Serce jak smoła

Okładka książki Serce jak smoła Robert Galbraith
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Serce jak smoła
Robert Galbraith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cormoran Strike (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Cormoran Strike (tom 6)
The Ink Black Heart
Wydawnictwo Dolnośląskie
2022-10-26
2022-10-26
2022-08-30
Anna Gralak

Może nie krótko, ale klasycznie i bardzo krwawo

Wciągająca, nie odstaje poziomem od wcześniejszych książek, ale też nie wybija się ponad nie.
Wciąż mamy kawał naprawdę rzetelnego warsztatu śledczego, przeplatanego coraz bardziej zawiłymi relacjami między bohaterami.
Osobiście nie przypadło mi do gustu samo zakończenie, a konkretnie niespodziewane ujawnienie głównego bandziora. Niespodziewane powinno być dla czytelnika, a nie dla pary detektywów, którzy zazwyczaj metodycznym śledztwem skrupulatnie odkrywali tożsamość zabójcy, zanim dochodziło do finalnej konfrontacji. No ale cóż, może tym razem miało być inaczej niż zazwyczaj.
PS. sięgam już po następny tom :)

Tym razem autorka porusza dość poważny problem hejtu w Internecie. Pokazuje też liczne problemy, z jakimi musi się zmagać przede wszystkim młode pokolenie. Wątek kryminalny nie jest może wybitny ale dzięki kilku zwrotom akcji całkiem przyzwoity. Jak zwykle w tej serii, istotny jest wątek relacji pomiędzy Cormoranem i Robin, aczkolwiek biorąc pod uwagę, że jest to już 6 tom serii uważam, że rozwija się on zdecydowanie zbyt wolno.
Ogólnie, pomimo sporej objętości, to bardzo dobra książka. Moja ocena: 7,5/10.

Czapki z głów za stworzenie tak wielowarstwowej fabuły. Książka a w niej kreskówka, gra komputerowa, a co za tym idzie sieć internetowa pełna anonimowych patologicznych tchórzy i kłamców, święcie przekonanych o swojej bezkarności.
Prawdziwą przyjemność sprawiało mi śledzenie tej historii i wyłapywanie śladów wskazujących na tego kto za tym wszystkim stoi. Mnie, choć faktycznie liczy sobie ciut ponad tysiąc stron, powieść czytało się bardzo płynnie, nie uważam jej za niepotrzebnie rozwleczoną czy zbyt przegadaną. Trochę mi smutno i źle, bo został mi do przeczytania ostatni, póki co, dostępny tom, jednak nie będę zwlekać i biorę się za niego, wiem, że się nie zawiodę.
Dawno nie trafiłam na równie wciągający, utrzymany na tak nieprawdopodobnie wysokim poziomie cykl.

Nie przypuszczałam, że kiedykolwiek przeczytam książkę mającą ponad tysiąc stron. Po drugie, wciągnie mnie ona tak mocno, że nie odczuję jej pokaźnych rozmiarów. Duże brawa należą się tu autorowi.

Tym razem przenosimy się do wirtualnego świata, świata kreskówki i gry stworzonej przez fanów na jej podstawie. Edie Ledwell słynna animatorka i współautorka kreskówki Serce jak smoła zostaje zamordowana. Wcześniej przez wiele miesięcy pada ofiarą wszechobecnego hejtu ze strony fanatyków gry, którą stworzyło dwóch fanów kreskówki. Z początku gra miała być miejscem spotkań widzów animacji, lecz po nieprzychylnym wywiadzie, w którym autorka nie do końca pozytywnie oceniła grę, stało się źródłem wszelkiego zła jakiego doświadczyła Ledwell.

Na jego czele stał Anomia - współtwórca gry opartej na Sercu jak smoła, człowiek przesiąknięty nienawiścią do Edie, anonimowy, którego wielbią tłumy. Każda puszczona przez niego informacja toczyła się jak kula śniegowa po Twitterze stając się ogromną kulą u nogi kobiety.

Detektywi otrzymują zlecenie - ustalić, kim jest Anomia i dlaczego tak nienawidził Ledwell. Rozpoczyna się dochodzenie, które od samego początku nie jest łatwe. Dlaczego? Ponieważ w internecie każdy ma więcej odwagi, a ludzie mający przywódcę szybko się nakręcają szerząc hejt w stronę autorki. Zatem jak z kilkuset osób wytypować podejrzanych? Najprostszym rozwiązaniem wydaje się po prostu... wejście do gry, poznanie jej zasad i umiejętna, powolna inwigilacja graczy.

Jeśli chodzi o samych Strike i Robin - ich relacja znów staje się lekko oschła, tak naprawdę zmienia kierunek kilkukrotnie. Wspólnicy podczas głównego śledztwa mają już pełny grafik, lecz stare demony przeszłości dopadają Cormorana, przez co musi on nadwyrężyć pracę agencji. W końcu chodzi tu o dzieło jego życia, na którym mu bardzo zależy... tak jak Anomii na dziele swego życia - grze Dreka.

