Coś się kończy, coś się zaczyna

Okładka książki Coś się kończy, coś się zaczyna Andrzej Sapkowski
Okładka książki Coś się kończy, coś się zaczyna
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: Audioteka fantasy, science fiction
Audioteka
2014-10-25
2014-10-25

Pióro Andrzeja Sapkowskiego pokochałam za sprawą serii wiedźmińskiej. Kiedy usłyszałam o alternatywnym zakończeniu historii Geralta, Ciri i Yennefer z jednej strony bardzo chciałam się z nim zapoznać, z drugiej jednak zakończenie oryginalne tak bardzo zmiażdżyło mnie emocjonalnie, że obawiałam się, że to alternatywne może mnie zawieść. Odkładając jego poznanie z miesiąca na miesiąc i z roku na rok w końcu się udało! Sięgnęłam po „Coś się kończy, coś się zaczyna”.

Jest to zbiór 8 opowiadań. Opowiadań bardzo zróżnicowanych pod względem tematycznym. Bowiem są tu takie nawiązujące do wiedźmińskiej sagi, w tym to nazywane (niesłusznie według autora) alternatywnym zakończeniem, a także bardziej osadzone w świecie rzeczywistym jak i opowiadania traktujące o… kotach, gdzie takiej akurat tematyki (jak i tematyki podnoszącej kwestie traktowania zwierząt przez człowieka) po autorze jakoś się nie spodziewałam…

Każde z opowiadań poprzedzone jest słowem wstępu od autora, w którym to autor objaśnia genezę powstania każdego z opowiadań jak i jego losy wydawnicze. W niektórych przypadkach dodaje liczne smaczki, jak np. takie skąd czerpał inspirację. Wstępy te, niezaprzeczalnie, dodają zbiorowi wartości.

Mi, osobiście, najbardziej do gustu przypadły opowiadania z pogranicza wiedźmińskiego świata – „Droga, z której się nie wraca” oraz to nazywane alternatywnym zakończeniem sagi o Wiedźminie – „Coś się kończy, coś się zaczyna”. Miło było powrócić do ulubionych bohaterów. Do tego autor zaskoczył mnie pro-zwierzęcą tematyką poruszoną w „Muzykantach” oraz nawiązaniem do „Alicji w krainie czarów” w „Złotym popołudniu”. Natomiast najmniej podobał mi się „Bitewny pył”, co jest kwestią poruszanej wojennej tematyki (nawet fakt, że to opowiadanie s-f niestety nie uratowało go w moich oczach),za którą nie przepadam.

Podsumowując, jest to równy pod względem pisarskim, ale jednocześnie bardzo zróżnicowany tematycznie zbiór opowiadań. Fani pióra Sapkowskiego powinni być nim usatysfakcjonowani, tym bardziej, że autor od siebie zamieścił liczne ciekawostki dotyczące genezy powstania każdego z utworów.

Tytułowe opowiadanie jest zaskakująco lekkie, zabawne, ale i historia tego wymagała. Miło też przeczytać coś takiego po trudach i smutkach, jakich doświadczyli bohaterowie.

Tytułowe "coś się kończy..." jest najlepszym opowiadaniem o białym wilku, bardzo zabawne i ma świetne nawiązania do poprzednich historii. Obowiązkowo opowiadanie musi być czytane jako ostatnie, żeby można było wyłapać wszystkie smaczki.

Ciężko ocenić jednoznacznie ten zbiór opowiadań. Są tu utwory bardzo dobre, są też bardzo kiepskie. Jest też typowe dla Sapkowskiego pisanie na siłę, bez pomysłu, byleby coś napisać. Nie jest źle, ale spodziewałem się więcej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

AS udowadnia po raz wtóry że opowiadania umie pisać jak nikt inny. Najlepsze w tej książce jest to co nie jest o Wiedźminie.

I oto zakończyłam przygodę z Wiedźminem zgodnie z kolejnością polecaną przez Lubimy czytać:
„Droga, z której się nie wraca” – opowiadanie
„Ziarno prawdy” – opowiadanie
„Mniejsze zło” – opowiadanie
„Kraniec świata” – opowiadanie
„Ostatnie życzenie” – opowiadanie
„Sezon burz” (bez epilogu)
„Kwestia ceny” – opowiadanie
„Czas pogardy” – tom II sagi
„Chrzest ognia” – tom III sagi
„Wieża Jaskółki” – tom IV sagi
„Pani Jeziora” – tom V sagi
„Coś się kończy, coś się zaczyna” – opowiadanie
„Sezon burz” (sam epilog)
Wiem jednak, że wrócę do niego jak tylko Wieża Jaskółki i Pani Jeziora zostaną wydane w formie audiobooka ;)
Polecam

„Droga, z której się nie wraca” – opowiadanie
„Ziarno prawdy” – opowiadanie
„Mniejsze zło” – opowiadanie
„Kraniec świata” – opowiadanie
„Ostatnie życzenie” – opowiadanie
„Sezon burz” (bez epilogu)
„Kwestia ceny” – opowiadanie
„Wiedźmin” – opowiadanie
„Głos rozsądku” –...

Niekanoniczne opowiadanie Andrzej Sapkowskiego z wiedźmińskiego uniwersum z 1993 roku, które traktuje o ślubie Geralta i Yennefer, którzy świętują wśród postaci znanych z sagi. Jednym z ważniejszych wątków jest relacja Ciri z Galahadem, znanym z legend o Królu Arturze.

Jeżeli ktoś lubi wiedźmińskie klimaty, to powinien się zapoznać, bo fajnie poszerza świat przedstawiony, ale to głównie taki "fan service". Tyle że od autora oryginału.

Niby fajne, ale w końcu nie dałam rady dokończyć

Niby fajne, ale w końcu nie dałam rady dokończyć

Miłe na odreagowanie po faktycznym zakończeniu wiedźmina. Urzekło mnie to, że pojawiają się tam bohaterowie, których nie spodziewałam się zobaczyć po opowiadaniach

Z jakiegoś powodu lubię do niej wracać. Może to kwestia nostalgii za tym, co było, za wcześniejszą konstrukcją opowieści.

• Andrzej Sapkowski