Nim zawisną

Okładka książki Nim zawisną Joe Abercrombie
Okładka książki Nim zawisną
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Cykl: Pierwsze prawo (tom 2) Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
Pierwsze prawo (tom 2)
2011-01-01
2007-01-01
Wojciech Szypuła

2083 ocen

Świetne. Podobało mi się. Coraz więcej akcji i sytuacja się zagęszcza. Mamy jedną regułę występującą przed każdą potyczką: gdy walka jest już tuż tuż, naszym bohaterom zawsze, niezmiennie, koniecznie – chce się siusiać.
A wrogowie grają znaczonymi kartami.
Pojawiają się nadzwyczaj ciekawe relacje damsko-męskie i chciałoby się im kibicować, bywa nieźle, choć czasem nadchodzi smutny koniec.
Świetny jak zawsze Mistrz Filip Kosior.
Polecam.

A wrogowie grają znaczonymi kartami.

Drugi tom konfliktu między Północnymi a Unią. A także między Unią a ghurkulską armią. Sam środek wojny, w której ważą się losy świata. A zarazem i ludzi. Wyprawa Wielkiego Maga ma za zadanie uratować Unię, przynosząc magiczny przedmiot. A ponieważ wędrówka jest długa i niebezpieczna, to dowiemy się wiele zarówno o ludziach w niej uczestniczących, jak i historii świata przedstawionego w powieści. Jak to zwykle bywa w powieściach pana Abercrombiego – dużo się dzieje, akcja jest pełna nieprzewidzianych zwrotów, a bohaterowie wyraziści i do bólu prawdziwy. Cóż, nie pozostaje mi nic innego niż poszukać trzeciego tomu, a wam polecić sięgniecie po pierwszy. Bez tego bardzo ciężko będzie się wam zorientować w zawiłościach akcji. Zachęcam.

Skończyłem właśnie Ostateczny Argument i myślę, że jednak Nim Zawisną pozostanie moją ulubioną książką z tej trylogii. Głównie ze względu na fantastyczny motyw podróży jaki tutaj obserwujemy pewnej nietypowej, nie pasującej do siebie zgrai :)

Drugi tom podoba mi się prawie tak samo jak pierwszy. Prawie, bo jednak trochę mniej "nowości" i fabuła płynie nieco bardziej przewidywalnie. Ale i tak bohaterowie ciekawi, dialogi potoczyste, a całość połyka się błyskawicznie. Świetny cykl i na pewno trzeci tom zaraz złapię.

Na półkach: , , , , , ,

Seria "Pierwsze prawo" to fantastyka, w której próżno szukać jakichkolwiek specjalnie odkrywczych motywów. Autor raczej sięga swobodnie bo znane kanoniczne schematy, czerpiąc garściami od klasyków takich jak Tolkien, Le Guin, czy nawet J.K.Rowling. Przy czym niespecjalnie się z tym kryje, co powoduje, że historia jest ciekawa i naprawdę dobra w odbiorze.

Największą zaletą tej serii jest jednak lekkość pióra i łatwość oraz szybkość pochłaniania kolejnych stron. To powieść stanowiąca dobry przerywnik dla "cięższych" pozycji, a jednocześnie bardzo ciekawa, angażująca i zmuszająca do śledzenia losów protagonistów z wypiekami na twarzy.

Osobny plus należy się tu Panu Filipowi Kosior za wspaniałą interpretację powieści w formie audiobooka. Słuchanie tego lektora jak zwykle było najwyższą przyjemnością.

Największą zaletą...

Po "Nim Zawisną" zacząłem traktować "Ostrze" jak delikatną rozbiegówkę, która dopiero wprowadza w świat trylogii. Drugi tom dostarcza akcji, zaskoczeń, ale przede wszystkim konsekwentnego prowadzenia bohaterów, z których niektórzy doświadczają wewnętrznej przemiany, a inni trwają przy swoich wyrytych w kamieniu zasadach i priorytetach.
Tak, bohaterowie są najmocniejszym punktem historii - a im bardziej są doświadczani przez los, tym bardziej stają się interesujący.

ps. Od razu chwytam się za "Ostateczny Argument", licząc na
podobnież głębokie zanurzenie się w historii.

Tak, bohaterowie są najmocniejszym...

