Coś się kończy, coś się zaczyna

Okładka książki Coś się kończy, coś się zaczyna
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA fantasy, science fiction
2012-03-01
Wiedźmin Sapkowski opowiadania Geralt

Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,6
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...
Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Jacek Dukaj, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Maciej Żerdziński, Andrzej Zimniak, Iwona Żółtowska
Ocena 6,6
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Wiedźmin kompendium Redakcja magazynu CD-Action, Andrzej Sapkowski
Ocena 7,0
Wiedźmin kompe... Redakcja magazynu C...

W formie audiobooka od superNOWA - rewleacja!

W formie audiobooka od superNOWA - rewleacja!

Na półkach: , , , , , ,

Bardzom późno sięgnął po ten tomik opowiadań. Sam nie wiem dlaczego, bo przecież Sapkowskiego fanem dozgonnym będąc, atencją szczególną każdą xięgę Mistrza darzyć powinienem.

Ale tak już na poważnie: „Coś się kończy...” to świetna możliwość zapoznania się z twórczością Pana Andrzeja. 300 stron można przeczytać szybko, otrzymując w zamian nie tylko dobry wgląd w świat Wiedźmina, czyli opus magnum autora. Kilka jego nie-wiedźmińskich opowiadań otrzymało (zupełnie zasłużenie) nominacje do Zajdla i to one są, moim zdaniem, w tym konkretnym zestawieniu tekstami bardziej znaczącymi.

Jak się mianowicie podczas lektury okazało, Sapkowski to nie tylko irytująco dobrze zaznajomiony z popkulturą erudyta z maniakalnym pociągiem do korygowania bajek i klechd naszego kontynentu, do oczyszczania najstarszych opowieści z folklorowych naleciałości. On jest po prostu wszechstronnym obserwatorem, znakomicie odnajdującym się w postmoderniźmie. Zgodnie z tekstem na okładce książki można opisać ten zbiór w następujący sposób: magia, koty, czarownice, kosmiczne bitwy i… koty.

Komentarze autora do każdego z opowiadań świetnie wprowadzają czytelnika w świat Sapkowskiego – są one równowartościowymi elementami tego zbioru i otwarły mi nierzadko oczy, opisując kulisy zdarzeń, będących jednymi z najsłynniejszych mitów polskiego fandomu.

Polecam!

Zbiór opowiadań o bardzo zróżnicowanym poziomie. „Droga, z której się nie wraca” genialna - takiego Sapkowskiego uwielbiam. Kilku opowiadań w ogóle mogłoby nie być, stąd szóstka.

Zbiór jest straaaasznie nierówny. Dobry poziom trzymają opowiadania wiedźmińskie, czyli "Droga, z której się nie wraca" & "Coś się kończy, coś się zaczyna" oraz "Zdarzenie z Mischief Creek", ale reszta jest po prostu kiepska lub przeciętna. A "Złote popołudnie" za to niesamowicie niepokojące.... i to nie w dobrym sensie.

I naprawdę nie rozumiem, czemu ktokolwiek nazywa "Coś się kończy...." alternatywnym zakończeniem, skoro to jest bardzo jasno i wyraźnie pokazany ciąg dalszy serii lub epilog, jak kto woli. I bardzo polecam go przeczytać, bo odpowiada na pytania z ostatniej książki. I no Sapkowski sam przyznaje, że powstało to opowiadanie przed jakąkolwiek inną częścią wiedźmina - to zawsze miało się tak skończyć ;)

A poza tym Sapkowski powinien trzymać się fantastyki, to jego najlepszy klimat!

I naprawdę nie rozumiem, czemu ktokolwiek nazywa...

audiobook

audiobook

Jedynym opowiadaniem, które mi się podobało było, oczywiście te o wiedźminie. Cała reszta umęczyła mnie okrutnie. Ani zapowiadany horror nie był horrorem, ani SF nie był SF. No, chyba że niczego nie zrozumiałam, a mogło tak być. Jak dla mnie - Sapkowski to mistrz Geralta i tyle.

Trzeba to traktować jako dodatek, z przymrużeniem oka.
Niemniej, bardzo się cieszyłam na powrót do ulubionych bohaterów.

Trzeba to traktować jako dodatek, z przymrużeniem oka.
Niemniej, bardzo się cieszyłam na powrót do ulubionych bohaterów.

Co tu dużo mówić. Mimo, iż to opowiadanie jest bardziej puszczeniem oka do czytelnika, to mistrz Sapkowski jak zawsze w formie.

