Dziewczyna z lampą

Okładka książki Dziewczyna z lampą Agnieszka Olszanowska
Okładka książki Dziewczyna z lampą
Agnieszka Olszanowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Sekretne schronisko (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Sekretne schronisko (tom 2)
Prószyński i S-ka
2023-07-18
2023-07-18
9788383520056

Drugi tom cyklu o babkach wiejskich,akuszerkach i położnych jest ciut ciekawszy niż pierwszy, choć nie zabrakło w nim powtórzeń z pierwszego tomu. Akcja rozgrywa się w II połowie XIX wieku i koncentruje się na ówczesnej wiedzy medycznej na temat wcześniaków i ciąży bliźniaczej na przykładzie losów dwóch krewnych: Sabiny i nieco głupiutkiej Kloci.

2090

Luty przynosi mi ciekawe książki.Tym razem przeczytałam "Dziewczynę z lampą" Agnieszki Olszanowskiej.Opowieść o młodej hrabiance Sabinie Kalskiej,która pragnie zostać akuszerką.Zawód ten nie przystoi jednak pannie z dobrego domu,więc żeby osiągnąć swój cel dziewczyna posuwa się do podstępu.
Intrygi,miłość i powstanie styczniowe,to wszystko znajdziemy w tej powieści.Polecam!!

Intrygi,miłość i powstanie styczniowe,to wszystko znajdziemy w tej...

Książka zaprasza nas kolejny raz w świat akuszerek, babek i ich trudnej
roli a także poprzez główną bohaterkę Sabinę, ukazuje siłę walki o
prawo kobiet do spełnienia swoich marzeń wbrew konwenansom, obyczajom, narażając się nieraz na osąd społeczeństwa.
Poznajcie więc dziewczynę z wyższej sfery, która chce się kształcić
i pomóc rodzącym kobietom a głównie wcześniakom, których
umieralność w dawnych czasach była bardzo wysoka.
Autorka porusza w tej opowieści wiele ważnych kwestii dot sytuacji
kobiet, czasami braku wyboru, narażenia się na złą opinie itd.
Sabina i Klocia - dwie osierocone dziewczyny, kuzynki, ale o różnym
statusie materialnymi i różnych marzeniach. Ach, jak się różnią i
choć przy bliższym poznaniu wiele zyskują, to jednak niektóre zachowania dziwią i szokują.
Pewna intryga, pewne podejrzenia, uczucia, kłamstwo i prawda i dużo
więcej - to wszystko da do myślenia i myślę, że mimo upływu czasu
niektóre przekonania wciąż gdzieś tam tkwią głęboko w
społeczeństwie, bo co ludzie powiedzą ... O co tu tak naprawdę chodzi?
Czy rzeczywiście kobiety miały/mają aż tak mało praw?
Jest to druga część cyklu, gdzieś w tle pojawia się kilka razy
Apolonia, znana z pierwszej części, czyli z Sekretnego Schroniska, jednak główną rolę gra tutaj kolejne pokolenie, które próbuje dążyć do
celu i choć ścieżki są zawiłe, to jednak chyba liczy się po prostu
sam aspekt dążenia do celu, marzeń ... Jaką rolę odegrają tutaj
mężczyźni: kochający ojciec, niedoszły mąż Sabiny czy doktor
Kazimierz, syn Apolonii? Jaką tajemnicę skrywa Apolonia?
Co wiąże ze sobą Cyprysowo i Moskali?
Czy zawsze ci uznani za złych są naprawdę źli? Czy dobro zwycięży?

Polecam, bo opowieść ciekawa, odkrywa wiele spraw związanych z trudem narodzin i ukazująca pierwsze wzmianki na temat wcześniaków, no i przy okazji wielu innych wątków z codziennego życia stwarza okazję do poznania bliżej aspektów tamtej odległej rzeczywistości.
Opowieść pełna pasji, więc myślę, że warta poznania i czekania na kolejną część cyklu.

