AMisz

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska. "Inni ludzie" to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone...

"Inni ludzie" to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my?

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2018

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie, 2018

Masłowska znów zachwyca, przynajmniej większość tych, którzy po jej najnowszą książkę już sięgnęli. A jestem pewien, że to będzie jedna z najchętniej czytanych pozycji w tym roku w Polsce. I to wcale nie ze względu na jej niewielką objętość czy wyjątkowe wydanie, ale właśnie z uwagi na renomę pisarski, jako matki badań, nad dzisiejszą polszczyzną, a także symbolu sztuki współczesnej, o której przecież mówić należy, nawet jak z lektury zrozumiało się setną tego, co autorka chciała nam przekazać.

„Inni ludzie” to zapis trzech dni z życia Kamila - niedoszłego rapera, który do muzyki ma tyle talentu, co Ryan Gosling do stepowania. Szwenda się po Warszawie, a to gdzieś wypije i zapomina o świecie, a to czasem sprzeda jakieś dropsy, żeby mieć fundusze na kolejne dni bezsensownej tułaczki. Rodzina go irytuje, więc wybiera samotność. Dni mijają mu bezcelowo, a jedynymi jego kompanami są przypadkowi ludzie. W tym świecie biedy i szarości spotyka Iwonę, mieszkankę ogrodzonego osiedla,...

książek: 1991
Wojciech Gołębiewski | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

No i doczekałem się nowej książki mojej idolki, kupiłem w Publio, i nie jem, nie piję, tylko pochłaniam e-booka. Warto było czekać !!

Początek, jak u Irka Iredyńskiego, gdzie skacowanemu bohaterowi wszystko z rana śmierdziało; tylko epoka, a więc i język - inne. I ten język trzeba podkreślić, bo Masłowska ma wyjątkowe ucho, a jeszcze większy talent, by balansować na granicy jego przyswajalności, szydząc z niego, lecz bez przesadnej karykatury. Ten język jest wiarygodny nawet dla mnie przebywającego poza Polską od 30 lat.

Towarzyszymy Kamilowi w trzydniowej wędrówce po Warszawie odkrywając jej atmosferę, poznając jej mieszkańców, ale pozornie, bo faktycznie to poznajemy bezlitosną prawdę o sobie. W galerii statystów każdy czytelnik odnajdzie siebie, a więc każdego dosięgnie bezlitosne obnażenie i wyśmianie.

Dominuje ironia, której najlepszy przykładem jest ...

Ahsan | 2018-05-17
Przeczytana: maj 2018

Zacznę od tego, że poprzednie książki Masłowskiej albo nie podobały mi się, albo podobały mi się w małym stopniu. "Inni ludzie" to książka bardzo dobra.
Bardzo podoba mi się język, najmocniejszy punkt. Celne puenty, zabawne, czasem straszne fajerwerki i zawijasy językowe, napisane z wielkim wyczuciem i talentem. Sama forma również urzekła mnie.
Czy jest to odbicie współczesnej Warszawy/Polski? Nie jestem do końca przekonany. Pewien wycinek, żeby pokazać, że jest paskudnie i straszno i ponuro i ciemno, prawie noc. To do indywidualnej oceny.
Natomiast ta sama forma, choć wciągała i bawiła, momentami bardzo męczyła. Czasem czułem przeładowanie formą i zbyt dużo fajerwerków.
Okładka także z jednej strony bardzo spodobała mi się, ale z drugiej jej nietypowy wielki format nie bardzo mieści się przy innych książkach na półce, ni to "klasyczne", ni komiks. Ale to prywatny problem, gdzie umieścić książkę w biblioteczce.
Jedyne, co mnie zastanawia, to czy opis tej rzeczywistości szybko nie...

chiara | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Dobrze, że Masłowska napisała następną książkę, czekałam na nią długo. Przeczytałam jednym tchem. Jak analityczne lustro odzwierciedla nasz obecny świat. Obserwacje celne do bólu, Mały Powstaniec w formie tauażu , xanax w obronie przed nudą itd. Polecam, bo chwyta za serce.

