Lord wieży

Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Cykl: Trylogia Kruczy Cień (tom 2)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Tower Lord
Beata

Lord Wieży to drugi tom bestsellerowej trylogii Kruczy Cień. Pierwszy tom tej serii Pieśń krwi okazał się jednym z najbardziej spektakularnych debiutów epickiej fantasy w ostatnich latach. Prawa wydawnicze zostały sprzedane do kilkunastu krajów, a czytelnicy uznają tę powieść za najlepszy debiut gatunku od czasów Patricka Rothfussa i Marka Lawrence'a. Lord Wieży to znakomita kontynuacja losów...

Lord Wieży to znakomita kontynuacja losów Vaelina Al Sorny. Przygodowa fantasy na najwyższym poziomie, pełna złowieszczych intryg, szczęku mieczy, pradawnej magii i dynamicznej akcji, która wciąga od pierwszej strony i nie puszcza aż do trzymającego w napięciu końca.

Pieśń krwi rozbrzmiała niespodziewaną nutą - ciepłym pomrukiem, w którym łączyło się rozpoznanie i poczucie bezpieczeństwa. Wyczuł, że zbliża się do domu.

Vaelin Al Sorna, wojownik Szóstego Zakonu, nazywany Mrocznym Ostrzem, Zabójcą Nadziei. Największy wojownik swoich czasów, a zarazem świadek największej porażki swego narodu, kiedy to wizja króla Janusa utonęła w morzu krwi ludzi, którzy walczyli niezłomnie za sprawę, która zrodziła się z kłamstwa. Vaelin jako jedyny o tym wiedział. Z niewiarygodnie ciężkim sercem wrócił więc do domu, postanowiwszy, ze już nigdy nie będzie zabijał.

Obdarowany tytułem Lorda Wieży przez wdzięcznego dziedzica króla Janusa, chciał odnaleźć spokój w chłodzie odległej północy. Ale przeznaczeniem obdarzonych pieśnią nie jest spokojne życie. Wielu poległo w wojnach króla Janusa, ale wielu przetrwało. Vaelin jest teraz celem, nie tylko tych, którzy szukają zemsty, ale także tych, którzy wiedzą, do czego jest zdolny.

Wiara została rozbita i wielu nie ma watpliwości, kto powinien być ich przywódcą. Nowy król jest słaby, ale jego siostra ma wielką moc. Pieśń krwi jest silna, rozbrzmiewają w niej nuty ostrzeżenia, ale i wskazówek w trudnych czasach, a to zaledwie ułamek mocy dostępnej tym, którzy rozumieją jej tajemnicę. Coś jednak zagraża cesarstwu, coś, co ma na swych usługach potężne siły, o czym Vaelin przekona się na własnej skórze. W obliczu śmierci nawet najbardziej niechętny z wojowników musi chwycić za miecz.

źródło opisu: www.papierowyksiezyc.pl

źródło okładki: https://www.facebook.com/Wydawnictwo-Papierowy-Ksi...»

Wkp | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

CZY KTOŚ WIERZY W LORDA WIEŻY?

Powyższe pytanie, choć żartobliwe w tonie, jest w tym wypadku uzasadnione i ważne. Właściwie określenie „w tym wypadku” nie jest zbyt adekwatne, bo kwestia ta dotyczy wszystkich współczesnych powieści fantasy, ale skupmy się tylko na trylogii „Kruczego cienia”. Czy ktoś wierzy, że to może być dobre? Powódź podobnej fantastyki nie ustaje od lat, jej twórcy, jakby to było niepisane prawo gatunku, nie skupiają się na napisaniu jednej dobrej powieści, tylko nawet te złe rozciągają od razu do rozmiarów przynajmniej trylogii. A niestety fantasy, podobnie jak bliskie jej Science Fiction i horror oraz nieco dalsze, acz bardzo popularne thrillery i kryminały, cierpi na przerażającą wręcz ilość kiepskich jej przedstawicieli. Ciągle słyszy się o kolejnym wielkim talencie, o którym po miesiącu nikt nie pamięta, a duża część wielkich sław oferuje utwory jedynie przeciętne. Jeszcze gorzej jest z debiutantami. Dlatego też do pozycji podobnych do „Kruczego cienia”...

książek: 2061
Janusz Szewczyk | 2016-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2016

"Lord wieży" to kontynuacja debiutanckiej powieści Ryana, "Pieśni krwi". Długo nie mogłem się zdecydować czy zaczynać lekturę kolejnej trylogii kolejnego autora fantasy, ale na pierwszy tom namówił mnie redaktor branżowego portalu Katedra i książka spodobała mi się tak bardzo, że nie wytrzymałem i przeczytałem kolejne dwa tomy, w tym właśnie "Lorda wieży" w oryginale. Teraz postanowiłem zrobić sobie powtórkę i przeczytać ponownie ten tom po polsku. Wydawnictwo Papierowy Księżyc dość długo kazało czekać na polskie wydanie tej książki i z pewnością sporo już pozapominałem.

