Coś się kończy, coś się zaczyna

1 063
1 323
2 129

Kolejna książka mistrza fantasy to zbiór opowiadań drukowanych w "Fantastyce", m.in.: "Droga, z której się nie wraca", "Muzykanci", "Tandaradei!", "W leju po bombie", "Bitewny pył", "Złote popołudnie". Łączą się one z wiedźmińską sagą, o tytułowym "Coś się kończy, coś się zaczyna" mówi się nawet, że stanowi alternatywne zakończenie pięcioksięgu.

Michał Nosorowski | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

Daję 10/10, ponieważ znajdują się tu różne dzieła Sapkowskiego poprzedzone ciekawym wspomnieniem autora, związanym z danym opowiadaniem i tego opowiadania genezą. Szczerze powiem, że rzuciłem się na tę lekturę ze względu na zawarte ,,Droga, z której się nie wraca..." i ,,Coś się kończy, coś się zaczyna.". Jednak inne dzieła bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Wszystkie, prócz ,,Muzykanci" - trochę za bardzo chaotyczne według mnie. Wszystkim gorąco polecam tę i inne lektury pana Sapkowskiego.

Maciek | 2013-05-25
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Wydawca Sapkowskiego rzekł kiedyś o nim, że gdyby mu kazano, to by napisał książkę w stylu dowolnie wskazanego autora. Ogromna erudycja i znajomość warsztatu pisarskiego sprawiają, że w naszym kraju mimo różnych ocen niektórych czytelników, jest on wciąż niedościgniony pod względem perfekcji rzemiosła i języka. Zbiór ten pokazuje, że AS napisze w zasadzie wszystko i to nie tylko w obrębie fantastyki (będące grami literackimi Tandaradei, a w szczególności postmodernistyczne Złote Popołudnie, mógłby napisać jakiś iberoamerykański przedstawiciel realizmu magicznego). Mamy tu także coś na kształt horroru (Muzykanci), absolutnie genialnie zrobione political fiction (W leju po bombie), fragment nieistniejącej space opery (Battle dust) oraz oparte na kanwie Czarownic z Salem ostatnie opowiadanie. Mnóstwo w nich smaczków, odniesień kulturalnych i literackich oraz intertekstualnej gry z czytelnikiem. Paradoksalnie oba opowiadania "wiedźmińskie", choć najmilsze pewnie wielu (mnie również),...

Koval | 2012-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2012

Trudno pisać recenzję zbiorów opowiadań, gdyż na dobrą sprawę każde wymaga indywidualnego podejścia i koniec końców każde powinno mieć swoją własną opinię. Dodatkowo, im ich więcej tym większa szansa, że poziom będzie nierówny, bo jeszcze nie powstał taki zbiór, gdzie wszystkie utwory byłyby na tym samym poziomie. Ograniczę się więc tylko do skrótowej charakterystyki.

„Droga, z której się nie wraca” – opowiadanie w stylu fantasy, z odrobinę pokręconą fabułą, intrygami, krwistymi bohaterami, a wszystko okraszone typowo „sapkowskim” językiem. Przyjemnie się czyta, a wszelkie skojarzenia z „Sagą o wiedźminie” nasuwają się same.
„Muzykanci” – niestety zbiór jest przesiąknięty kotami, których autor jest wielkim miłośnikiem, a to opowiadanie jest pierwszym, gdzie grają (dosłownie i w przenośni) główną rolę. Nieco zagmatwane, groteskowe i surrealistyczne, ale warto docenić sam pomysł.
„Tandaradei!” – mamy średniowieczny wiersz, czy może nawet poemat miłosny niemieckiego twórcy, mamy...

rohańczyk | 2012-08-03

Samo opowiadanie "Coś się kończy, coś się zaczyna" - arcydzieło. A opowiadanie pod tym samym tytułem - mistrzostwo. Bardzo, bardzo przezabawne :D

ira | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 2002 rok

Znacznie ciekawsze od prezentowanych opowiadań są tutaj słowa wstępu do każdego z nich.
(Taki mały smaczek przy okazji - Sapkowski wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na "Coś się kończy, coś się zaczyna" i pisze wyraźnie, że nie jest to absolutnie alternatywne zakończenie sagi o wiedźminie. Jak zbiorek reklamuje wydawca na okładce? "Alternatywne zakończenie sagi o wiedźminie", rzecz jasna. :-) )

Najbardziej podobały mi się "W leju po bombie" i "Zdarzenie w Mischief Creek".

Melania | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na początku myślałam, że "Coś się kończy, coś się zaczyna", to opowiadania typowo nawiązujące do wiedźmina jak np. "Miecz przeznaczenia". Z ośmiu opowiadań tylko 2 możemy powiązać mniej lub bardziej z wiedźminem - "Droga, z której się nie wraca" (losy Visenny, czarodziejki, domniemanej matki Geralta) oraz tytułowe "Coś się kończy, coś się zaczyna" (ślub wiedźmina z Yennefer).

