Obserwuję cię

Tłumaczenie: Monika Nowak
Wydawnictwo: Sine Qua Non
I Am Watching You
Bezimienna

Kiedy Elle Longfield spotyka w pociągu dwóch młodych mężczyzn rozmawiających z nastoletnimi dziewczynami, nie widzi w tym nic niepokojącego, dopóki nie dowiaduje się, że właśnie opuścili więzienie. Natychmiast odzywa się w niej instynkt macierzyński, ma syna w podobnym wieku. Ostatecznie przenosi się do innego wagonu, nie chcąc się wtrącać. Nazajutrz okazuje się jednak, że jedna z dziewczyn, Anna, zaginęła. Elle zgłasza się na policję.

Po roku Anna ciągle jest uznana za zaginioną, a Elle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Tropy prowadzą do matki zaginionej dziewczyny, jednak podejrzenia wynajętego detektywa skupiają się na innych członkach rodziny i przyjaciołach, którzy najwyraźniej mają coś do ukrycia. Za to wszyscy bacznie obserwują Elle.

Świetnie skonstruowana intryga i znakomicie zarysowani bohaterowie, którym mamy okazję zajrzeć na samo dno duszy. Wydarzenia pokazane są z punktu widzenia różnych osób, relacje z toku myślenia powodują, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, jak sam postąpiłby w tej sytuacji.

źródło opisu: https://www.wsqn.pl/zapowiedzi/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Cena obojętności

Czy wypada się wtrącać w cudze sprawy? Angażować w życie obcych ludzi? Udzielać rad, gdy nikt o to nie prosi? Ingerować w wychowanie cudzych dzieci? Takie pytania zaprzątają myśli Elli przez całą podróż pociągiem, gdy obserwuje dwie młode dziewczyny pogrążone w rozmowie z mężczyznami, którzy właśnie wyszli z więzienia. Co powinna zrobić? Czy w ogóle powinna zareagować?

Po zniknięciu szesnastoletniej Anny jej rodzina przez rok żyje w zawieszeniu między rozpaczą a nadzieją, podczas gdy Ellę dręczą wyrzuty sumienia. Jednak nie są one jedyną ceną, jaką przyjdzie jej zapłacić, bo gdy w skrzynce pocztowej pojawiają się kolejne anonimowe kartki, okazuje się, że i jej może coś grozić.

„Obserwuję cię” to pierwsza przetłumaczona na język polski powieść Teresy Driscoll, wieloletniej prezenterki BBS. Jak pisze w posłowiu, od dawna fascynował ją wpływ zbrodni na życie zwykłych ludzi – nie tyle samych ofiar i sprawców, ile ich rodzin i postronnych świadków. Właśnie ten świeży, oryginalny punkt widzenia jest największą zaletą tego znakomitego thrillera psychologicznego, w którym głównej roli nie odgrywają brutalne sceny i opisy zbrodni, ale ludzie i ich emocje.

Akcja powieści jest dość złożona, ponieważ koncentruje się nie tylko na sprawie zaginięcia Anny, ale także na tajemniczym prześladowcy Elli. Ponadto kolejne wydarzenia zostają opisane z perspektywy różnych bohaterów: Elli, ojca i przyjaciółki Anny, prywatnego detektywa, a także tajemniczego obserwatora. Każdy bohater ma do opowiedzenia swój fragment historii, przy czym wielu skrywa sekrety, które woleliby przemilczeć, co sprawia, że to, co początkowo wydawało się mieć proste wyjaśnienie, wraz z rozwojem akcji staje się coraz bardziej złożone. Co ważne, autorka doskonale odmalowała psychikę każdego z bohaterów, czyniąc z nich wiarygodne, niepozbawione wad postacie, z którymi mimo to można się w pewnej mierze identyfikować. W dodatku zaginięcie Anny i wyrzuty sumienia Elli nie są jedynymi problemami, z którymi zmagają się bohaterowie, dzięki czemu powieść staje się wielowymiarowa i porusza wiele istotnych kwestii.

