rozwińzwiń

Nim zawisną

Okładka książki Nim zawisną Joe Abercrombie
Okładka książki Nim zawisną
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Cykl: Pierwsze prawo (tom 2) Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

2014 ocen

Aktualnie Abercrombie jest jedynym pisarzem okołofantasy - w znaczeniu "fantasy" jako miecza, magii i rycerzyków - którego lektura sprawia mi przyjemność. Większość mnie nudzi, czasem coś się innego spodoba - np. Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza - ale tylko Abercrombie potrafi mnie porwać. Świetne postacie, żwawa narracja, plastyczne opisy, ale bez przynudzania, niesamowita spostrzegawczość autora wyrażająca się w umiejętności opisania całej sceny tylko jednym detalem (np. skubaniem strupa na kolanie - krótkie zdanie, a już w głowie wykwita cała sceneria!).

Uwielbiam. Nie jest to poziom Epoki Obłędu, ale wciąż solidny i top.

„Nim Zawisną” - Drugi tom Pierwszej trylogii z Uniwersum Pierwszego Prawa. Rzuca nas w motyw rodem z odległych o kilkanaście lat nurtów klasycznej fantastyki. Mowa bowiem o podróży. Nie będzie to niestety podróż taka, jaka przeważnie przedstawiana była w owych wiekowych historiach, o nie. Tamte historie, kończyły się happy endem.

Bez zbędnych konwenansów autor usadowił nas na wierzchowcu i pognał ku krainie niebezpieczeństw, gdzie od samego początku spotyka nas wiele nieprzyjemności. Chyba, że ktoś nie chciał, to pozostała mu wizyta w obleganym przez wrogów mieście. Lub autor zafundował mu te oba.

Rozwinięcie postaci było udane w większości, oczywiście pewne wątki były bardziej ciekawe od innych, a niektóre postacie były mniej irytujące niż w pierwszej części, inne z kolei odwrotnie.

Abercrombie pobawił się w tej części w łączenie niektórych jednostek w pary, lub też grupy, dzięki czemu polaryzacja ich charakterów aż iskrzy na kartkach książki o mało jej nie podpalając! Wysublimowany humor łączony z nie zaściankowym mrokiem świata przedstawionego. Czarny humor może czerpać definicję z tego świata.

Przez całą lekturą główne skrzypce gra nam klasyczny motyw drogi ugryziony przez Abercrombiego na nowo, czego z resztą można było się domyślić po przeczytaniu pierwszego tomu - absolutnie nie spłyca to książki do miana nudnej czy sztampowej.

Odnośnie fabuły mamy naprawdę ciekawe zwroty akcji i mówiąc „ciekawe” nie mam na myśli tego co serwuje nam większość pisarzy. Rozwiązania fabularne które podsuwa nam autor są zupełnie nietuzinkowe. Pod koniec książki czułem się jakby ktoś przez bardzo długi czas opowiadał mi żart – ale w bardzo, bardzo dobrym tego słowa znaczeniu. Bardzo mroczny i bardzo poważny, grobowy żart.

Świat przedstawiony jest rozbudowany i dobrze idzie odczuć jego ogrom, czego brakowało w części pierwszej.

Książka dla ludzi o mocnych nerwach. Książka obowiązkowa, dla ludzi którzy lubują się w Grim Dark Fantasy. Książka obowiązkowa dla każdego, kto chce przeżyć wiele emocjonujących momentów.

Naprawdę warto, spieszcie się śledzić losy tych bohaterów.

Nim zawisną.

Bez zbędnych konwenansów autor usadowił...

Nie tak imponująca jak pierwsza część, ewidentnie będąca łącznikiem, chociaż wciąż świetnym. Może ciut zbyt przewidywalny rozwój bohaterów, poza niektórymi wyjątkami. Plus za Filipa Kosiora w audiobooku.

Jeszcze lepszy niż pierwszy tom! Świetnie budowane postaci. Niejednowymiarowa współpraca przypadkowej skądinąd drużyny w dążeniu do celu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poziom podtrzymany.

Poziom podtrzymany.

W drugiej odsłonie cyklu Pierwszego Prawa, autor rozruszał swoich bohaterów i rzucił ich w wir akcji.
Rozwinął bardzo postacie, dodał im więcej charakteru i akcja nabrała rozpędu, czym tylko rozbudził apetyt czytelników na finał trylogii.

Drugi tom cyklu „Pierwsze prawo” serwuje czytelnikowi quest po „diabelskie nasienie”, które według Bayaza ma stać się lekarstwem na nawarstwiające się wszędzie konflikty. Powieść jest napisana w takim samym tonie, co poprzedni tytuł, jednak przez wzgląd na zawartą w nim akcję tom ten wydał mi się jakby zapychaczem całej historii. Być może, gdyby wynik wyprawy był inny, nie miałabym żadnych obiekcji, jednak w całej opowieści było coś sztucznego, jakby próba wymuszenia standardowej drogi, dla przemiany bohatera, która faktycznie nastąpiła, jednak nie w sposób naturalny (być może o to właśnie chodziło autorowi).
Nie będę na razie oceniać całości, gdyż czeka mnie jeszcze cały ostatni tom, mam jednak nadzieję, że autor odpowie nam na więcej pytań, niż postawił ich tym razem.

Coś niesamowitego, książka wciąga lepiej niż niejeden film. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Zdecydowanie lepsza niż część pierwsza. Mamy rozbudowanie wątków postaci, więcej świata przedstawionego, i dużo ciekawszą fabułę. Oczywiście w dalszym ciągu prym wiodą bohaterowie. Glokta ma najlepszy wątek, przypominający Tyriona Lannistera ze "Starcia królów". Jezal rozwija się w kierunku kogoś więcej niż uosobienia egoizmu, szczególnie zaskakuje jego relacja z Logenem. Zakończenie podróży kierowanej przez Bayaza powinno mnie rozczarować i wkurzyć, a było zaskakująco satysfakcjonujące jako wywrócenie konwencjonalnych tropów fantasy.

Ta książka jest wyjątkowa, bardzo ciekawe opisy bitew, a w moim wypadku to niespotykany komplement. Czas na ostatnią część.

2 499
    1 163