Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Paweł Sajewicz
Wydawnictwo: Agora SA
Fire Sermon
tree

Oto jak bezpiecznie zakochać się w kimś, kto nie jest twoim mężem: wyobraź sobie życie, jakie moglibyście wieść razem po śmierci waszych małżonków. Po dwudziestu latach małżeństwa i dwudziestu latach rozgrywanych w wyobraźni romansów Maggie Ellmann spotyka mężczyznę, wobec którego wszyscy poprzedni byli jak zapowiedź. Jak obcowanie z niedoskonałością przed objawieniem ideału. Ale im...

Po dwudziestu latach małżeństwa i dwudziestu latach rozgrywanych w wyobraźni romansów Maggie Ellmann spotyka mężczyznę, wobec którego wszyscy poprzedni byli jak zapowiedź. Jak obcowanie z niedoskonałością przed objawieniem ideału. Ale im mocniejsze są uczucia Maggie, tym większa staje się jej determinacja, by zakończyć znajomość, zerwać kontakt i powrócić na łono rodziny. Być znów „dobrą żoną i matką”. I dobrą chrześcijanką. Dlatego Maggie zaczyna się modlić, aby Bóg wydarł ją z romansu, jak się wydziera węgiel z paleniska. Lecz co, jeśli to nieodpowiednia modlitwa? Co, jeśli właściwą jest: „Pozwól mi spłonąć, ale krocz przy mnie w płomieniach”?
Kazanie ognia to debiutancka powieść uznanej autorki opowiadań i poetki. W równym stopniu liryczna, co intensywna historia o pożądaniu i jego naturze. A także o kobiecości spętanej zasadami wiary i przełamywaniu religijnego tabu.
„Pochłonęłam tę powieść. Jamie Quatro jest nieustraszonym fenomenem. To kunsztowna historia o kobiecym pożądaniu, wierze i oddaniu, a także jeden z najbardziej przejmujących portretów małżeństwa, jakie kiedykolwiek widziałam” – Lilly King, autorka Euforii.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

jeke | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Proza, poezja i publicystyka Jamie Quatro ukazywała się m. in. na łamach The New York Times Book Review. Autorka debiutowała docenionym przez krytyków zbiorem opowiadań I Want To Show You More w 2013 roku. Jej pierwsza powieść ,,Kazanie ognia"(2018) została okrzyknięta jedną z książek roku przez The Economist i Literary Hub, a także Barnes&Noble Discover Great New Writers oraz New York Times Editor's Choice.

Współczesne Stany Zjednoczone. Maggie Ellmann po dwudziestu latach małżeństwa i rozgrywanych w wyobraźni romansach spotyka się z mężczyzną, który ją fascynuje, rozumie i docenia. Czuje się z nim szczęśliwa, ale przeżywa katusze, bo została wychowana w duchu chrześcijaństwa i poszanowania świętego węzła małżeńskiego. Modli się do Boga, aby pomógł jej zakończyć znajomość z Jamesem, aby mogła wyrwać go ze swojego serca, ale im bardziej jest zdeterminowana, by przestać się kontaktować z kochankiem, tym trudniej zaakceptować jej codzienne życie u boku męża i dzieci.

Jamie Quatro...

Radosław Gabinek | 2019-01-28
Na półkach: 2019 rok, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Osinskipoludzku.blogspot.com

Bohaterka "Kazania ognia" Maggie toczy wewnętrzną walkę. Z jednej strony budzą się w niej pragnienia wcześniej jej nieznane, z drugiej zaś jest przytłoczona poczuciem winy wobec męża z którym wiążą ją wspólne wspomnienia. Ponadto jest też mocno spętana przez wymogi wiary w której została wychowana. Czy zdecyduje się pozostać przy swoim mężu nawet jeśli przyszło by jej się kierować poczuciem obowiązku czy też wybierze uczucie, które uskrzydla ją a jednocześnie przeraża?

