Siostry

Okładka książki Siostry Bernard Minier
Okładka książki Siostry
Bernard Minier Wydawnictwo: Rebis Cykl: Martin Servaz (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Martin Servaz (tom 5)
Soeurs
Rebis
2019-01-15
2019-01-15
2018-04-05
Monika Szewc-Osiecka

Francuski kryminał z literaturą w tle

Książka mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyła. Po nudnej lekturze Vivien Spitz to była dla mnie mila odskocznia, książka, którą pochłonęłam w 3 dni. Totalnie nie takiego zakończenia się spodziewałam. Postać Erica Langa tak irytująca, że aż chciało się mu dać w pysk. W książce jest kilka nawiązań do poprzednich części. Na szczęście na tyle dyskretnych, że jeśli nie czytało się poprzednich części- nie będzie psuło to zabawy.

Co to była za wspaniała część.. Mam wrażenie, że z tą całą serią jest tak, że im dalej, tym lepiej są dalsze części napisane.. Niesamowicie mnie wciągnęła ta książka, a zakończenie mnie wbiło w fotel. Totalnie się tego wszystkiego nie spodziewałam. Najlepsza część do tej pory.

Ok, to zdecydowanie moment na przerwanie serii z Servazem. Ta książka to kolejny dowód na to, że co za dużo, to niezdrowo. Zupełnie nieprawdopodobny wątek z siostrą/żoną i całym jej planem zemsty uwzględniającym małżeństwo z wrogiem. Gustav mi tu nadal nie pasuje, sama jego obecność jakoś wadzi, pomijając fakt że tylko czekać aż sam zacznie patroszyć zwierzątka a potem ludzi. Może kiedyś sięgnę po inną książkę Miniera, ale na razie mi się przejadły.

Poprawny kryminał. Bez fajerwerków, ale spełnił swoją rolę. Opisy ciekawe i barwne, ale czasem trochę ich było za dużo.

Jak każda z jego książek, spektakularne zakończenie..

Jak każda z jego książek, spektakularne zakończenie..

W karierze każdego popularnego pisarza przychodzi chyba moment na napisanie książki o innym pisarzu i jego fanach. Ja coraz bardziej staję się fanką Bernarda Miniera, bo po prostu podoba mi się jego styl pisania, który jest trzy klasy wyżej, niż styl przeciętnego kryminału na naszym rynku, oraz światopogląd autora. To jest literatura, a nie czytadło. Co nie znaczy, że nie dostrzegam wad w jego powieściach. Nazbyt często są to wydumane, nieprawdopodobne wyjaśnienia zbrodni - i uważam, że tak jest i w tej książce. No wyjątkowo jest to nieprawdopodobne. Poza tym, czy w każde opisywane śledztwo muszą być wciągnięci bliscy Servaza i z podobnym skutkiem?
Ale i ten fax w 2018 roku mnie zaskoczył.

Tak naprawdę to moja ocena to 7-. Muszę przyznać, że tę część przeczytałam najszybciej z całej serii, mocno mnie wciągnęła i sam pomysł na fabułę był bardzo dobry. Ponadto w końcu nie uganiamy się za Hirtmannem, nie słuchamy biadolenia o Marianne i spokojnie można sięgnąć po tę książkę nie znając jej poprzedniczek :) Daję 7, ponieważ podobała mi się bardziej od "Nocy", natomiast zaznaczam, że jest słabsza od "Nie gaś światła" oraz"Kręgu", które również oceniłam na 7 gwiazdek. To teraz przejdźmy do tego, co mi się nie podobało:
-Moim zdaniem słabe zakończenie. Lepiej byłoby z Ambre zrobić zabójcę,
-Szkoda, że nie pociągnięto więcej wątku z Panem z klubu wioślarskiego,
-Martin nie uczy się na błędach WCALE. Który to już raz zabójca do niego dzwoni, że ma się sam stawić w jakimś miejscu nie mówiąc nikomu i Servaz to oczywiście robi. Co chwilę tylko wkurza swoje szefostwo i otrzymuje za to karę. Odnoszę wrażenie, że każda z książek powiela ten schemat.
Mimo tych minusów polecam sięgnąć po "Siostry".

Jak on mógł zepsuć taką fajną historię? Od samego początku po prostu pochłaniałem kolejne strony ale to co autor zrobił z zakończeniem to po prostu kryminał... w kolokwialnym znaczeniu. Jak można wmawiać czytelnikowi, że Lang nie rozpoznał w swojej żonie Ambre, którą wcześniej po raz ostatni widział już jako dwudziestodwulatkę? Przecież to niemożliwe, żeby już dorosła kobieta po kolejnych dwudziestu latach zmieniła się nie do poznania. Plus wątek z udawaną chorobą mocno naciągany. I po raz kolejny z całej serii uwidoczniło się, że Servaz momentami jest tak głupi, że aż ciężko uwierzyć. Tak jak w finałowej scenie. Znowu bez żadnego wsparcia, z klapkami na oczach, jedzie tam gdzie ktoś mu każe i trzymając cały czas broń w dłoni dał się sterroryzować gościowi z nożem do papieru?
Chyba nadszedł czas na przerwę w czytaniu serii...

Czwarta i piąta część z cyklu dla mnie najsłabsze, choć nie mogę napisać, że nie warte przeczytania.

Koszmarek.
Cykl coraz słabszy, ale tak naprawdę, to poza ciekawym pierwszym tomem, spadek formy odczuwalny jest prawie od razu.
"Siostry" nie są tutaj wyjątkiem, może tylko tąpnięcie formy większe.
Zagadka wydumana i przeciągnięta, rozgrywka glina-podejrzany naciągana, a przemyślenia Servaza, francuskiego prawdziwego gliny, pełne arogancji i irytujące.
I tradycyjny opis zespołu Servaza - powiedzieć, że seksistowski, to mało.

Koszmarek.
"Siostry" nie są tutaj wyjątkiem, może tylko tąpnięcie formy większe.
I tradycyjny opis...

• Przeczytane 2019