Mój piękny syn

Okładka książki Mój piękny syn David Sheff Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Mój piękny syn
David Sheff Wydawnictwo: Poradnia K Ekranizacje: Mój piękny syn (2019) biografia, autobiografia, pamiętnik
Beautiful Boy
Poradnia K
2019-01-16
2011-01-01
Jarosław Mikos
Ekranizacje:
Mój piękny syn (2019)
młodzieńczy bunt nałogi narkotyki ojciec pamiętnik relacje rodzinne rodzeństwo rodzina rozwód syn trauma ucieczka od życia walka z chorobą

Z jasności w ciemność, czyli podróż ojca przez uzależnienie syna

,, Oczywiście, że to pogrzebałem. Czyniłem to nieustannie i odwróciłem się od wszystkiego, co lekkie, słodkie, delikatne i śliczne, i stawałem się coraz bardziej przerażony, przytłoczony i popieprzony. Ale ta boskość tam jest, we mnie - musi tam być. " - Nic Sheff

Bardzo długo zastawiałam się jakimi słowami rozpocząć tę recenzję. Jeszcze dłużej zbierałam się w sobie żeby ją wstawić. To nie chodzi o to, że te książki były do kitu, bo to nie prawda. Jest wręcz odwrotnie. I właśnie chyba w tym tkwi problem. Po prostu ogrom emocji jest wręcz porażający. Od pierwszego przeczytania przeze mnie tych książek minęły niemal dwa lata, a ta historia wciąż pozostaje żywa w moim sercu. Uderza. Jest surowa i brutalna. Ale mimo to piękna i szalenie przejmująca. A przede wszystkim prawdziwa.

Nie, nie, to nie jest opowieść w stylu :,, nie bierzcie dzieci, bo skończycie jak główny bohater ble, ble, ble". Tak naprawdę to opowieść o... chłopcu. O rodzinie. O błędach, bólu, stracie i przebaczeniu. O bezgranicznej miłości. Oraz o uzależnieniu pożerającym od środka nie tylko ów chłopca, ale także i jego ojca. Oraz o tym, że za każdą skrzywdzoną duszą skrywa się jej historia. Nic bowiem nie jest czarno - białe.

Za maską uśmiechu skrywa się wiele. Czasem są to opowieści, skryte na dnie duszy. Nie tylko te piękne i kolorowe, ale również te mroczne i skłębione. Nick jest złotym dzieckiem. Uzdolnionym, mającym przed sobą świetlaną przyszłość. Odważnym synem, który przetrwał rozwód rodziców i sam lata samolotem San Francisco - Kalifornia by odwiedzić matkę. Wszystko. Wszystko znaczy dla nich więcej niż tysiąc słów. Dla Nicka i dla jego ojca Davida. Jak to więc możliwe, że ów złoty chłopiec wpada w nałóg, a każdy przeżyty dzień może być tak naprawdę jego ostatnim? Gdzie należy szukać winnych? Czy Nickowi uda się wyjść na prostą, a jego ojciec będzie mógł spać spokojnie, bez obaw że usłyszy w słuchawce rozpaczliwy głos Nicka, surowy ton policjanta czy troskliwy głos pani ze szpitala, że jego syn nie przeżył?

(W Moim Pięknym Synie obserwujemy historię Nicka oczami jego ojca, natomiast w drugim tomie - Na głodzie, jego samego)

Trudno tu o komentarz literacki. To książka, którą po prostu warto przeczytać. Szczególnie mając w rodzinie osobę uzależnioną. Wstrząsająca, poruszająca, dająca do myślenia.

Na półce "przeczytane" a raczej przekartkowane. Nie dalam rady wciągnąć się w tą opowieść. Nie rozumiem skąd tyle dobrych opinii. Niejednokrotnie przekonałam się, że jak książka ma dużo pozytywnych komentarzy to ja oceniam ją zupełnie odwrotnie. Natomiast słabo ocenianą książka ja zazwyczaj jestem zachwycona. Może to jest jakaś wskazówka dla mnie...? Mam inny,specyficzny gust, nie podpisuję się pod masówkami i nie idę za tłumem.
Książka w pierwszej połowie ukazuje jedno upicie się i jedną próbę palenia marihuany. Reszta jest przegadana, nie w temacie, lanie wody. Szkoda mi czasu. Szkoda, bo temat jest ważny i można z tego zrobić naukę dla innych. Tutaj nic takiego się nie wydarzyło.

Trudna książka o trudnych problemach.

Trudna książka o trudnych problemach.

