Nim zawisną

Cykl: Pierwsze prawo (tom 2) | Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Wydawnictwo: Mag
Before They Are Hanged
karollllllla

Jak bronić miasta, które jest otoczone przez wrogów i infiltrowane przez zdrajców, kiedy sojusznikom nijak nie możesz zaufać, a twój poprzednik przepadł bez śladu? Nawet oprawca miałby ochotę uciec jak najdalej (gdyby tylko mógł poruszać się bez laski), a inkwizytor Glokta musi poznać odpowiedzi, zanim gurkhulska armia załomocze do bram. Północni przekroczyli granicę Anglandu i szerzą...

Północni przekroczyli granicę Anglandu i szerzą spustoszenie w tej mroźnej krainie. Książę Ladisla jest gotowy odeprzeć ich i zyskać wieczną chwałę… Ma tylko jeden problem: najgorzej uzbrojoną, najgorzej wyszkoloną i najgorzej dowodzoną armię na świecie.
Tymczasem Bayaz, Pierwszy Wśród Magów, prowadzi grupę odważnych poszukiwaczy przygód na wyprawę wśród ruin przeszłości. Kobieta powszechnie znienawidzona na Południu, mężczyzna budzący największą zgrozę na Północy i najbardziej egoistyczny młodzik w Unii to dość niezwykła zbieranina. Razem mogliby jednak stworzyć zabójczą kompanię – gdyby nie fakt, że serdecznie się nie cierpią.
Odkrywanie prastarych tajemnic. Krwawe bitwy, zwycięskie i przegrane. I przebaczenie dla zajadłych wrogów – jednak nie wcześniej, nim zawisną.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/

Heisenberg | 2016-09-19

Księga Druga Pierwszego Prawa jest jeszcze lepsza od zacnej poprzedniczki! Abercrombie idzie wielki krok do przodu, co – zważywszy że część pierwsza jest świetna! – łatwe nie było.
Starzy bohaterowie, nowi bohaterowie, wojna, walki, intrygi, skrytobójstwa i co tylko można sobie zażyczyć w historycznym fantasy; Czytelnik nie ma prawa (Pierwszego Prawa…) się nudzić.
Abercrombie ekspresowo wędruje na listę moich ulubionych autorów, pozostałe książki z Uniwersum Pierwszego Prawa zamówione (wraz z nimi cykl „Morze Drzazg”), a Trylogię Pierwszego Prawa polecam wszystkim bez wyjątku, a szczególnie tym, którzy za fantasy nie przepadają. Gwarantuję Wam – zmienicie zdanie, tak jak i ja to zrobiłem.

książek: 2059
jamczyk | 2017-10-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 25 października 2017

Dalsze losy bohaterów poznanych w "Ostrzu". Jest krwawo, męsko, napompowane maksymalnie testosteronem i adrenaliną. Akcja niespiesznie podąża do przodu, dzięki czemu można obserwować zmiany, jakie dotykają głównych bohaterów. Trzy różne drogi, a każda pełna przemocy, walki i okrucieństwa, by przeżyć i dalej walczyć. Joe Abercrombie stworzył bardzo przyzwoity świat fantasy

ZaaQazany | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Miecz i Magia

Kolejna przeczytana w ostatnim czasie książka z gatunku fantasy. Ze świata Miecza i Magii. Z akcentem na Miecz i małą domieszką Magii. Lektura czerpie z kanonów gatunku. Mądre zdanie, ale nic nie wnoszące. Ponieważ doktorami gatunku dla mnie byli i pozostaną Tolkien, Howard. I nie ma czego się czepiać.
Druga część cyklu Pierwszego Prawa autorstwa Abercrombie'go toczy się trzema torami.
Pierwsza - poczynania superiora Inkwizycji Glokty, byłego pułkownika torturowanego w gurkhulskiej niewoli, któremu przypadła rola obrońcy Dagoski przed gurkhulska armia i wykrycie spisku wewnątrz murów.
Druga - podróż drużyny pierścienia do bram Mordoru... Eeeee, chyba nie ta książka. Drużyny pierwszego Maga Bayaza po Nasienie. Bardzo dziwacznej drużyny, całkowicie do siebie nie pasującej. Logen Dziewięciopalcy - barbarzyńca, przypominający Conana z Cymerii, .Ferro - czarnoskóra wojownicza potrafiąca zbyt wiele, Jezal - zwycięzca imperialnego turnieju szermierczego, Quai - uczeń...

