6 tłustych książek – wartościowe i długie lektury na tłusty czwartek

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.02.2021

Mówi się, że kultura przynosi strawę dla ducha. A skoro tak, to książki stanowią wyjątkową część menu. Wielogatunkowe, niejednoznaczne, niekiedy naprawdę długaśne i smakowite, doprawione różnymi uczuciami... Z okazji tłustego czwartku postanowiliśmy wybrać kilka propozycji, które mają ponad 500 stron i zaspokoją apetyt nawet najbardziej wymagających czytelników.

6 tłustych książek – wartościowe i długie lektury na tłusty czwartek

Grube lektury, czyli książki powyżej 500 stron

„Okudżawa. Życie, piosenki, legenda”, czyli opowieść biograficzna

Rosyjski bard, niezrównany poeta i kompozytor ballad, również prozaik. Bułat Okudżawa to postać legendarna w pewnych kręgach, w której życiu znajdziemy rozdziały odnoszące się do kulturowych i politycznych przemian. Ceniony artysta, znający się z naszą Agnieszką Osiecką, który pod koniec swojego życia otrzymał rosyjski odpowiednik Nagrodę Bookera, jest swoistym symbolem lirycznej sztuki. I chociaż od lat 60. piosenki Okudżawy cieszą się w naszym kraju niezmiennym powodzeniem, to o życiu autora nie wiemy wciąż zbyt wiele. „Okudżawa”, książka spisana piórem Dmitrija Bykowa, to szansa, aby ożywić wspomnienie o postaci z biografią miejscami tragiczną, ale niezwykle interesującą. Delektować się będą nią nie tylko miłośnicy muzyki i poezji śpiewanej!

 „Ostatni” – dla smakoszy literatury pięknej

Choć to trzecie danie w smakowitym menu, jakim można określić proponowanym przez Maję Lunde cyklu książkowym, to powieść „Ostatni” możemy przeczytać nie znając pozostałych tomów. To opowieść rozgrywająca się na trzech planach czasowych i w trzech różnych miejscach. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość splatają się, a z utkanych z nich wątków powstaje opowieść o relacjach panujących między ludźmi a zwierzętami oraz o przyszłości życia na naszej planecie. 

Maja Lunde bohaterami powieści czyni również konie Przewalskiego, czyli gatunek bliski wyginięciu, który wciąż istnieje dzięki wysiłkowi ludzi. Autorka w wywiadzie z Ewą Cieślik opowiadała, że w jej powieści wątek eksploatacji zwierząt ewoluuje w motyw opieki nad nimi.

To piękna cecha ludzi – fakt, że mamy sumienie, które nakazuje nam dbać o innych, w tym o zwierzęta, nawet jeśli nie przynosi nam to namacalnych korzyści. Wiemy po prostu, że tak należy. Moim zdaniem w „Ostatnim” jest dużo mroku, ale jednocześnie jest tam też światło i nadzieja. Sposób, w który uratowaliśmy konie Przewalskiego pokazuje, jak powinniśmy wpływać na inne gatunki i, patrząc szerzej, na całą naturę. Naszym obowiązkiem jest się nią opiekować i o nią dbać. Mamy taką możliwość, wraz z nią spada na nas także wielka odpowiedzialność - podkreślała w wywiadzie Maja Lunde.

„Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” i obfitość smakowitych zagadek

Niezwykle misterna, detalicznie opracowana mozaika kryminalna, w której właściwie każdy może zostać uznanym za (nie)winnego. „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” Stuarta Turtona to danie przygotowane z myślą o koneserach gatunku. Jeśli Aiden Bishop, główny bohater książki, nie zwycięży w wyścigu o odkrycie tożsamości mordercy, nigdy nie opuści pewnej posiadłości. Jest na kartach kryminalnej powieści posmak twórczości Agathy Christie, która stanowiła wzór dla brytyjskiego powieściopisarza. Prawdziwa gratka dla fanów kryminałów. Warto dodać przy okazji, że już wkrótce, bo w marcu, premierę będzie mieć „Demon i mroczna toń”, nowa książka Turtona, w której ceniony pisarz nadaje nowy wymiar duetom detektywistycznym w stylu Holmesa i Watsona. Ona również będzie liczyć ponad 500 stron!

„Kotka i Generał” nie pozostawia obojętnym

Czasami prawdę można dostrzec raptem w jednym spojrzeniu. Przyspieszonym biciu własnego lub czyjegoś serca. Napięte relacje pomiędzy różnymi grupami etnicznymi zamieszkającymi rosyjskie imperium bywają źródłem tragicznych historii. Czeczenia, Moskwa i Berlin – na odmiennych planach czasowych – zapraszają, aby poznać unikalny obraz świata targanego wojną, politycznymi motywacjami, zbrodnią i miłością.

