Historia i fantastyka

83-7054-178-X
literatura faktu

Kiedy do rozmowy zasiadają: najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantasy oraz znany historyk literatury i dziennikarz, muszą posypać się iskry. Rozmowy Stanisława Beresia z Andrzejem Sapkowskim to zapis spotkania dwóch indywidualności, odmiennych intelektualnie, światopoglądowo, a nawet charakterologicznie. Na kartach tej książki ścierają się zawodowa dociekliwość historyka literatury z żywym temperamentem i bujną osobowością dojrzałego, świadomego swej wartości pisarza twórcy kultowego siedmioksięgu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej , który stał się objawieniem polskiej prozy przełomu XX i XXI wieku.Dialogi te nie są drętwym ględzeniem, którego celem jest polerowanie pomnika lub prawienie sobie duserów, ale pełną energii i zaskakujących reakcji, rzetelną debatą nad ważnymi kwestiami światopoglądowymi i artystycznymi, do których prowokują utwory pisarza. Nie jest to więc książka dla tych fanów fantastyki, którzy interesują się tylko śmiercionośną drogą miecza wiedźmina lub smaczkami podbojów miłosnych Reynevana (choć i o tym się tu rozmawia), ale raczej dla tych, których pasjonują sekretne związki historii i fantastyki, poglądy pisarza na literaturę i metody jego pracy twórczej. Choć nie ulega wątpliwości, że zarówno miłośnicy przygody, jak i smakosze ambitniejszych odmian fantasy znajdą w tych rozmowach coś dla siebie. Sapkowski jest bowiem równie intrygującym bohaterem jak powoływane przez niego do życia literackie postacie. Obdarzony ogromną wiedzą, pewien swoich racji, zaskakujący w gustach i sądach, szybki w słowie i reakcji, inteligentny i przewrotny, rzeczowy i podejrzliwy, a przy tym zawsze gotów do polemicznego starcia, jawi się w tym tomie jako wojownik fantastycznego never landu jego twórca, ambasador i strażnik.

Mozaik | 2014-06-11
Przeczytana: 2012 rok

Niezbyt często czytam wywiady, szczególnie tak obszerne, jednak ten mnie zainteresował (zwłaszcza, że to rozmowa z Sapkowskim, autorem mojej ulubionej serii o wiedźminie Geralcie). Bereś umie zadawać tak pytania, żeby nie znudzić czytelnika, a i wypowiedzi jego rozmówcy są niezwykle ciekawe, inteligentne, zawierające odpowiednią dawkę humoru Sapkowskiego.
"Historia i fantastyka" była też dla mnie niezwykle pomocna, kiedy pisałam prezentację maturalną na temat tworczości Sapkowskiego oraz literatury fantasy w ogóle.
Jeśli ktoś jest fanem Trylogii Husyckiej, Wiedźmina lub samego autora i szuka ciekawostek dotyczących wyżej wymienionych, myślę że powinien być zadowolony z lektury. :)

atimere | 2015-08-24

Była to pierwsza tego typu książka jaką przeczytałam w życiu i jak się okazało nie ostatnia. Ale czego można się było spodziewać ze zderzenia dwóch tak ciekawych osobowości. Czytając ją czułam się jak człowiek, który niepostrzeżenie przysługuje się rozmowie współpasażerów w pociągu. Dobrze jednak, że to nie był pociąg bo owa rozmowa wciągnęła mnie tak bardzo, że z pewnością nie wysiadłabym na właściwej stacji.

Therion | 2012-12-31
Przeczytana: grudzień 2012

Andrzejowi Sapkowskiemu, jako postaci, można zarzucać bufoniadę i intelektualny narcyzm, ale jedno trzeba mu przyznać - jest mistrzem słowa totalnym, który mówi tak samo niesamowicie jak pisze. Dlatego wywiad-rzeka z nim musi być fascynujący - i rzeczywiście, nieważne czy z panem Beresiem rozmawia o historiozofii, poglądach na dostęp do broni, fandomie, swoim warsztacie, biografii czy łowieniu ryb - nie idzie się oderwać. Jedna z najbardziej ciekawych i mądrych książek jakie ostatnio czytałem. Absolutnie polecam - nawet tym, którzy Sapkowskiego kojarzą jedynie z "Cyberiadą".

Kevorkian | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Muszę powiedzieć, że rzadko kiedy się zdarza, żeby książka miała jednocześnie zajmującą dla mnie treść i czytało mi się ją męcząco - w tym przypadku tak było.