Zbiory opowiadań często prezentują sobą bardzo niejednolity poziom. Jest to prawdziwe w przypadku antologii jak i dzieł jednego autora. I mimo że Sapkowski trzyma tu bardzo wysoki poziom, to i tak nie są one równie dobre.
Zbiór rozpoczyna "Droga, z której się nie wraca". Przyjemne opowiadanie świata wiedźmińskiego, o pewnej druidce i najemniku, którzy razem postanawiają pomóc wsi nękanej przez kościeja. Przyjemne opowiadanko, bohaterowie są dobrze wykreowani i całkiem trójwymiarowi. Akcji nie brakuje, żarty bronią się całkiem nieźle. I nie wnosi nic do całości Wiedźmina. A przynajmniej tak myślałem, dopóki przeglądając jakieś grafiki nie trafiłem na obrazek Visenny (głównej bohaterki) i Geralta. I dopiero głębsze przeszukanie internetu podpowiedziało, że ta Visenna faktycznie pojawia się w innym opowiadaniu i jest prawdopodobną matką wieśka. Ale nijak nie wynika to z opowiadania.
Dalej mamy dwa opowiadania o niemieckich korzeniach. Muzykanci (z Bremy) prezentują się ciekawie, choć początkowo trudno mi się było połapać, o co chodzi. Dodatkowo dołożony tu został wątek przemian w policji po '89 roku, co uważam za całkowicie zbędne. Mocno zaznaczony jest wątek krzywdzenia zwierząt, co jak najbardziej mi pasuje.
Tandaradei jest wzorowane na staroniemieckim poemacie. Pierwszy problem, wiersz jest przytaczany w oryginale. Znam niemiecki na tyle, by zrozumieć ogólną myśl, ale nie każdy Polak mówi po niemiecku. Poza tym opowiadanie jest dość ciężkie gatunkowo, trochę na pograniczu horroru, i nie wypada najlepiej.
"W leju po bombie" za to prezentuje się cudnie. Opowiadanie w zawoalowany sposób pokazuje bezsensowność walk między sąsiadami, którzy naprawdę niczym się nie różnią. Humorystyczne, zabawne, pisane ciętym językiem, a na końcu niezwykle głębokie. Najlepsze opowiadanie z całego zbioru.
Jedną z moich opinii o fantastyce i książkach w ogóle, jest to, że nie ma dobrej serii bez opisu ślubu (oczywiście, że są od tego wyjątki, ale nie o tym mowa). Więc Sapkowski daje nam wiedźmiński ślub. Opowiadanie jest zabawne, tego nie można mu odebrać, ale ponownie nic nie wnosi. Mnóstwo żartów, zarówno opowiadanych przez Jaskra, jak i sytuacyjnych, Ciri wypada ciekawie, wraca sir Galahad i cała plejada pobocznych bohaterów z powieści i opowiadań. Może i jest to alternatywne zakończenie, a może wizja pośmiertna, dlatego Ciri musi odejść i pojawia się Galahad.
Battle Dust zapowiada się na niezłą serię Sci-Fi, ale samo w sobie jest słabe.
Złote popołudnie to świetna reinterpretacja Alicji w krainie czarów, która skupia się na postaci kota, halucynacjach Alicji i podkreślaniu, że Lewis Carol był pedofilem. Zabawne w swym czarnym humorze, całkiem składne i ciekawe. I powtarza się ze zbiorem Apostołowie Grozy.
Na zakończenie "Zdarzenie w Mischief Creek". Opowiadanie OK, nie porywa za bardzo, ale nie jest złe. Skupia się na motywie polowania na czarownice i braku równouprawnienia, i jako takie wypada dobrze. A ponad to nic nie wnosi, bohaterowie są różni, ale charakteryzują się pojedynczymi cechami. Czytało się przyjemnie, ale nie porywająco.
Podsumowując, są tu prace lepsze i gorsze. Warto przeczytać samo "W leju po bombie" i opowiadania weidźmińskie, jak ktoś lubi ten świat. Z pozostałych myślę, że Muzykanci i Mischief Creek wypadają ponad przeciętnie, Złote popołudnie i Tandaradei są dobre, a Battle dust jest słabe. Tyle.

Świetna książka dla chcących szerzej zapoznać się z twórczością Sapkowskiego.

Świetna książka dla chcących szerzej zapoznać się z twórczością Sapkowskiego.