Choć sam wątek kryminalny, a właściwie jego rozwiązanie, może wydać się nieco naciągany, to jako thriller psychologiczny „Obserwuję cię” wypada znakomicie, do końca trzymając w napięciu i silnie oddziałując na czytelnika. Teresa Driscoll pokazuje, że to nie krwawe sceny są naprawdę przerażające, ale ludzkie emocje: wyrzuty sumienia, wstyd, strach, dojmujący smutek i rozpaczliwa nadzieja.

Agnieszka Kruk

PABLOPAN | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Szum medialny, który powstał wokół tej książki nie nastroił mnie optymistycznie. Już raz się "przejechałem" na "Dziewczynie z pociągu", dlatego po "Obserwuję cię sięgałem z dużą dawką sceptycyzmu. Okazuje się, że niepotrzebnie. Książka jest warta każdej wzmianki medialnej, która o niej powstała. Jest to bardzo wciągający thriller, przede wszystkim dlatego, że oparty jest na emocjach. Tylko jedna ofiara, brak krwi na każdej stronie i mistrzowskie granie Autorki na emocjach czytelnika składa się na świetną książkę. Doświadczenie pani Driscoll w pracy w BBC zaowocowało świetnie napisaną historią, nic więc dziwnego, że została tak świetnie przyjęta w krajach anglojęzycznych. Dodatkowym atutem są wyraziści bohaterowie i realistyczne opisy - ma się wrażenie oglądania filmu, a nie czytania książki. Oby więcej takich perełek wychodziło w Polsce. Polecam!

Katarzyna | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Współczesny świat to, bez upiększeń, świat ludzi nie dbających o samopoczucie innych, o bezpieczeństwo osób, które nie są nam szczególnie bliskie, o szczęśliwe zakończenia groźnych, ba, nawet niebezpiecznych zdarzeń. I choćbyśmy po wielokroć powtarzali slogany o tym, że ludzie są z natury dobrzy, że żaden człowiek nie rodzi się złym, i tak będziemy mogli w dojrzałym wieku zweryfikować każde w hurra-optymistycznych założeń. Bo współczesny świat to nie jest świat wyrzutów sumienia, troski i nieustannej chęci zadośćuczynienia. To nie jest świat ludzi żyjących w poczuciu winy tylko dlatego, że w pociągu nie zareagowali na dość swobodne ale i zagrażające niewinności zachowanie nastolatek. A o tym, o wyrzutach sumienia, o nieukrytym żalu, o zaniechaniu, które daje poczucie winy tak wielkie, że aż zmuszające do naiwnych reakcji i impulsywnych zachowań jest książka Teresy Driscoll "Obserwuję Cię".

Kiedy jest się nastolatką, każda okazja do wyruszenia w nieznany świat, do nawiązania...

Ludwikczyta | 2018-09-30

Mam problem z oceną tej książki. Wszystko świetnie, intryga wciąga, akcja też, bohaterowie są ostrzy i charakterystyczni. Zagadka każe stawiać sobie kolejne pytania, o co chodzi.
I tu pojawia się zgryz.
Ostatnio czytałem parę polskich thrillerów na przemian z tymi gwiazd zagranicy. I mam wrażenie, że zagraniczni autorzy bestsellerów idą nieco na skróty. Mają pomysł, w końcu mają talent do tworzenia historii, wiedzą, że sprzedadzą miliony egzemplarzy, ale zakończenia to często zamiast fajerwerków ledwie petardy wrzucone do ogniska. Obserwuję cię też tak ma. Naprawdę świetna pozycja, ale jak mam porównanie np. do świeżo przeczytanej Najszczęśliwszej polskiego autora, to rozwiązanie akcji wypada blado.
Górą nasi, przynajmniej o tę jedną gwiazdkę.

itysiek_reads | 2018-09-16
Przeczytana: 15 września 2018

Teresa Driscoll – wieloletnia prezenterka programu Spotlight w BBC. Zajmowała się tematyką kryminalną, dzięki czemu jej thriller psychologiczny „Obserwuję Cię” nabrał dodatkowej mocy. Autorka thrillerów i książek dla kobiet, które ukazały się już w 6 językach, a prawa do przekładu sprzedano do 18 krajów. „Obserwuję Cię” to książka numer 1 na Kindle w USA, Wielkiej Brytanii i Australii. Otrzymała dwie nominacje do prestiżowych „Dead Good Reader Awards”. Już nabyto prawa do jej filmowej adaptacji [opis pochodzi z okładki].

