Immortaliści

Tłumaczenie: Aga Zano
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Immortalists
LubimyCzytać

A Ty? Jak przeżyłbyś swoje życie, gdybyś wiedział, kiedy umrzesz? Olśniewająca historia trudnej rodzinnej miłości, opisana przez Lorrie Moore jako „wspaniałe odkrycie literackie”. Nowy Jork, lato, rok 1969. Do miasta przybywa tajemnicza kobieta, która potrafi przepowiedzieć dzień śmierci każdego człowieka. Plotka dociera do czwórki Rodzeństwa Goldów, które krótkim namyśle, postanawia...

A Ty? Jak przeżyłbyś swoje życie, gdybyś wiedział, kiedy umrzesz?

Nowy Jork, lato, rok 1969. Do miasta przybywa tajemnicza kobieta, która potrafi przepowiedzieć dzień śmierci każdego człowieka. Plotka dociera do czwórki Rodzeństwa Goldów, które krótkim namyśle, postanawia odwiedzić wieszczkę, by dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka każde z nich.

Przepowiednie wieszczki kształtują kolejne pięć dekad ich życia. Złoty chłopiec Simon ucieka na Zachodnie Wybrzeże, by szukać miłości w San Francisco. Bujająca w obłokach Klara zostaje iluzjonistką w Las Vegas. Starszy z braci, Daniel, po atakach na World Trade Center, szuka stabilizacji jako lekarz wojskowy. Najstarsza z rodzeństwa Varya rozpoczyna karierę naukową i poświęca się badaniom nad długowiecznością.

Czy bohaterom uda się zapomnieć o przepowiedni? Czyje życie zdeterminuje, a komu uda się pokonać ciążące jarzmo przeznaczenia?

Bo jak zachować się w sytuacji kiedy twoje dni są policzone?

źródło opisu: Czarna Owca, 2018

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/

Piotr | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Na początku pragnę podziękować portalowi Lubimy Czytać oraz Wydawnictwu czarna Owca za wyróżnienie i możliwość przeczytania „Immortalistów”.
Okładka przykuwa uwagę ze względu na swoją surowość. Widzimy kawałek odrapanego muru i zarysy czterech postaci. Stoją obok siebie na dachu, są cieniami. Powstaje pytanie, czego cieniami? Odpowiedź znajduje się w środku lektury.
Kto z nas nie miał w życiu pokusy, aby poznać datę własnej śmierci. Takie pomysły pojawiają się szczególnie w wieku adolescencji, kiedy jesteśmy młodzi i przekonani, że czeka nas długie i piękne życie. Chloe Benjamin opisuje historię czwórki rodzeństwa, które kierowane ciekawością udaje się do kobiety zajmującej się wróżbiarstwem, w tym przepowiadaniem daty śmierci. Ich wiara w spełnienie przepowiedni w tamtej chwili jest znikoma, ale wraz z kolejnymi latami zaczynają rozumieć, że to co było zabawą, staje się obsesją i udręczeniem. Autorka portretuje dokładnie każdą z postaci, szczególnie dwójkę rodzeństwa, które...

Nie wierzę... Naprawdę w to nie wierzę. Książka, która zdawała się być zupełnie nie w moim guście i nie z mojej bajki, zdobyła moje serce, rozłożyła mnie na łopatki, wyrwała z butów i wypchnęła z bezpiecznej strefy komfortu, jaką od dłuższego czasu jest dla mnie literatura czysto rozrywkowa, zapewniająca mi relaks i trochę wzruszeń, ale nie pobudzająca do głębszych refleksji... Refleksji, które czasem mogą okazać się trudne, niewygodne, tak jak było w tym przypadku... Czy żałuję tego literackiego eksperymentu? Ani trochę - "Immortaliści" to opowieść, która wprawiła mnie w oszołomienie, zachwyt podszyty sporą dawką niepokoju. Zadała mi też mnóstwo pytań, na które jednak nie sposób znaleźć odpowiedzi...

Powieść Chloe Benjamin to odrębne, ale też zazębiające się historie rodzeństwa Goldów. Ich nieprzemyślana wizyta u wróżbitki, która każdemu z nich przepowiada datę śmierci, ma konsekwencje nie do przewidzenia i nie do naprawienia... Nie da się żyć jak gdyby nigdy nic z taką wiedzą....

Roman Dłużniewski | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Czy chciałbyś wiedzieć... ?
Czy naprawdę chciałbyś wiedzieć... ?

Nowy Jork, koniec lat 60-tych ub. wieku. Ameryka buzuje. Wojna w Wietnamie, hipisi, Woodstock, rozruchy w kampusach uniwersyteckich, zabójstwa M.L.Kinga i młodszego brata JFK.

Na tym tle poznajemy żyjące na Manhattanie rodzeństwo Goldów. Pewnego lipcowego dnia trafiają oni do cygańskiej wróżbiarki. I dowiadują się kiedy każde z nich umrze.

