Szkaplerz Wandejski

Cykl: Tryptyk rewolucyjny (tom 2)
Wydawnictwo: POLWEN

Wandea... To właśnie tu w czasach rewolucji francuskiej doszło do rzeczy niesłychanej: lud przeciwstawił się ?rządom ludu mieszkańcy Wandei spontanicznie wystąpili przeciwko terrorowi rewolucji. Aby stłumić powstanie wandejskie, popełniono pierwsze w Europie ludobójstwo przez Wandeę przeszły ?piekielne kolumny , które niszczyły po drodze wszystko...

Ewa | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Szkaplerz Wandejski został pierwszy raz wydany w 1998 roku. Jest to powieść napisana w konwencji romansu historycznego, którego głównym wątkiem jest wybuch Rewolucji we Francji a konkretnie, powstanie ludności wandejskiej przeciwko Rewolucjonistom.
W tle tych wydarzeń są jednak jednostki, którym autorka poświęciła kolejny, piękny wątek swej powieści.
Stosunek rewolucjonistów do ludzi z wyższych sfer nie pozwolił młodej, pięknej Sydonii na pozostanie w jej ukochanym Paryżu. W poszukiwaniu schronienia dziewczyna postanowiła udać się do Wandei, w której mieszkała siostra jej ojca. Podróż bez dokumentów była nie tyle odważnym krokiem co desperackim i przy pierwszej kontroli powozu, mogła się skończyć dla niej tragicznie. Jednakże los jej sprzyjał i kiedy nastąpiła kontrola, jeden z pasażerów, znany i ceniony w okolicy wandejski stolarz, widząc strach i przerażenie dziewczyny przedstawił ją jako swoją małżonkę. Wdzięczna za ten gest udała się razem z nim do chaty, w której miała...

Na pewno nie jest to książka, którą bym komukolwiek poleciła. Toporny język, dziwaczny podział na dwie części o różnej narracji (z których pierwsza składa się przede wszystkim z długich, nudnych i monotonnych opowieści narratora o wydarzeniach historycznych, zaś w drugiej dołączają do nich długie, nużące i sztuczne rozmowy bohaterów na ten sam temat), wlokąca się akcja - ogólnie literatura nienajwyższych lotów.
A jednak jestem mam do tej powieści sentyment i - przede wszystkim - jestem jej wdzięczna za fascynację Rewolucją Francuską, którą we mnie rozbudziła. Gdybym jako ośmiolatka nie czytała z zapartym tchem o kolejnych losach pięknej Sydonii de Bellune, cierpliwie brnąc przez kolejne zwały faktów historycznych podanych w wyjątkowo niestrawnym sosie, pewnie nie odkryłabym, jak bardzo fascynujący był to okres.
Poza tym pasjami kochałam się w Gwenie i Joelu, a nie potrafię nie lubić książek, w których występują Tró Loffowie mojego dzieciństwa ;D

Mariusz | 2014-10-16

Podobnie jak pierwszy tom, świetna. Polecam osobom interesującym się tematyka związaną z Rewolucja Francuską.

iwona | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książki Haliny Popławskiej,to książki, które przypominają mi moje naście lat, i te do których wciąż wracam. Autorka warta poznania, którą czyta się jednym tchem...

Artur Schodziński | 2015-11-14
Na półkach: 2015, Przeczytane