Wąż z Essex

The Essex Serpent
Adam Zdrodowski
historyczna
Ag2S

Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża Cora Seaborne rozpoczyna nowe życie z uczuciem ulgi, ale i głębokiego smutku. Cora i jej syn Francis – chłopiec ekscentryczny i zamknięty sobie – wyjeżdżają ze stolicy do Essex z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny Wąż z Essex, który w przeszłości miał ponoć panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka-amatorka, nie ma cierpliwości do przesądów: jest zachwycona, i przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia.

Wtedy poznaje Williama Ransome’a, pastora w Aldwinter, który również nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem jednak plotki o wężu tylko odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Pastor stara się uspokoić parafian. Jednocześnie Will i Cora budują intensywną relację: choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nawzajem nieubłaganie ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. Wywrą na siebie wpływ, który dla obojga okaże się zaskoczeniem.

Wąż z Essex jest pochwałą miłości w jej najprzeróżniejszych postaciach.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

patsy_thebooklover | 2017-09-13
Przeczytana: 10 września 2017

Przecudowna okładka - to po pierwsze. Książka stylizowana na wiktoriańską literaturę brytyjską i tak też się tę książkę czyta. Mało w niej akcji, jednak dużo opisów, rozmyślań, dygresji. Książka jest bestsellerem w UK, jednak na mnie nie wywarła aż takiego wrażenia. Być może nie zrozumiałam (językowo, stylistycznie oraz znaczeniowo) wymowy tej książki, jednak nie sądzę, bym pamiętała ją długo.

Anetka | 2019-04-18
LubimyCzytać | 2019-04-15