Kotka i Generał

Tłumaczenie: Urszula Poprawska
Wydawnictwo: Otwarte
Die Katze und der General
Ag2S

Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności. Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z...

Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.

Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...

"Kotka i Generał" to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.

źródło opisu: https://otwarte.eu/book/kotka-i-general

źródło okładki: https://otwarte.eu/book/kotka-i-general

Fragment książki

Alicja | 2019-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

"Każdy jest tak samo dobry jak zły, to są tylko pojęcia wymyślone po to, żeby lepiej ludźmi kierować i lepiej ich kontrolować na płaszczyźnie społecznej,religijnej czy politycznej. Dzięki tym pojęciom można manipulować ludźmi, a one same zmieniają się w zależności od czasu i okoliczności". (str.278)

Jest to historia oparta na faktach, bardzo smutna i chwytająca za serce. Rozpoczyna się w roku 1994 w małej osadzie muzułmańskich górali czeczeńskich, gdzie dominowały tradycyjne zwyczaje, a życiem mieszkańców rządziły postanowienia reprezentantów klanów.
Tam poznajemy młodą dziewczynę z marzeniami o życiu w innym, lepszym świecie. W trudnych sytuacjach potrafiła się wyłączyć i przenieść do innego wymiaru, kolorowego i barwnego świata fantazji, stać się częścią innego życia dającego jej szczęście, dalekiego od przeciętności.

"Może niektórym ludziom dane jest znajdować szczęście tylko w sprzeciwie wobec otoczenia." (str.39) to jej motto życiowe.
Wybuch wojny w Czeczenii zniweczył jej...

Recenzja przedpremierowa.

Niesamowita, fascynująca, mocna, brutalna, na wskroś prawdziwa. Jest to moje drugie spotkanie z autorką - pierwsze to "Ósme życie", książka, która głęboko zapadła w mojej pamięci. "Kotka i Generał" spowodowała wybuch bardzo intensywnych emocji, które kłębiły się i wrzały we mnie przez całą niesamowitą opowieść. Od początku do końca książka trzyma w napięciu. Opowieść o zbrodni, winie i nieuchronnej karze, oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Prawdziwa historia, oparta na faktach. Elza Kungajewa - została uprowadzona, gwałcona i w końcu zabita przez oddział płk Jurija Budanowa, podczas II wojny czeczeńskiej. To na jej losach, swoją opowieść oparła autorka. Zrobiła to w sposób przejmujący. Akcja powieści dzieje się na kilku płaszczyznach czasowych. Rok 1995 to Czeczenia i Moskwa, oraz czasy współczesne - Berlin.

Zaczyna się dość niewinnie w 1994 roku, w małej czeczeńskiej wiosce, w górach. Poznajemy młodziutką, siedemnastoletnią Czeczenkę - Nurę, która...

Obejmij mnie Czeczenio!

„Kotka i generał” to pozycja wielowymiarowa. Jej moc polega na tym, że każdy z nas dostrzeże w przeplatających się historiach coś innego, co go zatrzyma.
To historia o wolności, także tej, która pozwala kobiecie zdjąć chustę zakrywającą włosy, spódnicę do kostek i realizować marzenia.
To opowieść o bolesnym i ciągnącym się kacu po rozpadzie Związku Radzieckiego. Homo Sovieticus stał się Oligarchus i stanął pośród tłumu pogubionych, na których oczach dewaluował się sen o imperium, waluta i medale z czasów wojen.

Książka gruzińskiej pisarki jest wreszcie głośnym sprzeciwem w sprawie milczenia, które zapadło wokół Czeczeni. O metodycznym podporządkowywaniu niesfornej republiki, gwałtach, mordach i grabieżach, które nękały Kaukaz, i o czym reszta świata zdążyła już dawno zapomnieć.

