Jak mogłaś

Wydawnictwo: Otwarte
Now You See Her
Daria Kuczyńska-Szymala
Ag2S

Byłaś za nią odpowiedzialna, a teraz zaginęła. Charlotte, przyjaciółka Harriet, opiekuje się jej córką. Dziecko znika. Kobieta może przysiąc, że spuściła małą z oka ledwie na chwilę, że dziewczynka cały czas bawiła się z innymi dziećmi. Przecież dbała o nią jak o własne dziecko! Zrozpaczona Harriet winą za nieszczęście obarcza Charlotte. Jak mogłaby jej wybaczyć? Dwa tygodnie później obie...

Byłaś za nią odpowiedzialna, a teraz zaginęła.

Dwa tygodnie później obie kobiety zmuszone są spotykać się na komisariacie. Będą przesłuchiwane w sprawie pewnego morderstwa. Sytuacja zaczyna się komplikować, bo na jaw wychodzą liczne sekrety. Harriet i Charlotte muszą zdecydować, czy wzajemnie sobie pomóc. Tak przecież robią najlepsze przyjaciółki, prawda?

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,116944,Jak-moglas

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,116944,Jak-moglas

Aneta Wiola | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

„Dopóki tego nie usłyszę, nie stanie się prawdą”.

Wystarczyła chwila nieuwagi, by stało się nieszczęście. Charlotte, przyjaciółka Harriet mogłaby przysiąc, że tylko na chwilę spuściła z oka córkę Harriet. Po dziewczynce ślad zaginął.
Nikt nic nie widział, pomimo tego, iż stało się to na festynie, wśród wielu ludzi i znajomych.
Nikt nic nie słyszał, pomimo iż Alice bawiła się z innymi dziećmi.
Wszczęto poszukiwania, całe miasto szuka zaginionej.
Na światło dzienne zaczynają wychodzić fakty, które sprawiają, że przyjaciółki zaczną wątpić czy siebie znały.

W pierwszej połowie książki (ziewając od czasu do czasu), zastanawiałam się- w co ja się na rany koguta wpakowałam?
Myślałam, że to kolejna książka z bogatym opisem o smarkach dzieciaków, brudnych pieluchach i marudzeniu przy zdrowym jadłospisie, (nawet nie wiecie w ilu książkach mnie już to spotkało).
Powieść jest podzielona na dwie części: historię Harriet i historię Charlotte.
W całym przekonaniem mogę stwierdzić, że akcja...

Gala | 2018-12-06
Przeczytana: 15 listopada 2018

Ta książka zwróciła moją uwagę niemal od momentu, jak tylko pojawiła się w zapowiedziach. Powieść " Jak mogłaś " wzbudziła moje zainteresowanie już samą okładką, chociaż dałam się trochę zwieść, bo nie jest ona adekwatna do treści. Na zdjęciu widzimy dwie nastolatki, a bohaterki książki są osobami dojrzałymi.

Trudno znaleźć jakieś informacje na temat autorki i jej twórczości. Poszperałam trochę w necie i dowiedziałam się, że Heidi Perks urodziła się w 1973 roku. Mieszka nad morzem w Bournemouth wraz z mężem i dwójką dzieci. Heidi ukończyła Uniwersytet w Bournemouth w 1997 r., uzyskując tytuł licencjata (z wyróżnieniem) w dziale zarządzania sprzedażą detaliczną, a następnie rozpoczęła karierę w dziale marketingu przed wyjazdem w 2012 r., aby skupić się zarówno na wychowywaniu rodziny, jak i pisaniu swojej pierwszej powieści „ Pod powierzchnią „. Interesują ją związki rodzinne, zwłaszcza, gdy niektóre postacie są nieco dysfunkcyjne i uwielbia o nich pisać.

„ Jak mogłaś „ jest...

Tysia19 | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Po kilkudniowej przerwie od jakichkolwiek książek czas na nową energię. Wracam z jeszcze większym zapałem do czytania lektury, której opis mnie tak bardzo zaintrygował, że musiałam zagłębić się w treść. Mowa o "Jak mogłaś" Heidi Perks.

Czteroletnia Alice - córka Harriet zostaje pod opieką Charlotte, która jest przyjaciółką matki dziewczynki. Kobieta podczas festynu szkolnego postanawia zająć się przeglądaniem postów na jednym z portali społecznościowych, na chwilę traci z pola widzenia dzieci. Po krótkim czasie w tajemniczych okolicznościach znika Alice. Zrozpaczona Harriet obwinia o zaginięcie córki przyjaciółkę. Jakiś czas później obie kobiety muszą wstawić się na przesłuchanie w sprawie dawnego morderstwa. Przy okazji wychodzą na jaw sekrety, które nie miały prawa wyjść na światło dzienne.

