Nessuno si salva da solo
karollllllla

Delia i Gaetano byli parą. Teraz już nie są razem i właśnie uczą się żyć osobno. On wyprowadził się do wynajętej kawalerki, a ona została w ich mieszkaniu z synkami, Cosmo i Nico. Umówili się na kolację w restauracyjnym ogródku krótko potem, jak doprowadzili do rozpadu swojej rodziny. Delia i Gaetano są jeszcze młodzi, mają więcej niż trzydzieści, ale mniej niż czterdzieści lat, są w wieku, w którym można jeszcze zacząć wszystko od nowa. Marzą o spokoju, ale pociąga ich to, co nowe i co dalekie, są impulsywni i pełni emocji.
Dlaczego im się nie udało? Jaki błąd popełnili? Tego nie wiedzą. Namiętność, która ich połączyła, i gniew, który naznaczył schyłek ich związku, są wciąż jeszcze niebezpiecznie blisko siebie.
Wyrośli w epoce, w której wydawało się, że wszystko zostało już powiedziane. Rozmawiają ze sobą, ale używają przy tym słów, którymi nie są w stanie wyrazić swojej samotności, bo wydobyli je z mętnych wód analfabetyzmu emocjonalnego. Tylko chwilami docierają do samego jądra bolesnych wspomnień. I wtedy na spokojnej scenie restauracyjnego ogródka rozgrywa się odwieczny dramat miłości i jej braku.
Powieść została przeniesiona na ekran przez Sergio Castellitto w 2015 roku.

„Arcydzieło o niszczeniu tego, co doskonałe”. Corriere della Sera

“Portret prostej, bezlitosnej ordynarności” . Il Messaggero

źródło opisu: www.soniadraga.pl

źródło okładki: www.soniadraga.pl

joaśka | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Powinnam poprawić ocenę innej książki tej autorki czyli "Zatrzymaj się", tj. w tamtym przypadku obniżyć aby tu móc dać wyższą. Dlaczego? Dlatego, że jest sytuacja odwrotna. W moim odbiorze adaptacja "Zatrzymaj się" biła na głowę książkę (co w ostateczności spowodowało zawyżoną przeze mnie ocenę książki), a tu książka jest lepsza. To opowieść, którą docenią dojrzali Czytelnicy. Nie ma tam fajerwerków. Jest za to przygnębiające studium rozkładu związku dwojga bliskich sobie kiedyś osób. Ogrom żalu, realnych lub domniemanych krzywd, pretensji niszczy i przygnębia. Cenię sobie Autorkę za obiektywizm: naprawdę trudno brać tu czyjąś stronę. Myślę też, ze nie o kibicowanie tu chodziło. Raczej o refleksję nad sobą samym.
Warto.

Gaba_Okey | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Na początku przyciągnął mnie tytuł, mający w sobie głębię i poetyckość. Później okładka, na której widoczna jest przytulająca się para – obrazek ma sobie naturalność i prawdę. Na końcu przeczytałam opis książki i od razu zapragnęłam ją przeczytać. Czy połączenie tych trzech elementów złożyło się na mocną, dobrą powieść?

To książka mająca w sobie wiele emocji, nie tylko tych dobrych i pozytywnych. Rozpad związku jest trudnym tematem, ale coraz bardziej powszechnym w naszej rzeczywistości. „Nikt nie ocali się sam” pełne jest goryczy, żalu, niemal duszne i przytłaczające poprzez prawdę, którą ukazuje. Jeśli spodziewacie się kolejnej naiwnej historii miłosnej, to nie znajdziecie jej w tej pozycji. Margaret Mazzantini postawiła na fabułę opartą na prawdzie. Autorka nie oszukuje swoich czytelników, ale pokazuje im dwójkę bohaterów, rozdartych po rozstaniu i zastanawiających się, co zrobili źle – opowiadają o samotności, bólu, niezrozumieniu, miłości, rutynie, zdradzie, nieufności oraz...

wiesia | 2016-09-05

Jak ja czekam na takie perełki. Bierzesz do ręki i wiesz, że przepadłaś na kilka godzin. Niezwykła opowieść o tym jak rutyna i codzienność niszczy to, co dla każdego z nas jest najważniejsze an świecie, miłość. Autorka pokazuje brzydką stronę życia. Uzmysławia, że życie jest jak immunologiczna choroba. Im piękniej chcemy żyć tym bardziej ono nas boli lub zwyczajnie niszczy.

Anna | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Bardzo dobra książka. Doskonała analiza związku, który się rozpadł. Oszczędny dobór słów, brak egzaltacji i empatia z jaką autorka traktuje oboje głównych bohaterów dramatu sprawiają, że czyta się ją znakomicie. Gorąco polecam.

