Myśl Tysiąckrotna

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Książę Nicości (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
The Thousandfold Thought
powieść, fantasy,

"Mrok, który nas poprzedza", znakomity debiut R. Scotta Bakkera, wzbudził uznanie krytyków oraz innych autorów fantasy, takich jak Steven Erikson i Kevin J. Anderson. Czytelnicy otrzymali zaproszenie do mrocznego, groźnego, pełnego niezwykłości świata, nieustępującego złożonością żadnemu we współczesnej fantasy. Spotkali równiej jedną z najbardziej interesujących postaci w całym gatunku: Anasûrimbora Kellhusa, potężnego wojownika-filozofa, od którego zależy los gwałtownej, apokaliptycznej Świętej Wojny.

Drugi tom cyklu "Wojownik-Prorok" wprowadził czytelników jeszcze głębiej w niezwykły świat mitu, przemocy i czarów.

Zbliża się rozstrzygająca bitwa, a Anasûrimbor Kellhus zmierza ku spotkaniu ze swym tajemniczym ojcem, trudząc się jednocześnie nad opanowaniem starożytnych umiejętności, które będą mu potrzebne.

Czy Kellhus zdoła sprostać stojącemu przed nim zadaniu, czy też zniszczą go wrogowie – wewnętrzni i zewnętrzni? Czy dotrze do starożytnego Shimehu i spotka się z ojcem? Czy z apokalipsy ocaleje ktoś, kto napisze historię Świętej Wojny?

"Myśl tysiąckrotna", ostatni tom trylogii "Książę nicości", udziela nam zaskakujących, pełnych rozlicznych implikacji odpowiedzi na te pytania. R. Scoot Bakker zakwestionował wszystko, czego dowiedzieliśmy się przedtem, i poprowadził czytelników w nieoczekiwanych kierunkach, zmieniając obraz literatury fantasy. Po raz kolejny udało mi się stworzyć powieść, która wykracza poza wszelkie oczekiwania, zapewniając czytelnikowi wrażenia trudne do znalezienia w kanonie fantasy.

Morgoth | 2012-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Ostatni tom trylogii osadzonej w dokładnie moich klimatach. Wojna religijna w świecie który wydaje się miec o wiele poważniejsze problemy. Pół świata walczy z drugą połową o sposób pojmowania w zasadzie tego samego boga ale to pryszcz wobec Zła które budzi się w starożytnej nieludzkiej twierdzy...
Wpływ Stevena Eriksona uwidacznia się co drugie słowo i już to wystarczy za zachętę do sięgnięcia po to mroczne, krwawe, pełne śmierci, walki i zarazy dzieło. A do klimatu "eriksonowego" autor dorzucił swój własny nieoceniony wkład w postaci wątków psychologicznych dzięki którym "Książę Nicości" jest jeszcze mroczniejszy...
Wadą tej trylogii jest jej...niedokończenie. Powrót Nie-Boga, "Wielkiego Złego" i walka z nim nie są tu opisane.
Poza tym wzmianki o wydarzeniach sprzed akcvji "Księcia Nicości" narobią wam niesamowitego smaka na prequela. I to niejednego a co najmniej trzy. A tu jak na złośc ani jednego nie ma... Dlatego chyba pierwszy raz zdarza mi się polecac...glosariusz na końcu...

Jola | 2012-03-31
Na półkach: MAG, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2011

Zwieńczenie trylogii rewelacyjne, w miejsce każdego rozwiązanego wątku rodzą się dwa kolejne, nierozwiązane, możliwości mnożą się w głowie czytelnika, powodując przyjemny zawrót głowy :-) Po prostu uczta dla fanów political fantasy! Ale... to wcale nie jest koniec historii.

Niestety dla polskich fanów nie mam dobrych wieści. Dwadzieścia lat po zakończeniu Księcia Nicości ma miejsce nowa seria Bakkera, The Aspect-Emperor, ale nie wiem jak będzie z polskim tłumaczeniem :-( Smutne, bo ta seria jest jak narkotyk i bardzo, ale to bardzo chciałabym zdobyć kolejne części.

p3x | 2016-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Ostatni tom Księcia Nicości przepełniony jest bitwami - zarówno pomiędzy zwykłymi żołnierzami jak i czarodziejami. Nawet Drusas Achamian pokazał tutaj na co go stać. Książka dobrze napisana, kilka wątków zostaje ostatecznie wyjaśnionych jednak autor pozostawił sobie furtkę w wielu kwestiach. Pozostaje mieć nadzieje, że kiedyś uda się wrócić do tego wspaniałego świata i poznać dalsze losy bohaterów.

Karolina | 2014-01-06
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To co wcześniej było niedogodnością, teraz irytowało - wciąż niezlicznone określenia opisujące daną nację, nazwiska nie do zapamiętania pojawiające się znikąd tylko po to by "śmierć spadła z nieba jak huragan" - to wszystko sprawiało że sceny walk były dla mnie niezrozumiałe, podobnie jak niektóre decyzje bohaterów, nie wspominając o tym, że na większość moich pytań nie uzyskałam odpowiedzi, a historia zostaje po prostu urwana...

Ireth | 2016-08-11

Wielki finał nie dorównuje co prawda wielkością pierwszej części, jednak przewyższa drugą część Trylogii i koniec końców pozostawia czytelnika z uczuciem satysfakcji. Dla miłośników kreacjonizmu fantastycznego polecam doczytać glosariusz na końcu, Autor wykorzystał to miejsce na dopowiedzenie tej części historii świata, na którą w książce zabrakło miejsca

Jakuubaoficial | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Świetna, epicka książka! Opowieść składa się ze wspaniałych wątków, które są tak spójne, że tworzą swego rodzaju labirynt, a książka jest jak sznurek, który powinien nas na koniec z tego labiryntu wyprowadzić i wszystko dokładnie nam opowiedzieć. Metafora tam tym bardziej nabiera głębi, ponieważ powieść Bakkera czyta się jak po sznurku, niestety sznurek się nagle urywa, a czytelnik dalej jest w środku labiryntu. Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem tak nagłego zakończenia, które urywa główny wątek w momencie, gdy prawdziwa zabawa dopiero powinna się rozpocząć. Oprócz tego wszystko na plus i zasłużone 8/10.

Belgrade | 2013-03-30
Przeczytana: 16 grudnia 2012

"Mrok" był genialny. "Wojownik" również. "Myśl" miała być dla mnie pełną 10, ale to zakończenie... Zostaje mały niedosyt i jedynie z tego powodu ocena to 8. Pomijając powyższe, cały cykl to dzieło sztuki. Bogate opisy, szeroko nakreślony świat, sam pomysł. Świetna książka.

Adam Joka | 2012-07-17

Piękne zwięczenie "Księcia Nicości" z pokaźnym słownikiem pojęć na końcu. Może zostawić wrażenie nienasycenia, ale trzeba pamiętać, że to księga nr 3 z 8 lub 9.

noname | 2015-03-07
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Książka zawiera opisy "męskich miejsc intymnych"

Zawada | 2016-11-05