Wyzwanie czytelnicze LC

Lethal White

Cykl: Cormoran Strike (tom 4)
Wydawnictwo: Little, Brown Book Group
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Lethal White
angielski
Zuzanna

"I seen a kid killed... He strangled it, up by the horse." When Billy, a troubled young man, comes to private eye Cormoran Strike's office to ask for his help investigating a crime he thinks he witnessed as a child, Strike is left deeply unsettled. While Billy is obviously mentally distressed, and cannot remember many concrete details, there is something sincere about him and his story. But...

"I seen a kid killed... He strangled it, up by the horse."

When Billy, a troubled young man, comes to private eye Cormoran Strike's office to ask for his help investigating a crime he thinks he witnessed as a child, Strike is left deeply unsettled. While Billy is obviously mentally distressed, and cannot remember many concrete details, there is something sincere about him and his story. But before Strike can question him further, Billy bolts from his office in a panic.

Trying to get to the bottom of Billy's story, Strike and Robin Ellacott - once his assistant, now a partner in the agency - set off on a twisting trail that leads them through the backstreets of London, into a secretive inner sanctum within Parliament, and to a beautiful but sinister manor house deep in the countryside.

And during this labyrinthine investigation, Strike's own life is far from straightforward: his newfound fame as a private eye means he can no longer operate behind the scenes as he once did. Plus, his relationship with his former assistant is more fraught than it ever has been - Robin is now invaluable to Strike in the business, but their personal relationship is much, much more tricky than that . . .

The most epic Robert Galbraith novel yet, LETHAL WHITE is both a gripping mystery and a page-turning next instalment in the ongoing story of Cormoran Strike and Robin Ellacott.

źródło opisu: https://www.littlebrown.co.uk/books/detail.page?isbn=9780751572841

źródło okładki: https://www.amazon.co.uk/Lethal-White-Cormoran-Str...»

Jolka | 2018-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Długo czekałam na "Zabójczą biel" ale opłacało się czekać.Kiedy zobaczyłam to ogromne tomisko,to pomyślałam sobie,że autorka chyba przesadziła z ilością bo jaka intrygę można zamknąć w 650 stronicowej powieści.A jednak..

Mamy kolejne spotkanie z Cormoranem Strike oraz jego asystentką a właściwie już wspólniczką Robin. Jak u Strika bywa jego życie nadal nie jest poukładane a i Robin pomimo małżeństwa przeżywa również swoje rozterki.Wydaje się ,że ani Cormoran nie może obyć bez Robin ani ta bez wspólnika.Ta chemia pomiędzy nimi ciągnie się już przez cztery tomy i wydaje się, że w tym tomie nadal nie znudzi czytelników.
Czy w końcu będą razem kiedy?
W tej części autorka dała upust swoim emocjom i wplątuje naszych bohaterów w niecodzienna intrygę.I to nie jedna intrygę.W życiu nie spodziewałam się takiej akcji.Z początku było ciężko bo ogrom wątków ,postaci wkurzał mnie po prostu.Poukładać je,dopasować to była nie lada gratka.Ale jak to u Rowling bywa im dalej tym lepiej i...

Kalissa | 2019-01-07
Przeczytana: styczeń 2019

Waham się co do oceny. Mam uczucie, że niektóre fragmenty tej książki zasługują na wyższą ocenę niż dobra. A z drugiej strony wiem, że niektóre fragmenty to mielizna literacka i zapożyczenia z innych książek.

Uważam, że to mierny kryminał, ale ciekawa historia obyczajowa. Jakby w dramacie obyczajowym tkwiła niepotrzebna intryga kryminalna.

Intryga kryminalna jest rozwlekła, niespójna, a mnogość bohaterów zamazuje ramy intrygi. Zwyczajnie zapominałam nazwiska bohaterów i kto jest z kim spokrewniony, a ja naprawdę lubię kryminały, uwielbiam pamiętać kto, z kim, i co robi w kryminalne, aby typować potencjalnych morderców.Przez długi czas nie ma motywów- kiedy Strike jakoś na 430 stronie, powiedział, że ciągle nie zna motywu-pokiwalam głową i pomyślałam, hm, i ja nie znam motywu:). Nie ma płynności historii kryminalnej, a raczej historie są dwie i dziwnie połączone. A że książki nie da się przeczytać w dzień lub dwa, z uwagi na jej objętość, tak po tygodniu, przysięgam, że trudno by...