W książce mamy do czynienia z uzależnieniem - w głównej mierze uzależnienia od narkotyków, ale również od uzależnienia rozumianego trochę w inny sposób. Książka "Mój piękny syn" to historia Davida Sheffa, ojca, który opisuje zmagania swojego syna z narkotykami i alkoholem. Opowiada wszystko od początku narodzin Nica Sheffa, który również napisał książkę "Na głodzie". Podejrzewam, że jeszcze bardziej odurza niż ta, gdyż sam proces jej czytania to jak "bycie na haju". Autor dokładnie przedstawia nam nie tylko historię swojej rodziny, ale również tonę informacji o każdym pojedynczym narkotyku. Mimo że to one grają tutaj główną rolę, to myślę, że nie tylko na nie mamy zwrócić uwagę. Strona po stronie, rozdział po rozdziale jesteśmy świadkami tego jak uzależnienie syna wyniszcza jego ojca. Każdy nawrót Nica powoduje, że David przestaje żyć dla reszty rodziny i siebie samego. Każdy telefon wywołuje u niego ponowne obawy o stan dziecka.
Ta historia pokazała mi czym są narkotyki, jak to jest mieć w życiu osobę uzależnioną i to, jak ważne jest, aby mimo wszystko nie obwiniać się za uzależnienie swoich bliskich i nie żyć nim razem z nimi, pamiętając przy tym, jak ważna jest determinacja i wspieranie takiej osoby.

Przeczytałam kilka książek o narkomanii, ale to pierwsza napisana z perspektywy rodzica. I chyba dlatego budzi we mnie tak mieszane uczucia. Z jednej strony bowiem ukazuje bezwarunkową miłość ojca do syna, ojca, który syna zresztą idealizuje i gdyby ufać w pełni jego opinii, to Nic jest właściwie ideałem. Z drugiej strony pokazuje okrutną rzeczywistość walki o uzależnione dziecko i postępujący proces współuzależnienia. W efekcie na początku książka wydaje się być zbyt cukierkowa, ale im dalej czytałam, tym bardziej rozumiałam ten zabieg, który wyraźnie uświadamia, że nasze urocze, kochane dziecko może zmienić się we wrak człowieka bez względu na miłość, którą je obdarzamy. Dodatkowym plusem tej książki jest ogrom wiedzy, którą zebrał autor.

mega kocham, cieszę się, że dzięki tej książce mogłam lepiej poznać uczucia ludzi, którzy zażywają narkotyki. Niestety jak dla mnie zbyt dużo naukowych treści, a ja chciałam tylko poznać historią Nica.

Już nigdy nie spojrzę na żadne uzależnienie tak jak kiedyś. Wiele faktów naukowych i z samego doświadczenia autora naprawdę otwiera oczy, bardzo wzruszająca książka. Wzruszenie potęguje świadomość,że to historia prawdziwa i w tej chwili wiele rodzin zmaga się z podobnymi sytuacjami. Polecam obejrzeć film!

To cudownie szczera, wzruszająca i prawdziwa opowieść o walce z uzależnieniem, które przerasta wszystkich. Opowieść o bezwarunkowej miłości ojca do syna ale też opis heroicznej walki rodzica o życie i zdrowie swojego dziecka. Ta książka uzmysławia, że nieważne ile zrobisz, nie jesteś wstanie uchronić swoich dzieci przez każdym złem.

Muszę przyznać, że dawno nie poruszyła mnie aż tak żadna książka - zaangażowałam się emocjonalnie w historię. Moim zdaniem jest to wspaniały, choć zarazem niesamowicie bolesny opis relacji ojcowskiej. Jestem pełna podziwu dla autora, że w tak szczery, a jednocześnie piękny sposób dzieli się swoimi przeżyciami. I niezwykle podziwiam jego siłę, która pozwoliła mu walczyć o syna przez tyle lat. Co więcej, raczej oszczędzone zostają czytelnikowi naturalistyczne i drastyczne opisy (jeśli już pojawiają się rzadko),tak charakterystyczne dla literatury mówiącej o uzależnieniach. Dostajemy natomiast coś cenniejszego - mnóstwo refleksji na temat relacji ludzkich, wpływu jakie uzależnienie ma na całą rodzinę, a także sporą garść informacji naukowych i statystycznych. Ujęło mnie, że autor potrafi tak wnikliwie oceniać samego siebie (unikając przy tym samobiczowania),a także nie boi dzielić się dosyć kontrowersyjnymi poglądami jak np. te odnośnie rozwodów.
Książka zdecydowanie warta przeczytania zarówno pod względem literackim jak i informacyjnym.