Podczas podróży pociągiem Ella Longfield przysłuchuje się rozmowie dwóch nastolatek. Jej zainteresowanie wzrasta, gdy do dziewczyn dosiadają się dwaj mężczyźni, którzy właśnie opuścili więzienie. Jak każda matka, Ella odczuwa niepokój, ale ostatecznie postanawia się nie wtrącać. Żałuje tego od razu następnego dnia, gdy w telewizji widzi, że jedna z dziewcząt, Anna, zaginęła. Mija rok, a koszmar Elli się nie kończy. Ciągle odczuwa wyrzuty sumienia, że wtedy nie...

Izabela Pycio | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

"To takie dziwne, że możesz stać w jakimś miejscu - miejscu, w którym zazwyczaj czujesz się bezpieczna i szczęśliwa - a potem nagle tkwisz w tym samym punkcie i czujesz się jak zupełnie inna osoba."

Powieść frapująca, choć liczyłam na mocniejsze wrażenia. Chętnie odwracałam strony, aby z perspektywy różnych bohaterów wgryzać się w intrygę, jednak brakowało mi silnego napięcia. Ciekawie rozwinięte wątki, płynne zazębiające się, ale przesadnie rozdrabniające się. Niezbyt głęboka kreacja bohaterów, lecz przekonująca na tyle, aby mieć wolę śledzenia losów postaci i wersji przedstawianych zdarzeń. Fabuła bazuje na odniesieniach do teraźniejszości i przeszłości, zachęca do interpretacji przedstawianych faktów, zachowań i postaw bohaterów. Odpowiadał mi klimat powieści, lekkie drażnienie wyobraźni odbiorcy, budowanie delikatnego niepokoju, odsłanianie zaskakujących kart pod koniec przygody czytelniczej, jednakże towarzyszyło mi wrażenie, że wciąż czegoś w tym wszystkim brakuje. Żałuję,...

_kingu_reads | 2018-10-02
Przeczytana: 26 września 2018

‘’Obserwuję Cię’’ to wspaniały thriller psychologiczny, zawierający wszystkie te cechy, które książki z tego gatunku powinny według mnie posiadać. Na mój gust jest to jedna z lepszych książek, którą miałam przyjemność przeczytać w tym roku.
Nastoletnia Anna wraz z przyjaciółką Sarah wyrusza do Londynu aby uczcić zaliczenie egzaminów. W pociągu przysiada się do nich dwóch mężczyzn, z czego okazuje się, że właśnie opuścili oni więzienne mury. Tak się składa, że rozmowie nastolatek z mężczyznami przysłuchuje się inna pasażerka pociągu - Ella Longfield. To, czego dowiaduje się z rozmowy bardzo ją niepokoi, do tego stopnia, że zamierza zainterweniować. Ella sama jest matką nastolatka, więc instynktownie martwi się o bezpieczeństwo dziewcząt. Ostatecznie jednak rezygnuje , zostawia tę sprawę i przesiada się do innego przedziału. Wkrótce w telewizji pojawia się informacja, że jedna z nastolatek-Anna, zaginęła. Ella postanawia zgłosić policji to, co zaobserwowała w pociągu.
Mija rok,...

Blanka | 2018-09-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 września 2018

Dwie nastoletnie dziewczyny – Anna i Sarah jadą na pierwszą, samodzielną wycieczkę do Londynu. W pociągu przysiada się do nich dwóch mężczyzn z workami do śmieci w rękach. Okazuje się, że właśnie wyszli z więzienia. Wszystkiemu przygląda się Ella, która mimo swojego zaniepokojenia nie reaguje, czego skutki będzie odczuwała przez kolejny rok – wyrzuty sumienia, anonimowe listy, oskarżenia bowiem nazajutrz okazuje się, że jedna z nastolatek – Anna, zaginęła.

