Powrót Króla

Tłumaczenie: Jerzy Łozinski
Cykl: Władca Pierścieni (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
6 457
6 529
3 753
3 315
The Lord of the Rings: The Return of the King
ArtuRTureK1

Inne wydania

Trzecia część Władcy Pierścieni, porywającej przygody, stworzonej z epickim rozmachem przez J.R.R. Tolkiena. Zebrały się armie Władcy Ciemności, a jego przerażający cień sięga coraz dalej. Połączone siły ludzi, krasnoludów, elfów i entów stają naprzeciw nawałnicy mroku. Tymczasem Frodo i Sam uparcie wędrują w głąb Mordoru, zamierzając zrealizować cel ich heroicznej misji i zniszczyć Pierścień...

Zebrały się armie Władcy Ciemności, a jego przerażający cień sięga coraz dalej. Połączone siły ludzi, krasnoludów, elfów i entów stają naprzeciw nawałnicy mroku. Tymczasem Frodo i Sam uparcie wędrują w głąb Mordoru, zamierzając zrealizować cel ich heroicznej misji i zniszczyć Pierścień Jedyny.

źródło opisu: sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: sklep.zysk.com.pl

Coroczny, tradycyjny już u mnie, świąteczny maraton filmowy z Władcą Pierścieni w roli głównej natchnął mnie na przypomnienie sobie wersji oryginalnej i naskrobanie opinii zawierającej więcej niż kilka słów.

Nadal żałuję, że nie przeczytałam tej historii w dzieciństwie. Ominęło mnie to niestety, ale na szczęście udało mi się nadrobić te zatrważające braki. Po stanowczo zbyt krótkim "Hobbicie" miałam w końcu możliwość zatrzymania się w Śródziemiu na dłużej.

Ostatnia część, chociaż najbardziej dramatyczna, bo w niej ważyć się będą losy świata, nie jest moją ulubioną. Nie można jednak zaprzeczyć, że Tolkien przeobraził oklepany motyw walki dobra ze złem w piękną, uniwersalną opowieść pełną przygód, do której mogę wracać przez lata i nigdy mi się nie znudzi. Polecam ją każdemu, szczególnie tym, którym się wydaje, że są już za starzy na zapoznanie się z krainami Śródziemia. Żałuję, że czas już pożegnać się z Drużyną Pierścienia i pozostałymi bohaterami "Władcy...

GraceSuarez | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Bardzo długo czytałam ostatni tom sławnej trylogii, chyba najdłużej ze wszystkich. Żałuje, że to już koniec niesamowitej przygody, która dostarczyła mi wielu wrażeń i emocji.
Tak jak w poprzednich częściach w tej również każdemu z poszczególnych działów towarzyszą liczne i rozbudowane opisy. Niekiedy było mi bardzo ciężko przez nie przebrnąć, ale taki już urok Władcy Pierścieni.
Tolkien niczego nie pozostawia bez wyjaśnienia. Czasami czytając książkę z niepokojem czekamy na zakończenie. Gdy ono następuje autor pozostawia jedno zdanie słowem wyjaśnienia. Czujemy niedosyt lub złość. Byłam pewna, że tak też się stanie w przypadku 'Władcy'. Frodo spełni swoją misję (lub nie:) i będzie koniec. Nic z tych rzeczy! Akcja toczy się dalej i do samego końca zaskakuje. Widziałam wcześniej film, więc miałam w głowie pewien zarys tej książki. Uwierzcie mi, to co najlepsze zostało pominięte w ekranizacji Jacksona.

