Zabójcza biel

Tłumaczenie: Anna Gralak
Cykl: Cormoran Strike (tom 4)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Lethal White
Inegrette

Prywatny detektyw Cormoran Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy. Zanim jednak uda mu się wyciągnąć z chłopaka więcej informacji, ten wybiega z gabinetu w panice.

Próbując wyjaśnić opowieść Billy’ego, Cormoran Strike i Robin Ellacott – kiedyś jego asystentka, a obecnie współpartnerka w interesach – idą krętym tropem, który prowadzi ich przez boczne uliczki Londynu do wewnętrznego kręgu w Parlamencie i pięknego, ale złowieszczego dworku na dalekiej wsi.

Nie dość, że śledztwo przypomina labirynt zagadek, to na dodatek prywatne życie Strike’a bardzo się skomplikowało. Odkąd zyskał sławę jako prywatny detektyw, nie może już działać zakulisowo, tak jak kiedyś. Co więcej, jego relacje z Robin, która jest teraz nieoceniona w prowadzeniu działalności, są dużo bardziej napięte, a osobiste stosunki między nimi – o wiele bardziej zawiłe.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: Materiały wydawcy

Fragment książki

Jolka | 2018-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Długo czekałam na "Zabójczą biel" ale opłacało się czekać.Kiedy zobaczyłam to ogromne tomisko,to pomyślałam sobie,że autorka chyba przesadziła z ilością bo jaka intrygę można zamknąć w 650 stronicowej powieści.A jednak..

Mamy kolejne spotkanie z Cormoranem Strike oraz jego asystentką a właściwie już wspólniczką Robin. Jak u Strika bywa jego życie nadal nie jest poukładane a i Robin pomimo małżeństwa przeżywa również swoje rozterki.Wydaje się ,że ani Cormoran nie może obyć bez Robin ani ta bez wspólnika.Ta chemia pomiędzy nimi ciągnie się już przez cztery tomy i wydaje się, że w tym tomie nadal nie znudzi czytelników.
Czy w końcu będą razem kiedy?
W tej części autorka dała upust swoim emocjom i wplątuje naszych bohaterów w niecodzienna intrygę.I to nie jedna intrygę.W życiu nie spodziewałam się takiej akcji.Z początku było ciężko bo ogrom wątków ,postaci wkurzał mnie po prostu.Poukładać je,dopasować to była nie lada gratka.Ale jak to u Rowling bywa im dalej tym lepiej i...

Wkp | 2018-12-08

KOLEJNE ŚLEDZTWO CORMORANA

Po trzech latach od wydania „Żniw zła”, J.K. Rowling powraca jako Robert Galbraith z nowym kryminałem o przygodach Cormorana Strike’a. Wszyscy, którym podobały się poprzednie części, mogą zacierać ręce, bo autorka utrzymała ich poziom. Tych jednak, których nie kupiły trzy wcześniejsze tomy, nie kupi także i ten. Jedno jednak trzeba powiedzieć: mimo swoich minusów, powieści z tej serii to całkiem udana literatura rozrywkowa, która miłośnikom gatunku potrafi dostarczyć niezłej zabawy na kilka długich popołudni.

Od wydarzeń opisanych w „Żniwach zła” minął rok. Cormoran obawiał się, jak zyskanie rozgłosy wpłynie na jego pracę, jak się bowiem nie raz już przekonał chwilowa popularność nie idzie w parze z zyskami. Co gorsza, się teraz jeszcze bardziej rozpoznawalny, a jak ma sobie radzić w zawodzie prywatny detektyw, który powinien pozostać anonimowy? Jednakże popularność Cormorana nie słabnie, jego firma rozrasta się, przybywa pracowników i wszystko zmierza...

Anna | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

"Trafny wybór" to była pierwsza książka J.K. Rowling, którą przeczytałam. Uznałam wtedy, że Rowling umie pisać.
Harry Potter mnie odstręczał, ale z czasem przeczytałam i jego, i nadal uważałam, że Rowling umie pisać.
Cykl z Cormoranem jest tylko tego potwierdzeniem.