Literatura jest podzielona na trzy części - jedna to retrospekcja, druga - czas teraźniejszy, trzecia - rok później. Rozdziały są podzielone między punktem widzenia dwóch przyjaciółek....

ania | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Ostatnio powstaje wiele książek w podobnym klimacie, jest jakaś tajemnica, strona po stronie dowiadujemy się nowych rzeczy, zazwyczaj o tym co dzieje sie w zaciszu domowego ogniska, a na końcu ma się okazać, że wszystko wygląda jeszcze inaczej niż nam się wydawało. Często te książki są przewidywalne i naiwne, ale u Heidi Perks powiało świeżością. Od pierwszej strony wciągnęłam sie w życie dwóch przyjaciółek i nie mogłam się oderwać. Autorka ma dar opowiadania, tak żeby czytelnik nie nudził się nawet przez chwilę. A do tego tak zakręciła i omotała, że... Zresztą przekonajcie się sami.

Natalia | 2018-08-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lipca 2018

Historia o kłamstwach, tajemnicach i odkrywaniu swoich pragnień. Opowieść o tym, jak przez sekundy nieuwagi można zawieść przyjaciela w niewybaczalny sposób i zniszczyć swoje dotychczasowe życie. Z każdą stroną potęguje emocje i coraz trudniej jest się od niej oderwać.

Recenzja przedpremierowa.

Moi kochani na pewno zgodzicie się ze mną, że posiadanie przyjaciela, to jedno z największych pragnień każdego z nas. Każdy już od czasów dzieciństwa marzy o tym, by mieć w swoim życiu osobę, której może zaufać, zwierzyć się i na którą zawsze może liczyć. Na pewno ci z Was, którzy mogą cieszyć się darem prawdziwej przyjaźni, zapytani, co mógłbyś powiedzieć o swoim przyjacielu, bez wahania opisaliby go w samych superlatywach. Jednak czy jesteście pewni, że Wasz przyjaciel w istocie jest tak nieskazitelny, jak wy sami go postrzegacie? Proszę, abyście nie odpowiadali zbyt pochopnie na to pytanie ponieważ, jak się się za chwilę przekonacie życie może w każdej chwili bardzo boleśnie sprowadzić nas na ziemię i uświadomić nam, że ten obraz naszego przyjaciela jaki skrywamy w sercu jest tylko złudnym wyobrażeniem, a najsurowszym weryfikatorem wartości przyjaźni jest oczywiście samo życie, które wystawia więzi łączące przyjaciół na wiele trudnych prób. O jednej z...

joaśka | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Ponieważ nadal nie umiem wstawiać "połówek" ocen to daję "dobry" z porywem do "dobry plus". Zaskakujące, ale zdawałoby się, że zgrana formuła a tu proszę... w innej, atrakcyjnej odsłonie. Książka jest naprawdę dobra, a dowodem na to jest fakt, że rozwiązanie poznajemy już w połowie, a nadal chcemy czytać dalej :) Fajnie ukazane relacje między dwiema przyjaciółkami; trudne wybory życiowe opłacone wyrzutami sumienia i lękiem oraz przeszłość, która wraca w zaskakującym momencie.
Polecam.

Mystery | 2018-12-23
Na półkach: Thrillery, Przeczytane
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Świetna historia!
Od połowy nie mogłam się oderwać i czytałam z zapartym tchem.
Długo nie udało mi się odkryć kto stoi za porwaniem Alice.

Polecam.
Thriller godny przeczytania.

Matylda Saresta | 2018-08-04

BARDZO dobra powieść. Przeczytana za jednym zamachem.
Ten, kto kiedykolwiek miał do czynienia z osobowością psychopatyczną, przeczyta ją z jeszcze większymi emocjami.
Sytuacja, jakich wiele, niestety - zaginięcie dziecka.
Rozwiązanie, jakich niewiele - zaskakujący twist, któremu nie ujmuje niczego fakt, że pojawia się on już mniej więcej w połowie opowieści:)

Polecam - narracja pochłaniająca uwagę. Dwie opowieści. Mocna pozycja na tle słabszych, reklamowanych "arcydzieł".

Harriet zostawia swoją czteroletnią córkę Alice pod opieką przyjaciółki - Charlotte. Charlotte zabiera dziewczynkę i trójkę swoich dzieci na festyn i mogłaby przysiąc, że spuściła ich z oczu na kilka sekund... Alice znika. Rozpoczyna się dramatyczne śledztwo, które ujawni kto porwał dziewczynkę...

Fenomenalny thriller!
Zaskakujący, trzymający w napięciu, nawet w chwilach nudnych i monotonnych przesłuchań na posterunku policji.

Intryga dopracowana i bardzo wiarygodna.

Jeden z lepszych thrillerów jakie miałam ostatnio przyjemność przeczytać. Zasłużone 8,5/10