Książka zaprasza nas kolejny raz w świat akuszerek, babek i ich trudnej
roli a także poprzez główną bohaterkę Sabinę, ukazuje siłę walki o
Poznajcie więc dziewczynę z wyższej sfery, która chce się kształcić
i pomóc rodzącym kobietom a głównie wcześniakom,...

W drugim tomie serii o polskich babkach, akuszerkach i położnych poznajemy jedyną córkę Hrabiego Ksawerego Kalskiego, potentata cukrowego. Sabina mimo nakazów ojca kategorycznie przeciwstawia się pomysłowi wydania jej za mąż. Tylko podstępem może uratować ją przed małżeństwem z hrabią Skrzypowskim. W tajemnicy przed ojcem Sabina podszywa się pod swoją kuzynkę Klocię i temu rozpoczyna naukę, zaczyna kształcić się na akuszerkę. Czy wszystko pójdzie zgodnie z niecnym planem Sabiny? I kto pomoże wiejskim wcześniakom?

"Dziewczyna z lampą" to powieść osnuta w czasach zaborów i Powstania Styczniowego. W czasach, w których jedni mocno pragnęli niepodległości, a inni byli zadowoleni, że jest jak jest, bo wiodło im się nadzwyczaj dobrze. Byli jednak też tacy, którzy za wszelką cenę chcieli zmienić świat i prawa nim rządzące. Tak jak Sabina. Mądra i odważna kobieta, która zrobi wszystko by dopiąć swego.

Ten tom tak jak i "Sekretne schronisko" czyta się wyśmienicie. Intrygi w jakie wplątują się bohaterowie książki szalenie angażują czytelnika. Zresztą sami bohaterowie są bardzo dobrze wykreowanymi postaciami, którym albo się kibicuje albo się ich nienawidzi. Determinują to ich charaktery oraz tajemnicza przeszłość.

"Dziewczyna z lampą" to bardzo klimatyczna książka ukazująca ówczesna medycynę, praktykę akuszerek oraz wiejski świat zielarstwa i zabobonów. Powieść, która niesamowicie porusza misją głównej bohaterki, która pragnie nieść pomoc tym najbardziej bezbronnym istotom - noworodkom.

Drugi tom łączy się z pierwszym, więc polecam zacząć od "Sekretnego schroniska" jeśli jeszcze nie czytaliście.

Z niecierpliwością czekam na trzecią część o polskich babkach, akuszerkach i położnych.💛

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

"DZIEWCZYNA Z LAMPĄ" AGIESZKA OLSZANOWSKA

Po "Sekretne schronisko" przyszła pora na "Dziewczynę z lampą".
Wyczekiwałam tej powieści, bardzo chciałam poznać dalsze losy kobiet, które chciały pomagać innym kobietom.

Intrygująca historia, piękny i bardzo plastyczny język oraz styl pozwolił mi wskoczyć w wykreowany świat bardzo szybko.
Jest emocjonalnie, wzruszająco, porusza.

Powieść czytałam z wielkim zaangażowaniem i zaintrygowaniem.
Właściwie pochłonęłam ją w niecałe dwie godziny.

Powieść ta, pokazuje nam, że w obliczu narodzin, śmierci nie ma znaczenia nasz status społeczny, wykształcenie.

Oto Sabina, młoda kobieta, która miała to szczęście i urodziła się w bardzo majętnej rodzinie potentata cukrowego.
Jest rozpieszczoną jedynaczką, która jest bardzo uparta i wie czego chce.
Dziewczyna nie chce wyjść za mąż za wybranego jej księcia.
Doskonale wie, iż byłby to koniec jej wolności. Do tego mężczyzna znany jest z okrucieństwa i hulaszczego trybu życia.
W tajemnicy przed ojcem i rodziną Sabina podszywa się pod uboga krewną Klocię i zaczyna się szkolić na akuszerkę.
Aby krewna ją nie wydała oferuje jej, że wyda ją bogato za mąż.
Co z tego wyniknie ?
Ja już wiem i przyznam, że zamieszanie jest spore.

