Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Burda Książki
The Girl with No Past
Ag2S

Każdy ma sekrety. Ale niektóre bywają wyjątkowo groźne. Kolejny elektryzujący thriller bestsellerowej brytyjskiej autorki. Poprzednie książki Kathryn Croft: "Córeczka", "Tylko jedno kłamstwo", "Nie ufaj nikomu" – stały się w Polsce wydawniczymi hitami i błyskawicznie wspięły się na szczyt listy bestsellerów. "Nigdy nie zapomnisz" ma ogromne szanse, by powtórzyć ten sukces. Tym razem autorka...

Każdy ma sekrety. Ale niektóre bywają wyjątkowo groźne.

"Nigdy nie zapomnisz" ma ogromne szanse, by powtórzyć ten sukces. Tym razem autorka przeszła samą siebie!

Fenomenalna historia! Wciąga od pierwszej strony i sprawia, że chcesz więcej.

Leah Mills wiedzie życie uciekinierki i wciąż próbuje wymazać z pamięci wstrząsające wydarzenia z przeszłości. Samotna, pozbawiona przyjaciół i miłości, izoluje się od świata, jednak gdy na horyzoncie pojawia się Julian, bohaterka zaczyna wierzyć, że w końcu uda się jej ułożyć sobie życie.

Ale Julian chyba nie jest tym, kim się wydaje, a przeszłość i tak o sobie przypomina.

W rocznicę tamtego przerażającego dnia Leah otrzymuje kartkę z życzeniami. Dociera do niej, że jest ktoś, kto nie pozwoli jej zapomnieć i nie spocznie, dopóki nie zniszczy namiastki normalnego życia, jaką sobie stworzyła.

Ale czy Leah rzeczywiście jest tylko niewinną ofiarą, czy może zasłużyła na karę? Czy ktokolwiek będzie mógł ją zrozumieć… i jej wybaczyć?

Nie można uciec przed przeszłością.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Aneta Wiola | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

„CZY MOŻNA ŻYĆ Z POCZUCIEM WINY? NAWET JEŚLI KAŻDEGO DNIA CZUJĘ, JAKBY MIAŁO MNIE UDUSIĆ?”

Dawna sprawa, która odbiła się głębokim echem. Ludzie, którzy na zawsze odeszli - a za całą sprawą stała Leah Mills. Kilkanaście lat wcześniej popełniła ogromny błąd, który będzie żałować do końca życia. Od tamtego pamiętnego wydarzenia odbywa swoistą pokutę. Nieoczekiwanie Leah, postanawia wprowadzić zmiany w swoim życiu. Ma dość samotności, dlatego nawiązuje relację towarzyską na forum randkowym. Później nic nie idzie po jej myśli. Niebawem otrzymuje anonimowe pogróżki i jest celem ataku szaleńca, który nie pozwoli zapomnieć o przeszłości.

Gdy dowiedziałam się o najnowszej powieści Kathryn Croft, od razu zanotowałam w głowie datę premiery; z głębokim przekonaniem, że już niebawem będę w posiadaniu czwartej powieści autorki. Ciekawa fabuła, no i znany mi już styl Croft, jedynie utwierdził w przekonaniu, że i tym razem się nie zawiodę. Jakże się myliłam!
Zacznę od tego, że w powieści akcja...

Pióro Kathryn Croft miałam już okazję poznać przy okazji czytania thrillera "Tylko jedno kłamstwo". Nie była to lektura, która powaliła mnie na kolana. Dlatego zdecydowałam się przeczytać "Nigdy nie zapomnisz", by dać autorce drugą szansę.

Główną bohaterką jest Leah. Ma 30 lat, mieszka w małym mieszkanku w Londynie, jest bibliotekarką, prowadzi życie w miarę normalne, bezpieczne, nie angażuje się w przyjaźnie, nie szuka okazji do poznania mężczyzny. Dlaczego tak robi skoro jest młoda? Żyje w ten sposób, gdyż przeżyła jakąś tragedię, jest czemuś winna, ludzie w rodzinnym mieście jej nienawidzą, a ona w ten sposób chce się ukarać.
Pewnego dnia jednak poznaje w internecie mężczyznę, który wyzwala w niej uczucia o jakich zdawała się zapomnieć. Jednak obok miłej relacji, ktoś zaczyna w tym samym czasie wysyłać jej podejrzane wiadomości.
Brzmi dosyć dobrze, prawda? Ale w tej książce wieje nudą. Bohaterka jest zastraszona. Okej, rozumiem to. Po części jest to bardzo dobrze opisane, ale...