Czy potrafią zbagatelizować, odrzucić przepowiednię ? Czy potrafią to zrobić ?

Dekadę później Nowy Jork jest już inny. Wojna w Wietnamie się skończyła. Hipisi zniknęli. Ich dusze, ich świat wędruje powoli w kierunku New Paltz. To tam znajdą swoje miejsce podstarzałe dzieci-kwiaty.

A nasi bohaterowie dorośli i wybierają własne drogi. I tu powstaje pytanie - czy to są świadome wolne wybory, czy też wybory te są zdeterminowane zasłyszaną przepowiednią. Prowadzona w czasie teraźniejszym narracja pozwala na, przynajmniej częściowe wczucie się, utożsamianie z bohaterami. Każde z...

Villiana | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

„Myśli mają skrzydła”

Bardzo dziękuję Lubimy Czytać oraz wydawnictwu Czarna Owca za możliwość przeczytania tej książki przedpremierowo. Było to dla mnie niemałe wyzwanie, gdyż sporadycznie czytuję lekturę obyczajową, do tego tematyka powieści raczej do najweselszych nie należy, ale teraz, będąc już po tym doświadczeniu, muszę przyznać, że opowieść miała to coś, co mnie przyciągało jak magnes. Za każdym razem, kiedy odkładałam książkę, chciałam do niej szybko powracać, a to chyba jest największy plus – wzbudzenie zainteresowania losami bohaterów.

Książka stawia pytanie: „jak przeżyłbyś swoje życie, gdybyś wiedział, kiedy umrzesz?”. Cóż… osobiście nie chciałabym wiedzieć, bo mimo iż nie wierzę w takie rzeczy, jak przepowiednie itp., to jednak wiem, że jak zasieje się w głowie ziarenko, to mimo iż bardzo tego nie chcemy, nasze myśli są jak wolne ptaki i robią z nami co chcą. I tak też było w przypadku czwórki rodzeństwa, których historię prezentuje nam autorka. Niby niewinna wróżba...

gwiazdka | 2018-08-09
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Ilekroć dostaję od kogoś książkę do oceny, zawsze biorę ją do rąk z obawą, że moja opinia nie będzie taką, jakiej spodziewa się darczyńca. Podobnie było oczywiście przy „Immortalistach”. Tym razem jednak obawy rozwiały się po kilku stronach. Książka zadowoliła mnie zarówno pod względem treści, jak również pod względami szeroko pojętej estetyki. A wszystko to za przyczyną niezwykłych bohaterów. Postaci „Immortalistów” są prawdziwe i przedstawione bardzo plastycznie. Dokonują zwykłych, codziennych wyborów, popełniają błędy, żyją raz lepiej, raz gorzej. Są swojscy przez swoją zwyczajność i codzienność. I to jest jedna z podstawowych zalet powieści.

Drugim ogromnym plusem jest narracja. Chloe Benjamin porywa czytelnika w głąb swojej opowieści, oplata słowami, czaruje zdaniami. Autorka sprawia, że czytelnik staje się częścią historii, nie pozostaje bierny. Dzieje się tak, ponieważ nieodzownym elementem lektury „Immortalistów” są emocje. Książka jest ich pełna, to oczywiście...

Alicja | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Na początek składam podziękowania Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie przedpremierowego egzemplarza książki i Portalowi Lubimy Czytać za wyróżnienie do wzięcia udziału w wydarzeniu.

"Rzeczywistość jest zbyt płytka, by wytłumaczyć sprzeczności, które widzimy, słyszymy i czujemy.(...)Rzeczywistość to za mało, żeby budować na niej nadzieje,marzenia..wiarę".(str.212)

Historia żydowskiego rodzeństwa, które z powodu wakacyjnej nudy, udaje się do wróżki, by poznać swoje przeznaczenie, łącznie z datą śmierci. Jedna nieprzemyślana decyzja wywróciła ich życie do góry nogami, zmieniła każdego z nich. Spowodowała wyrzuty sumienia i stała się kością niezgody w rodzinie.
Jak wykorzystać czas, który im pozostał? Jedni dostali go dużo, inni mniej.Czy spożytkować go z myślą o sobie? Czy poświęcić się podtrzymaniem rodzinnych relacji? Jedni rzucają się w wir życia, czerpiąc z niego garściami. Inni pozostają pod presją najbliższych, kolejni starannie je planują.
Każdy z rodzeństwa ma swoje...

Wioleta Sadowska | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

"Wiesz, co jest bez sensu? Żyć dalej, dzień po dniu, jakby ten ruch do przodu był naturalny".

