Nie, po prostu nie

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska
Wydawnictwo: Muza
Nei og atter nei
karollllllla

Ingrid i Jan są małżeństwem z dwudziestopięcioletnim stażem. Mieszkają w pięknym domu w Oslo, mają dwóch dorosłych synów i poczucie stabilizacji, zarówno życiowej jak i zawodowej. Prowadzą spokojne życie do czasu, kiedy Jan nawiązuje romans z trzydziestoczteroletnią Hanne. Dla niej odchodzi od żony. Zdradzona i opuszczona Ingrid przeżywa załamanie nerwowe i musi nauczyć żyć się od nowa. Jan dochodzi do wniosku, że oficjalny związek z młodą kochanką nie cieszy go już tak jak kiedyś romans. Również Hanne stwierdza, że nie tego dla siebie pragnęła, czuje się głęboko rozczarowana i oszukana.

Nie, po prostu nie to powieść o egzystencjalnej wściekłości i życiowych frustracjach w dobie konsumpcjonizmu i globalizacji, widzianych z perspektywy zarówno pokolenia trzydziesto-, jak i pięćdziesięciolatków.

Jest przepełnioną gorzkim humorem – jak w Dniu świra – opowieścią o utraconych marzeniach, poczuciu życiowego niespełnienia i zmęczeniu codziennością. Jak piszą norwescy recenzenci, Nina Lykke napisała bezlitosną satyrę na nasze życie, w której czytelnik widzi siebie do tego stopnia, że nie wie, czy się śmiać, czy płakać.

źródło opisu: Muza

źródło okładki: Muza

joaśka | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Dziękuję pani autorce Ninie Lykke za wyręczenie mnie w sporządzaniu recenzji jej książki. Tytuł świetnie oddaje to, co chcę napisać: Nie, po prostu nie :)
Nuda, nuda, nuda.

dorotbook | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

„(…) tak właściwie to mi się wydaje, że wszyscy tęsknimy za jakąś katastrofą, za falą powodziową, która zmyje wszystko do morza; w głębi duszy każdy z nas tęskni za taką falą do momentu, gdy ona faktycznie się pojawi. (…) Nie chodzi o to, że życzę sobie katastrofy, pragnę raczej, by coś zostało rzucone na szalę, bym mógł się wykazać, udowodnić, kim naprawdę jestem. Chce jakiejś zewnętrznej siły, jakiegoś zagrożenia.”

Zdecydowanie mogę się zgodzić z powyższym cytatem. Odczuwam czasami takie wrażenie, że jest po prostu za dobrze, to tylko pozorny spokój i na pewno coś się zaraz stanie. Nadejdą zmiany, trzeba będzie wyjść ze swojej strefy komfortu a co gorsza – podjąć jakąś decyzję. Jak to zrobić, czy zmienię coś w życiu na lepsze, czy lepiej jest i bezpieczniej trwać już przy tym, co znane i bezpieczne? Takie też pytania będą musieli zadać sobie bohaterowie książki Niny Lykke „Nie, po prostu nie”.

Ingrid i Jan to małżeństwo z dwudziestopięcioletnim stażem. Mają dwóch dorosłych...

aali | 2018-10-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2018

"Jaki jest sens wypruwać sobie żyły w szkole? Tylko po to, żeby później mieć pracę, dom i dzieci, i dalej wypruwać sobie żyły, aż do śmierci?" Jaki jest sens życia? Zastanawiają się niezadowoleni ze swojego życia bohaterowie powieści norweskiej pisarki Niny Lykke "Nie po prostu nie". Czy w dobie globalizacji i konsumpcjonizmu tak ciężko jest być szczęśliwym? Czy problem być może tkwi w nas samych, gdy zamiast cieszyć się z tego co mamy, wciąż pragniemy "więcej", "dalej", "intensywniej". Nina Lykke w swojej powieści zaserwowała nam bezlitosną satyrę na nasze życie, na znudzone życiem, niezadowolone społeczeństwo, które jest gorzką pigułką do przełknięcia, która każe nam zastanowić się co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Ingrid i Jan są małżeństwem od dwudziestu pięciu lat. Mieszkają w pięknym domu w Oslo, mają dwóch już dorosłych synów, poczucie stabilizacji. Można by rzec sielanka. Jednak oni sami uważają, że ich życie dalekie jest od ideału. Ingrid jest zmęczona pracą, życiem...

slytherin_books | 2018-10-14

Ingrin i Jan są małżeństwem od 25 lat. Mieszkają w willi w Nordstrand ze swoimi dwoma synami, którzy mimo tego, że są dorośli, są też rozkapryszeni, a dom rodzinny traktują jak hotel. Ingrid zmęczona takim życiem, powoli wypalająca się w pracy w szkole, jest przeciwieństwem swojego męża, który właśnie łapie wiatr w żagle za sprawą awansu w pracy. Nic więc dziwnego, że pomiędzy małżonków wkrada się młoda Hanne.. Która mimi młodego wieku też zaczyna snuć dalekoidące plany na przyszłość, w której widzi siebie u boku Jana.. Co z tego wyniknie?
Mam wrażenie, że "Nie, po prostu nie" to typowy przykład na to, że trzeba coś przeczytać, by dowiedzieć się czy książka i historia w niej opowiedziana się nam spodobają. Książka ma trochę ponad 300 stron, jednak mało w niej dialogów, a rozdziały są dosyć długie. Były momenty kiedy wciągałam się w akcję tak, że nie zauważyłam kiedy przemknęłam przez 20 stron, ale bywały też takie, kiedy dwie strony ciągnęły mi się jak 22. W książce otrzymujemy...

lady_of_theflowers | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Lest på norsk
Przeczytana: 18 maja 2017

taki trochę "the affair".

inezzka | 2018-10-01
Przeczytana: 30 września 2018