Serce jak smoła

Okładka książki Serce jak smoła Robert Galbraith Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Serce jak smoła
Robert Galbraith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cormoran Strike (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Cormoran Strike (tom 6)
The Ink Black Heart
Wydawnictwo Dolnośląskie
2022-10-26
2022-10-26
2022-08-30
Anna Gralak

Może nie krótko, ale klasycznie i bardzo krwawo

generalnie OK ale kilka uwag
a) książka ma za dużo stron
b) pozycja ma za wiele kartek
c) zbyt opasłe tomisko
d) bardzo gruba
e) długo się czyta
f) akcja zbyt rozwleczona
g) zbyt wiele pobocznych wątków
h) niektóre wątki opisane są niepotrzebne i niewiele wnoszą do akcji
i) za dokładnie opisane inne sprawy towarzyszące głównemu tematowi
j) wiele osobnych dygresji bez związku z podstawowym śledztwem
.... przy inwencji mógłbym dojść do z.... a powyższe da się również umieścić w 2,3 podpunktach.

generalnie OK ale kilka uwag
a) książka ma za dużo stron
b) pozycja ma za wiele kartek
c) zbyt opasłe tomisko
d) bardzo gruba
e) długo się czyta
f) akcja zbyt rozwleczona
g) zbyt wiele pobocznych wątków
h) niektóre wątki opisane są niepotrzebne i niewiele wnoszą do akcji
i) za dokładnie opisane inne sprawy towarzyszące głównemu tematowi
j) wiele osobnych dygresji bez...

Nie mogę się doczekać kolejnych przygód Cormorana i Robin.
Nieprzychylne opinie co do tej części mnie nie zniechęciły i bdb, książka mi się podobala

Nie mogę się doczekać kolejnych przygód Cormorana i Robin.

Nie mogłam się oderwać!

Nie mogłam się oderwać!

Do tej pory chyba moja ulubiona część. Pomijając rozbudowane relacje na linii Strike-Robin oraz samą zagadkę kryminalną, w w tej części pojawia się mnóstwo bardzo współczesnych tematów, nierzadko towarzyszących nam na co dzień. Cieszy mnie, że R. poruszyła tematy zjawisk internetowych, które w ostatnich czasach są mocno nasilone. Z jednej strony pojawia się kwestia ogromnego hejtu skierowanego na osobę zamieszczającą jakiś wpis na twitterze, co sugeruje nam, że autorka posiłkowała się swoim własnym doświadczeniem. Potwierdza to choćby przedstawienie fandomu jako tego, który najpierw uwielbia twórcę, a potem bez wahania kieruje przeciw niemu agresję. Z drugiej mamy wszechobecne zjawisko cancel culture, doszukiwanie się w każdej produkcji elementów, które na pewno kogoś obrażają - tu świetny pomysł z animacją "stworów" żyjących na cmentarzu. Pojawia się też wątek inceli na przykładzie internetowych trolli. Osobiście bardzo podobało mi się przedstawienie tutaj tych zjawisk społecznych i wielokrotnie mogłam sięgać pamięcią do własnych doświadczeń, co tym bardziej czyniło książkę wciągającą. Dodatkowym smaczkiem był dla mnie świetny klimat cmentarza Highgate i jego animowanych mieszkańców z samym Drekiem na czele.

Ciut to za długie ale bardzo wciągające. Jakby było ze 100 str mniej byłaby to książka idealna. Dobra historyjka :)

Najdłuższa i najmniej wciągająca część o Cormoranie i Robin, ale i tak mam do niej duży sentyment przez głównych bohaterów.

Bardzo dobrze napisana opowieść. Nie wiem, czy książka była przyczyną czy też reakcją autorki na pojawiające się "fale krytyki" na temat jej opinii o czymś. W każdym razie w książce nieźle sportretowano mechanizmy budowania fali internetowego zafascynowania jak i nienawiści. Z przyjemnością wysłuchałem kolejnego tomu przygód prywatnego detektywa i czekam na kolejne.

Rowling dobrze pisze, a ja wolę tę serię od Harry'ego. Mam też dużo sympatii do autorki i kibicowałam jej podczas kretyńskiej nagonki. Ale na litość boską, ile można czytać o podchodach Robin i Strike'a?? To było fajne przez 2-3 tomy, teraz stało się po prostu męczące. Czy autorka obawia się, że cykl "siądzie", kiedy oni wreszcie zostaną parą? Nie sądzę, by tak się stało, vide Tommy i Tuppence. Albo niech pokochają kogoś innego i pozostana zaprzyjaźnionymi wspólnikami. Tak czy siak te zabawy w kotka i myszkę są już nudne.
Druga sprawa to - analogicznie do Pottera - każdy tom jest dużo grubszy od poprzedniego. Dziesiątego juz pewnie nie udźwignę! Przydałby się redaktor z ostrymi nożyczkami - wywalić 1/4 i byłoby dużo lepiej.
Nie bardzo podobała mi się postać Cormorana w tej części, śledztwo ciągnęła Robin, on wciąż niedomagał, co było dość nieapetycznie opisane.

Z zalet - wciąga i pożarłam bodajże w 3 dni. Zupełnie mi nie przeszkadzały krytykowane zapisy czatów, szybko się przyzwyczaiłam. Być moze dlatego, że te 20-25 lat temu fora i czaty były moją codziennością. Dla kogoś niezorientowanego, jak to działa i jak się zachowują ludzie łudzący się, że są tam anonimowi, faktycznie może to być cięzkie w lekturze.

Ogólnie "Serce jak smoła" sprawiło mi przyjemność, stąd nieco zawyżona ocena. Tym niemniej wyczuwam kryzys i znudzenie autorki; zastanawiam się, czy jest sens ciągnąć ten cykl do obiecanych 10 części.

No niestety, tym razem tylko 6/10

Kolejny tom, gdzie prywatne perypetie Strike'a i Ellacott są bardziej wciągające niż intryga kryminalna :) ale i tak dziwnie wciąga. Pewnie też za sprawą M. Stuhra, który to czyta.

jedna z lepszych

jedna z lepszych