Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Histeryczki

Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
Wydawnictwo: Poradnia K
Difficult Women
AMisz

Zbiór opowiadań, na który składają się różne historie kobiet: przegranych, szalonych, matek, sióstr, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji. Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii. Roxane Gay po tej książce została okrzyknięta mistrzynią opowiadania i znawczynią kobiecej natury w jej różnych odcieniach. Jest jedną z najbardziej cenionych amerykańskich pisarek, uważana za ważny głos feminizmu, a jej „Histeryczki” stały się bestsellerem.

źródło opisu: Poradnia K, 2018

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Aleksandra książek: 116

Brzydkie słowo na „H”

Tak jak feminizm stał się w mediach brzydkim słowem na „F”, tak „Histeryczki” Roxane Gay w świecie literatury mogą stać się brzydkim słowem na „H” – brzydkim, bo nie zawsze wygodnym.

W kontekście tej książki nie należy się obawiać tego „strasznego” słowa na „F”. Feminizm zostaje podany jako racjonalne wytłumaczenie tego, co zwykło się nazywać typowym histerycznym zachowaniem. Sama autorka została doświadczona przez los, czym podzieliła się w swojej innej książce „Hunger” (2017).

Świat uwielbia uproszczenia, szczególnie w odniesieniu do płci. Gdy mówimy o kobietach, widzimy oczyma wyobraźni długie włosy, idealną sylwetkę i promienny uśmiech na twarzy. Cała postać otoczona jest mistycznym pięknem, dobrem i emanującą miłością. Jednak piękno pozostaje jedynie subiektywnym odczuciem, a wspomniana wcześniej otoczka nie zawsze jest trafnym opisem istot pochodzących z Wenus.

Lekturę „Histeryczek” można porównać do rozmowy z najbliższą przyjaciółką. Szczerej do granic, pokazującej losy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Roxane Gay swoimi bohaterkami uczyniła kobiety skrajnie różne od siebie pod względem wyglądu, charakteru i przeżyć, które ukształtowały je w taki czy inny sposób. Autorka staje w kontrze do prostych stwierdzeń i ocen, że kobiety są nazbyt emocjonalne, co wpływa niekiedy na ich nieracjonalne zachowania. Pokazuje, że kryje się za nimi przeszłość i różne doświadczenia.

Dlaczego zatem histeryczka…

… jest oziębła? („Histeryczki”)

Przenosi doświadczenia i obrazy z...

Dlaczego zatem histeryczka…

… jest oziębła? („Histeryczki”)

Przenosi doświadczenia i obrazy z dzieciństwa na swoje dorosłe życie. Boi się podzielenia losu matki i próbuje ją w sobie zabić, jednak sama zostaje matką i bardzo żałuje, że nie potrafi otoczyć swojego dziecka miłością.

… jest wariatką? („Dotknąć dna”)

Niszczy siebie i pozwala, by ciosy obcego mężczyzny spadały na nią raz za razem. Obwinia się za śmierć swojego dziecka. Ucieka z czterech ścian, dziecięcego pokoju, od tego, który ją kocha i stworzył z nią nowe życie. Jednak niczego tak bardzo nie pragnie, jak odpokutować stratę. Gdy trzyma na rękach dziecko, które zostało jej powierzone, wie, że to jest szaleństwo, że to nie jest w porządku, ale jest słuszne.

… ucieka i nie wybacza? („Pójdę za tobą”)

Skrzywdzić ją to jedno. Jednak być jej oprawcą i najbliższej jej sercu istoty – siostry – to zupełnie inny poziom zbrodni. On zamyka je w swoim domu i rozdziela, by dokonać destrukcji na ich ciałach i psychice. Po latach znów pojawia się w ich życiu i prosi o przebaczenie.

… kocha kryminalistę? („Atuty”)

Gdy świat wmawia jej, że ma być piękna i szczupła, zatraca poczucie własnej wartości i godzi się na najmniejszy przejaw zainteresowania. Udaje nawet przed samą sobą, że to, co otrzymuje, ma coś wspólnego z namiętnością, pożądaniem i sprawia jej przyjemność, choć tak naprawdę jest od tego dalekie.

