Głupiec na Wzgórzu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Fool on the Hill
83-7180-235-8
powieść

Wspaniały debiut utalentowanego dwudziestodwuletniego autora, który uczył się pisarskiego rzemiosła od W. Szekspira, J. R. R. Tolkiena oraz Toma Robbinsa i który z powodzeniem kontynuuje ich dzieło. Akcja tej wielowątkowej, nastrojowej powieści rozgrywa się na Uniwersytecie Cornella, macierzystej uczelni Ruffa, którą autor przemienił w miejsce, gdzie dzieje się burzliwa i zabawna baśń. Jej...

Akcja tej wielowątkowej, nastrojowej powieści rozgrywa się na Uniwersytecie Cornella, macierzystej uczelni Ruffa, którą autor przemienił w miejsce, gdzie dzieje się burzliwa i zabawna baśń. Jej główny bohater, S. T. George, szukając miłości i smoków, z którymi mógłby walczyć, gromadzi wokół siebie niezwykłe moce i przedziwne postacie: Bractwo Szczurów, dowodzone przez Głównego Szczura, Jacka Barona, Cyganerię - grupę studentów jeżdżących na harleyach i konno, psa o imieniu Luther i jego przyjaciela kota Blackjacka, a także dwie intrygujące kobiety: tajemniczą Calliope i uroczą Aurorę.

Opisana przez Matta Ruffa historia o życiu i śmierci, o dobru i złu, magii i miłości, dzięki bogatej wyobraźni pisarza przenosi czytelnika - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - do świata fantazji i powoduje, że powieść tę pamięta się długo i z przyjemnością do niej wraca.

romeo | 2017-02-16
Przeczytana: 08 lutego 2017

Lubię baśnie i ich nastrój,uwielbiam literacki klimat niezwykłości i czarów. Problem polega na tym,że w powieści Matta Ruffa ta bśniowość zbyt grubymi nićmi jest szyta i nie zdołała mnie przekonać. Mnogość wątków i odniesień wręcz przytłacza zamiast olśniewać. Mam wrażenie obcowania z czymś wymuszonym i nieautentycznym.Niby są wszystkie składniki, jakie winne się znaleźć w takim dziele,o, jest ich natłok, ale brakuje spoiwa, które by to scalało i sprawiło, że uwierzę Autorowi. Niestety, nie uwierzyłem mu, choć próbuje przemówić do mnie wszelkimi magicznymi rekwizytami; Cyganeria, kościane sady,skrzaty,zaczarowane ogrody,gadające koty i psy,pełno tego, ale dla mnie jest martwe.Miało być przeniesienie do świata fantazji, a był spacer po wystygłych ruinach czyjejś wyobraźni.
Nie, nie przekonała mnie ta książka.

GakiTsume | 2013-06-10

Na początku byłem oczarowany wręcz światem Głupca na Wzgórzu - społeczeństwem zwierząt, życiem uniwersyteckim, skrzatami. Jednakże później zaczął mnie męczyć przerost treści nad formą - opisy bardzo się ciągnęły, a wątków było (za)dużo. Wprost nie sposób wszystkie ogarnąć - Gumowa Dziewica, Szczury, Smok, Kaliope, Pan Słoneczny, Cyganeria... Tyle światów, a każdy z nich mógłby stanowić materiał na osobną książkę.

Rewelacyjna, urzekająca powieść, do której można wracać nieskończenie wiele razy, bo zawsze tak samo zachwyca. Doskonały debiut, o którym marzy chyba każdy pisarz.

Civril aen-Saevherne | 2012-02-17

Jedna z ukochanych książek z serii - nigdy nie oddam i mogę czytać wielokrotnie :)

Abelard84 | 2013-06-14
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Książka genialna, mam zamiar sobie odświeżyć ten tytuł.

Narmo | 2016-12-29
Natalia Wo | 2016-09-09