Morze o poranku

2019-01-16
2016-03-03
Alina Pawłowska-Zampino
Alina Pawłowska-Zampino emigranci Libia Gaddafi uchodźcy wojna przemyt ludzi

„Jesteśmy niewidzialni dla świata, ale nie dla Boga”*

Pełna smutku i nostalgii powieść o stracie. Opowieść o dwóch matkach i ich synach, o wymuszonych życiową sytuacją podróżach na zawsze, na linii Libia-Włochy.

Jest w tej tragicznej powieści dużo poezji. Jest też pewien niedosyt większego zagłębienia się w życie bohaterów.

Zazwyczaj omijam mało obszerne książki. Kojarzą mi się zwykle bardziej z opowiadaniami niż powieściami; ta krótsza forma wypowiedzi (w porównaniu z prozą) jest również o wiele bardziej wymagająca i trudna do przedstawienia, przez co naprawdę niewiele pisarzy jest w stanie stworzyć coś godnego uwagi. Stąd poniekąd moje uprzedzenie, bo nienawidzę książkowych bubli marnujących mój czas i pieniądze.

Tym razem jednak postanowiłam dać szansę tej "cienkiej" książce. Biorąc ją do ręki odniosłam wrażenie, że kryje się w niej coś, co może mnie zaskoczyć. Czy się myliłam?

Pierwsze lata XX wieku, pełnia konfliktów, faszystowskie Włochy i ich kolonie w Afryce. Ofiary, uciekinierzy, całe rodziny pozbawione dachu nad głową, bezpiecznego skrawku w swojej ojczyźnie. Wielu próbuje wydostać się z trawionego bombardowaniami kraju, ryzykując najwyższą cenę, w czym i na czym tylko się da. Wszystko to opisane surowym językiem, bez zbędnych ozdobników. Każde słowo dosłownie wyrywa się w umyśle i bez żadnych ogródek przedstawia to, co definiuje. Prosto, ale jednocześnie z taką finezją, dozą poetyczności, w której się zakochałam. Pochłonęłam Morze o poranku jednym tchem w ciągu dwóch nocnych godzin. Nie sposób było się oderwać od czytania. Kiedy przewróciłam ostatnią stronę, miałam mętlik w głowie, będąc pełną podziwu dla autorki. Dla jej talentu, lekkości pióra i perfekcyjnego opracowania trudnego tematu, jakim jest wojna i związane z nią konsekwencje, zwłaszcza dla zwykłych, Bogu ducha winnych ludzi, dla których załamał się cały świat.

Absolutnie cudowna, pełna życiowych praw i aktualna także dziś. Polecam z całego serca.

Taka niewielka powieść, a ileż w niej było treści .
Ile prawd o dzisiejszym świecie.
Ile smutku i niesprawiedliwości.
Jest tam takie zdanie, którego nie zacytuję dosłownie, ale chodzi mniej więcej o to :- --światu nie są potrzebni męczennicy , ale sprawiedliwy podział dóbr---
I to jest właśnie to !!!!
Do tego piękny język -------POLECAM

Taka niewielka powieść, a ileż w niej było treści .
Ile prawd o dzisiejszym świecie.
Ile smutku i niesprawiedliwości.
I to jest właśnie to !!!!
Do tego piękny język -------POLECAM

lubię Mazzantini, chociaż po lekturze jej książek muszę psychicznie odpoczywać. proste, dobitne obrazy. mocne i ważne. współczesna historia, którą już się wypiera. niewielka objętość, dużo emocji. dużo refleksji. chyba po to są książki...

Morze o poranku musi być cudowne, kiedy wracamy swoimi myślami do swoich korzeni, wspomnień, choć nie zawsze te wspomnienia są przyjemne. Pełna refleksji, głębi krótka opowieść. Ja uwielbiam takie klimaty.

"Matka jest podobna do morza - to samo mokre spojrzenie, ten sam spokój, gdy w głębi kipi burza."
"Historia jest jak stonoga, której każda noga idzie w inną stronę . A w środku jesteśmy my..."
"... historia ludzkości to historia głodu. Głodu nędzarzy, którzy z jego powodu muszą się przemieszczać - osadników, emigrantów, uchodźców. I nigdy nienasyconego głodu możnych tego świata."

"Historia jest jak stonoga, której każda noga idzie w inną stronę . A w...

Co prawda nie ma mocy "Powtórnie narodzonego", ale niewątpliwie autorka potwierdza swoją niezwykłą zdolność przekazywania temtów trudnych, bolesnych, a niekiedy nawet niewygodnych. Czytelniku niech nie zwidzie Cię krótka forma tej pozycji. Tylko wysoce uzdolniony pisarz potrafi zawrzeć tyle treści, w tak niewielkiem utworze. Polecam - czytajcie i zmieniajcie świat, najlepiej zaczynąc od siebie.

Skłania do refleksji. Jednocześnie nie sądzę, że przeczytają to ci, którym ta refleksja jest najbardziej potrzebna.

Jest to krótka, ale bardzo głęboka powieść, wywołująca masę uczuć i emocji. Sama nie wiem, która historia poruszyła mnie bardziej- Angeliny, która jako dziecko musiała opuścić swój rodzinny kraj i młodzieńczą miłość, po czym stała się zgorzkniała i unieszczęśliwiła samą siebie i przy okazji swojego syna? Czy może historia małego Farida, któremu nie udało się dopłynąć wraz z matką do bezpiecznego miejsca, które nie jest ogarnięte wojną i miało stać się nowym domem, azylem?
Autorka poruszyła bardzo aktualną kwestię wojen i spraw uchodźców. Poznając historie pojedynczych postaci, które doświadczają skutków konfliktów, których nie chcą, zmuszają do refleksji. Jak w dzisiejszych, cywilizowanych czasach może dochodzić do tak przykrych, strasznych wydarzeń? Mimo krótkiej formy książka zapada mocno w umysł i serce.

Wcześniejsze książki autorki czyli "Powtórnie narodzony" i "Zatrzymaj się" tak mnie zachwyciły, że byłam skłonna uznać Margaret Mazzantini za moją ulubioną pisarkę. Niestety "Morze o poranku" pomimo poruszenia ważnego tematu (uchodźcy) nie zachwyciło mnie. Nie popłynęłam z historią, nie utożsamiałam się w żaden sposób bohaterami. Szkoda...

Refleksyjna, poruszająca cały czas aktualne tematy wojny i emigrantów.

Refleksyjna, poruszająca cały czas aktualne tematy wojny i emigrantów.

• Rok 2020
  • Przeczytane w 2019