Przygodę z serią „Pierwsze prawo” zacząłem z polecenia znajomego. O ile I tom nie porwał mnie szczególnie, to jego kontynuacja wciągnęła bez reszty. Wątki dynamicznie się przeplatają, szybko popychając fabułę do przodu. Świat powieści nie jest rozbudowany, lecz sama historia jest interesująca. Nie ma jasnego podziału bohaterowów na dobry/zły. Każdy z nich ma coś na sumieniu, a działania niektórych z nich trudno nazwać moralnymi.
Książka jest godna polecenia osobom lubiącym osadzone w świecie średniowiecza fantasy z uproszczonym uniwersum, gdzie zdecydowanie dominuje miecz, a nie magia.

Aktualnie Abercrombie jest jedynym pisarzem okołofantasy - w znaczeniu "fantasy" jako miecza, magii i rycerzyków - którego lektura sprawia mi przyjemność. Większość mnie nudzi, czasem coś się innego spodoba - np. Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza - ale tylko Abercrombie potrafi mnie porwać. Świetne postacie, żwawa narracja, plastyczne opisy, ale bez przynudzania, niesamowita spostrzegawczość autora wyrażająca się w umiejętności opisania całej sceny tylko jednym detalem (np. skubaniem strupa na kolanie - krótkie zdanie, a już w głowie wykwita cała sceneria!).

Uwielbiam. Nie jest to poziom Epoki Obłędu, ale wciąż solidny i top.

„Nim Zawisną” - Drugi tom Pierwszej trylogii z Uniwersum Pierwszego Prawa. Rzuca nas w motyw rodem z odległych o kilkanaście lat nurtów klasycznej fantastyki. Mowa bowiem o podróży. Nie będzie to niestety podróż taka, jaka przeważnie przedstawiana była w owych wiekowych historiach, o nie. Tamte historie, kończyły się happy endem.

Bez zbędnych konwenansów autor usadowił nas na wierzchowcu i pognał ku krainie niebezpieczeństw, gdzie od samego początku spotyka nas wiele nieprzyjemności. Chyba, że ktoś nie chciał, to pozostała mu wizyta w obleganym przez wrogów mieście. Lub autor zafundował mu te oba.

Rozwinięcie postaci było udane w większości, oczywiście pewne wątki były bardziej ciekawe od innych, a niektóre postacie były mniej irytujące niż w pierwszej części, inne z kolei odwrotnie.

Abercrombie pobawił się w tej części w łączenie niektórych jednostek w pary, lub też grupy, dzięki czemu polaryzacja ich charakterów aż iskrzy na kartkach książki o mało jej nie podpalając! Wysublimowany humor łączony z nie zaściankowym mrokiem świata przedstawionego. Czarny humor może czerpać definicję z tego świata.

Przez całą lekturą główne skrzypce gra nam klasyczny motyw drogi ugryziony przez Abercrombiego na nowo, czego z resztą można było się domyślić po przeczytaniu pierwszego tomu - absolutnie nie spłyca to książki do miana nudnej czy sztampowej.

Odnośnie fabuły mamy naprawdę ciekawe zwroty akcji i mówiąc „ciekawe” nie mam na myśli tego co serwuje nam większość pisarzy. Rozwiązania fabularne które podsuwa nam autor są zupełnie nietuzinkowe. Pod koniec książki czułem się jakby ktoś przez bardzo długi czas opowiadał mi żart – ale w bardzo, bardzo dobrym tego słowa znaczeniu. Bardzo mroczny i bardzo poważny, grobowy żart.

Świat przedstawiony jest rozbudowany i dobrze idzie odczuć jego ogrom, czego brakowało w części pierwszej.

Książka dla ludzi o mocnych nerwach. Książka obowiązkowa, dla ludzi którzy lubują się w Grim Dark Fantasy. Książka obowiązkowa dla każdego, kto chce przeżyć wiele emocjonujących momentów.

Naprawdę warto, spieszcie się śledzić losy tych bohaterów.

Nim zawisną.

Bez zbędnych konwenansów autor usadowił...

Nie tak imponująca jak pierwsza część, ewidentnie będąca łącznikiem, chociaż wciąż świetnym. Może ciut zbyt przewidywalny rozwój bohaterów, poza niektórymi wyjątkami. Plus za Filipa Kosiora w audiobooku.

Joe Abercrombie Before They Are Hanged Zobacz więcej
Joe Abercrombie Nim zawisną Zobacz więcej