Pan Sapkowski odżegnując sie od opinii narcyza i snoba, przemawiał dość ewidentnie z wysokości tronu króla polskiej fantastyki, mistrza i guru, który przeczytał - i tu dłuuuga lista pisarzy fantastyki, i który jest wprawdzie bardzo skromny, ale mimochodem wspomni, że ma IQ ok 200, a co drugą wypowiedź wstawia słówka na chybił-trafił z obcego języka, a to angielskiego, a to francuskiego, a to łaciny. Czy serio coś by wypowiedzi zabrakło, byłaby jakaś gorsza, gdyby zamiast tego "rite de passage" powiedzieć po prostu "rytuał przejścia"? Może to na fali miłości Sapka do "Trylogii" Sienkiewicza, te obcojęzyczne wstawki, ale przypominam, że kolejne wieki raczej się nabijały z sarmatów, którzy koniecznie musieli coś wstawić po łacinie, żeby pokazać, że jednak nie są prostymi chamami, tylko szlachciurami, co to nie tylko szablą...

Kohana | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

Niezwykle ciekawy wywiad. Pomijając moją sympatię do autora - z każdą linijką czułam, jakbym czytała wypowiedzi żywej osoby. Sapkowski ma swoje zdanie i nie waha się go użyć.
Poza tym można dowiedzieć się czegoś o rzemiośle pisarskim, jeżeli kogoś Reynevan czy Geralt nie interesują.
Dla mnie - przygoda.
Ciekawa jestem ile panowie rozmawiali...

Łukasz | 2014-01-10
Przeczytana: marzec 2011

Jeśli ktoś myśli, że tego typu wywiady są nudne i czytanie ich to strata czasu, to właśnie ta książka powinna zmienić ten sposób postrzegania. "Historia i fantastyka" jest niczym podróż przez twórczość Andrzeja Sapkowskiego, ciekawe pytania, interesujące odpowiedzi to znaki rozpoznawcze tej książki. Niech nikogo nie zmyli jej tytuł gdyż zadawane pytania często dotykają też wielu innych sfer. Ta książka to dowód na to, że nie tylko na papierze Andrzej Sapkowski jest mistrzem słowa.

Janusz Watut | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

„Sądzicie, że ja się będę przejmował tym, co jest w grze? A cóż mnie to może obchodzić. Szczególnie, że nie wiem co było w grze. Ale mogę kogoś zapytać – znam pare osób, które w te gry grało, ale niewiele. Obracam się raczej wśród ludzi inteligentnych.”
Źródło: https://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=100070

"Teoretycznie sprawa wygląda następująco: w razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd. Tak mówi przepis (art. 44 PrAut). Na ten przepis powołali się pełnomocnicy Andrzeja Sapkowskiego. Czy słusznie ?

Ideą tego przepisu jest umożliwienie twórcy żądania zmiany pierwotnie ustalonego wynagrodzenia umownego z uwagi na szczególnie nieproporcjonalne korzyści osiągane przez jego kontrahenta. Jest to więc narzędzie za pomocą którego, w założeniu, bronić należy ekwiwalentności świadczeń stron umów prawnoautorskich, tak aby nie było sytuacji...

-SaH- | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Pomimo, że wiedziałem, że książka jest wywiadem - rzeką, to jednak jakoś czego innego się spodziewałem.
Co do samej treści, to książka ta jest idealnym zobrazowaniem sytuacji i cech, dla których nie lubię dziennikarzy. Jeżeli Pan Bereś jest uznanym w Polsce publicystą, no to ręce opadają. Niestety poziom jego pytań czasami jest bardzo niski. Często są to twierdzenia, a jeszcze częściej jak odpowiedź Sapkowskiego mu się nie podoba, to po prostu nie przyjmuje jej do wiadomości.
Moimi ulubionymi momentami są, kiedy Pan Andrzej mówi, że nie słyszał pytania, więc nie udziela odpowiedzi.

Natomiast pomimo wielu stron tekstu, tak naprawdę mało się dowiadujemy o Panu Andrzeju. Jest to oczywiście jego świadoma decyzja, ale jeśli ktoś chciał dzięki tej książce zajrzeć do jego serca, to raczej odradzam czytanie.

vattghern76 | 2012-05-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2008
Przeczytana: 2008 rok

Wywiad Beresia z imć Sapkowskim. Czyta się to ZNAKOMICIE! Lektura niezwykle przyjemna, pasjonująca i co nieco nam o ASie oraz jego Wiedźminie i nie tylko mówiąca. POLECAM zdecydowanie!

kotowkat | 2014-01-13
Przeczytana: 07 października 2009

Sapkowski to pisarz, który mocno kopnął moje szare młodzieńcze komórki. Właściwie przed nim literatura kojarzyła mi się z lekturami nie do przejścia. Dlatego też cała saga jest dla mnie czymś wyjątkowym, tutaj spotykają się dwie wybitne postacie aby zwyczajnie pogadać o najróżniejszych rzeczach. Książka która czytelnik fantasy pochłonie w mgnieniu oka i która ucieszy go jak dziecko lizak. Polecam bo sporo można dowiedzieć się o kimś, kto stworzył dla ciebie, możne najważniejsza postać herosa z dzieciństwa