Powieść Jamie Quatro to studium kobiety w kryzysie. W poetycki wręcz sposób autorka opisuje najgłębsze zakamarki duszy bohaterki z uwzględnieniem jej najbardziej skrywanych pragnień i obaw. Maggie jest kobietą dojrzałą, która żyje w przekonaniu że wszystko co dobrego miało ją spotkać jest już za nią. Jedno spotkanie jest w stanie skutecznie wyprowadzić ją z błędu. James zdaje się być osobą, która w przeciwieństwie do jej męża potrafi poruszyć w niej te obszary o których istnieniu...

malinowa_marta | 2019-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Książka hipnotyzująca, wciągająca od pierwszych słów. Historia trudnych miłości (okazuje się, trudne wybory mogą powtarzać się przez pokolenia!) i uwikłanej w nie głęboko wierzącej bohaterki. Jej wiara, również w nierozerwalność sakramentu małżeństwa zostaje wystawiona na próbę. Kuszona przygoda, namiętnością,podejmuje wybór. Czy słuszny? O ty samą siebie pyta bohaterka. Dla mnie najlepsza w tej książce jest naracja - wielopłaszczyznowa, z różnych punktów widzenia. Są monologi Maggie, jest opis jej życia jakby z zewnątrz, są przytoczone zapiski listów, sms-ów. Czyta się genialnie, trochę za szybko. Okazuje się, że można inteligentnie połączyć temat romansu pozamałżeńskiego, dojrzewania kobiety do pewnych wyborów i umieścić w tym wszystkim duchowy wymiar. Długo czegoś takiego szukałam.

sylwa | 2019-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Sięgając po tę książkę byłam prawie pewna, że to kolejna łatwa i przyjemna opowieść dla pań z pikantnymi łóżkowymi scenami w tle. Jeśli potencjalny czytelnik szuka tego typu wątków, to w tej książce ich nie znajdzie za wiele. Są w niej natomiast głębokie przemyślenia bohaterki Meggie dotyczące przede wszystkim kobiecej seksualności, pożądania, miłości, małżeństwa, zdrady, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Czytelnik towarzyszy bohaterce w jej moralnych rozterkach i zadaje sobie w sercu jedno pytanie: "Jak bym się zachowała w tej sytuacji na miejscu Meggie?". Moim zdaniem książka "drogowskaz" dla wszystkich kobiet, nie tylko dla mężatek.

Merry | 2019-02-08

Nie jest to żadne romansidło, to zdecydowanie ambitniejsza literatura, miejscami poetycka. Pokazuje wręcz obrazowo, jak to w życiu nie mamy gwarancji na nic, nie możemy być pewni, że osoba z którą jesteśmy jest tą właściwą, do końca życia. Bohaterka Maggie toczy wewnętrzną walkę ze sobą, swoją zwierzęcą naturą, z pożądaniem, z własnymi lękami, z sumieniem. Ostateczna decyzja zaskakuje, ale także pokazuje jak bardzo racjonalni jesteśmy, czym się kierujemy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji. Dialog jaki prowadzi z Bogiem wprowadza nas także do filozoficznego spojrzenia na rzeczywistość. Bardzo ciekawa pozycja, można przeczytać w jeden wieczór nie zastanawiając się zbytnio nad przesłaniem, ale można także wers po wersie kontemplować nad tym co ludzkie i grzeszne.
Książka jest debiutem tej aktorki, co mocno mnie zaskoczyło. Dojrzała, liryczna, momentami mocno filozoficzna proza zmuszająca do myślenia i zadawania pytań o naturę człowieka.

ZaczytanaAgniesia | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Mi książka nie podeszła. Poczułam się zachęcona tyloma pozytywnymi, bardzo dobrymi opiniami, ale zawiodłam się, spodziewałam się czegoś lepszego. Styl pisania autora nie przypadł mi do gustu.
Na pewno ma w sobie coś innego, niby literatura erotyczna, ale poruszająca ten temat w dojrzały, mądry sposób (tu dostaje ode mnie plusa). Osoby, które myślą, że znajdą tu coś na wzór Greya, niech nie biorą tej książki do ręki.
Ma w sobie coś mądrego, co skłania do myślenia. Ale ja czytając tę książkę... jest kontrowersyjna, a główna bohaterka swoimi niektórymi przemyśleniami, słowami mnie denerwowała. A z drugiej strony to po prostu jej prawdziwe myśli, uczucia, jej prawdziwa relacja z Bogiem, z mężem i Jamesem. Każdy się z czymś mierzy, w tej książce prześledzimy od środka przeżycia kobiety rozdartej między tym, czego pragnie, a tym co powinna. Jakie są konsekwencje naszych decyzji...

