Wianek z dmuchawców

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
5 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura polska
Ag2S

Mała wieś, wielkie dramaty, emocje, intrygi, miłość i zdrada… Pierwszy tom czterotomowej opowieści o mieszkańcach Gradowa, ich radościach i smutkach, niespełnionych marzeniach i zawiedzionych nadziejach, rodzących się lub gasnących uczuciach, o na pozór spokojnym, zwyczajnym życiu, które w rzeczywistości wcale nie jest takie, jakie się wydaje. Gradów to niewielka wieś kilkadziesiąt...

Mała wieś, wielkie dramaty, emocje, intrygi, miłość i zdrada…

Gradów to niewielka wieś kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Jest tu nowe liceum, szkoła, biblioteka, kościół i plebania, w której od wielu lat sprawuje niepodzielne rządy wszystkowiedząca kościelna, stara pani Blanż. Pewnego dnia przybywa tam nowy proboszcz, wysłany za karę ze stołecznej parafii na prowincję. Czy młody ksiądz Adam zdobędzie sympatię apodyktycznej staruszki?
Tymczasem wójt postanawia zlikwidować wiejską bibliotekę. Bo nie dość, że miejsce w urzędzie gminy zajmuje, to jeszcze trzeba opłacać personel i na dodatek fundusze z budżetu na zakup książek przydzielać. Czyż nie lepiej więc bibliotekę zamknąć, a pieniądze przeznaczyć na drogi, wodociąg albo coś równie pożytecznego? Ale nie tylko to jest celem bezwzględnego urzędnika. Cyniczny wójt knuje spisek, by przeprowadzić swój chytry plan…

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/Wianek_z_dmuchawcow-p-35862-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Wianek_z_dmuchawcow-p-35862-1-30-.html

Monika | 2019-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2019

Fatalnie napisana książka! Odradzam zakup każdemu, kto nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto. Historia ma potencjał,ale styl pozostawia wiele do życzenia. Mnóstwo byle jakich niesympatycznych postaci,w sumie powieść o wszystkim i o niczym. Nudna i trywialna.Na pewno nie sięgnę po kolejne części.

Alex | 2019-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 10 lipca 2019

Trudno powiedzieć, o czym jest ta książka, bo zdaje się sama autorka nie do końca potrafiła się zdecydować. Najpierw przez wiele stron przedstawia postać, żeby potem bezceremonialnie ją porzucić i zacząć nowy wątek. Nie może się też zdecydować, jak poprowadzić narrację, często z teraźniejszości przechodzi do przeszłości. Karmi nas nic nie wnoszącymi listami, wycinkami gazet na wiele stron. Trochę tak, jakby pomysłów było za dużo na jedną książkę, a jednocześnie brak myśli przewodniej. A na koniec, jak nie wiadomo czym zakończyć książkę (by zdaje się napisać szybciutko kolejny tom) to można kogoś uśmiercić i mieć spokój. Nie polecam.

Maleństwo | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

Lubię takie powieści. Wprowadzają w moją duszę spokój i radość. Pomimo tego, że fabuła wartko się toczy, pomimo tego, że bohaterowie są osobami budzącymi w czytelniku sporo emocji - ja mam w sercu ciszę. To rzadko spotykana cecha książek. Cecha, którą kocham i która spowodowała, że "Wianek z dmuchawców" dumnie zagościł na półce moich ukochanych książek.
Powieść zaczyna się mocnym tąpnięciem, które w duszy każdego "książkochłona" wzbudzi emocje. Oto wójt Gradowa postanawia wykorzystać przejście na emeryturę bibliotekarki Uli (zwanej przez niego Starym Czytadłem) i doprowadzić do zamknięcia biblioteki. Bibliotekarz, który ma zastąpić p. Ulę musi być największym niedorajdą nie wykazującą najmniejszej nadziei na to, że poradzi sobie z prowadzeniem tego interesu. Wybór pada na syna Pani Urszuli - Jarka. Z biegiem stron poznajemy również kolejnych mieszkańców Gradowa. Młody ksiądz, Adam Poziomka, jest obiektem westchnień wszystkich mieszkanek miasteczka. Ubawiłam się czytając o jego...

W małych miejscowościach czyta się podobnie jak w wielkich miastach – wywiad z Agnieszką Olszanowską

Agnieszka Olszanowska to nie tylko bibliotekarka z wykształcenia i powołania, ale i autorka poczytnych książek. Jej nowa powieść „Wianek z dmuchawców” rozpoczyna czterotomowy cykl o mieszkańcach Gradowa. Jak blisko jej powieściom do sielskości? Czym autorka chce zaskoczyć swoich czytelników?

Patronaty tygodnia (1-7.07.2019)

Lipiec czas zacząć! A czy jest lepszy sposób na rozpoczęcie nowego miesiąca niż nowe premiery książkowe? Koniecznie zobaczcie, jakie książki pojawią się w tym tygodniu w waszych księgarniach, i wybierzcie coś dla siebie.