Marek Adamkiewicz | 2016-04-29

Bibliografię Joego Abercrombiego zamyka na tę chwilę młodzieżowa trylogia Morze Drzazg. Jakkolwiek wchodzące w jej skład powieści okazały się wyjątkowo udane, to jednak autor jest najbardziej znany z bardziej krwistej fantasy. Nurt young adults posiada pewne ograniczenia, nie wszystko można dopowiedzieć do końca, wskazane jest również by sceny, w których przydałaby się solidna dawka brutalności, zostały nieco ugrzecznione. Podobnych elementów hamulcowych nie miały jednak starsze powieści amerykańskiego pisarza. Przy okazji zaserwowanego przez wydawnictwo Mag wznowienia trylogii Pierwsze Prawo, polski czytelnik ma ponowną okazję do wejścia w ten okrutny i fascynujący świat.

Znana z poprzedniej części trylogii drużyna wyrusza w daleką i niebezpieczną podróż. Jej celem jest odnalezienie potężnego artefaktu, który trafiwszy w odpowiednie ręce, może mieć wielki wpływ na losy świata. Równolegle trwa konflikt między cywilizowanym Południem a barbarzyńską Północą. Walczący nie wiedzą...

Ciacho | 2016-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

"Długa droga do zwycięstwa"

"Nim zawisną" to drugi tom bardzo dobrej trylogii "Pierwsze prawo" autorstwa Joego Abercrombiego. Autor jest obecnie jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy fantasy, a zaistniał właśnie dzięki tej trylogii. Początkowo została ona wydana u nas przez wydawnictwo ISA, ale w zeszłym roku wydawnictwo MAG nabyło prawa do tego cyklu i postanowiło go wznowić, w całkiem nowym i lepszym tłumaczeniu. Najpierw było "Ostrze", czyli pierwszy tom, który stanowił wprowadzenie do tego świata. Nie porywał on szybką akcją, więcej było intryg, gierek i spiskowania, ale dzięki tej powolniejszej akcji mieliśmy okazję dobrze poznać głównych protagonistów, ich świat i oś fabularną. "Nim zawisną" to kontynuacja, która jest bardziej epicka i napisana z większym rozmachem. Zdecydowanie więcej się w niej dzieje, ponieważ fabuła została podzielona na trzy główne wątki, gdzie będziemy towarzyszyć podzielonym na grupy bohaterom i będziemy świadkami wielu...

Krzysztof | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

Nim zawisną na szubienicy, czyli drugi dom doskonałej trylogii Pierwsze Prawo, to świetny przykład jak tworzyć środkowy tom, w którym wszystko jest lepsze niż w pierwszym, mającym z reguły zwrócić uwagę czytelnika. Co ciekawe nawet tłumaczenie wydaje się być na dużo wyższym poziomie i nie razi śmiesznością, a język staje się dosadniejszy i bardziej kwiecisty, na czym wyraźnie zyskuje styl autora.
Fabularnie sprawy mają się jeszcze lepiej i Abercrombie serwuje nam trzy świetne wątki z inkwizytorem Gloktą, mającym ocalić Dagoscę przed klęską i nie ma co kryć, to mój ulubiony bohater i wątek w całej trylogii. Autor świetnie oddaje atmosferę oblężonego miasta w którym roi się od spisków. Drugim, właściwie kluczowym wątkiem jest wyprawa naszych głównych bohaterów. Początkowo nie spodobał mi się ten temat. Ot, wrzucenie wszystkich do jednego worka i klasyczna wyprawa jakich setki w fantasy. Nic bardziej mylnego! Droga przez relikty przeszłości, stałe konfrontacje różnorakich...