… czuje, że jest jej mniej samej w sobie? („Gęstość kości”)

Jej związek, choć wciąż namiętny, oparty jest na zdradzie. Znajduje dowody nie pierwszy raz, jednak dalej gra w tę przedziwną grę, bo i w jej życiu jest ktoś jeszcze.

… jest gotowa być znienawidzoną?

Wyobrażasz sobie, że słońce mogłoby już nigdy nie wzejść? Czy za cenę miłości odebrałabyś ludzkości coś istotnego i byłabyś gotowa płacić cenę nienawistnych spojrzeń wymierzonych w twoją rodzinę, ostracyzmu i sądów? Ona poświęciła właśnie to wszystko.

21 historii dotyka tematów przemocy, okrucieństwa, nienawiści, miłości, namiętności, macierzyństwa lub braku możliwości doświadczenia go, stereotypów i oczekiwań świata wobec tego, jaka powinna być pod względem zachowania i wyglądu.

Histeryczką jest tak naprawdę każda z nas – matka, żona, siostra, kochanka i samotna kobieta. Każda z nas nosi ją w sobie, bo cierpi i kocha oraz posiada siłę, której nikt nie zniszczy.

Opowiadania przyjmują styl tak różny jak ich bohaterki – od tych realistycznych po te z nutą fikcji. Raz składają się na nie pytania i odpowiedzi, innym razem dzielą się na mniejsze podrozdziały, a jeszcze innym są jedną ciągłą historią. Niezależnie od tego stanowią trudną lekturę ze względu na poruszaną tematykę. Nie czyta się ich jednym tchem, choć niekiedy by się chciało. Warto więc je sobie dawkować i pozostawić czas na przeżycie historii.

Aleksandra Wróblewska

Arlet | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

"Histeryczki" to niesamowity manifest feministyczny stworzony przez pisarkę Roxane Gay.
Zbiór opowiadań nie należy do książek lekkich. Ja musiałam sobie dozować te krótkie historie, dlatego zeszło mi długo zanim skończyłam czytać, a później nie wiedziałam jak zebrać się i w jak najlepszy sposób przekazać moją opinię, więc odwlekałam ten moment. I nie będzie ona długa, bo tę książkę trzeba po prostu poznać. Zaszyć się z nią w cichym i spokojnym miejscu i po odrobinie ją chłonąć.
Autorka pokazuje nam niezwykle barwną mozaikę kobiet, które znajdują się na różnych etapach życia, zmagają się z odmiennymi problemami, ale są nam niezwykle bliskie przez to jak są prawdziwe i doskonale niedoskonałe.
21 opowiadań, w których kryje się bogata paleta uczuć zarówno tych "złych" jak i "dobrych". NIEZWYKLE WARTOŚCIOWA KSIĄŻKA. 9/10

WielkaRecka | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

,, Histeryczki” to książka, która naładowana jest różnymi emocjami. To wspaniały obraz współczesnej kobiety, namalowany za pomoc słów. I choć język jest prosty, lekki wręcz przyjemny to problemy jakie zostały poruszone w tym zbiorze, powodują, że musisz ,, przetrawić „ te gorycz, która wypływa ze stron. Bowiem to głos prawdy. Historie, które są bliskie nam kobietom. To apel do mężczyzn ,, Jestem takim samym człowiek jak Ty, więc nie traktuj mnie , jak coś gorszego lub zabawkę z którą możesz zrobić co tylko chcesz.” Autorka w swoim zbiorze dotyka takich tematów jak gwałt, śmierć, samotność, brak akceptacji siebie, przemoc, miłość, bycie matką, żoną , kochanką. To wspaniała lecz bolesna podróż po życiu kobiety. Pełna bólu, cierpienia, pożądania, samotności i walki o szczęśliwe zakończenie. Jestem zachwycona i oczarowana mądrościami, jakie płyną z tej pozycji. To kwintesencja nas kobiet i warto zapoznać się z tym zbiorem. Dlaczego? Bo przedstawia nas współczesne kobiety takimi...

