Głos dla księżniczki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
A Voice for Princess
fantasy
Omnikoron

Magia z pewnością nie jest już taka, jak kiedyś. Czary straciły dawną moc, poziom kwalifikacji czarodziejów wyraźnie spada. Lecz kiedy Gildia Czarodziejów głosuje za dopuszczeniem alchemików do swego grona - dla Kedrigerna jest to kropla przelewająca czarę. Opóściwszy w gniewie zebranie Gildii, Kedrigern - mistrz czarów i specjalista od przeciwzaklęć - żegna swoich kolegów po fachu i wybiera...

Opóściwszy w gniewie zebranie Gildii, Kedrigern - mistrz czarów i specjalista od przeciwzaklęć - żegna swoich kolegów po fachu i wybiera spokojne, kontemplacyjne życie, poświęcone studiom. Szybko jednak odkrywa, jak bardzo dokuczliwa bywa samotność - nie wystarcza nawet towarzystwo wiernego domowego trolla Ciapka.

Co może zrobić stusześćdziesięcioletni kawaler? W okolicach Cichego Gromu trudno o rozrywki. A Kedrigern jest stanowczo za młody, żeby myśleć o małzeństwie - oczywiście według czarodziejskich standardów. Dopiero po długim namysle nasz dzielny bohater decyduje się i wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu narzeczonej. Czy jednak Kedrigern stanie na ślubnym kobiercu z pierwszą zaklętą księżniczką, którą napotka na swej drodze?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Glos_dla_ksiezniczki-p-199-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Glos_dla_ksiezniczki-p-199-.html

Mateusz | 2015-05-11
Przeczytana: 10 maja 2015

Czytając tę książkę miałem silne wrażenie, że jest to swoisty mix Pratchetta i Anthonego. Fabuła lekka, nieskomplikowana, ale nie do końca dobrze naśladująca wspomnianych autorów. Humor jest, sama fabuła jest dość żartobliwa, ale jakoś nie bawi jak to z czym mamy do czynienia w "Świecie Dysku". Anthony w swoim cyklu Xanth na każdej stronie ociera się o absurd, ale robi to z pewną gracją. Podobnie z humorem o zabarwieniu erotycznym nie jest źle. w "Głosie dla księżniczki" wszystko to co miało być zaletą książki, tą zaletą nie jest. Ale nie jest też i wadą. Brzmi to może dość dziwnie, ale już mówię co mam na myśli. Książka ta idealnie wpisuje się w nurt Nie-Wymagam-Od-Czytelnika-Niczego. Nie trzeba się skupiać, robić notatek żeby nie pogubić się w intrydze i mnogości postaci. Tę książkę po prostu się czyta. I równie szybko się o niej zapomina. Dobra odskocznia od czegoś bardziej wymagającego.

Marianna | 2016-04-18
Przeczytana: 05 lutego 2015

Magia z pewnością nie jest już taka jak kiedyś. Czary straciły dawną moc, poziom kwalifikacji czarodziejów wyraźnie spada. Lecz kiedy Gildia Czarodziejów glosuje za dopuszczeniem alchemików do swego grona - dla Kedrigerna jest to kropla przelewająca czarę. Opuściwszy w gniewie zebranie Gildii, Kedrigern - mistrz czarów i specjalista od przeciw zaklęć - żegna swoich kolegów po fachu i wybiera spokojne, kontemplacyjne życie, poświęcone studiom. Szybko odkrywa, jak bardzo dokuczliwa bywa samotność - nie wystarcza nawet towarzystwo wiernego domowego trolla Ciapka. Co może zrobić stu sześćdziesięcioletni kawaler? W okolicach Cichego Gromu trudno o rozrywki. A Kedrigern jest stanowczo za młody (ma dopiero 160 lat), żeby myśleć o małżeństwie - oczywiście według czarodziejskich standardów. Dopiero po długim namyśle nasz dzielny bohater decyduje się i wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu narzeczonej. Czy jednak Kedrigern stanie na ślubnym kobiercu z pierwszą zaklętą księżniczką, którą napotka...

sybla | 2013-12-16

Lekka, łatwa i przyjemna lektura, odpoczywam przy niej. I znów mogę poczuć się jak dzieciak, dla którego dobra książka to nieskomplikowana fabuła, prosto zarysowani bohaterowie i duże litery :). A poza tym cały czas ten cykl mnie bawi, więc zostanie na półce na długo.

Bartosz Porębski | 2011-07-27

Popłuczyny po Pratchett'cie - i to bardzo niskich lotów. Co chwilę natrafiałem na pomysły, a nawet dialogi dosłownie zerżnięte ze Świata Dysku, wplecione w absolutnie nieciekawą jednotorową fabułę, w dodatku okraszone beznadziejnie kiepską narracją. Wiem że wielu ludzi lubi humor Kedrigerna i darzy go pewną sympatią, ale do mnie ta książka zdecydowanie nie trafiła (a czytałem ją dawno temu, kiedy jeszcze nie miałem zbyt wysokich wymagań i np. horrory Mastertona uznawałem za kawał dobrej literatury.)

MrBat | 2011-09-30

Jakoś Pratchett nigdy do mnie nie trafił. Podchodziłem do niego kilka razy i zawsze szybko odkładałem go na półkę. Może kiedyś. Natomiast cykl o Kedrigernie urzekł mnie od samego początku. Niby jest to humorystyczna opowiastka fantazy, prosta do bólu, wręcz infantylna, lecz mi się najzwyczajniej w świecie podoba. Z radością od czasu do czasu sięgam po kolejne tomy. Pozycja wręcz idealna do złapania oddechu w przerwach między kolejnymi stutomowymi sagami.

Piotr | 2016-06-30
zarzio | 2016-03-14