Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Niewidzialni

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Ingrid Barrøy (tom 1) | Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
De usynlige

Doskonała norweska powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017! „Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem. Zdarza się jednak, że ktoś podejmuje próbę”. Rodzina Barrøy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią...

Rodzina Barrøy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

„Niewidzialni” to powieść odznaczająca się uniwersalnością, prostotą i zrównoważeniem z jednej strony, z drugiej szokuje majestatem rodem z Szekspira w oślepiających opisach burz i sztormów. Umieszczając akcję na wysepce tak małej, że miejsca wystarcza tylko dla jednej rodziny, Jacobsen obnaża świat i pozbawia nas wszelkich złudzeń w marzeniach o utopii.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

WielkiBuk | 2018-10-08
Przeczytana: październik 2018

Niewielka rodzinna wyspa Barrøy daleko na północnym morzu, która jest wszystkim i nikt nie może z niej uciec, nawet jej mieszkańcy – „Niewidzialni” Roya Jacobsena.

„Niewidzialni” to prosta i piękna historia – melancholijna, nostalgiczna, miejscami tragiczna, miejscami zabawna, ot życie, uchwycone momenty, zwyczajne i niezwyczajne, takie, które trzymają czytelnika przy lekturze. „Dzieci z Bullerbyn” dla dorosłych? Tak. Dla mnie tak. To jedno z wyjątkowych odkryć literackich tego roku.

To, co łączy powieść Roya Jacobsena z powieścią Astrid Lindgren to umiejętność uchwycenia niewielkich, życiowych, niby zwyczajnych momentów i sprawienie, że stają się one niezwykłe, przynajmniej dla nas, oczarowanych codziennością Barrøy czytelników. To proste powtarzanie kolejnych czynności, jak suszenie ryb, oprawianie sieci, dojenie krów, robienie na drutach… Z perspektywy bohaterów „Niewidzialnych” to czynności zaprawione wyjątkowością, bo dzieją się tu i teraz dla nich, a my jesteśmy tuż obok,...

Asia Szarańska | 2018-10-20

Piękna i niezwykła jest powieść Jacobsena. Niezwykła i inna. Niespieszna, wolno snująca się opowieść, tak różna od emocjonujących zwrotów akcji, wartkich dialogów i barwnych opisów współczesnej literatury. Niewidzialni to książka surowa jak krajobraz wyspy, na której żyją jej bohaterowie. Pozbawiona dialogów, z leniwie snującą się historią. I przez to ciekawa, intrygująca tak, że ciężko się oderwać.

OczytanyFacet | 2018-10-04
Przeczytana: 03 października 2018

Ciężka praca daje satysfakcję i może być źródłem radości. A także lekarstwem na wszelkie smutki, żale i bóle duszy. Pozwala pogodzić się z tym, co nieuniknione, czego nie da się zmienić. Daje szanse na ponowne ułożenie się życiem, oczyszcza, uszlachetnia, kształtuje charakter. Może także złamać najtwardszego ducha. Powieść Niewidzialni norweskiego pisarza Roya Jacobsena przypomina nam o tym i wielu innych sprawach, o których, zaabsorbowani codziennością, coraz częściej zapominamy.

Roy Jacobsen napisał uniwersalną powieść o życiu. Czytając Niewidzialnych, można odnaleźć w losach Marii, Hansa, Ingrid i pozostałych bohaterów siebie, cząstki, a nawet całe fragmenty swojej własnej biografii. Opowiadając o niełatwej egzystencji na skandynawskiej wyspie, Jacobsen mówi o pełni życia, poznawaniu jego głębi i jego prawdziwych, intensywnych smaków. Pokazuje, jak można się cieszyć nawet z najbardziej prozaicznych i najmniejszych rzeczy. A wszystko to otrzymujemy, będąc jak najbliżej...

Saszen | 2018-12-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Powieść Roya Jacobsena prostym językiem opowiada o ludziach z innej epoki, którzy funkcjonują w rzeczywistości brutalnej walki o przetrwanie. Bohaterowie "Niewidzialnych" to żyjąca na małej wyspie rodzina, której członkowie na co dzień milczą, ale przecież potrafią się porozumieć. Przeżywają świat w głęboki, indywidualny sposób, skierowani do wewnątrz zamiast na zewnątrz. Autor tworzy w swojej powieści świat pełen prostoty, ale rządzący się prawami, które stopniowo ulegają zachwianiu (zmienia się choćby struktura władzy na wyspie, pojawiają się nowi mieszkańcy, a inni odchodzą). "Niewidzialni" to opowieść o świecie, który współcześni Norwegowie zapomnieli. Roy Jacobsen próbuje przywrócić swoim rodakom historię ich korzeni, a przy okazji dostarcza wszystkim czytelnikom znakomitej literatury.

