Ptaki padały deszczem

Wydawnictwo: Sonia Draga
Il pleuvait des oiseaux
Elżbieta Janota
Ag2S

Zapadająca w pamięć refleksja nad przemijaniem i dążeniem do samookreślenia. Uhonorowana dziesiątkami nagród i doceniona przez krytyków z całego świata. Tom i Charlie, mocno już posunięci w latach, postanowili wycofać się z normalnego życia. Żyją teraz w oddaleniu, w środku lasu, gdzie szukają prawdziwej wolności. Wszystko zmienia się, gdy pewnego lata przybywają do nich dwie kobiety. Jedna...

Jedna z nich to młoda fotografka dokumentująca serię katastrofalnych pożarów lasów, które spustoszyły północne Ontario na początku XX wieku. Kobieta szuka Teda Boychucka, ocalałego z pożarów. Druga to starsza kobieta, która w tym samym czasie opuszcza szpital psychiatryczny, w którym przebywała od szesnastego roku życia. Osiemdziesięciodwulatka dołącza do mężczyzn i jako Marie-Desneige zaczyna nowe życie. Z pomocą fotografki grupa znajduje serię obrazów zmarłego Teda, naznaczonych Wielkimi Pożarami, i zaczyna rozszyfrowywać historię artysty.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2018-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2018

„Ptaki padały deszczem” to powieść o życiu i o śmierci, o radości i smutku, o potrzebie miłości i o samotności... Przede wszystkim jednak jest to książka pełna refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, który czuje się zagubiony w świecie pozorów, pośpiechu i wyścigu szczurów.

Nie bez kozery wymieniłam w leadzie najpierw pozytywne rzeczowniki. Dla mnie bowiem nowa książka Jocelyne Saucier ma ostatecznie optymistyczny wydźwięk. Piszę to z pełną odpowiedzialnością za słowa i ze świadomością, że nie popełniam śmiertelnego grzechu spojlerowania.
Być może wśród czytelników znajdą się tacy, którzy nie zgodzą się ze mną. Szanuję ich zdanie, ale jednocześnie bardzo im współczuję, bo jeśli po lekturze tej książki nie dojrzą światełka w tunelu, będzie to oznaczało, że zawsze widzą szklankę do połowy pustą, a nie pełną.

A teraz czas na małe co nieco o treści...
W głębi kanadyjskich lasów mieszkają dwaj bardzo leciwi samotnicy. Charlie i Tom mają razem niemal dwieście lat, ale wciąż...

żartowałam | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Bardzo lubię takie książki. Lubię książki nieprzegadane i piękne w swojej prostocie.
Uważam, że trudną sztuką jest umieścić w książce:
- historię Wielkich Pożarów,
- losy trzech starszych Panów, którzy uciekając przed przeszłością lub dotychczasowym życiem zaszyli się w lesie,
- kierownika rozpadającego się hotelu,
- dilera i hodowcę marihuany
- oraz staruszkę, która od szesnastego roku życia zamknięta była w szpitalu psychiatrycznym,
Trudno zapleść te wszystkie historię na troszkę ponad dwustu stronach książki i nie pozostawić czytelnika z pewnym niedosytem, pewnym niedopowiedzeniem.
Autorce jednak ta trudna sztuka się udaje.
Czytając zakończenie miałam poczucie, że nie chcę by ta książka się kończyła. Mogłabym jeszcze długo, długo płynąć z jej spokojnym nurtem niczego specjalnego od niej nie oczekując. Jednocześnie wiedziałam, że to jest właśnie właściwe zakończenie. Inaczej ta książka mogłaby mieć nie dwieście a osiemset stron - niepotrzebnie.
Jest doskonała w swojej...

książkowe_zacisze | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Pod dziwnym tytułem Ptaki padały deszczem, kryje się coś, co mnie urzekło. To chyba ta prostota, ta otoczka natury, ta leśna nostalgia, sprawiły, że przepadłam. Zgubiłam się w gęstwinie zdarzeń niezwykłych, dałam się otumanić historiom przedziwnym, trochę się wzruszyłam, trochę uśmiechnęłam, a na koniec otulił mnie spokój.

W tej historii płoną Wielkie Pożary, tuła się pewien chłopiec, starsi mężczyźni uciekają w dzicz. W tej historii fotografka szuka odpowiedzi, staruszka czyta płótna, puszka po soli czeka na odpowiedni moment. Gdzieś między wierszami chowa się miłość, śmierć ostrzy kose, ptaki padają deszczem…

Książka jest krótka, ale treściwa. Refleksyjna, ładna, niezapomniana. Myślę, że to jedna z tych pozycji, które należy czytać wielokrotnie, by za każdym razem móc odkrywać ją na nowo.

Jestem lekko sfrustrowana, bo to kolejna nieprzeciętna powieść od wydawnictwa Sonia Draga, o której nikt nie mówi. Kolejny genialny tytuł, na opisanie którego brakuje mi słów. Kolejny raz...

ksiazkawprezencie | 2018-12-12

Po płótnach do kłębka
Zaczyna się od pewnego artystycznego śledztwa. Prowadzi je fotografka, która dotąd utrwalała na zdjęciach przyrodę, ale ostatnio postanowiła zająć się ludźmi i jako temat wybrała ocalałych z wielkich pożarów, które na początku XX wieku pustoszyły północną część kanadyjskiej prowincji Ontario.

Poznajemy ją, gdy, u końca pracy nad cyklem portretów ocalałych, trafia do pewnej ukrytej w lesie komuny, gdzie mieszka trzech starców pokiereszowanych przez życie, którzy ukryli się w dziczy, by doczekać w spokoju swych dni.

Jednym z nich jest Ed Boychuck – legenda wspomnianego czasu pożarów, znany jako ślepy chłopiec, który przez sześć dni krążył po dopalających się zgliszczach. Czytaj dalej: http://www.ksiazkawprezencie.pl/saucier-ptaki-padaly-deszczem/

buniiim | 2018-11-27
zaczytana | 2018-11-24