83-7180-637-X
czupirek

Jedna z najbardziej zabawnych i przewrotnych powieści SF ostatnich lat. Autorka bezlitośnie wykpiwa skostniałe schematy myślenia i postępowania obowiązujące w światku uczonych, szukając jednocześnie odpowiedzi na pytanie: czy przypadek, który zdaje się rządzić naszym życiem, naprawdę jest tylko przypadkiem? W wyjaśnieniu tej zagadki niezwykle pomocne okazują się - teoria chaosu, kilka małp .. oraz kierdel owiec.

Badhbh | 2014-12-07
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Oto najlepszy dowód na to, że jednak można napisać mądrą, ciepłą, przezabawną książkę z wiarygodnymi psychologicznie bohaterami. "Przewodnik stada" uczy, bawi, śmieszy oraz stawia kilka istotnych pytań - chociażby o to skąd się biorą trendy i co naprawdę rządzi naszym życiem. ;)
Tylko że książka ta nie wiem dlaczego wyszła w Nowej Fantastyce (cóż, Connie Willis nie da się łatwo zaszufladkować mimo nagród Hugo i Nebuli!), bo przecież to przyjemna powieść obyczajowa dla Pań (wiecie taka o interakcjach społecznych i o tym że Pan Panią zabrał na kolację i co było w menu) z całkiem solidną podbudówką naukową (a na dodatwek w takim przepysznym sosie satyrycznym), zaś ci, którzy szukają twardego s-f będą zawiedzeni i to bardzo. Ot, nie dla nich szaleńcze poszukiwania Barbie, która jest niczym najcenniejszy z artefaktów, ani próby wskazania perednicy, która również jest na wagę Świętego Graala co najmniej.
Przy lekturze nie mogłam pozbyć się natrętnego porównania z "Dziennikiem...

Michiyo | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka Ta trafiła w mnie ręce przypadkiem z zakurzonych czeluści biblioteczki mojej mamy. Od razu stwierdziłam, że czyta się ją BARDZO przyjemnie a główna bohaterka na pewno przypadnie mi do gustu i tak się stało. Jest to powieść o modach i chaosie i ich wzajemnym przenikaniu się. Badania nad przyczynami wprowadzania nowych trendów są przyczyną bliskiego kontaktu ze stadem owiec i powodują radykalne zmiany w życiu zawodowym i uczuciowym głównych bohaterów. Idealnie odzwierciedla układy w organizacjach, i to nie tylko badawczych. Zawiera wiele ciekawostek naukowych oraz mnóstwo humoru. Zakończenie jest może trochę za bardzo przewidywalne ale nie on w tej historii jest najważniejszy...

deprywacja | 2012-09-23

naprawdę bardzo miła książka. wydana trochę mylnie pod sztandarem Nowej Fantastyki podczas gdy tak naprawdę nie ma tu motywów, które by kwalifikowały tę powieść jako s-f. ale pewnie zadziałała renoma autorki. dla wszystkich lubiących anegdoty, korporacyjne satyry oraz lalki Barbie - mustread. (dobrze jest też lubić owce)

MaiTakeru | 2011-05-24

Bardzo wciągająca, czytelnik od razu pała sympatią do głównej bohaterki (i jej współczuje). Muszę powiedzieć, że w trakcie lektury naprawdę zaciekawiłam się tematem frapującym bohaterkę (jak powstają trendy?) i z niecierpliwością czekałam na rozwiązanie owej "zagadki", choć przecież właściwie wiadomo, że nie ma na to pytanie konkretnych odpowiedzi. Jednakże sposób, w jaki napisana jest ta książka, opis życia w korporacji, a przede wszystkim jej - tak ludzcy! - bohaterowie i relacje między nimi sprawiają, że czas przy lekturze płynie bardzo szybko.
Znakomita, jeśli ktoś chciałby przeczytać coś lżejszego, ale nie głupiego. Można się z tej książki dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. :)

stilben | 2010-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2010

Praca w dziale badawczym wielkiej korporacji od podszewki. Pani naukowiec badająca przyczyny mód i manii zmaga się z prozą życia w tak specyficznym dziale, z chaosem, idiotycznymi zebraniami i zaleceniami Dyrekcji, a nade wszystko z asystentką, przy której słowo „niekompetencja” zyskuje nowy wymiar. Pochwała samodzielnego myślenia, życiowego optymizmu i uporu w dążeniu do celu.
Jako, że korporacje dotarły i do nas, a ja przypadkowo jestem pracownikiem działu badawczego w takiej firmie mogę potwierdzić – wizja Willis, to prawda.

sowa | 2015-11-26
Przeczytana: lipiec 2015

Lekka, zabawna i niegłupia. Uwielbiam ten rodzaj SF, gdzie dominuje "science" a "fiction" czasem trudno odróżnić od prawdy:-) Książka w cudownie ciepły sposób wyśmiewa współczesną pogoń za nowymi modami. Pełna poczucia humoru i racjonalnego podejścia do życia.

Jest w tej książce wszystko co lubię;intryga kryminalna,fantastyka naukowa,wątek romansowy,a wszystko okraszone świetnym humorem,no i rzecz dzieje się w środowisku zwariowanych naukowców ,to dodatkowy plus.

Krzysztof | 2016-04-07
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Znakomity pomysł i konsekwentna realizacja fabuły, wielkie poczucie humoru i świetny styl, to wszystko daje dużą przyjemność czytania. Bardzo dobra rzecz.

marvarid | 2015-02-23
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Moja kultowa książka. Jakże byłam zdumiona, widząc ją na wyprzedaży za złotówkę ! :-)

gruby_karol | 2014-05-11

Pomysłowa, lekka, przyjemna - przy tym: niebanalna.