Książka ma spore rozmiary, ponad 900 stron w miękkich okładkach ze skrzydełkami. Klejenie solidne. Fatalna za to jest jakość korekty - najwyraźniej ograniczyła się ona do komputerowego słownika, dzięki czemu brakujące litery nie zostały wychwycone, jeśli tylko słowa powstałe w wyniku tych braków (lub innych błędów) znajdują się w słowniku. Niechlujstwo redaktorów widać też w pomyłkach literowych w imionach i...

Rudyy | 2017-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Zacznijmy od tego, że pierwsza część trylogii bardzo mi się podobała. Zapamiętałem ją jako opowieści przedstawiające poszczególne epizody z życia bardzo interesującego bohatera, które z pozoru luźno ze sobą powiązane na koniec okazały się być częściami bardzo umiejętnie opowiedzianej historii. Historii, z bardzo mrocznym i obiecującym zakończeniem, co tylko zaostrzyło apetyt na kontynuację, na którą na naszym rynku trzeba było trochę poczekać.

Drugi tom zaczyna się bardzo dobrze. Autor zdecydował się rozszerzyć grono głównych bohaterów - wydarzenia obserwujemy z perspektywy czterech postaci, autor wybrał je dobrze więc nie można na takie rozwiązanie narzekać. Mniej więcej do połowy książki wszystko przebiega tak jak powinno, aż w pewnym momencie coś przestaje mi pasować.

Akcja zaczyna za bardzo pędzić do przodu, tak jakby autorowi zaczęło się spieszyć. Ta książka ma grubo ponad 800 stron, a ja mam wrażenie, że to wszystko dzieje się zbyt szybko. Pośpiech powoduje uproszczenia,...

Marcin | 2017-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Drugi tom zaczyna się z przytupem. Autor rozszerza grono bohaterów dzięki czemu mamy narracje prowadzoną z punktu widzenia czterech osób. Główny bohater wraca do kraju po latach niewoli i od razu wpada w wir knowań w królestwie. Musi stawić czoło nie tylko czyhającym na niego skrytobójcą ale także inwazji. Akcja nadal porywa i wciąga, trochę męczące jest to, że wydawca trochę nie dopilnował korekty i mamy sporo literówek w imionach a także połykania liter np. str 139 "...mój siostrzeniec był Błękitnych Sójkach..." ("w" zaginęło w akcji) a nawet wstawiania innych liter np. str 172 "brak komtur" (miało być brat komtur) trochę to męczące szczególnie, że książka do małych nie należy. Pomimo tego książka jest całkiem niezłą kontynuacją "Pieśni krwi" teraz przychodzi czekać na część trzecią.

„Lord Wieży” to drugi tom trylogii Kruczy Cień.
Długo przyszło mi na nią czekać, a nie jestem osobą cierpliwą.

Akcja powieści rozpoczyna się z mocnym przytupem, mniej więcej tam gdzie kończy się tom pierwszy PIEŚŃ KRWI.
Autor rozszerza grono bohaterów, w prowadza nowe postacie. Narracja jest prowadzona z punktu widzenia czterech osób – Vaelina, Revy, Lyrny i Frentisa.
Główny bohater wraca do kraju po latach niewoli i od razu wpada w wir knowań w Królestwie. Musi stawić czoło nie tylko czyhającym na niego mordercom, ale także inwazji Volarian i pierwszemu etapowi realizacji planu zakrojonego na ogromna skalę przez tajemniczego Sojusznika.