Gdzie jest Anna? Czy odnajdzie się żywa? Kto wysyła anonimy do Elli?

„Inni ludzie zrobią dokładnie to, co i ty powinnaś od samego początku. Będą pilnować własnego nosa”.

Akcja książki opisana jest z dwóch perspektyw czasowych – lipiec 2015 i lipiec 2016. Perspektywą przewodnią jest lipiec 2016 (po zaginięciu dziewczyny). Co więcej, na rozgrywający się dramat, czytelnik może spojrzeć z perspektywy różnych osób, głównie Elli, Sarah, ojca Anny oraz prywatnego detektywa. Sama fabuła jest strasznie wciągająca, praktycznie od...

joaśka | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Całkiem zgrabna opowieść: bez hektolitrów krwi, obcinania członków i wrzasków ofiar. Historia, która właściwie mogłaby się wydarzyć każdego dnia i każdemu. Uściślając: początek powieści, bo potem robi się nad wyraz sensacyjnie ;) Mnie zainteresowała głównie postać kobiety - świadka i jej przemyślenia związane z zachowaniem się w pociągu. Co by było, gdybym zareagowała, zachowała się inaczej? Rozwiązanie zagadki może zaskakiwać, ale dla mnie jest trochę zbyt naciągane.

czytanienaplatanie | 2018-10-03
Przeczytana: 02 października 2018

Dwie nastolatki wyruszające w pierwszą samodzielną, „dorosłą” podróż do Londynu spotykają w pociągu mężczyzn, którzy dopiero co opuścili więzienie. Zafascynowane dziewczyny nawiązują z nimi znajomość. Ich rozmowom przysłuchuje się kobieta, Ella, która w pierwszym odruchu chce ostrzec nastolatki, lub ich rodziców przed, jej zdaniem, niebezpieczną znajomością. Ostatecznie rezygnuje, tłumacząc sobie, że to nie jej sprawa. Znacie to skądś? Nie mieliście nigdy takich dylematów, czy zareagować, czy może przejść obojętnie?

W tej sytuacji decyzja kobiety mści się na niej, ponieważ jedna z dziewczyn znika w Londynie i istnieje podejrzenie, że została porwana, lub nie żyje. Ella spotyka się z hejtem ze strony społeczeństwa, a do tego sama ma ogromne poczucie winy, że nie zareagowała. Zaczyna nękać ją stalker, który sprawia, że czuje się obserwowana i rodzi się w niej strach.

Wydawać by się mogło, że to prosta fabuła, jednak z czasem okazuje się, że pojawia się wiele nowych wątków. Mamy...

Zawsze jestem podekscytowana sięgając po książki, które ktoś mi polecił. Zaciekawił mnie sposób prezentacji wydarzeń- w najnowszej książce Teresy Driscoll poznajemy całą historię z perspektywy naocznego świadka. Przypadkowa towarzyszka podróży i najlepsza przyjaciółka prezentują feralny wieczór zaginięcia nastoletniej Anny. Jakie są granice wścibstwa i czy w sytuacji zagrażającej życiu niewinnej dziewczyny wypada się wtrącać się w nieswoje sprawy?

"Inni ludzie zrobią dokładnie to, co i ty powinnaś od samego początku. Będą pilnować własnego nosa. (...)"

Każdy zna granice ludzkiej prywatności, wręcz naganne jest nachalnie angażować się w życie obcych współpasażerów. Czasem kusi nas, żeby zwrócić komuś uwagę i udzielić dobrej rady w sytuacji, która tego wymaga. Ellie ma (nie)przyjemność dzielić przedział z dwójką nastolatek. Kusi ją, żeby wtrącić swoje trzy grosze do rozmowy z nastolatkami. Do ich przedziału dość niespodziewanie dosiada się dwójka dorosłych mężczyzn, którzy...