Zabójcza biel

Cykl: Cormoran Strike (tom 4)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Lethal White
Inegrette

Prywatny detektyw Cormoran Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy. Zanim jednak uda mu się wyciągnąć z chłopaka więcej informacji, ten wybiega z gabinetu w panice.

Próbując wyjaśnić opowieść Billy’ego, Cormoran Strike i Robin Ellacott – kiedyś jego asystentka, a obecnie współpartnerka w interesach – idą krętym tropem, który prowadzi ich przez boczne uliczki Londynu do wewnętrznego kręgu w Parlamencie i pięknego, ale złowieszczego dworku na dalekiej wsi.

Nie dość, że śledztwo przypomina labirynt zagadek, to na dodatek prywatne życie Strike’a bardzo się skomplikowało. Odkąd zyskał sławę jako prywatny detektyw, nie może już działać zakulisowo, tak jak kiedyś. Co więcej, jego relacje z Robin, która jest teraz nieoceniona w prowadzeniu działalności, są dużo bardziej napięte, a osobiste stosunki między nimi – o wiele bardziej zawiłe.

źródło opisu: wydawnictwo

panikarola | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra książka, która w efekcie okazuje się o tyle thrillerem politycznym, ile typowo angielskim whodunnitem traktującym o zaszłościach i zawiściach w starej, poniekąd bogatej rodzinie. Jest to już w warstwie opisowej portret bardzo udany, jak udany jest też obraz rozwarstwienia społeczeństwa. To jest dla mnie jedna z największych zalet tej powieści. Bardzo żywe i w żadnym wypadku nie papierowe są postacie i ministra, dalekiego od stereotypowego nobliwego starca o skomplikowanym życiu rodzinnym, i niewidomej Delli, równie poważanej miniser. Zarówno jej ułomność, jak i autorytet są doskonale opisane i mogłabym uwierzyć, że to postać historyczna. Świetny jest bezwzględny, lewicujący demonstrant i pieniacz Jimmy, jego zakochana partnerka, psychotyczny Billy, córka ministra Izzy. Cała galeria dobrych postaci.

Jednak - może przy tej objętości nie do uniknięcia - było kilka niedociągnięć czy nawet przeoczeń, przez które mam wrażenie, że książka jest niedopracowana:
- gdzie w końcu...

Nina | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Lethal White (Cormoran Strike, #4)

Przygoda Roberta Galbraitha, czyli autorki m.in. tasiemca o Harrym Potterze, z parą detektywów, Cormoranem Strike’m i Robin Ellacott, trwa już ładne parę lat, a moje wrażenia po lekturze kolejnych tomów są zróżnicowane. Najmniej podobała mi się trzecia część, Career of Evil (polski tytuł: Żniwa zła), ale właśnie wtedy odkryłam frajdę ze słuchania audiobboka w wykonaniu Roberta Glenistera, narratora również tej części, świetnie imitującego różne, także żeńskie glosy oraz przede wszystkim brytyjskie dialekty. Strike urodził się w Kornwalii, Robin pochodzi z Yorkshire, w swoich dochodzeniach mają do czynienia zarówno z wyedukowaną elitą, jak i z londyńskimi cockneyami. W Lethal White (polskie tłumaczenie, Zabójcza biel, chyba nie do końca oddaje symbolikę oryginału) społeczno-językowe zróżnicowanie nabiera dodatkowego, ideowo-politycznego zabarwienia.

Londyn w przededniu inauguracji Igrzysk Olimpijskich. Do agencji Strike’a, cieszącej się...

Blablabla | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018