Szkaplerz Wandejski

Cykl: Tryptyk rewolucyjny (tom 2)
Wydawnictwo: POLWEN
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Wandea... To właśnie tu w czasach rewolucji francuskiej doszło do rzeczy niesłychanej: lud przeciwstawił się ?rządom ludu mieszkańcy Wandei spontanicznie wystąpili przeciwko terrorowi rewolucji. Aby stłumić powstanie wandejskie, popełniono pierwsze w Europie ludobójstwo przez Wandeę przeszły ?piekielne kolumny , które niszczyły po drodze wszystko...

FannyBrawne | 2017-12-30

Uwielbiam Halinę Popławską. Poprzednie części jej Tryptyku Rewolucyjnego(,,Kwiat lilii we krwi” i ,,Spadek w Piemoncie”) przeczytałam z zapartym tchem. A jak w tym rankingu wypada ,,Szkaplerz wandejski”? Moim zdaniem, najgorzej z całej trylogii, ale wciąż bardzo dobrze.

Teoretycznie wszystkie wspomniane przeze mnie powieści tworzą cykl, ale łączy je jedynie to, że dotyczą Rewolucji Francuskiej, tak naprawdę każda z nich opowiada o innych bohaterach i porusza inny aspekt Rewolucji. ,,Szkaplerz wandejski” opowiada o powstaniu w Wandei w czasie którego miejscowa ludność zbuntowała się przeciwko rządom Konwentu i okrucieństwie rewolucji. W sam środek tych dramatycznych wydarzeń trafia młoda arystokratka Sydonia, która w Wandei chce znaleźć schronienie u ciotki. Okazuje się jednak, że ta już nie żyje, a majątek jest zniszczony. Pomocy Sydonii udziela miejscowy rzemieślnik Gwen, który również należy do armii Białych(przeciwników rządów jakobinów). Dla bezpieczeństwa Sydonia udaje jego...

Ewa | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Szkaplerz Wandejski został pierwszy raz wydany w 1998 roku. Jest to powieść napisana w konwencji romansu historycznego, którego głównym wątkiem jest wybuch Rewolucji we Francji a konkretnie, powstanie ludności wandejskiej przeciwko Rewolucjonistom.
W tle tych wydarzeń są jednak jednostki, którym autorka poświęciła kolejny, piękny wątek swej powieści.
Stosunek rewolucjonistów do ludzi z wyższych sfer nie pozwolił młodej, pięknej Sydonii na pozostanie w jej ukochanym Paryżu. W poszukiwaniu schronienia dziewczyna postanowiła udać się do Wandei, w której mieszkała siostra jej ojca. Podróż bez dokumentów była nie tyle odważnym krokiem co desperackim i przy pierwszej kontroli powozu, mogła się skończyć dla niej tragicznie. Jednakże los jej sprzyjał i kiedy nastąpiła kontrola, jeden z pasażerów, znany i ceniony w okolicy wandejski stolarz, widząc strach i przerażenie dziewczyny przedstawił ją jako swoją małżonkę. Wdzięczna za ten gest udała się razem z nim do chaty, w której miała...

golteria | 2018-07-25
Przeczytana: październik 2017

dałam rewelacyjna choć styl autorki mnie nie zachwycił, a mimo to chwyciła mnie za serce. Poza tym daje obraz tego czym była naprawdę rewolucja francuska - tak jak i październikowa - żadna rewolucja ludu! Tylko rządy zdziczałego motłochu, okrucieństwo porównywalne z rzezią wołyńską! Nasi politycy mówią Ukraińcom, że z Banderą i UPA na sztandarach do UE nie wejdą. Francja... We Francji w sprawie ludobójstwa w Wandei zmowa milczenia - spróbujcie zapytać o to Francuza - zazwyczaj nie wie co odpowiedzieć, jest w ogóle zaszokowany, że ktoś ten temat porusza!

Krzysztof | 2018-03-15

Jak to możliwe, że tak wspaniała książka zyskała tak słaby rozgłos.
Historia podobna do naszych doświadczeń powstańczych. Dlatego Popławska tak dobrze potrafiła się wczuć w los Wandejczyków.
Kawałek Francji, który jest mi bardzo bliski. Wandea to nie tylko region. Ten odradzający się wciąż na nowo francuski katolicyzm.
Zdecydowanie polecam.

Mariusz | 2014-10-16

Podobnie jak pierwszy tom, świetna. Polecam osobom interesującym się tematyka związaną z Rewolucja Francuską.

książek: 1900

Na pewno nie jest to książka, którą bym komukolwiek poleciła. Toporny język, dziwaczny podział na dwie części o różnej narracji (z których pierwsza składa się przede wszystkim z długich, nudnych i monotonnych opowieści narratora o wydarzeniach historycznych, zaś w drugiej dołączają do nich długie, nużące i sztuczne rozmowy bohaterów na ten sam temat), wlokąca się akcja - ogólnie literatura nienajwyższych lotów.
A jednak jestem mam do tej powieści sentyment i - przede wszystkim - jestem jej wdzięczna za fascynację Rewolucją Francuską, którą we mnie rozbudziła. Gdybym jako ośmiolatka nie czytała z zapartym tchem o kolejnych losach pięknej Sydonii de Bellune, cierpliwie brnąc przez kolejne zwały faktów historycznych podanych w wyjątkowo niestrawnym sosie, pewnie nie odkryłabym, jak bardzo fascynujący był to okres.
Poza tym pasjami kochałam się w Gwenie i Joelu, a nie potrafię nie lubić książek, w których występują Tró Loffowie mojego dzieciństwa ;D

iwona | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książki Haliny Popławskiej,to książki, które przypominają mi moje naście lat, i te do których wciąż wracam. Autorka warta poznania, którą czyta się jednym tchem...

Heatcliff | 2019-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2019