Nie, po prostu nie

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska
Wydawnictwo: Muza
Nei og atter nei
karollllllla

Ingrid i Jan są małżeństwem z dwudziestopięcioletnim stażem. Mieszkają w pięknym domu w Oslo, mają dwóch dorosłych synów i poczucie stabilizacji, zarówno życiowej jak i zawodowej. Prowadzą spokojne życie do czasu, kiedy Jan nawiązuje romans z trzydziestoczteroletnią Hanne. Dla niej odchodzi od żony. Zdradzona i opuszczona Ingrid przeżywa załamanie nerwowe i musi nauczyć żyć się od nowa. Jan dochodzi do wniosku, że oficjalny związek z młodą kochanką nie cieszy go już tak jak kiedyś romans. Również Hanne stwierdza, że nie tego dla siebie pragnęła, czuje się głęboko rozczarowana i oszukana.

Nie, po prostu nie to powieść o egzystencjalnej wściekłości i życiowych frustracjach w dobie konsumpcjonizmu i globalizacji, widzianych z perspektywy zarówno pokolenia trzydziesto-, jak i pięćdziesięciolatków.

Jest przepełnioną gorzkim humorem – jak w Dniu świra – opowieścią o utraconych marzeniach, poczuciu życiowego niespełnienia i zmęczeniu codziennością. Jak piszą norwescy recenzenci, Nina Lykke napisała bezlitosną satyrę na nasze życie, w której czytelnik widzi siebie do tego stopnia, że nie wie, czy się śmiać, czy płakać.

źródło opisu: Muza

źródło okładki: Muza

joaśka | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Dziękuję pani autorce Ninie Lykke za wyręczenie mnie w sporządzaniu recenzji jej książki. Tytuł świetnie oddaje to, co chcę napisać: Nie, po prostu nie :)
Nuda, nuda, nuda.

Aniaczyanka | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Według opisu na okładce ta książka miała być "zabawna i boleśnie trafna". Według mnie była taka, ale tylko odrobinę. Momentami parskałam śmiechem, uświadamiając sobie po chwili z zażenowaniem, że rzeczywiście tak w życiu bywa. Niestety jednak przez większość czasu powieść mnie nudziła. Chwilami szczerze współczułam bohaterce, chwilami miałam ochotę nią potrząsnąć, ale też chwilami miałam ochotę odłożyć tą książkę i o niej zapomnieć.

SpadłoMizRegała | 2018-12-04

Wydaje się, że moment, w którym ludzie przyrzekają sobie przed ołtarzem, jest początkiem stabilizacji, swego rodzaju wielkim osiągnięciem i oznaką dobrego życia, które od tej pory może być już tylko sielanką. Przecież to wybrany spośród miliona facet i najcudowniejsza ze wszystkich kobieta – jak może być źle? Stajemy przed ołtarzem w przekonaniu, że nawet jeśli komuś z otoczenia nie udało się utrzymać związku, to na pewno nas to nie spotka. Wszystkich, ale nie nas. Przecież robimy to świadomie, kochamy tę drugą osobę, chcemy spędzić z nią resztę życia. Już nie przeszkadzają nam majtki rzucone na kanapę w salonie, przymykamy oko na wkładki zostawiane na środku łazienki, przestajemy zwracać uwagę na codzienne piwo (albo i pięć) po pracy, nogi na stole i swoje tyranie od świtu do nocy, byle obyło się bez awantury, że znów syf w domu.

W swojej najnowszej książce, o dość wymownym tytule Nie, po prostu nie Nina Lykke rozkłada na części pierwsze dwudziestopięcioletnie małżeństwo,...

dorotbook | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

„(…) tak właściwie to mi się wydaje, że wszyscy tęsknimy za jakąś katastrofą, za falą powodziową, która zmyje wszystko do morza; w głębi duszy każdy z nas tęskni za taką falą do momentu, gdy ona faktycznie się pojawi. (…) Nie chodzi o to, że życzę sobie katastrofy, pragnę raczej, by coś zostało rzucone na szalę, bym mógł się wykazać, udowodnić, kim naprawdę jestem. Chce jakiejś zewnętrznej siły, jakiegoś zagrożenia.”