Paweł | 2018-11-03
Przeczytana: 15 października 2018

Pełna recenzja: https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2018/11/roy-jacobsen-niewidzialni-recenzja/

“Niewidzialni” na pewno nie są książką doskonałą, zapewnili mi jednak kilka miłych wieczorów i sporo refleksji. Nieprzypadkowo autor został nominowany do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017, a jego “dziecko” podbija kolejne rynki. Dobrze, że Wydawnictwo Poznańskie zdecydowało się na sprowadzenie go do Polski. Oby “Niewidzialni” byli zwiastunem świetnej serii. To jeden z tych tytułów, obok którego nie można przejść obojętnie!

Zabookowane | 2018-11-28

Barrøy to wyspa gdzieś na dalekiej Północy. Bardzo mała wyspa, która „(…) ciągnie się na krótki kilometr z północy na południe i na pół kilometra ze wschodu na zachód”. Niemal odcięta od cywilizacji, samotna, surowa ziemia pośród potęgi morskiej wody.

Barrøy to także rodzina: Hans i Maria, niezamężna siostra Hansa – Barbro, stary Martin i mała Ingrid. Dla nich ten mały skrawek lądu gdzieś na krańcu świata jest wszystkim. Żyją bardzo skromnie, wręcz biednie, uprawiają ziemię, mają mały inwentarz, łowią ryby. Walczą z niszczycielskimi falami i niewyobrażalnie silnym wiatrem. A wszystko to z wielkim trudem, z mozołem, codziennie od nowa. Niewidzialni dla świata, żyją dla siebie i dla wyspy. Akceptują swój los, godzą się z porządkiem tego miniaturowego kosmosu. A kiedy zostaje on zakłócony, nie poddają się…

Powieść Roy’a Jacobsena „Niewidzialni” (pierwszy tom cyklu „Ingrid Barrøy”) została wydana przez Wydawnictwo Poznańskie w ramach reaktywowanej niedawno znakomitej i bardzo niegdyś...

Adam | 2018-10-14

Ta książka oczarowała mnie w jakiś całkowicie zaskakujący sposób. Jest na pozór surowa, prosta, niewzruszona jak skandynawski krajobraz. Jej świat ogranicza się do kilku postaci rzuconych między wzburzone fale i miniaturową rzeczywistość skalnej wyspy. Tymczasem wszystko wydaje się dziać między słowami, między sztormami, między kolejnymi porami roku. Wyspa jest centrum wszechświata, od którego wszyscy wydają się uciekać, lecz jednocześnie tęsknią za nią, ustawicznie wracają. Żyją jej życiem niestrudzenie pielęgnując trudne, często szorstkie, lecz w głębi serca trwałe relacje.

Justyna | 2018-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2018

Skromna, ale wielka powieść. O samotności i sile kobiet.

brodnicki | 2018-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2018

Przeczytanie książki zajęło mi 3,5 godziny 🤩🤩

zmyska | 2018-12-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Biblo

Jesienne zapowiedzi wydawnicze

Jesień rozgościła się na dobre - w kalendarzu i za oknem. Krakowskie Targi Książki za pasem - najwyższy więc czas sprawdzić jakie tytuły przygotowały wybrane wydawnictwa. Wśród naszych propozycji odnajdą się zarówno miłośnicy prozy artystycznej, jak i tej rozrywkowej. Czytelnicy poezji i biografii także znajdą coś dla siebie! Nie zabraknie głośnych nazwisk, jak i debiutantów.

Man Booker International Prize 2017 – nominacje

Ogłoszone zostały tytuły książek nominowanych do Man Booker International Prize 2017. Znalazło się na nich 13 pozycji, w tym jedna napisana przez polską autorkę. Nagroda przyznawana jest corocznie. Wyróżnieniem honoruje się autorów najwybitniejszych dzieł literackich z całego świata, przetłumaczonych na język angielski. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest również ich tłumaczom.