Uwielbiam takie niepozornie zapowiadające się historie, które początkowo nie wyróżniają się niczym nadzwyczajnym. Dokładnie tak było w przypadku tej powieści, która z każdą, kolejną przeczytaną stroną, wciągała mnie coraz bardziej w fikcyjny świat bohaterów. A na koniec pozostawiła mnóstwo pytań w zasadzie na które nigdy nie znajdę odpowiedzi.

Chloe Benjamin to absolwentka literatury pięknej, która dorastała w San Francisco. Jej pierwsza książka pt. "The Anatomy of Dreams” została wyróżniona nagrodą Fiction Book Award, a także nominowana do nagrody Center for Fiction First Novel Prize. Autorka obecnie prowadzi warsztaty z procesu wydawniczego, mieszka wraz z mężem w Madison. Prawa do wydania "Immortalistów" zostały sprzedane do trzynastu krajów.

Pewnego, upalnego lata 1969 r. czwórka rodzeństwa Goldów, czyli Simon, Klara, Daniel i Varya odwiedzają cygankę potrafiącą przepowiedzieć datę...

katala | 2018-08-16
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

1969r. Gorące lato. Nowy York. Czwórka rodzeństwa poznaje datę swojej śmierci. Gdzie zaprowadzi ich ta wiedza? W jaki sposób i jakimi drogami trafią do dnia przepowiedzianego przez nieznaną kobietę? Wolno, ociągając się z każdym krokiem, czy wręcz przeciwnie, w pełnym biegu dotrą do wyznaczonego krańca? Wybór czy przeznaczenie? Co nimi kieruje? Co im stanie na przeszkodzie? Kto będzie miał odwagę zmierzyć się z przepowiednią, a kto podporządkuje jej swoje życie?
Upojony tańcem, światem odkrywającym jego seksualność i błękitnym niebem, z miłością wielką, która nie potrafi go zatrzymać, w gonitwie do własnej śmierci, w niespełnionym pragnieniu poznania i zaznania wszystkiego młody chłopak, który żyje za szybko.
Marząca magiczna dziewczyna, która nie potrafi wybrać między rodzinami: tą która ją stworzyła, a tą, którą ona stworzyła. Nieszczęśliwa, zasłuchana w odgłosy umarłego ojca i brata. U progu świata, który mógłby stanąć przed nią i jej najbliższymi otworem, dokonuje wyboru...

Anna | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Pierwszy raz spotkałam się z czwórką głównych bohaterów wśród rodzeństwa, których łączy tak silna więź rodzinna.

Autorka książki pt. ''Immortaliści'' Pani Chloe Benjamin podjęła, właściwie odważną tematykę o nieśmiertelności czerpiąc, inspirację i informację do niej zaczerpnęła od innych osób z różnych dziedzin wiedzy, dzięki którym mogła podzielić się z Czytelnikami z ich udziałem w tle.

Rodzeństwo miało okazję przekonać wcześniej o tym, kiedy ich życie się zakończy. Poznali tę tajemnicę dzięki kobiecie, która miała umiejętności do przewidzenia i ujawnienia daty śmierci. Często we wspólnych rozmowach wracali to tego wybryku, o którym nikt nie wiedział tylko oni.

Książka ta składa się z 36 rozdziałów.

Opis przedstawionych losów rodzeństwa wzbudza zainteresowanie po głębszym zapoznaniu się z nimi. W trakcie czytania książki wsłuchiwałam się w słowa piosenki zespołu Evanescence - ''My Immortal'', które pomogły mi zgłębić dokładnie tytuł książki nawiązujący do jej...

filozof | 2018-08-10

Okładka
intryguje

skąd

moja,dostałem w prezencie od Lubimy Czytać ,dziękuje bardzo

Fabuła

Lata 60,czwórka rodzeństwa.Idzie do wróżki.I ta przewiduję im przyszłość

Moja opinia

Sam,nie wiem.Do jakiej kategorii bym zaliczył tę powieść.Pewnie,najbliżej jest obyczajowa.
Ale,czy tak w 100 % tu bym się kłócił.Sam,ze sobą.
Kiedy,zacząłem czytać nie widziałem.Że,ta książka mną tak owładnie.
Owładnie,i pozwoli spojrzeć na wiele spraw innaczej.

Już samo,pójście do wróżki uważam.Za,błąd.Bo skąd,obca osoba może znać moje życie.Skąd,ta kobieta znała co się wydarzy u bohaterów książki.

Simon,gej.Nie jestem homofobem.
Ale,uważam.Że,opisy orgii męsko męskiej.Były,dla mnie niepotrzebne.
Kiedy pojawia się HIV.Czyli,według nich dziwny rak.
Oczy,się otwierają.

Klara,droga Klara.Magia i iluzja.Iluzja i magia.
Jak,ona to robi.Odgaduję to,co zakryte.
Troszkę mnie irytuwała ta Ruby.Jej córka.
Troszkę,nadąsana dziewczyna.
A może,tylko ja to widzę.

Daniel,według mnie.Najbardziej...