Zdecydowanie mogę się zgodzić z powyższym cytatem. Odczuwam czasami takie wrażenie, że jest po prostu za dobrze, to tylko pozorny spokój i na pewno coś się zaraz stanie. Nadejdą zmiany, trzeba będzie wyjść ze swojej strefy komfortu a co gorsza – podjąć jakąś decyzję. Jak to zrobić, czy zmienię coś w życiu na lepsze, czy lepiej jest i bezpieczniej trwać już przy tym, co znane i bezpieczne? Takie też pytania będą musieli zadać sobie bohaterowie książki Niny Lykke „Nie, po prostu nie”.

Ingrid i Jan to małżeństwo z dwudziestopięcioletnim stażem. Mają dwóch dorosłych...

aali | 2018-10-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2018

"Jaki jest sens wypruwać sobie żyły w szkole? Tylko po to, żeby później mieć pracę, dom i dzieci, i dalej wypruwać sobie żyły, aż do śmierci?" Jaki jest sens życia? Zastanawiają się niezadowoleni ze swojego życia bohaterowie powieści norweskiej pisarki Niny Lykke "Nie po prostu nie". Czy w dobie globalizacji i konsumpcjonizmu tak ciężko jest być szczęśliwym? Czy problem być może tkwi w nas samych, gdy zamiast cieszyć się z tego co mamy, wciąż pragniemy "więcej", "dalej", "intensywniej". Nina Lykke w swojej powieści zaserwowała nam bezlitosną satyrę na nasze życie, na znudzone życiem, niezadowolone społeczeństwo, które jest gorzką pigułką do przełknięcia, która każe nam zastanowić się co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Ingrid i Jan są małżeństwem od dwudziestu pięciu lat. Mieszkają w pięknym domu w Oslo, mają dwóch już dorosłych synów, poczucie stabilizacji. Można by rzec sielanka. Jednak oni sami uważają, że ich życie dalekie jest od ideału. Ingrid jest zmęczona pracą, życiem...

slytherin_books | 2018-10-14

Ingrin i Jan są małżeństwem od 25 lat. Mieszkają w willi w Nordstrand ze swoimi dwoma synami, którzy mimo tego, że są dorośli, są też rozkapryszeni, a dom rodzinny traktują jak hotel. Ingrid zmęczona takim życiem, powoli wypalająca się w pracy w szkole, jest przeciwieństwem swojego męża, który właśnie łapie wiatr w żagle za sprawą awansu w pracy. Nic więc dziwnego, że pomiędzy małżonków wkrada się młoda Hanne.. Która mimi młodego wieku też zaczyna snuć dalekoidące plany na przyszłość, w której widzi siebie u boku Jana.. Co z tego wyniknie?
Mam wrażenie, że "Nie, po prostu nie" to typowy przykład na to, że trzeba coś przeczytać, by dowiedzieć się czy książka i historia w niej opowiedziana się nam spodobają. Książka ma trochę ponad 300 stron, jednak mało w niej dialogów, a rozdziały są dosyć długie. Były momenty kiedy wciągałam się w akcję tak, że nie zauważyłam kiedy przemknęłam przez 20 stron, ale bywały też takie, kiedy dwie strony ciągnęły mi się jak 22. W książce otrzymujemy...

magdaandbooks | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Ta książka trafiła u mnie w bardzo kiepski czas, w czas gdzie dramat przytrafia mi się osobiście. Chociaż książka nie poprawiła mi humoru, bo też nie taki był jej cel, to spowodowała dużo refleksji.
Autorka jest dobrą obserwatorką, dobrze opisuje problemy nie tylko swojego pokolenia, ale surowo dostaje się też pokoleniu dwudziestolatków i może się to nie podobać, ale trudno się z większością nie zgodzić. Ciężka, ostra, tragiczna opowieść.

lady_of_theflowers | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Lest på norsk
Przeczytana: 18 maja 2017

taki trochę "the affair".

ksiazkialeksandry | 2018-11-24
pirydyna | 2018-11-19