Aneta | 2018-05-20

"Poeta jest napiętym ośrodkiem życia swojego stulecia i nic nie ma większego znaczenia aniżeli stosunek między nim a właśnie stuleciem"(..)
"Każde stulecie, choć zagrzebuje się głęboko w formułach i sztucznych konstrukcjach, potrzebuje tych rzeczywistości, gdyż jedynie one dają i podtrzymują życie, i musi oczekiwać sił do życia z owych wybranych życiodajnych ośrodków oraz bezpieczeństwa, które temu życiu mogą tylko one dać"(...)"Lecz prawda i piękno są pożądanymi, najwyższymi, najbardziej trwałymi porządkami tego, co pożądane, przy czym prawdy pożąda pragnienie intelektualne, zaspokajane przez najbardziej zadowalające związki zrozumiałego, a piękna pożąda pragnienie estetyczne, zaspokajane przez najbardziej zadowalające związki zmysłowe"... mogłabym tak w nieskończoność cytować za "Stefanem bohaterem" James`a Joyce`a i próbować zrozumieć "Innych ludzi" Masłowskiej. J.J inaczej pracował z językiem, a jak próbował doścignąć go w tym tłumacz.
Zestawienie to nie jest przypadkowe,...

wiesia | 2018-08-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2018

Masłowska da się lubić, językowo jest to dla mnie rewelacja. Jak ona pięknie potrafi włączać, a nawet włanczać, błędy językowe, wykorzystywać slogany reklamowe, język ulicy.
Pokazuje nas bez upiększeń, kpi, szydzi, ironizuje, rapuje... Rapu za bardzo nie lubię, ale do twórczości Masłowskiej zaczynam się coraz bardziej przekonywać.

Jonasz | 2018-08-02
Przeczytana: 26 lipca 2018

Drugie (po „Wojnie polsko-ruskiej...) spotkanie z Masłowską. Ta mikropowieśc, chwilami spotanicznie przekształcający sie w „rapowany” poemat, jest arcydziełem. Masłowska operuje współczesną uliczną polszczyzną w mistrzowski sposób, nadając jej nowy wymiar, jednocześnie unikając poadnięcie w banał oraz zbytnią wulgarność.

Tą literatura należy się delektować.

Seticzek | 2018-05-20
Przeczytana: 19 maja 2018

Remiks znanego tematu MC Doris - "Empathy for the drechol", mocne bity, prawdziwych słów strumienie. Pogranicze poematu hiphopowego i antycznego dramatu. Warszawa skąpana w szarym, duszącym smogu i jej mieszkańcy nie świadomi nierealności swoich pragnień walczą w dziurawych adidasach z atakującym glutenem, rozsypującą się choinką i Alpami prania. Nie ma już prawdziwego zła ani dobra, umarło gdzieś w Powstaniu Warszawskim, nawet Jezus się poddaje i chce wydać do Ewangelii erratę. Wszystko się sypie jak ta cholerna choinka, "krzyżują się plany jak z Solidarności Jana Pawła".
Przygnębiająca.

asymon | 2018-05-11
Na półkach: Przeczytane, E-książki
Przeczytana: 10 maja 2018

Książka napisana... no powiedzmy wierszem. Najtrudniejsze było ciągłe beatboksowanie w myślach, żeby zachować rytm tekstu, co ciekawe wersy mają różny rytm, różna jest narracja bohaterów - podziwiam autorkę, że jej się chciało, mnie by się nie chciało. Poza tym na czytniku kindle trzeba czytać w poprzek, niełatwe jest życie ulicznego rapera.

I jeszcze chóry mi się podobały. W sumie takie połączenie Rycha Peji (Pei?), Michała Witkowskiego, Johna Miltona i greckiej tragedii. Fabuła jest nieistotna, bohaterowie z metra cięci, za to ładnie napisane.

EDIT: Nagły zwrot akcji: zobaczyłem papierową wersję w księgarni, zakupiłem, czytam drugi raz. Na papierze grafiki są ładnie umieszczone w tle, na ekranie losowo rozrzucone w tekście. Nic, co by zmieniało życie, ale w tym przypadku lepsza jednak celuloza.

Radosław Gabinek | 2018-07-29
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Nie jest zbytnio lubiana Dorota Masłowska w naszym kraju pomimo tego, iż jest autorką uznaną. Przede wszystkim bierze się to pewnie z tego, iż nie jest to łatwa proza. Masłowska dużo eksperymentuje z formą, a "Inni ludzie" są tego najlepszym przykładem. Trzeba więc sporo inteligencji i otwartości, aby zmierzyć się z jej twórczością, a prawda jest taka iż tych dwóch cech często Polakom brakuje. W swej najnowszej książce Dorota Masłowska piętnuje właśnie te, ale również i inne niedobory polskiego społeczeństwa.

"Inni ludzie", co zresztą sugeruje nam już sama szata graficzna tej książki to trochę taki album hip-hopowy, z tym że dostajemy sam tekst bez muzyki. Jeśli natomiast wejdziemy w tę książkę dobrze, to będziemy wręcz słyszeć bit w naszej głowie. Z początku trochę ciężko się w to wgryźć, ale z każdym następnym rymem człowiek zaczyna łapać o co chodzi, odnajduje się w specyficznej formie i wtedy już czyta się szybko, zachłannie i niestety zbyt...