Gdybym miała jednym słowem scharakteryzować jej książki, to bym powiedziała, ze są nasycone. Zadziwiająca jest mnogość wątków, które w spójny i logiczny sposób łączą się ze sobą. Tu nic nie jest przypadkowe i niepotrzebne, fabuła nie jest ani zbyt prosta, ani nadmiernie wydumana.

W przeciwieństwie do wielu innych autorów, którzy próbują zdobyć przychylność czytelników szokującymi wydarzeniami, Rowling niczym nie szokuje, niczym nie epatuje. Jest po prostu doskonałym rzemieślnikiem wykonującym misterną robotę.
Mistrzostwo rękodzielnictwa. Znak jakości.

I jeśli do czegoś miałabym się przyczepić, to może niech ta Robin przestanie być ciągle napadana. To jedyny nudny element w calej książce.

Polscy pisarze mogliby się...

Na premierę Zabójczej bieli czekałam NIESAMOWICIE mocno. Nie będę ukrywać, że moje oczekiwania przypominały ośmiotysięcznik: były nie do ruszenia i niebezpiecznie wielkie. Każda z trzech poprzednich części naprawdę mi się podobała i fanką Cormorana jestem od pierwszej strony Wołania kukułki. Pierwszym, co mnie uderzyło, była zmiana szaty graficznej okładki. Nie rozumiem tej zmiany i już mi smutno na myśl o tym, jak nie pasuje ona do tych wcześniejszych i aż się cieszę, że nie mam miejsca na regale i nie jestem w stanie położyć całego cyklu obok siebie.

W życiu Robin i Cormorana wiele się zmieniło. Obecnie są wspólnikami, Robin wzięła ślub, cierpi na ataki paniki, a Strike jest w związku z naprawdę wyrozumiałą kobietą. Po wydarzeniach na weselu oboje nie potrafią pozbyć się dystansu, który wyrósł między nimi i traktują się bardzo ozięble. Pewnego dnia w biurze pojawia się mężczyzna z zaburzeniami psychicznymi, co jest widoczne u niego na pierwszy rzut oka. Billy prosi detektywa o...

Nina | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Lethal White (Cormoran Strike, #4)

Przygoda Roberta Galbraitha, czyli autorki m.in. tasiemca o Harrym Potterze, z parą detektywów, Cormoranem Strike’m i Robin Ellacott, trwa już ładne parę lat, a moje wrażenia po lekturze kolejnych tomów są zróżnicowane. Najmniej podobała mi się trzecia część, Career of Evil (polski tytuł: Żniwa zła), ale właśnie wtedy odkryłam frajdę ze słuchania audiobboka w wykonaniu Roberta Glenistera, narratora również tej części, świetnie imitującego różne, także żeńskie glosy oraz przede wszystkim brytyjskie dialekty. Strike urodził się w Kornwalii, Robin pochodzi z Yorkshire, w swoich dochodzeniach mają do czynienia zarówno z wyedukowaną elitą, jak i z londyńskimi cockneyami. W Lethal White (polskie tłumaczenie, Zabójcza biel, chyba nie do końca oddaje symbolikę oryginału) społeczno-językowe zróżnicowanie nabiera dodatkowego, ideowo-politycznego zabarwienia.

Londyn w przededniu inauguracji Igrzysk Olimpijskich. Do agencji Strike’a, cieszącej się...

MałaPisareczka | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Do biura Cormorana i Robin przychodzi dziwny mężczyzna. Ma na imię Billy i już na pierwszy rzut oka widać, że jest osobą z zaburzeniami psychicznymi. Ciężko zatem uwierzyć mu na słowo, gdy wyjawia, że w młodości widział, jak ktoś zabija małe dziecko i zakopuje je tuż obok konia. O co chodzi? Tego detektyw się nie dowiaduje, ponieważ Billy ucieka. Lecz trop pozostaje i okazuje się bardzo przydatne przy kolejnym zleceniu - tym razem od ministera kultury.

Już na wstępie trzeba przyznać, że Rowling się postarała. Stworzyła rozszerzające się nieustannie uniwersum osadzone cały czas we współczesnym Londynie, opisane z dokładnością a przy tym z klasą, jakiej nie powstydziłby się żaden pisarz. Przez całą powieść ma się wrażenie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Każda nowa lokacja przedstawiona jest zaledwie w krótkim akapicie, a mimo to czytelnik doskonale potrafi sobie wszystko wyobrazić. Za to należą się niesamowite brawo, ponieważ gdyby nie ta umiejętność, łatwo można by się...

