rozwińzwiń

Ósme życie (dla Brilki). Tom 2

Okładka książki Ósme życie (dla Brilki). Tom 2 Nino Haratischwili Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Ósme życie (dla Brilki). Tom 2
Nino Haratischwili Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Ósme życie (dla Brilki) (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Ósme życie (dla Brilki) (tom 2)
Das achte Leben

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dalsze dzieje rodu Jaszich

330 23 12

Kontynuacja pierwszej części, ciąg dalszy historii i dopełnienie całości. Książka momentami mnie nużyła, dawała uczucia bycia przeciągniętą i niezmiernie przewidywalną. Rzeczywiście, nie zaskoczyła mnie ani trochę, choć nie taka była też jej rola. Ostatecznie, drugi tom jako całość oceniam mimo wszystko nieco lepiej od części pierwszej.
Podtrzymuję swoją recenzję z tomu I. Głównych bohaterek i bohaterów wciąż nie da się lubić, choć w tym przypadku to dla mnie nie zarzut, a nawet komplement — autorka idealnie oddała w tej książce okrucieństwo wojny i to w jaki sposób wpływa ona na kształtujące się postawy i zachowania. Z książki jednoznacznie wybrzmiewa, że każdy, dosłownie każdy ma w sobie te dwie strony i jest gotowy być zarówno czarną kartą czyjejś historii, jak i jednocześnie dla kogoś innego być bohaterem i ratunkiem.
To niezmiernie poruszająca powieść, którą polecam każdemu i co więcej, uważam, że powinna zostać wpisana do kanonu lektur. Skłania ku refleksji tym mocniej tutaj w Polsce, która została tak dotknięta wojną, której na co dzień już nie mamy w świadomości. Książka przejmująco obrazuje dziedziczenie wojennej traumy, niosąc jednak obietnicę odczarowania przeszłości.

Nie mogę jednocześnie nie wspomnieć o błędach redaktorskich, które odbierały momentami radość z czytania. Osobiście uważam, że to karygodne. Nikt nie czytał tej książki w całości przed wydaniem? — Takie mam wrażenie! Przykre niechlujstwa w postaci literówek (np. koński ogień zamiast koński ogon, opadły zamiast dopadły) kłują w oczy, choć nie tak mocno jak regularne zamiany imion, które najwidoczniej komuś w redakcji ciągle się myliły, do tego stopnia, że w drugim tomie na początku jednego z rozdziałów można przeczytać o śmierci bohatera, który nie umarł… Uważam to za wydawniczy wstyd.

Podtrzymuję swoją recenzję z tomu I....

Męcząca, znacznie gorsza od 1 części

Męcząca, znacznie gorsza od 1 części

Książka przeciętna. Nic szczególnego. Po prostu opis życia rodziny, jakich są tysiące. Dla członków tej rodziny, może mogłaby być ciekawa, dla mnie była nudna. Mi brakowało emocji. Może to też kwestia tłumaczenia. Pierwsza część jeszcze była w porządku, drugą po prostu zmęczyłam.

Mimo ze nie ma tam wartkiej akcji, czyta sie z zapartym tchem. Swietnie napiana opowiesco losach rodziny splatana z historia Gruzji, Europy.

Tą pozycję oceniam lepiej niż tom 1szy, może dlatego, że było mi łatwiej odnaleźć się wśród mnogości postaci, któe znałam już z pierwszego tomu. Ale pewnie dlatego też, że wielkimi krokami zmierzała do finału historii, której jedynie wzmianka byla na samym początku pierwszego tomu. Postaci sa bardzo prawdziwe, nie przekolorowane, wielu osób nie da się lubić z ich przywarami, a jednocześnie rozumiemy też skąd te ich słabe strony się biorą. Momentami wzruszająca. I nadal ten motyw czekolady, mmmmm... Polecam tym, którym podobało się "Sto lat samotności" i tym, którzy chcą zrozumieć naszą kulturę i spuściznę wschodnio/środkowo europejską i jej korzenie.

Uwaga na wstępie - książkę należy czytać po przeczytaniu tomu 1.

Dokładnie jak w przypadku tomu pierwszego cała książka jest jednym wielkim życiorysem...

W przypadku tej powieści wystąpiło zdumiewające dla mnie zjawisko. Piękny język, jasna treść, brak sztucznych przedłużeń, ciekawe wydarzenia(!),nic tylko czytać - a tutaj zupełnie mnie nie ciągło, żeby się dowiedzieć co dalej.... Po namyśle uznałem, że za ten fakt opowiada właśnie styl życiorysu, taka jakaś bierna monotonia, brak umiejętności przedstawienia wydarzeń w jakiś bardziej dynamiczny sposób...

Mogę polecić jedynie fanom sag rodzinnych, to zdecydowanie książka nie dla każdego.

Uwaga na wstępie - książkę należy czytać po przeczytaniu tomu 1.

Drugi tom wciągnął mnie i zachwycił bez reszty, nawet mocniej niż pierwszy. Saga rodzinna w tle przemian politycznych w Gruzji. Kostia, wierny zwolennik Związku Radzieckiego, czerpiący z tego faktu profity, czarny charakter rodziny, którą też umie na swój sposób kochać i wspierać ale przez którego Kitty traci ciążę i jest skazana na emigrację bez prawa powrotu, i jedyną nitką łączącą ją z ojczyzną jest Alania, przyjaciel Kostii, który w Kitty, czołowej piosenkarce się zakochuje. Jest Stazja i Kristina, jest Micha, któremu Kostia łamie karierę filmową nasyłając na niego służby, z powodu prywatnej wendetty. Jest i Elene, której życie miało być wyzwaniem a stało się szare i trudne. I jest Autorka i jej siostra Daria, utalentowana aktorka, która niszczeje w destrukcyjnym związku z rozwodnikiem Laszą. I jest Brilka, nastolatka, najmłodsza gałąź rodziny, córka Darii. Jest dom. Jest rodzina. Są trudne dzieje i koleje. I jest czekolada, robiona przez Stazję w najtrudniejszych momentach, na którą przepis przechodzi z pokolenia na pokolenie. Czekoladę, której trudno się oprzeć a która wedle legendy rodzinnej w nadmiarze wywołuje cierpienie i śmierć. Genialna książka, wciągający język, prawie dwa tysiące stron Sagi. Zdecydowanie polecam.

Spędziłam z tą książką, cudowne kilka dni i tak strasznie mi przykro, że to już koniec. Mam zbyt ubogie słownictwo, żeby opisać jakie emocje we mnie wywołała. Nie była prosta i przyjemna, ale na pewno wyjątkowa.

Ciąg dalszy poruszających losów gruzińskiej rodziny. Niepowtarzalny klimat powieści nie pozwala się od niej oderwać.

Obie części napisane wspaniałym, żywym, soczystym i bogatym językiem. Bardzo interesująca kreacja narratora. Pełne tragizmu tło historyczne równie ważne, bo zmusza czytelnika do odświeżenia wiedzy bądź daje bodziec do poznania tych dziejów od podstaw.

3 008
    1 814