Powieść wciąga, zaskakuje i nie pozwala jej odłożyć dopóki nie poznasz zakończenia.
Jest w tym jakaś magia, piękno i dużo emocji.

Będzie pierwsza miłość, namiętność, przyjaźń, intrygi i kłamstwa.
Jednak przede wszystkim będzie o szukaniu sposobów na ratowanie przedwcześnie urodzonych dzieci.
Gdy wybucha Powstanie Styczniowe zmienia się wszystko.
Każdy staje się wrogiem i nie wiadomo już komu można zaufać.
Ci co jeszcze nie tak dawno byli przyjaciółmi , teraz stają się największymi wrogami i kapusiami.
Tak, nastały trudne czasy, jednak trzeba żyć dalej.

Zachęcam do poznania historii Sabiny, jak i Poli z części pierwszej.
Wyczekuje kolejnej, trzeciej części.

"DZIEWCZYNA Z LAMPĄ" AGIESZKA OLSZANOWSKA

Po "Sekretne schronisko" przyszła pora na "Dziewczynę z lampą".

Jest emocjonalnie, wzruszająco,...

Ostatnio przeglądając bookstagram zauważyłam, że w lipcu miała premierę druga część Sekretnego schroniska Agnieszki Olszanowskiej. Nie wiem jak mogłam ją przegapić, więc musiałam szybko nadrobić zaległości.

Główną bohaterką Dziewczyny z lampą jest Sabina, bogata i rozpieszczona dziedziczka potentata cukrowego. Hrabianka znajduje się w przełomowym momencie swojego życia, gdyż postanawia odrzucić zaloty grabiego Skrzypowskiego, który słynie z okrucieństwa i hulaszczego trybu życia. Mimo świadomości olbrzymich wad młodego mężczyzny, lokalna socjeta wyklucza dziewczynę z życia towarzyskiego. Sabina wraz z ojcem, ciotką Matyldą i kuzynką Klocią podejmują decyzję o podróży kobiet do Włoch, aby zniknąć ludziom z oczu i zażegnać towarzyski skandal. Podczas tej długiej wyprawy pewne wstrząsające wydarzenia sprawiają, że Sabina odkrywa powołanie i przystępuje do realizacji swoich planów od razu po powrocie do kraju. W intrygę wciąga niewinną Klocię i mocno wspierającą ciotkę. Wszystko zaczyna się plątać, gdy poznaje młodego lekarza, który okazuje się być synem Apolonii, a raczej Poli, którą poznaliśmy w pierwszym tomie. Wybuch powstania styczniowego zatrzęsie w posadach życiem wszystkich bohaterów. Czy hrabia Skrzypowski wykorzysta wojenną zawieruchę i zemści się na Sabinie? Dlaczego Sabina musi się ukrywać? Na jak duże poświęcenie zdobęcie się Klocia, aby ochronić swoją rodzinę? Czy odnajdzie życiowe szczęście? Co stanie się z Cyprysowem, rodzinną miejscowością Sabiny, gdy wkroczą do niego carscy żołnierze? Jaką rolę w tym wszystkim odegra spełnione marzenie dziewczyny? Jaką tajemnicę skrywa Apolonia?

Pierwszy tom cyklu dosłownie pochłonęłam, a drugi jest jeszcze bardziej wciągający. Wyraziste postacie, zwroty akcji, tajemnice z przeszłości, codzienność życia i zwyczaje XIX wieku sprawiają, że nie można oderwać się od czytania, a warsztat pisarski Agnieszki Olszanowskiej jest doskonały. W tym roku pojawiło się mnóstwo dobrych książek, a ta plasuje się w mojej osobistej czołówce. Polecam <3