Wiola | 2018-12-13
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Jak ja długo czekałam na czwartą część poświęconą Cormoranowi Strike :)
Wreszcie się doczekałam i gdy tylko pojawiła się możliwość zamówienia od razu to uczyniłam.
Powieść liczy ponad 600 stron czyli dość obszerna a ja po jej skończeniu i tak czuję niedosyt. Wiedziałam, że będę miała kaca czytelniczego po tej książce...
W czwartej części ponownie główny detektyw Strike musi rozwikłać tajemnicze zabójstwa dzieci. Pomaga mu w tym oczywiście jego współpracownica Robin, która w tej części zostaje mężatką. Czy szczęśliwą czy nie- tego nie mogę zdradzić :)
W zabójstwa wplątane zostają osoby wysoko postawione, ministrowie i ich podwładni. Jak to w świecie polityki bywa, jeden na drugiego szuka haka aby go wygryźć i dostać się do koryta...
W całej tej sytuacji Cormoran musi dotrzeć do prawdy i sam zweryfikować swoimi sposobami kto mówi prawdę a kto kłamie.
Jak w przypadku każej z części i tym razem się nie zawiodłam. Powieść napisana na bardzo wysokim poziomie, porywa swą tajemniczością...

gouomb | 2018-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niepewnie sięgałam po ten tom Cormorana - poprzedni był dla mnie zbyt ciężki i mroczny, żeby sprawiać przyjemność. Ale szczęśliwie Lethal White jest powrotem do klimatu pierwszych dwóch tomów.
Pierwsza część jest bardziej szpiegowsko-sensacyjna, druga już wraca do stylistyki klasycznego kryminału. Główni bohaterowie są sobą :)
Nowe postaci do mnie przemówiły - umiem uwierzyć, że gdzieś żyją ludzie, którzy tak myślą i działają. Autorka nie bardzo lubi (mówiąc delikatnie) uprzywilejowaną arystokrację, ale po lewicy też w tej książce jeździ z dużym upodobaniem i zgryźliwym humorem.
Podsumowując: wciągająca fabuła, dobrze zarysowane postaci i plastyczny język sprawiły, że te 650 stron po angielsku "połknęłam" w 3 dni. I polecam.

Anna-mojeksiążki | 2018-12-14

Nareszcie jest kolejny tom z przygodami prywatnego detektywa Cormorana Strike’a i jego asystentki Robin – trzy lata czekania, ale było warto! Przyznam, że mnie bardziej odpowiada forma kryminału w wykonaniu pani Rowling, bo fanką Pottera (wstyd się przyznać..) nie jestem.

Jak ja lubię Cormorana – dla mnie to takie połączenie porucznika Colombo z Jackiem Reacherem. Prawy, zaangażowany, mający swoje priorytety w życiu, a przy tym bardzo normalny facet, niedoskonały, który ma swoje troski i radości. W mojej wyobraźni to lekko utykający facet w wygniecionym prochowcu zaabsorbowany swoimi myślami, a przy tym bystry obserwator, któremu nic nie umknie.

Zabójcza biel nawiązuje do poprzedniego tomu Żniwa zła. Od wydarzeń tam opisanych minął rok, a Cormoran nadal unosi się na fali popularności po schwytaniu bardzo niebezpiecznego przestępcy. Ta popularność wpłynęła na rozwój jego agencji i ilość spraw, które do niej wpływają, jednak rozpoznawalność przeszkadza mu w wykonywaniu prac...

michasia | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2018

To już czwarta powieść z serii o detektywie Cormoranie Striku. Akcja toczy się niespiesznie, wielka dbałość o szczegóły, czynią opowieść o zbrodni nie tylko ciekawą ,ale bardzo realistyczną. Lubię powieści tej autorki bardzo, wszystkie bez wyjątku.Polecam miłośnikom kryminałów zwłaszcza tych klasycznych, gdzie liczy się kunszt przeprowadzania śledztwa.