Zabójcza biel

Okładka książki Zabójcza biel Robert Galbraith Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Zabójcza biel
Robert Galbraith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cormoran Strike (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2018-11-28
Data 1. wydania:
2018-09-18
Anna Gralak
angielski kryminał detektyw kryminał literatura angielska serial śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna
Inne

Oficjalne recenzje i

Wielki powrót J.K. Rowling do klasyki detektywistycznych opowieści

Link do recenzji

1131 286 53

Po przeczytaniu Zabójczej Bieli uzmysłowiłem sobie, że p. J.K. Rowling jest mistrzynią budowania napięcia. Po przeczytaniu "Wołania Kukułki" po "jedwabnika" nie sięgnę, gdyż była dla mnie mega nudna. Nie wiem co mnie zmusiło do sięgnięcia po drugą część przygód detektywa Cormorana Strike ale była ona o wiele ciekawsza. "Żniwa Zła" były dla mnie zaskoczeniem gdyż były jeszcze ciekawsze, dlatego od razu sięgnąłem po "Zabójczą Biel" i tu znów zaskoczenie, jeszcze lepsza i ciekawsza, książka od której nie mogłem się oderwać. Dlatego od razu zabieram się za "Niespokojną Krew"

przeczytana 16.10.2020 czytana powtórnie 05.2022 przed lekturą kolejnego tomu

przeczytana 16.10.2020 czytana powtórnie 05.2022 przed lekturą kolejnego tomu

Po przeczytaniu tej części, zrezygnowałem z kolejnych. Historia dość słaba i niewciągająca. Książka rozciągnięta do granic możliwości. Gwoździem do przysłowiowej trumny jest „historia miłosna” Cormorana z Robin. Gdyby usunąć ten wątek mam wrażenie, że z książki została by połowa.
Mówiąc wprost, z każdym tomem jest gorzej, niestety.

Mówiąc wprost, z każdym tomem jest gorzej, niestety.

Cormoran nie zawodzi :)

Cormoran nie zawodzi :)

Wysłuchałam w formie audiobooka. Niestety troszkę mi to unieprzyjemniło słuchanie, bo lektor czytał partie kobiece jakby przedrzeźniał damski głos. Może do komedii by to pasowało, ale nie do tej książki. Potem się przyzwyczaiłam.

Jeśli chodzi o fabułę, to podobało mi się, to że czytelnik więcej dowiaduje się o życiu samego Strikea i Robin. Fajnie narasta napięcie miedzy tą parą. Myślę, że wspaniale opisana jest ich relacja. Widać, że z Rowlling jest nezła psycholożka. Nie tylko opisy relacji i przeżyć, myśli bohaterów o tym świadczą, ale także wspaniale zarysowane postacie. Każdy jest jakiś i czuć jakby to byli ludzie z krwi i kości.
Sama fabułą podobała mi się trochę mniej. Niestety nie lubię ten zabiegu literackiego, gdzie 4/5 książki akcja toczy się powoli i nic nie wiadomo a potem nagle wszystko się wyjaśnia na ostatnich stronach. Wolę jak powoli układa się klocki razem z bohaterami.
Myślę, że kiedyś wysłucham kolejnego tomu. Niestety już tak na nie nie czekam, ani nie dają mi tyle przyjemności.

Znam dwie autorki, które dla odprężenia wychodzą ze swojego gatunku, w którym zdobyły sukces, i piszą kryminały. Pierwsza to Nora Roberts vel J.D. Robb, druga to J.K. Rowlings vel Robert Galbraith. Obu paniom nie można odmówić sprawności rzemieślniczej, aczkolwiek seria z Cormoranem Strike'em bardziej mi odpowiada. Najbardziej podoba mi się prześwietlenie najróżniejszych grup społecznych Anglii - od nadętej arystokracji po rewolucjonistów dla forsy i hieny prasowe. Bez spojlowania nie można napisać nic więcej poza notką wydawcy.

Książka dobra ale nie rewelacyjna.

Polecam!

Polecam!

W porównaniu z poprzednimi tomami, to trochę się dłużyła. Niemniej jest to sympatyczna seria.

Kolejny tom przygód Cormorana i Robin. Zagmatwana zagadka z zaskakującym rozwiązaniem. Czyta się bardzo dobrze. Do tego rzecz się dzieje w moim ulubionym Londynie. Lubię ten duet koślawego, dużego Stricka i subtelnej Robin. A jeszcze jak czyta Maciej Stuhr to po prostu petarda. Tę część czytałam, słuchałam i obejrzałam serial. Polecam

Jak ja nie lubię takich romansideł. 300 stron problemów małżeńskich Robin i Matthewa. Po prostu melodramat. Autorka ewidentnie powinna wziąć się za pisanie romansów...
Ale mimo tego wątku (pewnie wielu kobietom się podobał :)) od książki jakoś ciężko się oderwać... Zagadka trzyma w napięciu i czytelnik chce poznać prawdę. A postać Cormorana, no cóż... po prostu uzależnia. Z pewnością przeczytam kolejną. Abstrahując od zagadki, która może została trochę przekombinowana, autorka potrafi tworzyć postaci, z którymi chce się przebywać :)

Video

Video