smallangel | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Od wielu lat mam słabość do matki Harrego Pottera, czyli J.K. Rowling.
Trudno mi samej osądzić, czy bardziej lubię bohaterów , którzy wychodzą spod jej pióra, czy ją samą? Moc, z którą przeszła sporą część swojego życia jest w moim odczuciu wręcz zatrważająca. Moja córka, wielka wielbicielka małego czarodzieja, jest właśnie w trakcie czytania książki, którą w swobodny sposób moglibyśmy spokojnie nazwać popłuczynami myśli tej autorki. Nawet trzynastolatka spogląda na to zjawisko z zażenowaniem, a jednocześnie z szacunkiem do samej J.K.Rowling, unikatowej na dzisiejszym rynku wydawniczym. Tak, jestem świadoma istnienia "Akademii Pana Kleksa", jednak przeciwnicy przygód harwardzkich muszą przyznać, że to właśnie tej pisarce udało się skraść serca milionów czytelników na całym świecie. Co ciekawsze, proces ten absolutnie nie uległ wypaleniu. Mam wręcz wrażenie, że rośnie w siłę i na stałe wszedł do kanonu ulubionych (jeśli nie jedynych) lektur nastolatek.
Ad rem, moi...

kama100 | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Zabójcza biel to trochę zagmatwana intryga, którą pomimo ponad sześciuset stron czyta się szybko i z przyjemnością. Autor a właściwie autorka długo kazała na nią czekać, ale warto było.Tu krew nie leje się strumieniami, ani nie ma trupa za każdym rogiem a jednak, a może właśnie dlatego powieść wciaga i nie można się doczekać rozwiązania zagadki. Głowni bohaterowie zdobywają moją, coraz większą sympatię i zastanawiam się kiedy zrozumieją, że to nie jest tylko przyjaźń.
Ja już czekam na kolejną część.

Anna | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

"Trafny wybór" to była pierwsza książka J.K. Rowling, którą przeczytałam. Uznałam wtedy, że Rowling umie pisać.
Harry Potter mnie odstręczał, ale z czasem przeczytałam i jego, i nadal uważałam, że Rowling umie pisać.
Cykl z Cormoranem jest tylko tego potwierdzeniem.

Gdybym miała jednym słowem scharakteryzować jej książki, to bym powiedziała, ze są nasycone. Zadziwiająca jest mnogość wątków, które w spójny i logiczny sposób łączą się ze sobą. Tu nic nie jest przypadkowe i niepotrzebne, fabuła nie jest ani zbyt prosta, ani nadmiernie wydumana.

W przeciwieństwie do wielu innych autorów, którzy próbują zdobyć przychylność czytelników szokującymi wydarzeniami, Rowling niczym nie szokuje, niczym nie epatuje. Jest po prostu doskonałym rzemieślnikiem wykonującym misterną robotę.
Mistrzostwo rękodzielnictwa. Znak jakości.

I jeśli do czegoś miałabym się przyczepić, to może niech ta Robin przestanie być ciągle napadana. To jedyny nudny element w calej książce.

Polscy pisarze mogliby się...

emindflow | 2018-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Warto było czekać prawie trzy lata.
Pani Rowling udowadnia, że jeśli ktoś potrafi pisać, to poradzi sobie w każdym gatunku, bo “Zabójcza biel” jest chyba najlepszą z dotychczasowych pozycji jej kryminalnego cyklu z Cormoranem Strike.
Ten efekt autorka osiągnęła bynajmniej nie rywalizując z innymi w liczbie trupów, brutalności czy różnego rodzaju innych efektów specjalnych. O ile pod tym względem jest wyjątkowo oszczędna, to w zakresie precyzji konstrukcji fabuły mało kto może się z nią mierzyć. Pozornie prosta i dość banalna intryga w rzeczywistości okazuje się wielopiętrowa, misterna i wycyzelowana jak jubilerskie cacko. Każdy szczegół jest tu starannie dopracowany, wszystko się klei i pod względem logicznym również nie mam uwag. Za to Cormoran i Robin wzbudzają coraz więcej mojej sympatii.
Życzyłbym sobie i innym czytelnikom jak najwięcej powieści na takim poziomie.
Mam nadzieję na równie udaną kontynuację cyklu.
Zdecydowanie polecam.

Edyta | 2019-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2018

W ostatecznym rozrachunku no nie była zła ta część, tylko momentami przegadana.

Dla czytelników całej serii pewnie się nie zawiedziecie bo wracamy do naszych ulubionych bohaterów Robin i Strike po jakiś trzech - czterech latach przerwy (ja nie mogłam się doczekać), a w tej części dzieje się naprawdę wiele.

Fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana nie wpadałam na to kto stoi za wydarzeniami przedstawionymi w tej części, dlatego warto przeczytać.

To co mi się nie do końca spodobało to, to że historia momentami jest rozwleczona, opisane są jakieś przemyślenia, które nic do tej konkretnie historii nie wnoszą. I te dłużyzny momentami miałam wrażenie pisane były tylko po to aby książkę rozciągnąć - dużo lepiej by mi się to czytało gdyby to było 450 - 500 stron skondensowanych na głównym wątku.

Nie jest to dla mnie najlepsza część, intryga ciekawi, wciąga są też momenty nudne nie do końca potrzebne. Jednak uważam, że te dwa tygodnie, które spędziłam z tą lekturą to był dobrze...

Biblioteczka Rudej | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Oczywiście biorąc w ręce Zabójczą biel nie miałam zielonego pojęcia, że jest to zwarta część, ale pomyślałam sobie, że skoro Wydawnictwo było tak uprzejme i mi podesłało egzemplarz to przeczytam. I co z tego wynikło? Ano to, że moja lista książek wydłużyła się o kolejne trzy tytuły, bo muszę nadrobić braki. Ta lista książek do przeczytania wcale się nie skraca, a wręcz jest odwrotnie, bo na każdą przeczytaną książkę przypadają trzy, a czasem i więcej tych, które namiętnie dopisuję:)
Cormoran Strike, bo tak nazywa się główny bohater to detektyw, bohater wojny w Afganistanie, facet który nie stroni od alkoholu, a przede wszystkim to mężczyzna, którego ja polubiłam od pierwszej strony. Pewnego razu w jego biurze zjawia się Billy, młody chłopak, którego zachowanie sugeruje,że jest psychicznie chory. Chłopak opowiada o zbrodni, której był w dzieciństwie świadkiem. Zamordowana zostaje mała dziewczynka i tyle tylko udaje się Cormoranowi dowiedzieć, bo chłopak ucieka.
Jakiś czas później...

Wkp | 2018-12-08

KOLEJNE ŚLEDZTWO CORMORANA

Po trzech latach od wydania „Żniw zła”, J.K. Rowling powraca jako Robert Galbraith z nowym kryminałem o przygodach Cormorana Strike’a. Wszyscy, którym podobały się poprzednie części, mogą zacierać ręce, bo autorka utrzymała ich poziom. Tych jednak, których nie kupiły trzy wcześniejsze tomy, nie kupi także i ten. Jedno jednak trzeba powiedzieć: mimo swoich minusów, powieści z tej serii to całkiem udana literatura rozrywkowa, która miłośnikom gatunku potrafi dostarczyć niezłej zabawy na kilka długich popołudni.

Od wydarzeń opisanych w „Żniwach zła” minął rok. Cormoran obawiał się, jak zyskanie rozgłosy wpłynie na jego pracę, jak się bowiem nie raz już przekonał chwilowa popularność nie idzie w parze z zyskami. Co gorsza, się teraz jeszcze bardziej rozpoznawalny, a jak ma sobie radzić w zawodzie prywatny detektyw, który powinien pozostać anonimowy? Jednakże popularność Cormorana nie słabnie, jego firma rozrasta się, przybywa pracowników i wszystko zmierza...

Edyta Zawiła | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Dwa lata czekania i wreszcie się pojawiła czwarta cześć...w międzyczasie BBC wyprodukowało serial "Cormoran Strike" 2017 rok, w rolach głównych Tom Burke i Holliday Grainger. Detektyw w wersji filmowej jest złagodzoną wersja książkowej postaci, natomiast Robin idealnie się wpasowała.

"Widziałem, jak ktoś zabił dziecko.
Udusił je...obok konia".

Robert Galbraith w czwartej część z doskonałym duetem Strike / Robina, za nami już morderstwa top modelki i pisarza, zagrał na nosie stołecznej policji zabiera nas w świat Żniwiarza zła i kończyn...i sława, która Strike dopadła.
Zespół białego źrebięcia, obraz Klacz w żałobie, zaginione dziecko, wielka polityka, szantaż, zbrodnia z przeszłości...
Wątek śledczy w początkowej fazie przypomina przeplatanie rzeczywistości z urojeniami, gdy jednak duet Cormoran / Robin zagłębi się, mroczne tajemnice rodzinne wypełzną z szafy, arystokracja i ich zakłamana sfera i konie, zawoalowane pragnienia, samobójstwo, fortuna itd...

Jednocześnie...