Jabuilo | 2015-10-08

Po raz kolejny sięgam po cykl Autora - co jakiś czas wracam do pozycji wybitnych, żeby odreagować zalew młodzieżowego chłamu na półkach z napisem Fantasy i SF. W mojej ocenie cały cykl zasługuje na najwyższą ocenę i dostaje maksymalne gwiazdki. Kiedyś Lev Grossman napisał o cyklu "Pierwsze prawo": wyobraź sobie Władcę Pierścieni w reżyserii Kurosawy. Ja bym dodał jeszcze obserwacje życia i poczucie humoru Monty Pytona.

Marek Adamkiewicz | 2014-10-07

Wątki zapoczątkowane w „Samym Ostrzu” są tu odpowiednio rozwijane, tempo akcji wzrasta. Bohaterowie potrafią zainteresować nawet jeszcze bardziej niż poprzednio, wciąż też najciekawszym z nich jest Sand dan Glokta, były żołnierz, obecnie inkwizytor, człowiek kaleki i cyniczny, a przy tym nad wyraz interesujący. Choć i reszta nie zostaje w tyle. Rozrzut jest spory: kolejni bohaterowie są próżni, dzicy, przemądrzali... Kreację charakterów? Level master.

Ze sporą przyjemnością można obserwować jak Abercrombie bawi się klasycznym motywem drużyny, jednak u niego tworzące ją jednostki bardzo wolno się docierają, jedno, nie bez powodów zresztą, nie ufa drugiemu. Pewna wspólnota tworzy się w ogromnych bólach. Nie brakuje ciekawych relacji między konkretnymi bohaterami i ukrytych motywów, które nimi kierują.

Jest także w „Nim zawisną na szubienicy” ciekawe spojrzenia na wojnę, spojrzenie przez pryzmat konieczności kompromisu, w wyniku którego dowódcami często zostają ludzie kłótliwi,...

Cynik | 2017-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2017

Po poprzedniej części miałem trochę większe oczekiwania. Nie zawiodłem się, ale też nie było fajerwerków. Było trochę scen batalistycznych, co mnie bardzo cieszy, rozwinięto również wątek pułkownika Westa oraz starej bandy Logena. Wielki minus za zakończenie wątku ekspedycji Bayaza. Bardzo się zawiodłem. Mam nadzieję, że w ostatniej części trylogii Abercrombie dobrze wybrnął z tego i zakończy w ciekawy sposób wojnę Unii z Bethodem w Anglandzie i z Prorokiem na kontynencie kantyckim. Oczywiście jestem również bardzo ciekawy losów Logena, Ferro i Jezala. Tak sobie myślę, że skoro książka mnie tak zainteresowała do sięgnięcia po kolejny tom, to nie może być zła. Bo rzeczywiście akcja nie stała w miejscu. Ciężko mi nawet ocenić, który z wątków był najmniej ciekawy. Każdego bohatera lubię i przewracałem strony z zainteresowaniem. Zatem czas rozpocząć czytanie ostatniej części Pierwszego Prawa.

Socjologos | 2018-07-23
Przeczytana: czerwiec 2018

Historia nabiera rozpędu. Grupa pobieżnie swatanych (nie)przyjaciół wyrusza w daleką podróż. Glokta stara się odkryć sieć spisków, która zagraża bezpieczeństwu całej Unii. Intryga goni intrygę, krew leje się strumieniami, przekleństwa sypią się worami, akcja pędzi autostradami. O ile pierwszy tom był wprowadzeniem, ten uderza nas piekielnie mocnym rozwinięciem.

Po raz kolejny najsilniejszą stronę stanowią bohaterowie. W mojej opinii najlepiej wypada tuta Ferro, która całkiem intensywnie nienawidzi "różowych", a "różowi" miewają jej po dziurki w nosie.

Chciałbym napisać więcej na temat wybitności całej serii, ale... to jeszcze nie jest mój Ostateczny Argument :)