Coś się kończy, coś się zaczyna

Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA fantastyka, fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2012-03-01
superNOWA
Wiedźmin Sapkowski opowiadania Geralt
fantastyka, fantasy, science fiction
Wiedźmin Sapkowski opowiadania Geralt

W związku z masowym czytaniem przeze mnie Wieśka - ograniczyłam się do dwóch opowiadań. No i uważam, że te dwa są pomiędzy "dobre" a "przeciętne". To tyle.

Ze zbioru tych 8 opowiadań są co najmniej 3 dobre. Pierwsze dotyczy matki Geralta, a może i nawet ojca, kto wie. Zwłaszcza te fajne. Do tego też trzecie i szóste niezłe, a pozostałe mnie za bardzo nie przekonują. Nie jest to coś obowiązkowego dla fanów Wiedźmina, ale żeby mieć porównanie tego co tworzy Sapkowski można się nieco rozerwać.

Na półkach: , , , , , , ,

Na "Coś się kończy, coś się zaczyna" składa się osiem opowiadań fantastycznych.
Po trzy fantasy i horrory prócz tego dwa z gatunku science-fiction. Ukazywały się w czasopismach "Fantastyka" i innych zinach na przestrzeni lat 1988 - 2000. Każde ma swoją odmienną stylistykę, wszystkie podejmują różne ważne tematy. I większość prezentuje wysoki poziom literacki.

Najbardziej...

Uwielbiam Wiedźmina ❤ i ta charakterna Yennefer ❤❤ co tu więcej dodawać

Te opowiadania są świetne! Przedmowy autora do każdego z nich też są świetne, jeśli nie nawet lepsze. Najbardziej zapadły mi w pamięć: horror napisany z chęci zemsty na ludziach, którzy znęcają się nad zwierzętami; postapokalipsa będąca satyrą na rzeczywistość Polską lat 90. oraz "sapkowska" wersja Alicji w Krainie Czarów (tu szczególnie podobała mi się delikatna...

Opowiadanie było w porządku, natomiast nie było to nic rewelacyjnego, zdecydowanie za mało akcji.

Szczególna uwaga należy się opowiadaniom Tandaradei! i Złote popołudnie.

Opowiadania ze świata Wiedźmina fajne, aczkolwiek nie rewelacyjne. Warte uwagi opowiadanie "Zdarzenie w Mischief Creek". Reszta osobiście mi się nie spodobała. Przeczytałem książkę ponieważ lekko stęskniłem się za światem wiedźmina, niestety po przeczytaniu tej pozycji nic w tej kwestii się nie zmieniło nawet na chwilę.

"W leju po bombie" - bardzo plastyczny obraz wojennych i około wojennych wydarzeń oczami ucznia, okraszony jego zabawnymi jak i poważnymi przemyśleniami...
"Złote popołudnie" - Było smaszno. I smutcholijnie. Jak to u nas. Zresztą, przeczytajcie sobie o tym sami.
"Muzykanci" - bardzo klimaciarski, miejscami nieco Mastertonowski horror
Na plus też "Zdarzenie..." i "Battle...

Fajne, alternatywne zakończenie sagi. Napisane w charakterystycznym humorystycznym stylu Sapkowskiego. Łezka się w oku zakręciła.

Dyskusje

11 552