Dia | 2014-01-12
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Ostatnia część wydała mi się na pewno najbardziej wciągająca i interesująca. W koncu akcja się zawiązała i zamiast smętnej podróży Tolkien uraczył nas takim opisem batalistycznych scen, że człowiek musi ulec temu czarowi. Mistrzowsko wręcz wszystko wyrysował a ja pierwszy raz od trzech tomów z zapartym tchem nie mogłam się oderwac od tej lektury. Wiec trzecia częśc osłodziła mi trudy i nudy z pierwszych dwóch tomów . Na pewno jednak ksiązka nie stanie się jedną z moich ulubionych.

hanterkaa | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 30 grudnia 2016

"Władca Pierścieni tom 3.Powrót króla" to najbardziej spektakularna i emocjonalna z części trylogii.Tu kończy się najwspanialsza opowieść o męstwie i odwadze(zwłaszcza tych najmniejszych),przyjaźni i wierności.Pełna napięcia i bardzo wzruszająca historia.Krwawe bitwy pełne poświęcenia i niebezpieczna przeprawa przez Mordor głównego bohatera.Wszystko znakomicie i szczegółowo opisane.Od książki nie mogłam się oderwać.Podobało mi się też dokładne i wspaniale dopełnione zakończenie.

Karol | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Nie odkryję Ameryki gdy powiem że to najlepsza część "Władcy...". Tolkien szybko i sprawnie zamknął wszystkie tak długo budowane wątki że aż ciężko było uwierzyć że to już koniec. Można pewnie mu zarzucić brak większych zaskoczeń, można przyczepić się do niepotrzebnego wątku Shire, ale koniec końców było to zakończenie którego ta historia potrzebowała.

Jak zawsze najsłabszym punktem historii jest para Powierników Pierścienia, na szczęście jednak nie ma ich tutaj zbyt wiele, rozdziały w których wędrują p[rzez Mordor są dosyć krótkie, bo i chyba samemu autorowi sprzykrzyła się ich ciągła wędrówka. Nie wiem czy było to umyślne, ale przy końcu natykamy się na zdanie jakoby Frodo nie otrzymywał należnych mu pochwał. Zabawnie koreluje to z opiniami na temat jego postaci, bo naprawdę ciężko znaleźć kogoś kto chwali sobie jego historię.

Na całe szczęście jest jednak Aragorn, są Rohirrimowie, Gondorczycy i wszyscy inni biorący udział w wielkiej walce na początku tomu. I o ile w filmowej...

cyanide | 2011-12-16

"Arcydzieło", ponieważ tym właśnie jest dla mnie "Władca Pierścieni". Nie można oceniać każdej części osobno, gdyż w pierwotnym zamierzeniu Tolkiena miała to być jedna książka, ale ze względu na jej obszerność, musiał podzielić ją na 3 tomy.

J. R. R. Tolkien stworzył całkiem nowy świat, języki, postacie, historie, nawet mapy, pozostawił po sobie także dużo listów i, oczywiście, dodatki. Ubrał w słowa wspaniałe obrazy - czytając, nie miałam najmniejszego problemu z wyobrażeniem sobie Śródziemia (chociaż mapy także robiły swoje). Poza tym wszystkim są jeszcze elementy liryki, na przykład "Wiersz o pierścieniach" otwierający całą historię, który mogłabym powtórzyć wyrwana ze snu w środku nocy.

Anglik o niesamowitej wyobraźni, obdarzony (bez wątpienia) talentem literackim podarował nam dopracowany w każdym calu świat, do którego możemy uciekać i historie, które możemy kiedyś powtórzyć naszym dzieciom, nie można tego nie docenić. Owacje na stojąco. Oby Śródziemie przetrwało wieki.