Pierwsze spotkanie z twórczością Kathryn Croft, o której dowiedziałam się przypadkowo- dziwi mnie, że ta Autorka jest u nas tak mało znana. Specjalizuje się w pisaniu thrillerów psychologicznych, ostatnio mojego ulubionego gatunku książek- może mniej krwawe, ale pozostawiają większe pole dla wyobraźni autora, a przecież strach to najgorszy koszmar.
Bohaterką "Nigdy nie zapomnisz" jest Leah, kobieta- można by powiedzieć- w kwiecie wieku- tuż przed czterdziestką, jednak to określenie zupełnie do niej nie pasuje. Pracuje jako bibliotekarka i praca jest jej jedyną- poza książkami- przyjemnością. Dlaczego kobieta jest samotna i nieszczęśliwa? Klucz do rozwiązania tej zagadki tkwi w przeszłości, nie będę tutaj o tym pisać, gdyż w książce są zawarte częste retrospekcje do czasów z ostatnich dwóch lat szkoły średniej. Wydawałoby się, że Leah za coś pokutuje i pogodziła się z tym- jednak, kiedy w którymś momencie pojawiają się perspektywy na lepsze jutro, kobieta orientuje się, że ktoś ją...

Izabela Pycio | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

"Można kogoś znać latami i nigdy tak naprawdę go nie poznać."

Książkę czyta się w szybkim tempie, prowadzi ku mrocznemu światu przeszłości, tajemnic, które zawsze domagają się ujrzenia światła dziennego, ujawnienia prawdy, choćby nie wiem jak była ona bolesna. A jednak nie wszystko poszło gładko podczas spotkania z thrillerem. Najbardziej podobała mi się pierwsza część powieści, autorka zgrabnie odmalowuje barwy niedowierzania, strachu, lęku i smutku. Umiejętnie podgrzewa atmosferę, stopniowe wprowadza nowe informacje, zwinnie odwołuje się do emocji odbiorcy. Środkowe rozdziały zajmująco drażniły wyobraźnię, ale materiał ze szkolnych retrospekcji nie przekonywał, może ze względu na młody wiek postaci, ich jeszcze infantylne spojrzenie na świat i kształtujące się uczucia, trochę się przy tym nudziłam. Natomiast ostatnie fragmenty thrillera, choć miały ciekawe brzmienie i złowieszczy klimat, to wydały mi się mało prawdopodobne, sztucznie naciągane, a na dodatek przewidywalne, tak...

czytanienaplatanie | 2018-12-03
Przeczytana: 28 listopada 2018

Ile można płacić za błędy młodości? Czy jesteśmy w stanie żyć z poczuciem winy, tak przygniatającym, że brakuje tchu?

Leah, młoda kobieta prowadzi skromne, wręcz ascetyczne życie. Sprowadza się ono do pracy w bibliotece i zamykania w czterech ścianach po powrocie do domu. Nie nawiązuje kontaktów z ludźmi, boi się kogokolwiek wpuścić za próg swojego domu i życia. Jako nastolatka zrobiła coś, co nie pozwala jej normalnie funkcjonować, a przytłaczające poczucie winy wręcz utwierdza ją w przekonaniu, że nie zasługuje na nic innego. Gdy pewnego dnia otwiera swą skorupę i wpuszcza do niej nieco światła, zaczynają ją spotykać niepokojące zdarzenia. Ktoś uważa, że to co zrobiła Leah zasługuje na najwyższą karę i odebranie jej wszystkiego na czym jej zależy. Przyjaźni, pracy dającej względną stabilizację i rodzącego się uczucia.

Trzymający w napięciu thriller, w którym niemalże do ostatnich stron nie wiadomo co się właściwie wydarzyło w przeszłości i ma tak ogromny wpływ na życie...

