Księżniczka

Wydawnictwo: Tenten
Lavella

Inne wydania

Treścią utworu są losy Helenki Oreckiej, córki zubożałego szlachcica. Wychowana w zbytku, powierzchownie wykształcona, nieprzygotowana do samodzielnego życia, z powodu całkowitego bankructwa ojca musi podjąć pracę zarobkową. Zatrudniona w firmie ogrodniczej należącej do rodziny Radliczów, trafia w środowisko ludzi skupionych na pracy, pozornie oschłych i pozbawionych cech, które ona postrzega jako atrakcyjne. Z czasem dostrzega ich patriotyczną postawę, przejmuje ich ideały i uczy się być wartościowym, samodzielnym członkiem społeczeństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Tenten, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ardnaskela | 2015-01-22

Jeśli chodzi o tego typu literaturę to twarda ze mnie zawodniczka. Naprawdę. W swoim czasie przeczytałam całkiem sporo "literatury dla pensjonarek" i zawsze poddawałam się jej urokowi.Lubię takie pozycje. Jednak ta książka była rozczarowująca, nudna... niesamowicie nuda.

chiave | 2013-10-30
Przeczytana: 1977 rok

Książka, którą w wieku 9 lat dostałam od babci i zaczytałam na śmierć. Niedawno udało mi się kupić ją na Allegro w tym samym wydaniu i oczywiście przeczytałam po raz kolejny, fundując sobie przy okazji małą podróż w czasie. :-)
Nie opuszczało mnie wrażenie otwierania pokrytej kurzem szkatułki, której zawartość, choć cenna, jest już tak niemodna, że odkłada się ją z westchnieniem na półkę. I niestety nie tylko z powodów czysto literackich: "Księżniczka" to zabytek z czasów, w których pisanie o patriotyzmie, honorze i uczciwości nie było obciachem, a młodzieży starano się pokazywać prostą drogę i wyposażać ją na życie w system stałych, nie podlegających wątpliwości zasad. Trącący nieco myszką dydaktyzm Urbanowskiej wpisuje się w ten sposób myślenia.
I przyznam, że właśnie to wzbudziło moją największą nostalgię i poczucie, że "nowoczesne" nie we wszystkim oznacza "lepsze".

Komediantka | 2017-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Przeurocza historia, która strasznie mnie wciągnęła od pierwszych stron. Przywiązałam się do młodziutkiej Helenki, którą sytuacja zmusiła do ogromnej przemiany. Z przyjemnością obserwowałam ewolucję od bogatej rozpieszczonej dziewczynki do świadomej swojej wartości kobiety. Za to moją irytację wywoływały postacie jej rodziców, którzy zamiast rzeczywiście zatroszczyć się o losy córki sami stali się wobec nieszczęścia małymi dziećmi. Jak na mój gust w całej powieści trochę za dużo pozytywistycznych ideałów, ale pomimo to bardzo przyjemnie się czyta.

fata | 2010-01-19
Na półkach: Z dawnych lat, Przeczytane

Wzruszająca i co najważniejsze--bardzo pouczająca historia. Naprawdę chciałabym jeszcze kiedyś do niej wrócić.

Beata | 2014-06-11
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Pierwszy raz przeczytałam w wieku lat nastu. Przez cały ostani miesięc, nie wiedzieć czemu, kołotała mi w łowie fabuła: nie pamietałam tytułu, autora... tylko kolekcję Złotego Liścia. Znajoma opowiedziała m o swoim sentymencie, którym darzy "gucia zaczarowanego" i tą pokrętną drogą odnalazłam "Księżniczkę". Radość spotkania po latach była przeplatana kiwaniem głową nad dydaktyzmem i pozytywistycznym przesłaniem i podziwem dla pięknego języka z tamtych czasów. Historia budująca i dająca wiarę w człowieka...

Beata | 2017-07-19
Na półkach: E-book, Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 19 lipca 2017

Dziewiętnastowieczna powieść tendencyjna, napisana ku ukształtowaniu dorastających panienek. Poznajemy główną bohaterkę jako uroczą istotkę, myślącą o strojach i balach, a potem przyglądamy się jej wielkiej przemianie pod przewodnictwem światłych ludzi, dokonującej się wskutek przeciwności losu i niegospodarności ojczulka.

Pozytywizmem jedzie, że strach. Praca u podstaw w pełni. Umoralniające przemowy momentami zdają się nie mieć końca. Charaktery są czarne albo białe, charakter nie do końca mieszczący się w bieli podlega reedukacji.

Dobra, nie narzekam. To, co podobało mi się, gdy miałam lat ...naście, ma prawo bawić mnie parę lat później. Tym bardziej, że rozumiem przekaz, a bawi mnie jedynie naiwność cudownej przemiany.

jabajbaj | 2013-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Bardzo fajna, klasyczna opowieść o bogatej dziewczynie, która choć jest dosyć nieżyciowa z powodu wychowania, ma dobre serce i chęć do pomocy. Generalnie lubię czytać takie książki, niby przeznaczone dla młodego czytelnika, a jednak niosące w sobie sporo wartości i dla starszych. Prostota historii tylko potęguje jej piękno i wymowę całości. Podoba mi się także to, że z góry wiadomo, jak się wszystko zakończy (uwzględniając oczywiście też wątek romantyczny), a choć całość jest mocno nawina, nie przeszkadza to wcale przy czytaniu.
Dodatkowym plusem tego wydania są cudowne ilustracjie Małgorzaty Cwierzyńskiej - ten styl idealnie tam pasował :)

PaniPegaz | 2015-05-03
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo naiwna, ale całkiem przyjemna i wciągająca książeczka. Można ją spokojnie przeczytać dla relaksu przy kawie. Moje zastrzeżenia budzi dosyć spora liczba moralizatorskich upomnień i kazań, ale język książki jest na tyle dobry, że można to autorce wybaczyć. Generalnie, Urbanowska dość dobrze ukazała różnice panujące między klasami społecznymi i to jest chyba największy atut książki. Sama historia i jej zakończenie moim zdaniem raczej do łatwego przewidzenia.

Maria | 2016-12-22

Sama historia jest banalna i oklepana- ignorantka dotknięta problemami zmienia swoje nastawienie do pracy, ludzi, przewartościowuje swoje życie, ogólnie zmienia poglądy o 180 stopni. Ale forma jaką nadała tej historii Urbanowska jest jak najbardziej trafiona. Autorka bardzo przyłożyła się do psychologicznego "rozpracowania" rozpieszczonej arystokratki, bardzo zgrabnie potoczyła jej przemianę wewnętrzną podyktowaną zmianami, które narzucił bohaterce ślepy los. Ale niech nie zmyli nikogo określenie "psychologiczne rozpracowywanie", bo lektura jest całkiem lekka do czytania. Mnie osobiście ta książka bardzo wciągnęła:)

elentari | 2016-05-03

Fascynujące kuriozum, pozytywistyczny dydaktyczny romans dla młodych panien. Przy tym Orzeszkowa jest wyuzdana i zupełnie obojętna na problemy społeczne.