Dominika Ziętara | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Któraś z Was jest histeryczką? Ja czasami bywam, a właściwie myślę, że każda z nas ma momenty histerii. Ta książka jednak nie jest tą z typu "lekkich". Histeryczki to opowieść o kobietach dla kobiet. Roxane Czy porusza ciężkie tematy takie jak przemoc, gwałt, samotność, a nawet śmierć.

FABUŁA:
Książka, która opowiada ciężkie historie. Historie kilku kobiet, które poruszą nasze serca bezpowrotnie. Poznamy bogate, ale i biedne dziewczyny. Poznamy te, które są szczęśliwe, ale również te które pozostają w wielkim smutku. Striptizerka, która mierzy się z nachalnym klientem, czarnoskóra dziewczyna, która ciągnie za sobą przeszłość, porwane siostry czy żona, która przechodzi o wiele za dużo. Każda z tych historii przypisuje wiele bólu, tragedii i nieszczęść. Każda z nich pozostawia w nas pewną dozę odrazy do świata, do tego jak traktuje kruche istoty jakimi są kobiety. Autorka przeprowadzi nas nie tylko przez losy tych dziewczyn, ale też przez brudne ulice Ameryki i współczesny świat....

książek: 2020
olga | 2018-10-12
Przeczytana: 30 września 2018

Bohaterkami opowiadań Roxane Gay są kobiety. To zróżnicowane kolorem skóry, wiekiem, pochodzeniem, wykształceniem, silne, wytrzymałe fizycznie przedstawicielki womenpower, które wywalczyły sobie miejsce w świecie, zdominowanym przez mężczyzn. "Nikt nie dowali jak dziewczyna" - mówi jedna z nich, lubiąca sobie, niczym w "Podziemnym kręgu", odreagować stres w walce na pięści z innymi kobietami.
Bohaterki, choć w wielu aspektach są różne, łączy jedno - każda z nich jest emocjonalnie rozchwiana. Co spowodowało, że ich stan psychiczny pozostawia tyle do życzenia? Jakie dramaty kryją ich życiorysy? Przyczyny są różne. Pedofilia w rodzinie, gwałt, strata dziecka, dramat, którego efektem jest przygniatające poczucie winy... Opowiadania Roxane Gay w sposób do bólu uczciwy, bez rozckliwiania się i owijania w bawełnę ukazują, że mimo rewolucji obyczajowej i feminizmu, kobiety nadal często postrzegane są jako słabsze, szufladkowane przez mężczyzn w rolach, w jakich chcieliby je widzieć -...

Maromira | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

„Miałam dziesięć lat. Carolina jedenaście. Błagałyśmy o wszystko: o jedzenie, o haust świeżego powietrza, o chwilę na osobności w gorącej wodzie. Błagałyśmy o litość i wytchnienie dla naszych ciał, nim zostaną do reszty zniszczone. Nie słuchał. Nauczyłyśmy się nie błagać. On też się nauczy. Albo nie. To nie miało już żadnego znaczenia.”

„Histeryczki” ciężko się czyta. Choć historie przestawione są często diametralnie różne (od opowieści o mieszkańcach jakiegoś miasteczka na Florydzie, przez historie dwóch sióstr związanych tragicznym wydarzeniem z przeszłości, po opowieści o przemocy i gwałtach), jedne bardziej, inne mniej przejmujące, jednak większość opowiadań jest trudna w lekturze.

Z jednej strony człowiek chciałby przeczytać więcej niż jedno opowiadanie naraz, z drugiej – często ton opowiadania to uniemożliwia. Tu warto byłoby jeszcze dodać, że każdy tytuł jest nieco inaczej napisane – są takie napisane w formie kwestionariusza (lub inaczej mówiąc – kolejnych pytań i...

WielkiBuk | 2018-11-23
Przeczytana: listopad 2018

Proza Roxane Gay jest odważna, głośna, feministyczna, bo mówi o tym, o czym kobiety wiedzą, czego doświadczają, co rozumieją, nawet jeśli nigdy same tego nie doświadczyły. To opowieści, które pokazują jasne stanowisko samej pisarki, która sprzeciwia się przemocy wobec kobiet i milczenia na jej temat oraz usprawiedliwiania w jakikolwiek sposób. Gay prowokuje do zadawania pytań, do rozmyślania nad jej bohaterkami, a „Histeryczki”, chociaż są zaledwie etiudami, zostają w głowie jako bolesne momenty uchwycone w czasie.

