Dzieci Húrina

Okładka książki Dzieci Húrina Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Okładka książki Dzieci Húrina
Christopher John Reuel TolkienJ.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
The Children of Hurin
Prószyński i S-ka
2018-10-23
2007-05-08
2007-01-01
Agnieszka Sylwanowicz
Agnieszka Sylwanowicz Hurin Túrin i Niëno elfy orki pierwsza era świata

Nie da się uciec przed przeznaczeniem

Myślę, że to dobra książka na ekranizację.

Myślę, że to dobra książka na ekranizację.

Jest to jedna z trzech wielkich opowieści z Dawnych Dni (obok "Berena i Lúthien" oraz "Upadku Gondolinu"). Tragiczna historia losów Húrina i jego dzieci. Lektura wzbudziła we mnie wielki smutek oraz olbrzymie pokłady współczucia dla głównych bohaterów, aczkolwiek uważam że gdyby nie fałszywa duma, popędliwość oraz brak pokory i rozwagi ze strony Túrina, Nienör i Morweny, ich losy , jak również losy bliskich im osób potoczyłyby się inaczej. Najlepiej to chyba obrazuje zdanie: "Zaiste, to przez brak rozwagi, a nie odwagi ród Húrina sprowadza nieszczęścia na innych!"

Książkę czytało mi się zdecydowanie mniej przyjemnie niż "Berena i Lúthien", ale tylko dlatego że wiedziałam jak ta historia się potoczy (z lektury "Silmarillionu") oraz jakie uczucia we mnie wzbudzi. Tytułowy Húrin jest obecny tylko na początku i końcu opowieści, ale decyzje przez niego podjęte (skonikąd bardzo chwalebne) odcisnęły swoje piętno na jego dzieciach.

Rozczarowanie niestety liczyłem ,że mnie wciągnie tak jak "Władca pierścieni " lub "Hobbit" było zupełnie bez fajerwerków .

Zdecydowanie najbardziej przystępna z tzw wielkich opowieści z Beleriandu które do tej pory czytałem. Daje się odczuć, że Tolkien praktycznie to ukończył, czego nie można powiedzieć o dość skomplikowanym Silmarillion czy kilku(nastu?) wariacji beren & luthien. Czas się zabrać za Upadek Gondolinu :)

Mimo że kocham Tolkiena, niestety nie porwała mnie ta opowieść.

Mimo że kocham Tolkiena, niestety nie porwała mnie ta opowieść.

Do "Dzieci Hurina" zawsze będę miał wyjątkowy stosunek i sentyment. Pierwszy raz przeczytałem tę książkę jeszcze w podstawówce, gdy nie miałem pojęcia czym była Bitwa Nieprzeliczonych Łez, ani Władcy Zachodu. Prawdopodobnie to dzięki niej po raz pierwszy poznałem że smutek również może być piękny. Ze wszystkich dzieł Tolkiena to właśnie dzieje Turina Pana Losu najmocniej do mnie przemówiły. Nie ogólny "Silmarillion" ani olbrzymi i apokaliptyczny "Władca Pierścieni", tylko właśnie stworzone na wzór greckiego dramatu "Dzieci...". A to dlatego ponieważ Turin jest wyjątkowo enigmatyczną a zarazem charyzmatyczną postacią. Walczył z ludźmi, orkami a nawet smokiem, ale jego największym i nieprzezwyciężonym wrogiem był jego własny los. Jego nauczycielami byli ludzie, elfy i krasnolud, a mimo tego zachował młodzieńczą ignorancję. Wreszcie dziedziczył królestwo ojca, siedział na kolanach Króla Elfów, władał rzeszami wojowników, ale tak naprawdę wszędzie był wygnańcem.

Książka dla fanów Silmarillionu i Śródziemia. Baśniowy styl pisania na pewno na plus

To był dobry pomysł, by przeczytać "Dzieci Húrina" w następnej kolejności po "Opowieści o Kullervo". Wyraźnie widać kanwę, na której historia głównego bohatera rozwijała się przez lata. Śmiało mogłaby zostać zekranizowana.

Zresztą, uwielbiam styl autora, lekkość, z jaką przemyca bogate opisy miejsc, postaci i wydarzeń. Czytałam z prawdziwą przyjemnością, chociaż mnogość bohaterów i ich krewnych o podobnie brzmiących imionach czy przydomkach mnie przytłoczyła, niejednokrotnie fabularnie wodząc na manowce. Niemniej jest to wyśmienita, inspirująca lektura.

Ta książka to jak grecka tragedia dziejąca się w Tolkienowskim świecie fantazji. Wzruszająca historia o nieubłagalnym przeznaczeniu i wyroku ciążącym na bohaterze. O problemach z akceptacją, trudach wybaczenia, zagubieniem wśród władców, mieszczan, sługów, których spaja przeznaczenie, przysięgi, honor, namiętności, miłości.

Ułatwia rozumienie Silmarillionu oraz stanowi fantastyczną podróż.

Tolkiena jak zawsze polecam.

Ułatwia rozumienie Silmarillionu oraz stanowi...

Po książkę sięgnąłem po lekturze "Władcy pierścieni" i "Hobbita". Ciekawił mnie bardzo świat Śródziemia i to co działo się w tym uniwersum w przeszłości. "Dzieci Hurina" to według mnie bardzo dobra książka, która powinna zadowolić fanów Tolkiena. Ciekawa przygoda.

• Tolkien
  • J.R.R. Tolkien