Lethal White

Cykl: Cormoran Strike (tom 4)
Wydawnictwo: Little, Brown Book Group
Lethal White
angielski
Zuzanna

"I seen a kid killed... He strangled it, up by the horse." When Billy, a troubled young man, comes to private eye Cormoran Strike's office to ask for his help investigating a crime he thinks he witnessed as a child, Strike is left deeply unsettled. While Billy is obviously mentally distressed, and cannot remember many concrete details, there is something sincere about him and his story. But...

"I seen a kid killed... He strangled it, up by the horse."

When Billy, a troubled young man, comes to private eye Cormoran Strike's office to ask for his help investigating a crime he thinks he witnessed as a child, Strike is left deeply unsettled. While Billy is obviously mentally distressed, and cannot remember many concrete details, there is something sincere about him and his story. But before Strike can question him further, Billy bolts from his office in a panic.

Trying to get to the bottom of Billy's story, Strike and Robin Ellacott - once his assistant, now a partner in the agency - set off on a twisting trail that leads them through the backstreets of London, into a secretive inner sanctum within Parliament, and to a beautiful but sinister manor house deep in the countryside.

And during this labyrinthine investigation, Strike's own life is far from straightforward: his newfound fame as a private eye means he can no longer operate behind the scenes as he once did. Plus, his relationship with his former assistant is more fraught than it ever has been - Robin is now invaluable to Strike in the business, but their personal relationship is much, much more tricky than that . . .

The most epic Robert Galbraith novel yet, LETHAL WHITE is both a gripping mystery and a page-turning next instalment in the ongoing story of Cormoran Strike and Robin Ellacott.

źródło opisu: https://www.littlebrown.co.uk/books/detail.page?isbn=9780751572841

źródło okładki: https://www.amazon.co.uk/Lethal-White-Cormoran-Str...»

panikarola | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra książka, która w efekcie okazuje się o tyle thrillerem politycznym, ile typowo angielskim whodunnitem traktującym o zaszłościach i zawiściach w starej, poniekąd bogatej rodzinie. Jest to już w warstwie opisowej portret bardzo udany, jak udany jest też obraz rozwarstwienia społeczeństwa. To jest dla mnie jedna z największych zalet tej powieści. Bardzo żywe i w żadnym wypadku nie papierowe są postacie i ministra, dalekiego od stereotypowego nobliwego starca o skomplikowanym życiu rodzinnym, i niewidomej Delli, równie poważanej miniser. Zarówno jej ułomność, jak i autorytet są doskonale opisane i mogłabym uwierzyć, że to postać historyczna. Świetny jest bezwzględny, lewicujący demonstrant i pieniacz Jimmy, jego zakochana partnerka, psychotyczny Billy, córka ministra Izzy. Cała galeria dobrych postaci.

Jednak - może przy tej objętości nie do uniknięcia - było kilka niedociągnięć czy nawet przeoczeń, przez które mam wrażenie, że książka jest niedopracowana:
- gdzie w końcu...

Nina | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Lethal White (Cormoran Strike, #4)

Przygoda Roberta Galbraitha, czyli autorki m.in. tasiemca o Harrym Potterze, z parą detektywów, Cormoranem Strike’m i Robin Ellacott, trwa już ładne parę lat, a moje wrażenia po lekturze kolejnych tomów są zróżnicowane. Najmniej podobała mi się trzecia część, Career of Evil (polski tytuł: Żniwa zła), ale właśnie wtedy odkryłam frajdę ze słuchania audiobboka w wykonaniu Roberta Glenistera, narratora również tej części, świetnie imitującego różne, także żeńskie glosy oraz przede wszystkim brytyjskie dialekty. Strike urodził się w Kornwalii, Robin pochodzi z Yorkshire, w swoich dochodzeniach mają do czynienia zarówno z wyedukowaną elitą, jak i z londyńskimi cockneyami. W Lethal White (polskie tłumaczenie, Zabójcza biel, chyba nie do końca oddaje symbolikę oryginału) społeczno-językowe zróżnicowanie nabiera dodatkowego, ideowo-politycznego zabarwienia.

Londyn w przededniu inauguracji Igrzysk Olimpijskich. Do agencji Strike’a, cieszącej się...

gouomb | 2018-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2018

Niepewnie sięgałam po ten tom Cormorana - poprzedni był dla mnie zbyt ciężki i mroczny, żeby sprawiać przyjemność. Ale szczęśliwie Lethal White jest powrotem do klimatu pierwszych dwóch tomów.
Pierwsza część jest bardziej szpiegowsko-sensacyjna, druga już wraca do stylistyki klasycznego kryminału. Główni bohaterowie są sobą :)
Nowe postaci do mnie przemówiły - umiem uwierzyć, że gdzieś żyją ludzie, którzy tak myślą i działają. Autorka nie bardzo lubi (mówiąc delikatnie) uprzywilejowaną arystokrację, ale po lewicy też w tej książce jeździ z dużym upodobaniem i zgryźliwym humorem.
Podsumowując: wciągająca fabuła, dobrze zarysowane postaci i plastyczny język sprawiły, że te 650 stron po angielsku "połknęłam" w 3 dni. I polecam.

borowapokoju | 2018-10-29
Maddie | 2018-11-19