Agnesja | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

Są takie książki, które możemy ocenić jako dobre pod względem fabularnym lub warsztatowym. Są takie, które wywołają w nas określone emocje. Są też takie, w których polubimy główne postaci, albo je znienawidzimy. I, czasami, są też takie, które mieszkają w głowie i ciężko cokolwiek o nich postanowić. Poruszające w naszej duszy coś, co unikatowe i mamy wrażenie, że żaden inny czytelnik nie przeżyje dokładnie tego samego. To książki, które określam jednym słowem - "moje".
"Kazanie ognia" Jamie Quatro to zdecydowanie "moja" książka, chociaż sama nie wiem, czy dobrze ją zrozumiałam i czy mi się podoba. A jednak fakt, że zaznaczyłam wiele fragmentów, zużyłam pół pliku karteczek indeksujących i byłam skłaniana do przemyśleń, świadczy o tym, że było warto.
Powieść ukazuje nam życie Maggie Ellmann, żony i matki, która... zdradza. Zdradza Thomasa, który jest mężem dobrym, troskliwym i wiernym. A jednak Maggie czuje się w tym związku samotna, a jej serce bije szybciej na myśl o Jamesie,...

silentlyhere | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

Pięknie wydana książka. Zmysłowa okładka oraz przejrzysty krój pisma. Do tego tytuł, który skrywa za sobą mroczną historię kobiety, która musi dokonać wyboru pomiędzy mężem a kochankiem. Warto zajrzeć przede wszystkim na wygłoszone przez główną bohaterkę kazanie.

Monika | 2019-01-29

Mroczna i surowa - to pierwsze słowa jakie mogę napisać.
Kolejne to głęboka i filozoficzna.
To nie jest historia zwykłej kobiety w średnim wieku - to zagłębienie się w zakamarki jej duszy. Mamy do czynienia z kazaniem ognia, które możemy pobieżnie przekartkować lub długo rozmyślać nad poszczególnymi wersami.
Autorka znakomicie włada kilkoma rodzajami narracji podkreślając to co ważne i istotne, nadając rangę uczuciom i emocjom, przeplata przeszłość z teraźniejszością. Momentami wywody filozoficzne są trudne do przyswojenia, ale jednocześnie niezwykle istotne w próbie zrozumienia takiej, a nie innej postawy.
"(...) kolor ma znaczenie drugorzędne, powstaje w wyniku czyjegoś postrzegania i załamania się światła. Usuńmy kłamstwo koloru, a bezwładny wszechświat zalegnie przed nami na podobieństwo człowieka trędowatego."

Sylwia | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

"Kazanie ognia" to pozycja wyjątkowa. Nie wiem czy czytałam kiedykolwiek coś równie zmysłowego, wzniosłego, delikatnego. To gratka dla miłośników poezji. Autorka opisuje wewnętrzną walkę głównej bohaterki. Jest to walka że słabościami i pragnieniami dojrzałej kobiety, która po wielu latach małżeństwa, zakochuje się w innym mężczyźnie. I nie są to zwykle rozterki sercowe. Meggie cierpi katusze, ponieważ romans jest wbrew jej wierze i zasadom moralnym Pragnienia jednak są silniejsze. Uważam, że ta książka jest idealna dla kobiet w kwiecie wieku, po przejściach, z bagażem doświadczeń... Ale nie tylko. Ja jako niezamężna dziewczyna przed trzydziestą też znalazłam tam coś dla siebie. Polecam szczególnie dla fanów dobrej, głębokiej literatury.