Śladami Stasia i Nel, Z Panem Biegankiem w Abisynii

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Sienkiewicz, podróże, Afryka
literatura faktu
sabuszka

Wybitny reportażysta i autor pasjonujących książek historycznych odbył - po 60-70 latach od przedstawionych przez Henryka Sienkiewicza wydarzeniach - podróż śladami dwojga ulubionych przez dzieci bohaterów powieści "W pustyni i w puszczy". Książka jest bogatą w obserwacje relacją z pełnej przygód podróży odbytej we współczesnym Egipcie i pasjonującą rekonstrukcją niezapomnianych przygód Stasia i Nel.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

AnnaSikorska | 2018-01-25

Nie cierpię czytać książek, które przeczytałam, ale czasami trzeba ze względu na dokładniejszą analizę i pracę nad tekstem. I to jest moja codzienność. Ostatnio jednak miałam sporo wolnego czasu i coraz częściej (ze względu na córkę) zdarza mi się wracać do dawnych lektur, których słownictwo znam (bez wulgaryzmów). Zwykle sięgamy po kolorowe książeczki, w których treścią są obrazki. Z moją sześcioletnią rozbójniczką czytamy również książki poważne ("Don Kichote", "Historia filozofii", "Wstęp do badań nad językiem", "Sapiens"), ponieważ na razie wielu książek jeszcze nie zna, a mam wrażenie, że interesuje ją wszystko, co czytam (zwłaszcza te bardzo grube książki bez obrazków). Ostatnio do snu czytałyśmy „Śladami Stasia i Nel” Mariana Brandysa, ponieważ byłyśmy po lekturze "W pustyni i w puszczy" (dziś czytamy "Zapiski na pudełku zapałek Eco).
Ja książkę Sienkiewicza czytałam dużo później niż moja córka, ale równie bardzo byłam nią zachwycona, a może i bardziej, ponieważ więcej...

Czytałam to w innym wydaniu, ze zdjęciami i w sztywnej okładce.

ems | 2012-02-09
Przeczytana: 1974 rok

Fabularyzowany reportaż z podróży M. Brandysa do Egiptu (a następnie i Sudanu) w 1956 roku. Obowiązkowa lektura dla czytelników 'W pustyni i w puszczy' Sienkiewicza. Szkoda, że w późniejszych wydaniach zrezygnowano z zamieszczenia fotografii (biało czarne fotografie z archiwum autora były tylko w wydaniach z lat 60.).
Jedna z ulubionych książek mojej młodości.
Ostatnio mój egzemplarz wzbogacił się o autograf Ahmeda al-Mahdiego - wnuka Proroka.

Przy okazji chciałbym się odnieść do recenzji autorstwa Izabelli Trzaski, kilka linijek niżej. Wynika z niej (recenzji), że autorka jednak przez tę książkę nie przebrnęła (może zasnęła po drodze) albo po prostu nic z niej nie zrozumiała. No, chyba, że recenzję pisała na podstawie streszczenia dostarczonego jej przez jej małoletnie dzieci.

Iga_Aya | 2017-12-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Bardzo mi się podobała :-) Napisana z humorem (Pan Bieganek - kocham Pana!). Ciekawe informacje historyczne (Sudan - spojrzenie na kwestię Mahdiego i jego sprzymierzeńców zupełnie inne niż sienkiewiczowskie + mało chwalebne poczynania Gordona i Kitchenera, spojrzenie z punktu widzenia Sudańczyka; Abisynia/Etiopia - bardzo ciekawe informacje o kraju)

ems | 2017-03-30

Opinię zawarłem w opisie książki, jak również pod innymi wydaniami tego tytułu. Generalnie - fajnie że jest to wydanie, szkoda, że nowe przypisy niewiele wnoszą, no i że zrezygnowano ze zdjęć.

IzkaKocha Książki | 2013-01-23
Przeczytana: 16 stycznia 2013