Akcja powieści jest bardzo dynamiczna. Autor ani na chwilę nie zwalnia, więc wydarzenia następują po sobie bardzo szybko.
Nowi bohaterowie sprawnie wpasowują się w świat wykreowany w pierwszym tomie, a ich znaczenie dla fabuły jest duże. Nie są to tylko epizodyczne wzmianki, tylko postacie, które odgrywają ważną rolę w tym tomie, a patrząc na...

justin45 | 2017-09-25
Przeczytana: 24 września 2017

Drugi tom. Sięgnęłam po niego natychmiast po przeczytaniu tomu pierwszego. Tempo akcji, podział na cztery osobne, a jednak niezmiernie ze sobą związane wątki - wprowadzenie czterech postaci, jako głównych bohaterów. Wszystko to uważam za ogromny plus. Śledzimy losy Vaelina, który po 5 latach w więzieniu, wraca do swojego domu, mocniejszy, silniejszy i przede wszystkim nauczony Pieśni Krwi, z której potrafi korzystać, która stała się częścią jego osobowości. Po powrocie, odnajduje swoją siostrę Alornis i wraz z nią udaje się do Dorzeczy, aby tam zostać Lordem Wieży. Trafia na ludzi, którzy dla obcych nie muszą być przyjaźni, jednakże dla niego - który widzi, są wręcz poddańczo przyjacielscy.
Lyrna, która dostaje zadanie ułożenia się z Lonakami, po spotkaniu z Mahlessą, wraca do domu, aby tam spotkać się z ogromem zła, z jakim nikt jeszcze się nie spotkał.
Frentis, który w pierwszej księdze znika, odnajduje się u boku kobiety, która, powiedzieć, że jest złem - byłoby eufemizmem,...

Ricardo | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Książka lekko słabsza od pierwszego tomu. Jednak jak dla mnie nadal bardzo dobra.

Melete | 2018-03-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 marca 2018

Ponieważ „Pieśń krwi” była dla mnie rozczarowaniem, pewnie nie sięgnęłabym po drugą część, gdybym już jej nie miała. I chociaż w tym przypadku okazało się, że nie zmarnowałam pieniędzy, to muszę się w końcu oduczyć kupowania naraz kilku części serii, której jeszcze nie czytałam, w dodatku autora, którego dobrze nie znam, bo czuję, że wyczerpuję powoli swoje szczęście ;)

Jest lepiej. Nadal jak dla mnie nie dorównuje to poziomowi „Ognia przebudzenia” (pierwszej części drugiej serii autora), ale czyta się to o wiele lepiej. A wszystko to za sprawą rozwinięcia wątków innych postaci i dodania kilku nowych.
W „Lordzie Wieży”, zamiast śledzić losy tylko Vaelina, czyli głównego bohatera poprzedniej części, całość jest podzielona pomiędzy cztery postacie (dwie męskie oraz dwie żeńskie). Trzy postacie pojawiły się w poprzedniej części, jedna jest całkowicie nowa.
Mamy więc bezpośrednią kontynuację historii Vaelina, który być może nadal jest odrobinę zbyt idealny, ale za to muszę przyznać,...

dobrerecenzje | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Czasy, kiedy żyli sławni rycerze broniący honoru własnego państwa i króla, czasy ostrych wojen, rozlanej krwi i stali.
Kiedy miecz wędrował z rąk do rąk, aby w końcu okryć się chwałą…
Lecz pewnego razu uczciwe walki powoli zostały wyparte przez magię i magiczne zdolności, które ludzie posiadali.
Wkrótce poczciwi królowie leżą na łożu śmierci, a kraj popada we władania człowieka, który słabo radzi sobie z walką.

„Lord Wieży” nie jest tylko o jednym bohaterze, o którym wspomina opis na okładce. Warto też powiedzieć kilka zdań o innych, równie ważnych głównych bohaterach występujących w tej książce.
Owszem, może na początku jest opisana historia Vaelina Al Sorny, który po ciężkiej bitwie powraca do kraju, jednak pod osłoną kaptura i nierozpoznania, albowiem musi wykonać bardzo ważną misję. Ludzie opowiadają, że zginął podczas walki, dlatego jest mu to na rękę i spokojnie może iść na audiencję u króla.
Druga w kolejności jest kobieta o imieniu Reva, która żyjąc pod okiem kapłana...

kudybcia | 2017-09-04
Przeczytana: 20 lipca 2017

Bardzo lekko się czyta, ale mam ogromy niedosyt po pierwszym tomie wydawało się, że autor ma talent do ponad przeciętnej fabuły, a tu zostaje mi jakiś niedosyt. Początkowo dobrze się zapowiadające zagadkowe wątki, a potem jakaś taka klapa...przelatujemy ogólnikami i banałami do końca, bez polotu tak po prostu, reszty możemy się spodziewać, mam nadzieję że tom trzeci będzie ambitniejszy.