Podobnie jak w „Ósmym życiu”, Haratischwili jednym pociągnięciem pióra ożywia każdą postać, o której opowiada. Można nawet usłyszeć tembr jej głosu. Mistrzostwo narracji...

smallangel | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

15 maja 2019 roku do rąk polskiego czytelnika trafi książka „Kotka i generał” autorstwa Nino Haratischwili. Gruzińska autorka młodego pokolenia od lat mieszkająca w Hamburgu, u nas znana jest głównie z monumentalnej powieści „Ósme życie”. Historii barwnej i tak odmiennej, że nie sposób jej zapomnieć, czy pomylić z inną lekturą nawet po wielu miesiącach od przeczytania.
„Kotka i generał” liczy dokładnie sześćset czternaście stron.Tyle też jest w niej ładunku emocji, dramatycznej drogi od winy do zadośćuczynienia. Inspiracją do powstania książki była prawdziwa historia opisana przez rosyjską aktywistkę walczącą o prawa człowieka. Nino Haratischwili utkwiło w głowie opisane przez nią wydarzenie, mające miejsce w okresie trwania wojny czeczeńskiej. Zło, które zostało wyrządzone przez rosyjskich żołnierzy bezbronnym cywilom, ukryło się tu pod sztandarem walki z wrogiem. Wojna tłumaczy każdą przemoc, zmyje każdą winę. Po latach nikt nie będzie pamiętał, nikt...

Anna | 2019-05-04
Przeczytana: 04 maja 2019

Jeśli szukacie książki, która potowarzyszy wam dłużej niż jeden wieczór, jeśli szukacie bohaterów, z którymi się żzyjecie i będziecie im kibicować, jeśli pasuje wam lekko reportażowy styl pisania, to ta książka jest dla was.

Jeśli wreszcie podobał wam się klimat Ósmego życia, to tutaj znajdziecie to samo.

Nie wiem skąd się wzięła Nino Haratischwili, ale ma to coś, co sprawia, że jej historie wżerają się w mózg, wsiąkają w nasze życie, nie pozwalają nam zasnąć, ale jednocześnie nie dostajemy żadnego rozwiązania.

W tej książce jest wszystko. Jest miłość, jest nienawiść, jest wojna, jest pokój, jest bieda, jest bogactwo, wreszcie - jest sztuka (dodatkowy plus za "Adę albo żar" Nabokova!). Od oczywistych bieli i czerni po nieoczywiste odcienie szarości. Dzięki tym szarościom ta książka jest tak dobra. To one sprawiają, ze nic nie jest jednoznaczne, ocena należy do nas. A zaręczam - nie jest łatwa.

Trochę nie do końca trafiony jest tytuł. Chociaż idealnie pasuje do powieści,...

Fargula | 2019-04-14
Przeczytana: kwiecień 2019

Bez zastanowienia, bez zawahania, bezwzględnie chciałam tę książkę przeczytać!!!!!
Tak jak pisze Nino Haratischwili, jak jej słowa przenikają a raczej przemawiają do czytelnika, jak poruszają … jest magiczne!!!!!
Nino stwarza niesamowity klimat - jak pisze, o chłodzie, to go czujemy, jak opisuje bohatera, to go widzimy, namacalnie czujemy, że zaraz coś się wydarzy...
Najcudowniejsza w tym jest oczywiście treść, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Jest autentyczna, wzruszająca, trudna, niepowtarzalna, od której nie można się oderwać!
Jeżeli jeszcze nie spotkaliście się z twórczością Nino Haratischwili, to bardzo gorąco polecam "Ósme życie". Po tej książce zrozumiecie moje "parcie" na kolejną lekcję historii ubraną w przepiękną literacką szatę!
"Kotka i Generał" to powieść o czeczeńskiej, muzułmańskiej społeczności, która prowadzi nieustanną walkę o niepodległość z zaborczą Rosją, która nigdy nie chciała jej uznać.
I tu wszystko się zaczęło - rok 1994...
Autorka łagodnie...

Koralina | 2019-04-29
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

PRZED PREMIERĄ…

„Kotka i Generał” to kolejna świetna książka w dorobku literackim Nino Haratischwili, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Przeczytałam ją jednym tchem, a później długo nie mogłam pozbierać myśli, bo ta pełna dramatyzmu losów ludzkich opowieść poruszyła mnie do samej głębi. Poruszyła, przeraziła, wzruszyła, a jednocześnie zachwyciła niezwykłą fabułą, pięknem języka i wnikliwą kreacją nie tylko głównych bohaterów.