Aleks84 | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Nikt nie ocali się sam-tak przynajmniej twierdzi schorowany,wiekowy małżonek,spotkany przypadkowo? w restauracji przez młodych 30 letnich eksmałżonków,próbujących sobie odpowiedzieć na neutralnym gruncie dlaczego im się nie udało małżeństwo i czy istnieje jeszcze szansa na wspólną przyszłość.Przypadkowo spotkana para dojrzałych wiekiem i doświadczeniami małżeństwem, dzieli się swoimi trudnymi historiami,bo życie wielu młodych ludzi zakładających rodzinę można w wielu wypadkach podzielić na takie same etapy. "Karintktonowie" są tylko w filmach, a zakończenia"żyli długo i szczęśliwie" występują w bajkach.Życie,prawdziwe życie we dwoje,jest wymagające,w szczególności w kwestii odnajdywania kompromisów.

niania09 | 2017-03-14

Po przeczytaniu "Powtórnie narodzony" tej samej autorki byłam w głebokim szoku i przez tydzień nie sięgnęłam po żadną inna książkę. Piękna lektura. Gdy już sie otrząsnęłam po jakimś czasie zapragnęłam doznać kolejnych emocji i miałam nadzije że pani Mazzantini mi ich dostarczy jednak sie zawiodłam. Książke czytało mi się bardzo topornie, nie mogłam sie w nią wczuć i połapać. Jednak niezniechęcałam sie ponieważ z "Powtórnie narodzony" było całkiem podobnie, początek był bardzo pokręcony. Więc czytałam i czytałam. Przekroczyłam większą połowe i nadal nic mnie w niej nie zainteresowało. Skończyłam albo raczej wymęczyłam i nie pozostawiła we mnie żadnych emocji. Nie polecam.

Ula | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Książka smutna, przygnębiająca i niestety opisująca powszechny stan rzeczy. Jak to możliwe, że wypuszczamy z rąk to, co uważamy za najcenniejsze? Tylko po to, żeby potem szukać tego gdzie indziej? Miłość wymaga czujności i gotowości, nie uznaje wymówek. Jedna z tych książek, które mogą mieć realny wpływ na życie czytelnika. Polecam.

KenGoKang | 2018-05-10
Na półkach: Komórkowo, Przeczytane
Przeczytana: maj 2018

Historia jakich wiele. Rozwiedzione małżeństwo spotyka się w restauracji. Patrzymy wstecz na początek ich znajomości, wybuch gwałtownej namiętności, pojawienie się dzieci oraz kryzys i rozpad związku. Mogło wyjść banalnie, ale nie wyszło. Było za to bardzo intymnie, momentami duszno i prawdziwie, smutno. Czułam się chwilami niczym bezwstydny voyeur, obserwujący najbardziej wstydliwe i bolesne aspekty wspólnego życia. Trudne doświadczenie, ale oderwać się nie mogłam.

Na początku książki odnajdujemy fragment z piosenki U2 “One”. Kawałek ten darzę sporym sentymentem, podobnie teledysk autorstwa Antona Corbijna. Czytając “Nikt nie ocali się sam”, miałam ochotę obejrzeć film wyreżyserowany przez holenderskiego artystę. Sądzę, że podobna estetyka bardzo pasowałaby do książki Margaret Mazzantini. Wysmakowane, kameralne kardy, ujmująca powlność. Równocześnie pozostaje to stylistyka wyjątkowo nowoczesna, a taka jest również książka - osadzona mocno we współczesnych realiach, teledyskowa...

m32w | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Książka bardzo przypadła mi do gustu, jest to trochę taki anty przykład z którego możemy czerpać garściami i się uczyć za darmo. Skrajne emocje w tej książce uwypuklają ludzkie zagubienie, z jednej strony w świecie namiętności i seksu a z drugiej w świecie obowiązków i dzieci, cała historia ma jednak głębsze dno z uwagi na wcześniejsze skrzywdzenie bohaterów.

Trochę nie zgadzam się z mottem książki że nikt nie uratuje się sam, tak jak byśmy byli zatraceni bez wpływu na swoje życie, jednak dopóki się nie przebudzimy tak to wygląda, co jeszcze dobitniej pokazuje skrajność pomiędzy pragnieniami a czynami.

W książce autorka dużo bardziej postawiła na opisywanie niedoskonałości bohatera niż bohaterki, na pewno to celowy zabieg literacki, jednak czuję pewną dysproporcję. Może to również świadczyć o większej dojrzałości kobiet w aspekcie emocji od mężczyzn w ogólnym rozumieniu.

Polecam.

neko | 2016-05-30
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Rewelacja !
Historia wielkie miłości i wielkiej nienawiści.
Delia i Gaetano siedzą naprzeciwko siebie w restauracji i próbują rozmawiając, wspominając zrozumieć jak się to stało, że im się nie udało. Gdzie popełnili błąd, czym zawinili w wzajemnych relacjach. Przecież ich miłość była wielka , pełna namiętności, radości. Stworzyli rodzinę, urodziły się dzieci. I nagle okazało się, że mówią różnymi językami, że zarzucają sobie nieodpowiedzialność, brak jakiejś emocjonalności w związku, niedojrzałość. Nie potrafią już se sobą rozmawiać, potrzebują czegoś nowego w tym związku, czegoś innego od siebie oczekują i są wiecznie wzajemnie niezadowoleni z siebie. Są ogromnie samotni w tym małżeństwie. Niby się kochają,tęsknią do siebie, marzą o powrocie, ale gdy tylko zbliżają się do siebie to budzi się w nich wzajemna niechęć, gniew, agresja. Są młodzi, czują podświadomie, że tego związku nie da się już uratować, nawet nie powinno się ratować, chcą już czegoś nowego, odetchnąć od siebie, ale...