Ania Kazior | 2018-11-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2018

Uwielbiam czytać o kobietach. Mam takie poczucie, że jesteśmy bardziej skomplikowane, obdarzone większym zasobem emocji, bardziej przeżywamy i nasze życie jest pełniejsze, bogatsze. Kiedy sięgałam po „Histeryczki” Roxane Gay zaintrygował mnie przede wszystkim punkt widzenia feministki. Ja się za taką nie uważam, jednak gdy zagłębiam się w temat to jednak chciałabym, żeby kobiety miały równe prawa z mężczyznami w sferze rodzinnej, społecznej i politycznej, mogły się z równą łatwością realizować zawodowo, mogły być samodzielne i samowystarczalne. Zatem ideowo feminizm jest mi bliski, natomiast przez stereotypy wolę się z nim nie utożsamiać. Wizerunek „babochłopa” nienawidzącego mężczyzn, agresywnego i rozkrzyczanego, popierającego prawo do aborcji, jest we mnie jednak bardzo silny.
Roxane Gay jest zatem feministką, jedną z najbardziej znanych i słuchanych w Stanach Zjednoczonych. Również czytanych, bo ma w swoim dorobku kilka książek oraz współpracę z New York Timesem. Urodziła się w...

Aga | 2018-12-01

Przyznam szczerze, że nieczęsto sięgam po opowiadania. Te jednak przyciągnęły mnie do siebie i postanowiłam dać im szansę. Czy została ona wykorzystana?

'- Czemu on?
- Nie byłabym dobra dla człowieka naprawdę dobrego.'

Sięgając po tę pozycję otrzymujemy kilkanaście opowiadań. Jedne z nich są krótsze, inne dłuższe, jednak wszystkie opowiadają losy różnych kobiet. Nie byle jakich, bo takich, których życie nie do końca jest usłane różami. Mają swoje problemy i na swój sposób starają się je rozwiązywać. Jak zachowuje się matka, której dziecko nie żyje? A jakie życie prowadzi nastolatka, która jako dziecko została porwana i wykorzystywana przez dorosłego mężczyznę? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas lektury kolejnych opowiadań.

'Boję się dnia, w którym zostawi mnie na naszym łóżku, rozdartą w oczekiwaniu, aż mnie z powrotem poskłada.'

Szczerze mówiąc, sama nie wiem co sądzić o tej pozycji. Chyba przede wszystkim utwierdziłam się w przekonaniu, że wolę czytać...

bookovska | 2018-10-26

To nie jest łatwa lektura. Ale za to bardzo ważna. Roxane to światowa ikona feminizmu, więc chyba więcej nie trzeba dodawać.

Cantata | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział, że kobiety są istotami o wielu twarzach. Nikt lepiej nie zrozumie płci pięknej niż jej przedstawicielki. Roxane Gay, niezbyt znana w Polsce pisarka, zrobiła oszałamiającą karierę w Stanach Zjednoczonych. W swoich opowiadaniach zajmuje się analizą zagadnień feministycznych i rasowych poprzez pryzmat jej osobistych doświadczeń. Jest osobą niezwykle inteligentną, otwartą i tolerancyjną. Nie boi się głośno wyrażać swojego zdania i szczyci się swoją biseksualnością. "Histeryczki" przedstawiają sylwetkę kobiety, jako istoty pełnej pasji i desperacji. To wspaniały kolaż historii, których wspólnym mianownikiem jest miłość, nienawiść, sex, poczucie winy, macierzyństwo, rasa, związki i nadużycia. Choć nie są to typowe opowiadania o "miłości", to uczucie to jest tutaj zdecydowanie obecne i przybiera najróżniejsze formy.

Pełna recenzja na blogu : https://czytankanadobranoc.blogspot.com/2018/11/histeryczki-roxane-gay.html