Kotka i Generał" to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Literackie danie o bardzo wyrazistym smaku, doprawione okrucieństwem, zmieszane z poczuciem melancholii i żywych emocji, które mogą zabliźnić dawne rany.

„Cisza białego miasta”, czyli ucztowanie w Kraju Basków

Obraz mikroświata, który mieni się feerią barw, kusi zapachami, rozpala zmysły, budzi demoniczne namiętności. „Cisza białego miasta”, spisana piórem Evy García Sáenz de Urturi. Pierwsza część fenomenalnej „Trylogii Białego Miasta”, pełnej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji. Znajdują się w tej opowieści zadziwiające elementy, które sprawiają, że intrygę można rozgryzać na wielu różnych płaszczyznach. Zwłaszcza że mieszkańcami hiszpańskiej Vitorii wstrząsa wiadomość o podwójnym morderstwie, łudząco podobnym do brutalnych seryjnych zbrodni sprzed dwudziestu lat. Echo przeszłości daje o sobie znać nie po raz pierwszy. Niezwykle doprawiona propozycja.

Inspirujący „Leonardo da Vinci”

Geniusz, indywidualizm, kreatywność, inspiracja. Wszystkie komponenty zapisane w życiu jednego artysty, którym był Leonardo da Vinci. Walter Isaacson, autor takich uznanych bestsellerów jak „Steve Jobs”, „Einstein” , „Bejnamin Franklin” oraz „Innowatorzy”, przedstawia swoją nową książkę – pasjonującą biografię „Leonarda da Vinci”. Poznawanie historii tego myśliciela to smakowanie ducha epoki renesansu – da Vinci był zresztą ucieleśnieniem idei odrodzenia. Bo też odwołując się do liczących tysiące stron notatek Leonarda, a także do najnowszych odkryć związanych z życiem i dorobkiem geniusz, Isaacson opracował niezwykły portret człowieka, który żył w pełni, choć swój całkowity potencjał intelektualny mógłby rozwinąć najpewniej dopiero w XXI wieku. Propozycja dla koneserów historii biografii, odkryć i ciekawostek cywilizacyjnych.

Pączki na tłusty czwartek

Wszystkim celebrującym tłusty czwartek pożeraczom książek życzymy smakowitej lektury i wyjątkowych doznań – nie tylko kulinarnych, lecz także czytelniczych!

[mw], [ec]


komentarze [26]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ushikawa 12.02.2021 12:59
Czytelnik

Jako żem stary to i stare grube księgi polecam Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe i Kapuściński non-fiction

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe  Kapuściński non-fiction
Deutschland91 12.02.2021 08:57
Czytelniczka

Polecam serię kryminalną Nele Neuhaus. Każdy tom to wyśmienita uczta.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bunia75 12.02.2021 08:20
Czytelniczka

Też teraz zabrałam sie za tłuścioszkę Cień góry. Już mnie przeniosła w atmosferę gorącego Bombaju

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Cień góry
dasio72 11.02.2021 22:08
Bibliotekarz

Na południe od Brazos
Prawdziwie tłusta i smakowita.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Na południe od Brazos
Bunia75 12.02.2021 08:25
Czytelniczka

Czytałam wiele lat temu, byłam zachwycona

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna-Maria 11.02.2021 21:52
Czytelniczka

A ja polecam tłuściutkie powieści Elżbiety Cherezińskiej: Harda; Królowa, albo Korona śniegu i krwi i pozostałe korony.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Harda  Królowa  Korona śniegu i krwi
Hania 11.02.2021 19:24
Czytelniczka

Zdecydowanie „Cisza białego miasta”

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jagusia 11.02.2021 17:43
Bibliotekarka

Lucinda Riley z cyklem Siedem sióstr
Ken Follett i jego Filary Ziemi lub Stulecie.
Osobiście lubię opasłe tomiska, bo nie muszę szybko rozstawać się z bohaterami

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
gabaczyta 11.02.2021 17:22
Czytelniczka

Książkowe pączusie: Wyznaję
Ojciec tysiąca sierot
Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów
Głosy Pamano
Malowany...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Wyznaję  Ojciec tysiąca sierot  Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów  Głosy Pamano  Malowany człowiek: Księga I  Malowany człowiek: Księga II  Dom ziemi i krwi. Część 1  Dom ziemi i krwi. Część 2  Światło, którego nie widać
Ata_ 11.02.2021 16:33
Czytelniczka

Co powiecie na Lód, Geniusz lub 2666?
Można jeszcze zasiaść np. do niezwykle esensjonalnej Z niejednej półki. Wywiady

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Lód  Geniusz  2666  Z niejednej półki. Wywiady
Dorota Karło 11.02.2021 16:01
Czytelniczka

Wychodzi na to, że nawet moje "dzieło" jest tłuste - 560 stron. Na szczęście "Innowatorzy" Waltera Isaacsona", za czytanie których już się zabrałam, są bardziej kaloryczni - 760 stron.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post