Na półkach: , , , , , ,

Och, co to była za historia. Agnieszka Olszanowska wie, jak wzbudzić wiele emocji wśród swoich czytelników. Jestem pod ogromnym wrażeniem jej najnowszego dzieła. Szok gonił szok. Dosłownie nie dałam rady oderwać się od czytania. Pochłonęłam ją w całości. Powiem wam w sekrecie, że już się nie mogę doczekać kolejnej części. Mocno kibicuję głównej bohaterce, Sabinie. To ona za wszelką cenę chce postawić na swoim. Nie patrząc na to, co powinna robić hrabianka, próbuje robić to, co podpowiada jej szalone serce. Co na to wszystko powie jej ojciec, znany potentat cukrowy hrabia Ksawery Kalski? Czy będzie zadowolony z poczynań swojej jedynej córki? Czy jakoś utemperuje swoją jedyną spadkobierczynię? Podobają mi się jej marzenia. Pragnie zostać dziewczyną z lampą. Czy to jej się uda?
O rękę naszej bohaterki będzie ubiegał się podstępny hrabia Skrzypowski. Czy nasza Sabina ulegnie jego czarowi? Tego dowiecie się, czytając powieść "Dziewczynę z lampą".
Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną bohaterkę Klocię Górską. Ona jest ubogą sierotą, którą wychowuje hrabia Kalski razem ze swoją siostrą Matyldą. Współczułam jej, ponieważ nie może robić tego co chce. Robi dokładnie, to czego oczekuje od niej kuzynka Sabina. Czy to jej wyjdzie na dobre? Czy w końcu postawi się hrabinie? Klocia ma piękne marzenie. Warto je poznać.
Polubiłam również Apolonię. Bardzo mądrą staruszkę, która pomagała kobietom podczas ich porodów. Jaki będzie miała wpływ na życie naszej młodej hrabianki? Odsyłam was do książki "Dziewczyna z lampą".
W tej książce podoba mi się to, że autorka łamie niektóre stereotypy. Jestem zachwycona tematem poruszanym w tej książce. Jest on bardzo ważny. W dzisiejszych czasach potrafimy ratować wcześniaki, a jak to było w XIX wieku?
Takie książki warto czytać. Znajdziecie tutaj zarówno wesołe jak i smutne momenty.
Czy każda kobieta powinna być władcza jak Sabina, czy raczej uległa jak Klocia?

Z czystym sercem polecam, tę doskonałą obyczajówkę.

Ps.

Jeżeli jeszcze nie czytaliście pierwszej części "Sekretne schronisko", to radzę wam to szybko nadrobić.

"Dziewczyna z lampą" autor: Agnieszka Olszanowska.

Główną bohaterką prezentowanego tytułu jest Sabina. Dziewczyna bardzo chce zostać akuszerką, jednak ze względu na swoje pochodzenie nie może tego zrobić. Sabina odrzuca propozycję wyjścia za mąż i wymyśla pewną intrygę... Dziewczyna przekonuje swoją kuzynkę Klotyldę, że wyjadą razem do Warszawy. Oficjalnie to Klotylda będzie uczennicą, ale nieoficjalnie to Sabina będzie chodzić na zajęcia.

Drugi tom serii oczywiście nawiązuje do pierwszego. Jedną z bohaterek jest stara Apolonia. Tak, to Pola, która była główną bohaterką pierwszego tomu cyklu. W sumie to ona stoi za zaszczepieniem w Sabinie chęci zostania akuszerką. Będzie tu również wątek dotyczący syna Poli. Jesteście ciekawi w jaki sposób powiążą się losy tych bohaterek? Czy Sabinie i Kloci uda się zrealizować ich intrygę?
W książce jednak nie wszystko będzie szło dobrze. Beztroskie życie bohaterek zakłóci wybuch powstania styczniowego.

Jeśli jesteście ciekawi tej historii to koniecznie sięgnijcie po tę powieść. W mojej ocenie 9/10. Szczerze polecam 😍

#współpracarecenzencka

"Dziewczyna z lampą" autor: Agnieszka Olszanowska.

Poważny temat przeplatany bardzo naiwnymi losami głównych bohaterek.

Poważny temat przeplatany bardzo naiwnymi losami głównych bohaterek.

• Własne
  • Sagi