Aesir | 2013-06-23
Przeczytana: luty 2005

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czym jest epickość? Spróbuj ucieczki na motocyklu przed śmigłowcem szturmowym wśród wybuchów, ognia i pyłu, albo przeczytaj "Władcę Pierścieni" Tolkiena.
Ostatni epizod opus magnum tego pisarza przyćmiewa poprzednie części przede wszystkim rozmachem patetycznych, jak podkład "Carminy Burany" pod sceny walki z udziałem Chucka Norrisa, opisów wydarzeń, kulminację których stanowią wielki wymarsz wojsk Mordoru na Śródziemie i Wojna o Pierścień.
Znacznie bardziej, aniżeli w poprzednich tomach, Tolkien przekłada akcenty na tyrtejski wymiar swej powieści fantasy. Jakkolwiek linia fabularna generuje iście apokaliptyczny klimat ostatecznej konfrontacji Dobra i zła, prawdziwego Final Showdown, nie wątpi Czytelnik w tryumf bohaterów, wskutek biegle podawanych przez autora, krzepiących serca wątków, m.in. zwycięstwa księżniczki Eowiny nad nie-tak-niepokonanym Czarnoksiężnikiem z Angmaru, czy odwagi walecznego Hobbita Sama, który, uzbrojony zaledwie w Żądełko i flakonik Galadrieli, ciężko...

Kiwi_Agnik | 2014-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

John Ronald Reuel Tolkien stworzył w trylogii "Władca Pierścieni" wyjątkowy świat, pełen niezwykłych języków, postaci i obrazów. Trudno oceniać każdy tom osobno.

W ostatniej części dobro wygrywa nad złem. Wszystko kończy się dobrze i szczęśliwie.
Czytając przenosiłam się w czasie i to było najfajniejsze.

Liczne dodatki na końcu powieści z przeróżnymi informacjami jeszcze bardziej pomagają w poznaniu niesamowitego mistrzowsko wykreowanego "Tolkienowskiego" świata.

Ettelea | 2010-09-14
Przeczytana: 14 września 2010

I nadszedł czas rozstania z pierścieniem. A co za tym idzie podsumowanie magicznej trylogii.

Walka dobra ze złem. Jakże oklepany temat, a jak przejmująco przedstawiony przez mistrza Tolkiena. Jego niesamowicie rozbudowany świat, pełen różnych nacji, języków i krain geograficznych wchłania czytelnika od pierwszych stron i nie chce wypuścić nawet po zakończeniu heroicznej przygody.

Jakże szeroki stał się mój uśmiech, gdy ujrzałam dodatek na końcu III części. A jest to obszerne dodacisko, zawierające między innymi: opowieści o rodach królewskich, drzewa genealogiczne głównych bohaterów czy szablon run. Dla świrów zakochanych w Śródziemiu, coś wspaniałego.

Żałuję tylko jednego, że w ekranizacji trylogii niektóre wątki zmieniono a inne całkiem pominięto. Ale nie zmienia to faktu, że jest to jeden z moich ulubionych filmów.

Lucy Skywalker | 2014-03-03

O prozie Tolkiena napisano wiele: dobrego (znawcy literatury, fani, filolodzy, a nawet teolodzy)i złego czasem też (moja siostra). Osobiście stwierdzam bez bicia, że są trzy rzeczy, o których nie jestem w stanie się wypowiadać: o Władcy pierścieni, Gwiezdnych Wojnach i o seksie. Dwie pierwsze powodują u mnie wybuch emocji cudownych i złożonych. O trzeciej nie lubię, bo jestem wstydliwa.

Puentą niech będzie cytat Kartezjusza:"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów". Jeśli ma on rację, to jestem jedną z najczęściej konwersujących z Tolkienem osób. Ba! Jestem jego psychofanką.

Ekranizacje

Literacki Horoskop LC – Książkowy Baran

Zaczęła się wiosna, a to oznacza również czas na nowy zodiakalny początek. Planetą Barana jest Mars, szczęśliwym dniem wtorek, a kolorem – czerwony. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania naszych wróżb.

10 oscarowych ekranizacji

Pierwsze Oscary wręczono 88 lat temu. Od tego czasu wiele książek doczekało się przeniesienia na srebrne ekrany. Niektóre z nich zostały wyróżnione przez Akademię Filmową. Jakie? Oto krótki przegląd tych najsłynniejszych ekranizacji.