szukają lekkiej książki historycznej dla odprężenia (sam temat nie jest lekki, ale podany w niezwykle "przyjemny" sposób, nie trzeba się tu specjalnie wysilać).
Powieść adresowana do młodych czytelników, mogą ją czytać również dorośli.

Powieść o losach młodziutkiej Jadwigi Andegaweńskiej i jej słuźki, Jagny.

2071

Wydaje mi się, że wiele ocen tej książki, to oceny miłych wspomnień, które się z nią wiążą. Jakim cudem ja tej książki w dzieciństwie nie przeczytałam, to nie mam pojęcia. Perfidnie zwalę winę na panią bibliotekarkę w szkolnej bibliotece, co się sama będę obwiniać. Przeczytałam ją teraz, by sprawdzić, czy należy ją dołączyć do gromadzonej od pewnego czasu biblioteczki dla wnuków, których jeszcze nie mam:). I dochodzę do wniosku, że ją tam włączę, ale nie zdziwię się, jeśli nie zdobędzie serca tej dzieweczki albo chłopczyka, którzy, mam nadzieję, narodzą się kiedyś tam. Książka się chyba zestarzała. Prosty język powinien do dziecka przemówić, ale mało dynamiczna akcja może je znudzić. Choć kto wie. W dzieciństwie kochałam wielką miłością fabularyzowaną opowieść o Janie Kochanowskim "Kto mi dał skrzydła" Janiny Porazińskiej. "Jadwiga i Jagienka" to ten sam rodzaj literatury. Książka o pierwszych latach pobytu w Polsce królowej Jadwigi i jej dwórce, wiejskiej dziewczynie, Jagience.

Na półkach: , , , , , ,

"W komnacie królowej na Wawelu okna błyszczały długo w noc. Jadwiga, król Polski, siedziała na brzegu szerokiego łoża i w zamyśleniu splatała czarny warkocz".

"Jadwiga i Jagienka" to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Opowiada ona historię wiejskiej dziewczyny, którą przypadkowo spotkana przyszła królowa zabiera ze sobą na Wawel. Nie zabraknie jej tam ani przygód, ani obowiązków. Jadwiga Jagnieszka Królówna nie boi się jednak pracy, bo w domu była najstarsza, a chłopaka w obejściu brakowało, więc musiała pomagać w gospodarstwie od najmłodszych lat. Jadwiga Andegaweńska również musiała opuścić dom rodzinny i udać się w nieznane strony. Miała zostać królową, chociaż była jeszcze dzieckiem. Szybko musiała dorosnąć, bo jej poukładane życie zostanie wywrócone do góry nogami.

Piękna opowieść przeznaczona raczej dla dziewcząt, pełno w niej uroczych opisów życia na zamku, prac przy hafcie, czy przygotowań do Bożego Narodzenia. Nawet wątek miłosny się znajdzie :)

Książka mojego dzieciństwa, wielokrotnie czytana i za każdym razem odbierana inaczej. Nawet na bierzmowaniu przyjęłam imię Jadwiga, wiadomo po kim.
Książka opisuje życie Jadwigi Andegaweńskiej, która jako niespełna jedenastoletnia dziewczynka opuszcza Węgry i wyjeżdża do Polski, by zostać królową. Spotyka tam wiejską dziewczynę Jagienką i zabiera ją na Wawel.
Książka została oznaczona jako seria ,,O dziewczynach dla dziewczyn" i w sumie to prawda. Jadwiga mimo, że od dzieciństwa jest wychowana na królową, pozostaje młodziutką dziewczyną, która naiwnie marzy o ślubie ze swoim księciem. Życie szykuje jednak dla niej wiele niespodzianek. Powieść pokazuje, jak szybko musiały dorastać dziewczynki w tamtych czasach i dokonywać trudnych wyborów, dla dobra większości. Zachęcam do lektury i zastanawiania się, jak postąpiłoby się na miejscu Jadwigi.
,,Miło jest też tęsknić, jak się ma do kogo."

Książka...

Czytałam bardzo dawno temu, ale pamiętam, że mi sie bardzo podobała :) Druga część nazywa się "Te same gwiazdy"

1984

Świetna książka historyczna dla dzieci.

Świetna książka historyczna dla dzieci.

Hm, książka niestety nie powaliła mnie na kolana. Dosyć ciekawa, lecz niestety nie wciągnęła mnie ;/

Uwielbiałam jako dziewczynka❤

Uwielbiałam jako dziewczynka❤

Przyjemna lekcja historii:) Młodziutka Królowa Jadwiga zaprzyjaźnia się z dziewczyną że wsi, która nazywa się Jadwiga Król! I choć jest to książka dla dzieci, napisana lekkim piórem, to można dowiedzieć się mnostwa ciekawych rzeczy:)

• Powieść historyczna
  • Z historią w tle