Jedwabnik

Okładka książki Jedwabnik Robert Galbraith
Okładka książki Jedwabnik
Robert Galbraith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cormoran Strike (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Cormoran Strike (tom 2)
The Silkworm
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-10-02
2014-09-15
2014-06-19
Anna Gralak
angielski kryminał Cormoran Strike detektyw kryminał literatura angielska śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna

Wzięty z rozpędu. Mimo, że początkowo trochę się skarciłem, no bo ciągle to samo? Came on. Ale po kilku stronach wsiąkłem i dowiozłem do końca bez cienia znużenia. Rzecz bardzo podobna do pierwszego tomu cyklu w zakresie warsztatu - świetne postacie (plus rozwój relacji),lekka narracja, doskonały wątek romansowy, niezłe tło społeczne. Dodatkowo "Jedwabnik" to meta-zabawa literaturą. Głównym motywem fabularnym jest książka robiąca zamieszanie w środowisku literackim, podobnie jak książka JKR (wszystko dzieje się w światku pisarsko-wydawniczym, które JKR prezentuje jako stado małostkowych, nieustannie gryzących się po kostkach, rozwrzeszczanych, rozpapranych, z ego rozdętym do gargantuicznych rozmiarów, kundelków),każdy rozdział opatrzony jest mottem - cytatem z literatury - będącym esencjonalną parafrazą rozdziału, możemy doszukiwać się rozmaitych paraleli z rzeczywistością.

W kontekście zagadki kryminalnej powieść sprawia wrażenie odrobinę naciąganej, ale jak dla mnie autorka zrobiła to świadomie, bo w kontekście "literackim" wszystko gra i buczy. Oczywiście zależności przyczynowo-skutkowe są zachowane, ale w prawdziwym życiu niektóre reakcje, wybory i decyzje byłyby pewnie inne. Ale w sumie, może nie.

W tomie można zauważyć pewien, może nie drastyczny, ale zauważalny wzrost zbrutalizowania, głównie aspektu estetycznego. Taki lekki zwrot turpistyczny.

Pozycja równie dobra co poprzednia, może nawet odrobinę lepsza dzięki tej meta-zabawie.
9/10

Po latach wracam do twórczości J.K. Rowling, drugi raz czytając o śledztwach detektywa Cormorana Strike'a i jego uroczej asystentki Robin Ellacott.
"Jedwabnik" przenosi nas w zasnute jesienną mgłą, skąpane w deszczu ulice Londynu. Autorka znakomicie wyeksponowała ów klimat, dodając dekadenckie opisy upadku moralnego, zarówno wśród biznesmenów jak pisarzy i ich agentów.

Akcja w związku z licznymi a zbędnymi opisami toczy się w ślimaczym tempie. Fabuła jedynie za sprawą śledztwa i nielicznych suspensów, raczej wciąga ale nie porywa.
Postacie literacko w pełni przekonują, jednak sądzę że niepotrzebnie przybliżono ich powierzchowność.

Na Cormoranie Strike'u przeszłość odcisnęła przytłaczające piętno. Ów syn sławnego piosenkarza, żołnierz, bokser a w końcu prywatny detektyw nie potrafi poradzić sobie z ciężarem tego co przeszedł. Mieszka na maleńkim poddaszu żyjąc skromnie i pracowicie.

Raczej polecam, choć jak dla mnie to zbyt długi kryminał. Stawiam 6/10.

Do tej serii póki co mam mieszane uczucia. Niby ciekawi mnie historia i chcę czytać dalej o Cormoranie Strikeu, jednak zarazem książka mnie nudziła.

Czasami mocno się wlecze, mimo iż "Jedwabnik" jest bardziej makabryczny niż tom 1.

Daję jeszcze szansę i będę czytać dalej🙂

Daję jeszcze szansę i będę czytać dalej🙂

Książka wciągająca od 150 strony.
Temat ciekawy, rozwiązanie nieoczywiste.
Jednakże podobnie jak przy pierwszej części, gdyby usunąć rozbudowane opisy nic nie wnoszące do fabuły, to zostałaby połowa książki. W moim odczuciu gdy akcja nabiera tempa, wplatane opisy spowalniają.
Tak samo jak przy Wołaniu Kukułki - gdy zaczęłam czytać to zarzekałam się że to ostatnia książka tej serii, którą przeczytam, gdy przekraczałam 3/4 fabuły to zmieniłam zdanie.

Książka wciągająca od 150 strony.
Temat ciekawy, rozwiązanie nieoczywiste.

Ciekawa i wciągająca historia, ale spodobała mi się mniej niż pierwszy tom.

Ciekawa i wciągająca historia, ale spodobała mi się mniej niż pierwszy tom.

Agencja Strike'a wychodzi na prostą. Po sensacyjnym rozwiązaniu sprawy śmierci modelki Luli Landry, kiedy detektywowi udało się to, czemu nie sprostała policja, ma bez liku nowych spraw. Jednej z nich, zgłoszenia o zaginięciu pisarza, podejmuje się powodowany litością dla starszej pani, która jest  żoną autora, a przy okazji opiekuje się ich niepełnosprawną córką. Nie da się zaprzeczyć, że akcja kryminału, napisanego przez J.K. Rowling (bo to ona ukrywa się pod pseudonimem Robert Galbrait) jest skomplikowana, a zbrodnia jest wyjątkowo nietypowa. Za to słucha się świetnie i z dużą przyjemnością. Lektor naprawdę się napracował i czuć to niemalże w każdym słowie. Polecam.

Schemat podobny jak przy „Kukułce” , pierwsza połowa ciągnie się jak flaki z olejem żeby stopniowo zacząć się rozpędzać i kończyć w całkiem niezłym stylu.

Doskonała seria kryminalna dla dorosłych autorstwa pani Rowling .
Nie tylko Harry Potter doskonale jej się udał.
Niezwykły talent.

Doskonała seria kryminalna dla dorosłych autorstwa pani Rowling .
Nie tylko Harry Potter doskonale jej się udał.
Niezwykły talent.

Do 150 strony książka jest naprawdę wciągająca, ale potem to już tylko flaki z olejem.

Drugi tom, w moim odczuciu, trzyma poziom pierwszej części cyklu. Tak, tutaj również jest bardzo rozbudowany wątek obyczajowy i niejednokrotnie dotyczy on więzi jaka rodzi się między głównymi bohaterami, co nie jest dla mnie wadą, ponieważ to oni właśnie są fundamentem cyklu, więc dziwnie byłoby to w fabule pominąć.
Kiedy pierwszy raz w powieści pojawił się wątek, nazwijmy go: literackim, pomyślałam sobie, że tego raczej nie da się przekształcić w główną oś fabuły, a tymczasem pani Rowling pokazała, że się da, i to bardzo!
Znowu analityczny umysł i drobiazgowość jest kluczem do sukcesu co bardzo mi się podoba. Idę za ciosem, biorę się z miejsca za tom numer trzy.

Kiedy pierwszy raz w powieści pojawił się wątek, nazwijmy...

• Kryminał