Zatem jednego można się spodziewać - żadne z nich na pewno nie odpuści, zrobi wszystko aby osiągnąć cel. Problem polega na tym, że Strike i Robin wchodząc na drogę Anomii, stają się również jego wrogiem. Tyle, że nie wiedzą z kim tak naprawdę mają do czynienia, a to on ma wszystkie karty.

Wciągająca, trzymająca w napięciu, zachęcająca do typowania swoich podejrzanych. Myślę, że niejednokrotnie zmienicie zdanie o tym kim jest Anomia. Polecam wszystkim, nie zastanawiać się nad ilością stron, a po prostu przenieść się do wirtualnego świata, buuua!

Za każdym razem, gdy czytam książkę z serii CB Strike podziwiam autorkę za jej umiejętność tworzenia tak różnych światów. "Serce jak smoła" przenosi nas w świat internetowych czatów, które są tłem, a może i główną sceną wydarzeń. W tej części detektywi próbują rozwiązać sprawę zabójstwa Edie Ledwell - utalentowanej rysowniczki, twórczyni kreskówki bijącej rekordy popularności na YT. Liczba postaci, ogrom wątków, wartka akcja, a do tego jeszcze relacja Robin i Cormorana... no naprawdę. I to, że wszystko jest spójne, logiczne budzi mój podziw. Naprawdę mega dobrze napisane. Oczywiście zaraz po skończeniu rozpoczęłam kolejną powieść z serii i znowu mam do czynienia z kompletnie inną rzeczywistością. A mimo to ta konsekwencja postaci, kontynuacja, a raczej rozwój tego co przeżywają wciągają mnie po raz kolejny...
W Norwegii czas świąt wielkanocnych nazywany jest również czasem czytania/oglądania kryminałów. Och, jak bardzo jestem na czasie! :)

Uważam, że to najlepsza część o dochodzeniach Strike’a i Robin dotychczas. Pomimo że obszerna to ciągle trzymała w napięciu, cały czas coś fascynującego się działo. Kim jest Anomia? Kim jest ten internetowy troll? Aż do ostatnich stron byłam pełna podziwu dla JK Rowling, że tak potrafiła mnie wbić w fotel 900stronicową książką. Bardzo polecam!

generalnie OK ale kilka uwag
a) książka ma za dużo stron
b) pozycja ma za wiele kartek
c) zbyt opasłe tomisko
d) bardzo gruba
e) długo się czyta
f) akcja zbyt rozwleczona
g) zbyt wiele pobocznych wątków
h) niektóre wątki opisane są niepotrzebne i niewiele wnoszą do akcji
i) za dokładnie opisane inne sprawy towarzyszące głównemu tematowi
j) wiele osobnych dygresji bez związku z podstawowym śledztwem
.... przy inwencji mógłbym dojść do z.... a powyższe da się również umieścić w 2,3 podpunktach.

generalnie OK ale kilka uwag
a) książka ma za dużo stron
b) pozycja ma za wiele kartek
c) zbyt opasłe tomisko
d) bardzo gruba
e) długo się czyta
f) akcja zbyt rozwleczona
g) zbyt wiele pobocznych wątków
h) niektóre wątki opisane są niepotrzebne i niewiele wnoszą do akcji
i) za dokładnie opisane inne sprawy towarzyszące głównemu tematowi
j) wiele osobnych dygresji bez...

Nie mogę się doczekać kolejnych przygód Cormorana i Robin.
Nieprzychylne opinie co do tej części mnie nie zniechęciły i bdb, książka mi się podobala

Nie mogę się doczekać kolejnych przygód Cormorana i Robin.

Nie mogłam się oderwać!

Nie mogłam się oderwać!

Do tej pory chyba moja ulubiona część. Pomijając rozbudowane relacje na linii Strike-Robin oraz samą zagadkę kryminalną, w w tej części pojawia się mnóstwo bardzo współczesnych tematów, nierzadko towarzyszących nam na co dzień. Cieszy mnie, że R. poruszyła tematy zjawisk internetowych, które w ostatnich czasach są mocno nasilone. Z jednej strony pojawia się kwestia ogromnego hejtu skierowanego na osobę zamieszczającą jakiś wpis na twitterze, co sugeruje nam, że autorka posiłkowała się swoim własnym doświadczeniem. Potwierdza to choćby przedstawienie fandomu jako tego, który najpierw uwielbia twórcę, a potem bez wahania kieruje przeciw niemu agresję. Z drugiej mamy wszechobecne zjawisko cancel culture, doszukiwanie się w każdej produkcji elementów, które na pewno kogoś obrażają - tu świetny pomysł z animacją "stworów" żyjących na cmentarzu. Pojawia się też wątek inceli na przykładzie internetowych trolli. Osobiście bardzo podobało mi się przedstawienie tutaj tych zjawisk społecznych i wielokrotnie mogłam sięgać pamięcią do własnych doświadczeń, co tym bardziej czyniło książkę wciągającą. Dodatkowym smaczkiem był dla mnie świetny klimat cmentarza Highgate i jego animowanych mieszkańców z samym Drekiem na czele.

• Kryminał