Skaza

Przygodę z Panem Grossem zaczęłam przypadkowo od końca, ponieważ od 4. części i teraz nadrabiam :) Od pierwszych stron książki, polubiłam niesfornego i krnąbrnego Komisarza Bernarda. Powieść czyta się szybko, ponieważ fabuła jest ciekawa i spójna. Plus za zwrócenie uwagi jakim problemem jest bezdomność.
Małecki porusza problemy niestandardowe. I to mi się podoba. Dodatkowy plus za poruszenie wątku osób, pozostających w śpiączce.

Małecki porusza problemy niestandardowe. I to mi się podoba....

Twórczość Roberta Małeckiego darzę wyjątkowym sentymentem. Jego powieść kryminalna „Skaza” była pierwszym kryminałem, z którym miałam styczność jakieś pięć lat temu. Od tamtej pory z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnych śledztw z udziałem Bernarda Grossa. W tym roku Wydawnictwo Literackie wznowiło serię, nadając jej nową szatę graficzną, tym samym miałam okazję jeszcze raz towarzyszyć Bernardowi przy rozwiązywaniu zagadki.

Z lodowatej wody śledczy wyciągają zwłoki nastolatka. Niebawem na miejscu zdarzenia pojawia się komisarz Bernard Gross, który w zastygłej w lodzie łódce dostrzega drugie zwłoki.
Oba zgony zdają się być przypadkiem, jednak czy na pewno? Mimo iż wszystko wskazuje na zwykły zbieg okoliczności, Gross rozpoczyna długie i skomplikowane śledztwo, które prowadzi go do przeszłości, kiedy to mieszkańcy Chełmży żyli tajemniczym zniknięciem małżeństwa Tarasewiczów.

Z przyjemnością powróciłam do Chełmży, by ponownie towarzyszyć Bernardowi Grossowi przy rozwiązaniu skomplikowanego śledztwa. Nie raz złapałam się na tym, że kilka wątków z historii na przestrzeni lat umknęły mi z głowy, tym bardziej powrót do mimo wszystko znanej historii, okazał się ponownym zaskoczeniem.
Robert Małecki ma wspaniały kunszt pisarski, co udowadnia nam w swoich kolejnych powieściach. Jego kryminały charakteryzuje nie tylko intrygujące śledztwo, bogate portrety psychologiczne bohaterów, czy też mroczny klimat powieści, ale przede wszystkim język i styl, którego pozazdrościć może nie jeden autor.
„Skaza” autorstwa Roberta Małeckiego to historia, która wciąga od pierwszych stron, a sprawnie poprowadzona fabuła trzyma w napięciu do samego końca. Nie brakuje w niej tajemnic sprzed lat, problemów i traum, z którymi zmagają się bohaterowie i przede wszystkim zaskakujących zwrotów akcji, dzięki którym czytelnik nie czuję się znużony, a wręcz przeciwnie, brnie po kartach powieści, jak szalony, by jak najszybciej poznać jej zakończenie. Robert Małecki zadbał, by „Skaza” dostarczyła czytelnikowi emocji, napięcia, a także skłoniła do refleksji.
Dzisiaj, po pięciu latach od przeczytania powieści, podtrzymuje swoje zdanie, że jest to jedna z najlepszych historii kryminalnych. Kolejny raz jestem zachwycona! Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji poznać Roberta Grossa, to z całego serca Was do tego zachęcam. „Skaza” to prawdziwa uczta dla fanów dobrych powieści kryminalnych. Czytajcie!

Mieliśmy wspólnie trochę ciężki początek, nieodpowiedni dla mnie prywatnie czas na historię kryminalne sprawił, że przez chwilę była odkładana na bok. Jednak jak już zaczęłam, to brnęłam co raz dalej i nie chciałam jej odkładać.

Na łódce oraz pod pokrywą lodu zostają znalezione zwłoki dwóch osób, starszego mężczyzny oraz nastolatka. Czy te sprawy są ze sobą powiązane? Czy cokolwiek łączy je z zaginięciami sprzed lat? Oprócz wielu wątków, mnogości bohaterów oraz niebanalnych tropów, które podrzuca nam autor, to kawał dobrej literatury. Autor prowadzi fabułę w dwóch równoległych czasach - opowiadając o „teraźniejszości” i śledztwie prowadzonym przez Grossa, jak i cofamy się do wydarzeń sprzed lat i historii rodziny Tarasiewiczów. Prywatne życie komisarza i demony, które nad nim wiszą dodają smaczków i nie ukrywam, że jestem równie ciekawa jego dalszych prywatnych losów, jak i czekających go spraw kryminalnych.