Daga | 2018-11-05

Droga Kathryn Croft, z przykrością stwierdzam, że to Twoja najsłabsza książka... Nie dość, że akcja jest znikoma, to jeszcze retrospekcje z przeszłości mnie dobiły... Starałam się skupić czytając je - naprawdę! Niestety moje myśli wędrowały zupełnie gdzie indziej i musiałam kilkukrotnie wracać do tego samego. Nie lubię tego w książkach. Treść powinna przykuwać uwagę i nie pozwolić czytelnikowi wracać do codziennej rutyny. Ale przeczytałam! :)
Mam nadzieję, że kolejne książki będą ciekawsze, bo wierzę w talent autorki :)

Gośka | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 listopada 2018

Książka nudna jak flaki z olejem. Przez całą powieść bohaterka albo wspomina przeszłość, albo wiedzie swój ponury żywot wypełniony poczuciem winy. Kiedy wreszcie niby zaczyna się coś dziać i nasza bohaterka dorabia się prześladowcy, tempo ani nie przyspiesza, ani nie wzrasta napięcie. Wprawdzie do końca nie wiadomo kto i dlaczego, jednak byłam tak znudzona, że przestało mnie to interesować. Nie polecam.

Kate1404 | 2019-01-06
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Zapraszam na bloga:

"Nie można uciec przed przeszłością"

W Prologu autorka opisuje odczucia osoby, która właśnie ocknęła się w samochodzie po wypadku samochodowym. I to wszystko.

11 lat później poznajemy naszą główną bohaterkę, niepozorną kobietę Leah Mills. Jest to osoba bardzo nieufna, zamknięta w sobie, żyjąca wg schematu, pracująca w bibliotece i nie mająca znajomych. Kobieta jest praktycznie zamknięta w czterech ścianach, a jakakolwiek nieprzewidziana sytuacja wprowadza w jej życie mega stres. Dzieje się tak dlatego, ze ma za sobą traumatyczne wydarzenia. Jakie? Oczywiście wam nie powiem, ale autorka odkrywa je bardzo powoli w umiejętny sposób.

W rocznice "tamtego dnia" Leah otrzymuje kartkę z życzeniami. Niestety dociera do niej fakt, że ma stalkera, kogoś kto zna jej sekret i nie da jej zapomnieć o przeszłości. Zaczyna się powolna walka między stalkerem a Leah.

Fabuła jest napisana w pierwszej osobie, przez co bardziej można...

Olga | 2018-11-14
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 listopada 2018

przez moment książkę uważałam za fantastyczną. naprawdę trzymała w napięciu i z niecierpliwością czekałam na ostateczne wytłumaczenie wszystkich zagadek. niestety zakończenie mocno rozczarowuje, a wydarzenia, które doprowadziły do tego, co dzieje się w życiu Leah są mało wiarygodne. jestem w stanie uwierzyć w to, że jeden nastolatek zrobił to, co zrobił, ale nie w to, że dwoje innych zwykłych dzieciaków nie dość, że to popiera, to jeszcze się przygląda i potem zachowuje, jakby nic się nie stało. ostatnie sceny rozczarowały mnie totalnie, chociaż już od dłuższego czasu wiedziałam, kto i co. na minus oceniam również język, jakim napisana jest książka - proste pojedyncze zdania brzmiące jak relacja z pamiętnika średnio rozgarniętej nastolatki. bardzo toporne i beznadziejne składniowo. nikt w tej książce nie wzbudza sympatii, nikt nie jest wiarygodny, wszyscy zachowują się bezsensownie, jak małolaty, a nie jak dorośli ludzie. mogło być dobrze, wyszło przeciętnie.

bookstagram_11 | 2018-11-02
Przeczytana: 28 października 2018

To moje już czwarte spotkanie z autorstwem @authorkatcroft. I jak poprzednie ksiażki wspominam dobrze, a #tylkojednokłamstwo wręcz znakomicie to tutaj coś mi nie zagrało. 🤔
W historii poznajemy Leah, która jest osoba wycofaną i zamknięta w sobie. Pracuje w cichej bibliotece, a zaraz po pracy wraca jak najszybciej do domu, żeby zamknąć się w swoich spokojnych czterech ścianach i odciąć się na ludzi.Od pewnego czasu jest także zarejestrowana na portalu randkowym, gdzie ma tylko zamiar "podglądać " innych ludzi. Ale w dniu gdy napisał do niej Jeremy ,moderarot grupy randkowej zaczyna wierzyć, że jej życie może wyglądać inaczej. Pragnie stanąć wreszcie na nogi i zacząć normalne życie. Na swojej drodze do szczęścia spotyka jeszcze Bena, który okazuje się być najlepszym przyjacielem jakiego mogłaby sobie zażyczyć.
Cały jej świat zaczyna się burzyc w momencie gdy dostaje pogróżki. Jest pewna, że ktoś zna jej sekret.
Autorka ma lekkie pióro więc książkę czyta sie dość szybko. Jest...