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść opowiada o wielkim poczuciu winy, koszmarach wypełzających z przeszłości, sprytnie obmyślonej zemście oraz o niewyobrażalnym pragnieniu wolności. Nawiązując do tragicznej historii Elzy Kungajewej, młodej Czeczenki, uprowadzonej, zgwałconej i zamordowanej w trakcie II wojny czeczeńskiej, przenosi czytelnika do niewielkiej wioski w Czeczenii (z lat 1994 - 1995), by później zawędrować jeszcze do Moskwy, Gruzji oraz do Berlina (z roku 2016).

Fabuła utworu, oparta na kilku płaszczyznach...

boziaczek | 2019-04-29
Przeczytana: 19 maja 2019

Czekałam na następną powieść Nino Haratischwili z utęsknieniem. Po lekturze "Ósmego życia" miałam pewność, że spotkałam się z nietuzinkową prozą i autorką, która świetnie operuje piórem.
"Kotka i Generał" to książka wielowymiarowa, złożona z wielu elementów, które intrygująco łączą się w jedną całość. To powieść niezwykle smutna, opowiadająca o próbie odkupienia grzechów, których właściwie nie można wymazać, ani przebaczyć. To opowieść, której bohaterowie to jednostki złożone, mające swoją "przeszłość", a ich zachowanie zdeterminowane jest sytuacją rodzinną, społeczną, toczącą sie wojną i sytuacją w kraju. Mamy tutaj obraz Rosji po pierestrojce, kraju, w którym marazm objawiał się w każdej cząstce życia społecznego. Po drugiej stronie -Czeczenia, umęczona wojną, uciemiężona, łaknąca wolności i sprawiedliwości dla swoich obywateli.
Mocną stroną książki są jej bohaterowie. Kotka, niespełniona aktorka, zaangażowana do projektu, który staje się jej życiem; Generał - oligarcha,...

Sylwka | 2019-05-03
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

W zeszłym roku zachwyciłam się Ósmym życiem (dla Brilki) Nino Haratischwili — gruzińskiej powieściopisarki, która od lat mieszka i pracuje w Hamburgu. Zachwyciłam się, bo dawno nie czytałam tak dobrej prozy, która charakteryzuje się nie tylko wspaniałą i chwytającą za serce fabułą, ale także została napisana niezwykle pięknym językiem. Dlatego, gdy dotarła do mnie informacja, iż autorka powraca z nową powieścią Kotka i Generał nie mogłam sobie odmówić tej przyjemności i wiedziałam, że książkę muszę koniecznie przeczytać.

1955 i 2015.
Jest rok 1955.
Czeczenia. Siedemnastoletnia Nura marzy o wyrwaniu się z rodzinnego kieratu pełnego muzułmańskich tradycji. Niestety do jej wioski właśnie wkracza rosyjskie wojsko i wszystkie plany o uciecze oraz zmianie życia legną w gruzach.

Moskwa. Osesek — Aleksander Orłow — syn bohatera z Afganistanu pod naporem oczekiwań matki, opuszcza swoją ukochaną i z wypchanym książkami plecakiem ojca wyrusza, by walczyć na Kaukazie.

Jest rok 2015.
Berlin....

book_lark | 2019-05-06
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 maja 2019

Wojna czeczeńska – stacjonujący w małej, czeczeńskiej wiosce garnizon rosyjski. Kilku żołnierzy dokonuje makabrycznego czynu kończącego się śmiercią młodej kobiety. Mijają lata, Aleksander kiedyś zwany Oseskiem – teraz Generałem w końcu może doprowadzić do ukarania winnych tej zbrodni. Każdy z oprawców musi ponieść karę, ten najbardziej pragnący sprawiedliwości płaci ją całe życie.

,,Kotka i generał” to powieść wielowymiarowa. Na początku dość długo autorka przedstawia nam różne poboczne wydarzenia i historie, z czasem akcja przyspiesza i do końca powieści toczy się dość szybko. Czytelnik zagłębiając się w historii poznaje bardzo dobrze ukształtowanych bohaterów – ich perypetie życiowe od wczesnego dzieciństwa, czynniki wpływające na to, że stali się właśnie tacy jacy są, ich pragnienia, niespełnione marzenia i sposób myślenia. To powoduje, że czytelnik nie wyrabia sobie o bohaterach konkretnego zdania a wraz z upływem czasu jego osądy i uczucia do nich dość silnie zmieniają...