Książka nie do końca mi podeszła. Wszyscy się zachwycają, zdobyła wiele nagród, ale...
momentami mnie wręcz nudziła. Część opisów w ogóle nie potrzebna. Dość dużo wątków pobocznych, ale nie wszystkie wyjaśnione, albo bardzo okrojone. Ok, czytelnik ma się domyślać, wyobrażać sobie losy bohaterów. Ja jednak lubię kiedy na końcu autor przedstawia nam swoją wizję. Owszem, główny wątek został wyjaśniony, ale czegoś zabrakło. Sam skok w czasie żeby opowiedzieć co się wydarzyło kilka miesięcy wcześniej i wyjaśnić sprawę był denerwujący. Przez całą powieść mamy odniesienie w kolejnych dniach, a nawet w porach dnia, a w momencie zakończenia nagle taki przeskok i powrót we wspomnieniach bohatera. Nie przeszkadzał mi podział na obecną opowieść i historię sprzed 10 lat, bo to budowało napięcie i wzbudzało ciekawość, ale ostatni zabieg był dla mnie kompletnie nie zrozumiały.
Wiem, że jest to seria o komisarzu Grossie i rozumiem, że jego historia będzie wątkiem łączącym wszystkie części. Mam nadzieję, że nie będzie się ciągnęła przez "milion" tomów, bo jednak chciałabym dowiedzieć się co wcześniej spotkało komisarza i jego rodzinę. Podobno druga część jest lepsza, więc na pewno spróbuję ją przeczytać.

Świetny kryminał! Wciągająca fabuła, żałuję, że tak późno odkryłam twórczość Pana Małeckiego.

Świetny kryminał. Bardzo fajna zbrodnia. Ciekawa. Świetny główny bohater. Troche udręczony, ale przy tym bardzo skupiony na pracy. Jestem zachwycona. Przeczytałam już dwa tomy i na pewno sięgnę po kolejne.

Uwielbiam serię z Grossem. Za swoisty klimat, ciekawa narracje i wciągająca oraz niebanalna historię. Przeczytałem a właściwie "połknąłem" z przyjemnością. Polecam

Chełmża, 2018 rok, grudniowy poranek, to właśnie wtedy zostają znalezione zwłoki dwóch osób. Zamarznięty bezdomny mężczyzna na jeziorze w łódce, a także nastolatek pod pokrywą lodową.
Z ustaleń patologa sądowego wynika, że sytuacja wygląda następująco, utonięcie i zamarznięcie.
Policja wszczyna śledztwo, jednak komisarz Bernard Gross uważa, że coś jest nie tak, nie wierzy on, że to zupełny przypadek.
Gross postanawia wziąć sprawę w swoje ręce, zaczyna szukać odpowiedzi w wydarzeniach sprzed 10 lat. Wie, że musi zrobić wszystko, aby rozwiązać tę zagadkę, jednak musi uważać aby nie ulegnąć, gdyż jego rodzinna tragedia daje o sobie znać.

Czy śmierć tych osób jest ze sobą powiązana?

"Skaza" to pierwszy tom serii kryminalnej z Bernardem Grossem, ta książka zrobiła na mnie wrażenie i uważam, że jest to świetny kryminał, taki jak lubię. Akcja rozgrywa się w idealnym tempie, tak aby czytelnik mógł zagłębić się w śledztwo policji, krok po kroku poznajemy co tak naprawdę tutaj się wydarzyło... puzzle powoli układają się w całość.
Dodatkowo plusem całej fabuły jest to, że przeszłość przeplata się z teraźniejszością, co oczywiście pobudza naszą wyobraźnię.
Historia pełna tajemnic, także tych rodzinnych, dodatkowo zagadkowe morderstwa w tle, a to powoduje ogrom emocji.
Pióro autora lubię bardzo i cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, seria właśnie została wznowiona, więc pewnie część z was czytała ją jeszcze w starej wersji.
Ja z niecierpliwością czekam na kolejny tom! ❤️

Bardzo dobrze poprowadzona fabuła, kryminał, ale nie ciągle pościgi i zabijanie, zdecydowanie historia o ludziach, mała społeczność, ciemne tajemnice, zaskakujące zwroty akcji. Są 4 części, to moja pierwsza. Polecam. Ja akurat słuchałam audiobooka.

Bardzo ciekawy kryminał o nieprzewidywalnej akcji.Sięgnę po kolejne tomy z Grossem.