Czy jestem rozczarowana, tym że tylko 1/4 książki zawiera mgliste wspomnienie o wiedźminie? Bynajmniej. Łatwiej było przez to, jak dla mnie, coś zakończyć...

Gdy coś się kończy, musi się coś zacząć - jak dla mnie zaczęło się poznawanie pana Sapkowskiego od niewiedźmińskiej strony. Bardzo mi się to spodobało. Moimi ulubionymi opowiadaniami są "Zdarzenie w Mischief Creek" i "Złote popołudnie". Jednak pozostałe mają również to "coś". Polecam!

TALAjestem | 2014-06-26

"Coś się kończy, coś zaczyna" to zbiór opowiadań Andrzeja Sapkowskiego wcześniej publikowanych w miesięczniku "Fantastyka" tudzież pisanych z myślą o konkretnej antologii, etc.
Co najciekawsze - przed każdym z nich mamy krótką przedmowę autora mówiącą o okolicznościach powstania każdego opowiadania.
Przedmowa kojarzy mi się z czymś nudnym, ale w tym wypadku podczytując poszczególne historie - nie mogę się doczekać następnego "przedsłowia".
Drugim ciekawym faktem jest to, że nie spotykamy się tu z samym gatunkiem fantasy, bo mamy do czynienia i z horrorem i z science fiction.
Ot, taka różnorodność, psze Państwa.

doliwaq | 2016-08-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Nie można ocenić całej książki więc ocenię poszczególne opowiadania:
Droga z której się nie wraca - 5/10. Proste opowiadanie fantasy.
Muzykanci - 3/10. Mało przerażające, ale przygnębiające i przesadzone.
Tandaradei - 6/10. Zwykłe opowiadanie, plus za motyw wiersza Walthera von der Vogelweide.
W leju po bombie - 10/10. Prawdopodobnie najlepsze opowiadanie na świecie.
Coś się kończy, coś się zaczyna - 3/10. Jako element uniwersum Wiedźmina, bardzo słaby. Niestety czytałem z takim właśnie nastawieniem. Jako dodatkowe humorystyczne opowiadanie fantasy może być.
Battle Dust - 6/10. Przyjemna jednostrzałówka space opery.
Złote popołudnie - 7/10. Fajne opowiadanie z łączące uniwersum Alicji w Krainie Czarów z rzeczywistością.
Zdarzenie w Mischief Creek - 4/10. Opowiadanie same w sobie ok, ale końcówka bardzo mi się nie spodobała.

Eliszeba | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, ✿ 2014 ✿
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Bardzo ciekawe i intrygujące rendez-vous z mistrzem Andrzejem. Różnorodność opowiadań jest wprost niezwykła i zaskakująca. Każde z nich odsłania nam inną stronę literatury wg. Sapkowskiego, każde posiada smaczki, które zaostrzają apetyt na więcej. Każde mogłoby stanowić wprowadzenie do całego tomu zbudowanego w unikatowym dla opowiadania stylu.

Dodatkowo opowiadania okraszono świetnymi, zabawnymi komentarzami autora. Cudownie się je czyta, również dlatego, że pozwalają choć odrobinę chwycić p. Sapkowskiego za rękę i spojrzeć w oczy niczym spotkanemu znajomemu.

Ulubione: "Droga, z której się nie wraca" - bardzo epickie, aż prosi się o więcej. "W leju po bombie" - nietuzinkowa, apokaliptyczna wizja przyszłości, a może raczej teraźniejszości. Zdecydowanie pamiętna. "Coś się kończy, coś się zaczyna" - ach ten zjadliwy humor. "Złote popołudnie" - po prostu genialna kreacja Kota z Cheshire. Wszystko, co przemilczał Lewis Carroll=) "Zdarzenie w Mischief Creek" - uwaga mężczyźni,...

loclaith | 2015-02-28
Przeczytana: 2006 rok

Sapkowski ma to u mnie ten plus, że lubię do niego wracać. Przynajmniej jeśli chodzi o Wiedźmina i pochodne. Tą antologię przeczytałam na fali zainteresowania Wiedźminem, oraz rozczarowania, że się skończyło (a może zaczęło..?). I tak pierwsze opowiadanie ("Droga z której się nie wraca") było dla mnie mało ciekawe, ale za to już cała reszta.. Na pierwszym miejscu długo plasowało się "Tandaradei!", zaraz po nim "Coś się kończy,..". W ogóle czytałam ja ten zbiorek chyba z 10 lat i dopiero później zaczęłam doceniać inne opowiadania (obecnie mój #1 "W leju po bombie") oraz doczytywać pozostałe (wspomniane "Zdarzenie w Mischief Creek" oraz "Bitewny Pył"). Generalnie lubię antologie, a ta uważam, że jest bardzo udana, dość spójna mimo odmiennej tematyki, no i najważniejsze, i najciekawsze - każde opowiadanie ma wstęp od autora. Polecam :)